Connect with us

Wałbrzych

Polonia-Stal i Słowianin znów zagrają. W finale i dla Agatki!

Published

on

Agatka Salamon

O ligowym meczu Polonia-Stal – Słowianin pewnie będzie głośno jeszcze przez jakiś czas. Tymczasem obie drużyny znów się spotkają, tym razem w finale okręgowego Pucharu Polski. Przy okazji będzie można wspomóc Agatkę Salamon, córkę kapitana świdniczan, która musi przejść skomplikowaną operację serca.

 

Skandal w Świdnicy. Dwie żółte kartki nie zawsze oznaczają czerwoną

W minioną sobotę odbył się ligowy mecz IgnerHome Polonii-Stali ze Słowianinem Wolibórz. Emocji, i kontrowersji, w nim nie brakowało. Tymczasem już w środę odbędzie się kolejne starcie obu zespołów. Tym razem zmierzą się w finale okręgowy Pucharu Polski na szczeblu wałbrzyskim.

Mecz w Świdnicy będzie wyjątkowy. Pieniądze zebrane ze sprzedaży biletów podczas finału przekazane zostaną na rzecz Agatki Salamon, córki kapitana gospodarzy. Im więcej kibiców przybędzie na mecz, tym więcej środków uda się zebrać dla dziewczynki, która potrzebuje skomplikowanej operacji serca.

 

Przypomnijmy, że mecz odbędzie się już w tę środę, 5 kwietnia o godzinie 17 na stadionie OSiR przy ul. Śląska 35 w Świdnicy.

Wejściówki kosztują 10 zł. Każdy bilet weźmie ponadto udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, których pula z niemal każdą godziną rośnie.

 

Agatka Salamon urodziła się 6 września 2019 roku z wrodzoną wadą serca – skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych. Jest to bardzo rzadka wada, która prowadzi do niewydolności serca. Ze względu na jej specyfikę, bardzo często towarzyszy jej blok przedsionkowo-komorowy. U Agatki ma on już postać bloku zaawansowanego – z zapisami bloku całkowitego. Z tego powodu w styczniu tego roku dziewczynka trafiła do szpitala w trybie pilnym, była monitorowana przez kilka dni – dzięki lekom udało się uzyskać przyspieszenie rytmu serca.

Na początku marcu tego roku Agatka została zakwalifikowana do skomplikowanej, dwuetapowej operacji Double Switch w klinice w Bostonie, dzięki której przywrócone zostaną prawidłowe połączenia komorowo-przedsionkowe. W Bostonie taka operacja jest przeprowadzana z najlepszymi wynikami, a ze względu na wiek Agatki, teraz jest ostatni moment, by się jej podjąć. Pierwszy z dwóch etapów przygotuje lewą komorę serduszka do pracy na wyższym ciśnieniu i pobudzi ją do uzyskania odpowiedniej masy mięśniowej. Natomiast drugi etap operacji Double Switch – polega na całkowitej korekcji wady i umożliwia prawidłową pracę serca. Niestety koszt takiej operacji przekracza nasze możliwości finansowe, ponieważ zdrowe serduszko Agatki zostało wycenione na kwotę około 1,7 mln złotych. Ta zawrotna kwota zawiera dwie operacje, leczenie, rekonwalescencję oraz długą rehabilitację pozabiegową i jest jedyną szansą na życie bez strachu. Ze względu na złożoność wady i towarzyszący jej blok przedsionkowo-komorowy, serce Agatki jest jak tykająca bomba. Dlatego chcielibyśmy Was prosić o pomoc w zebraniu środków, które zapewnią Agacie zdrowe i długie życie, a nam jako rodzicom spokój o jej przyszłość. Mamy nadzieję, że przejdziecie z Nami tą trudną drogę i wspólnie będziemy cieszyć się z sukcesu! – opisują rodzice Agatki.

Więcej na temat różnych akcji na rzecz Agatki znajdziecie tutaj oraz link do zbiórki na siepomaga

 

fot. Polonia-Stal Świdnica

 

IV liga

Ostre strzelanie czołówki. Gol z karnego w ostatniej minucie dał remis Łużycom

Published

on

8. kolejka IV ligi. Bez zmian w czołówce, zespoły z podium ostro postrzelały. Zaczęte remisy w Środzie Śląskiej i Międzyborzu.

 

38-letni napastnik na ratunek. Arkadiusz Piech ponownie w Górniku

Prochowiczanka ambitnie stawiła czoła liderowi z Woliborza, ale przełożyło się to „tylko” na dwa gole Kornela Ciupki. Słowianin strzelił w Prochowicach 5 goli i przedłużył swoją passę zwycięstw do ośmiu. Bramki dla gości strzelali Marcin Buryło, Adrian Niewiadomski, Oskar Trzepacz, Dorian Krakowski i Łukasz Szczepaniak.

Wicelider w Oławy też postrzelał, choć miał ułatwione zadanie, bowiem Lechia Dzierżoniów już od 37. min. grała w osłabieniu. Do tego czasu mecz był w miarę wyrównany, a wynik brzmiał 1:1. Ostatecznie podopieczni Zbigniewa Smółki zwyciężyli 6:1. Gole dla gospodarzy zdobyli Karol Danielik – 3, Łukasz Skolimowski, Radosław Krzysków i Jakub Skorłutowski, dla gości trafił Dominik Watuszko.

 

Sześć goli, nie tracąc żadnego, zaaplikowali swoim rywalom również gracze z Sułowa. Barycz wygrała w Łomnicy po dwóch trafieniach Damiana Celucha i Piotra Grzelczaka oraz jednym golu Mateusza Stempina i Marcina Wdowiaka.

Miejsce tuż za podium utrzymał Piast Żmigród, który skromnie wygrał w Wałbrzychu. Jedynego gola w meczu z Górnikiem Nowe Miasto strzelił z rzutu karnego Błażej Chouwer.

 

W meczu beniaminków Iskra Księginice prowadziła po 16 minutach z BKS-em Bolesławiec 2:0 po dwóch golach Macieja Kusztala. Po zmianie stron przewagę osiągnęli goście, ale nie zdołali strzelić choćby gola i punkty zostały w Księginicach.

Dwie drużyny z górnej połowy tabeli spotkały się w Środzie Śląskiej. Polonia prowadziła z Łużycami Lubań po golu Łukasza Dragona w 39. min. spotkania. Kiedy wydawało się, że gospodarze zdobędą komplet punktów, w 94. min. z rzutu karnego wyrównał Damian Buzała.

 

Podział punktów również w Międzyborzu. Gospodarze dwa razy obejmowali prowadzenie w meczu z Górnikiem Złotoryja, ale goście dwukrotnie zdołali doprowadzić do wyrównania. Na listę strzelców wpisali się Szymon Rusiecki i Marcin Tomaszewski oraz Tymoteusz Wąsiewski i Oskar Małecki.

 

Wyniki 8. kolejki IV ligi

 • Prochowiczanka Prochowice – Słowianin Wolibórz 2:5
 • Polonia Środa Śląska – Łużyce Lubań 1:1
 • Moto-Jelcz Oława – Lechia Dzierżoniów 6:1
 • Zenit Międzybórz – Górnik Złotoryja 2:2
 • Górnik Nowe Miasto Wałbrzych – Piast Żmigród 0:1
 • Iskra Księginice – BKS Bolesławiec 2:0
 • KS Łomnica – Barycz Sułów 0:6
 • Chrobry II Głogów – Miedź II Legnica – niedziela
 • Polonia-Stal Świdnica – Piast Nowa Ruda – niedziela

 

 

 

Continue Reading

B klasa

B-klasowy klub apel ma ważny apel: „Uszanujcie to”

Published

on

Perła Płonica

Perła Płonica, zespół z wałbrzyskiej B klasy, zwróciła się z ważnym apelem do wszystkich mieszkańców, zwłaszcza tych zmotoryzowanych.

 

„Tylko ręce odpadają”. Miał być szybki powrót, najpierw trzeba opanować kryzys

Perła Płonica występuje z grupie 3. wałbrzyskiej B klasie. W czwartek, 22 września, klub wrzucił na swój profil na Facebooku ważny apel: – Bardzo prosimy nie niszczyć murawy na boisku w Płonicy!!!

 

Do postu dołączono zdjęcia murawy z wyraźnymi śladami samochodu, który przejechał po boisku. – Jeżdżąc po niej samochodem powstają koleiny, które są niebezpieczne dla zawodników, a dla zarządu generują koszty (uzupełnienie ubytków ziemią oraz dosianie trawy). Murawa na naszym boisku jest bardzo zadbana, trawa często koszona i nawadniana. Wymaga to dużego nakładu pracy i kosztów. Prosimy o uszanowanie tego! – czytamy.

 

Do tego apelu można się tylko przyłączyć, zwłaszcza że samochodowy wandal może odpowiadać karnie za zniszczenie mienia.

 

Fot. Perła Płonia facebook

 

Continue Reading

IV liga

Pierwsza dwucyfrówka w sezonie, przełamanie Prochowiczanki

Published

on

7. kolejka IV ligi. Barycz Sułów rozbiła Iskrę Księginice 10:2 – to pierwsze dwucyfrowy w bieżącym sezonie. Emocje w Dzierżoniowie i przełamanie Prochowiczanki.

 

Kuriozalny gol i rollercoaster w meczu na szczycie IV ligi

Wydarzeniem kolejki był mecz w Woliborzu, w którym niepokonany lider podejmował rezerwy Miedz Legnica. Goście dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale ostatecznie komplet punktów zdobył Słowianin. Więcej o tym spotkaniu przeczytacie w linku powyżej.

Dotychczasowy wicelider z Oławy zagra w niedzielę, co wykorzystała Barycz Sułów. Podopieczni Janusza Kudyby rozbili Iskrę Księginice aż 10:2 i wskoczyli na 2.miejsc w tabeli. Bramki strzelali: Damian Celuch – 3, Piotr Grzelczak – 2, Mateusz Stempin – 2, Maciej Bachta, Dawid Bąk, Jakub Gil oraz Szymon Trawka i Daniel Sygnatowicz. To pierwsze dwucyfrówka w IV lidze w tym sezonie. – Rekordową przegraną zakończyło się dzisiejsze spotkanie w Sułowie. Niestety, lecz w dniu dzisiejszym, po kumulacji spraw zawodowych naszych zawodników, byliśmy “cieniem” drużyny i nie byliśmy w 100% gotowi na to spotkanie – podsumował beniaminek na swoim profilu na Facebooku.

 

Jeśli oławianie wygrają w Złotoryi, to drużyny z podium odskoczą na kilka punktów grupie pościgowej, na której jest Piast Żmigród. Ekipa Marcina Foltyna zremisowała bezbramkowo z Zenitem Międzybórz.

Polonia Środa Śląska wygrała 4. mecz na wyjeździe. Tym razem pokonała Piasta Nowa Ruda 1:0 pod golu w 96. min. autorstwa Dawida Sinickiego.

 

Skromne, jednobramkowe zwycięstwo odniosły również Łużyce Lubań, które pokonały rezerwy Chrobrego Głogów. Gola na wagę kompletu punktów zdobył w I połowie Kamil Kurianowicz.

Więcej działo się w Dzierżoniowie, gdzie Lechia grała z Polonią-Stalą Świdnica. Gospodarze bez trzech kluczowych graczy, m.in. Marcina Orłowskiego, prowadzili do przerwy 2:0. Na listę strzelców wpisali się Dominik Watuszko i Michał Ciarkowski. Z czasem inicjatywę przejęli goście, a na początku II połowy kontaktowego gola zdobył Damian Chajewski. W 70. min. wyrównał Michał Orzechowski i choć obie drużyny miały jeszcze swoje sytuacje, to spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

 

Po trzech porażkach z rzędu przełamała się Prochowiczanka, która wygrała – po dwóch trafieniach Kornela Ciupki – w Łomnicach z KS-em.

Bezbramkowym remisem zakończył się mecz beniaminków BKS Bolesławiec – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych.

W jedynym niedzielnym meczu Moto-Jelcz Oława wygra w Złotoryi z Górnikiem 1:0. Zwycięskiego gola zdobył w 78. min. z rzutu karnego Łukasz Skolimowski.

 

Wyniki 7. kolejki IV ligi

 • KS Łomnica – Prochowiczanka Prochowice 0:2
 • Barycz Sułów – Iskra Księginice 10:2
 • BKS Bolesławiec – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 0:0
 • Piast Żmigród – Zenit Międzybórz 0:0
 • Lechia Dzierżoniów – Polonia-Stal Świdnica 2:2
 • Piast Nowa Ruda – Polonia Środa Śląska 0:1
 • Łużyce Lubań – Chrobry II Głogów 1:0
 • Słowianin Wolibórz – Miedź II Legnica 3:2
 • Górnik Złotoryja – Moto-Jelcz Oława 0:1

 

 

 

Continue Reading

IV liga

Kuriozalny gol i rollercoaster w meczu na szczycie IV ligi

Published

on

Słowianin Wolibórz wygrał z rezerwami Miedzi Legnica 3:2, choć dwa razy przegrywał. Spotkanie rozpoczęło się jednak od sporej kontrowersji.

 

Nowy pomocnik w rezerwach Miedzi. Po siedmiu latach w Niemczech wrócił do Polski

Jednym z ciekawiej zapowiadających się meczów 7. kolejki IV ligi był mecz w Woliborzu, gdzie lider podejmował piąte w tabeli rezerwy Miedzi Legnica. I rzeczywiście spotkanie nie zawiodło, a emocje były od początku do końca spotkania.

Choć zaczęło się od sporej kontrowersji. Już w 5. min. Szymon Stróżyński zagrał do wbiegającego w pole bramkowe Szymona Skrzypczaka, który wyprzedził rywala i posłał piłkę obok bezradnego Szymona Brandla. Problem w tym – co widać na nagraniu poniżej (klip pochodzi z transmisji na platformie PLAYERS4PLAYERS) – zawodnik z Legnicy był w momencie podania na pozycji spalonej. Tak przynajmniej można wywnioskować z nagrania.

 

W 10. min. wyrównał Łukasz Szczepaniak, który najprzytomniej odnalazł się w polu karnym gości. Siedem minut później legniczanie mieli rzut rożny, a po krótkim rozegraniu Jan Leończyk wrzucał piłkę w pole karne. Po drodze piłka odbiła się od Maksym Gendery i zmyliła Brandla.

Legniczanie znów prowadzili, ale gospodarze mieli Szczepaniaka, który w 39. min. przeprowadził indywidualną akcję i niezbyt mocnym, ale precyzyjnym strzałem po długim roku trafił po raz drugi do siatki gości.

 

Losy spotkania rozstrzygnęły się już w 54. min,, kiedy gola głową strzelił pozostawionym sam na piątym metrze Oskar Trzepacz. Legniczanie po przerwie nie byli już tak groźni i choć ambitnie próbowali doprowadzić do remisu, to brakowało jednak groźnych akcji pod bramką gospodarzy.

Continue Reading

Wrocław

Pucharowa środa. Wyniki meczów okręgowego Pucharu Polski w regionie

Published

on

W środę, 13 września, odbyły się mecze Okręgowego Pucharu Polski we wszystkich, czterech strefach Dolnego Śląska. Oto wyniki.

 

Dyrektorzy sportowi Śląska pod lupą. Kto robił topowe transfery, a kto zaliczał wtopy?

Za nami kolejne mecze w ramach pucharowych zmagań na Dolnym Śląsku. Sprawdźcie wyniki oraz kto awansował do dalszych gier.

 

Wrocław

III runda

 • KP Kąty Wrocławskie – Odra Lubiąż 2:3
 • Zjednoczeni Łowęcice – Piast Wrocław 7:1
 • LKS Krzyżanowice – Pogoń Miękinia 5:2
 • LZS Zbytowa – Widawa Bierutów 2:1
 • Dąb Dobroszyce – Pogoń Oleśnica 3:0
 • Śląsk Wrocław JUN – KS Żórawina 2:2, karne 4:5
 • Rapid Domaniów – Strzelinianka Strzelin 1:5
 • Piast II Żmigród – Barycz Milicz 3:2
 • Nefryt Jordanów Śl. – Bresna Brzeźno 1:1, karne
 • LKS Sadków – Wratislavia Wrocław 0:2
 • Czarni Kondratowice – Orzeł Marszowice 2:4
 • Śleza Wrocla JUN – Polonia Bielany Wrocławskie
 • Płomień Wisznia Mala – Wiwa Goszcz 0:8
 • Akademia Piłkarska Oleśnica – Rokita Brzeg Dolny 0:4
 • Śląsk Wrocław SA JUN – Burza Bystrzyca 1:1, karne  3:4
 • Tajfun Przedkowice – Plon Gądkowice 2:0

 

Wałbrzych

1/8 finału 

 • Zjednoczeni Żarów – Górnik Wałbrzych 0:3 wo.
 • Lechia II Dzierżoniów – Victoria Świebodzice
 • Zdrój Jedlina Zdrój – Polonia-Stal Świdnica 0:4
 • Granit Roztoka – Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:2
 • Lechia Dzierżoniów – Słowianin Wolibórz
 • Bielawianka Bielawa – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 3:1
 • AKS Strzegom – Piast Nowa Ruda 1:4
 • Skałki Stolec – Zamek Kamieniec Ząbkowicki

 

Jelenia Góra

1/8 finału

 • Olimpia Kamienna Góra – Apis Jędrzychowice 2:3
 • LZS Kościelnik – Twardy Świętoszów 2:2, karne 4:3
 • Lotnik II Jeżów Sudecki – GKS Warta Bolesławiecka 4:0
 • LZS II Janiszów – Włókniarz Leśna 0:8
 • Hutnik Pieńsk – Gryf Gryfów Śląski 5:2
 • Kolonia Bolesławiec – Sparta Zebrzydowa 5:0
 • GKS Raciborowice – Orzeł Mysłakowice – 19 września
 • Łużyce Lubań – Karkonosze Jelenia Góra – 20 września

 

Legnica

1/8 finału

 • Chojnowianka Chojnów – Iskra Księginice 0:8
 • Legsad Kościelec – Błękitni Koskowice 5:1
 • Odra Ścinawa – Konfeks Legnica
 • Korona Czernina – Prochowiczanka Prochowice 0:4
 • Miedź III Legnica – Chrobry II Głogów 1:0
 • Sparta Grębocice – Miedź II Legnica 0:11
 • Viktoria Borek – Górnik Złotoryja 0:2
 • Gwardia Białołęka – Górnik Polkowice 0:6
Continue Reading

B klasa

435 dni jak z bicza strzelił. Piasek znów zwycięski

Published

on

Piasek Potworów, drużyna z wałbrzyskiej B klasy, wygrała mecz ligowy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że od ostatniej wygranej minęły 435 dni.

 

Stracili fotel lidera w 95. minucie meczu. Wielkie emocje w Trzebnicy

12 czerwca 2022 Piasek Potworów pokonał na własnym boisku z LKS-em Wambierzyce 3:2. Był to przedostatni mecz sezonu 2021/22 i ostatnia wygrana ekipy z Potworowa aż do niedzieli, 10 września 2023 roku. Właśnie wtedy Piasek rozbił Zrzeszonych Niwa 8:0. Między tymi wygranymi minęły 435 dni!

 

Trzy bramki zdobył Daniel Józwiszyn, wszystkie z rzutów wolnych, i były to pierwsze gole strzelone przez Daniela dla naszej drużyny. Debiutanckie trafienie zaliczył również Marcel Maciejewski, który silnym strzałem z dystansu pokonał bramkarza Niwy, trener Paweł Sidor, który pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany po faulu na Marcelu oraz Jakub Piskorski. Pozostałe bramki zdobyli Jakub Urban oraz Grzegorz Gaszewski – poinformował klub na swojej stronie internetowej.

 

Fot. Karol Fester

 

Continue Reading

To się czyta