Connect with us

IV liga

IV liga – decydujące starcie. Kto awansuje, a kto spadnie?

Published

on

IV liga dolnośląska na finiszu. Na trzy kolejki przed końcem wciąż jest wiele niewiadomych. Jedne staną się jasne już w najbliższy weekend, a na inne rozstrzygnięcia trzeba będzie poczekać nawet do połowy czerwca.

 

Kadra na finały UEFA Region’s Cup zredukowana. Oto 26 wybrańców

Na zachodzie IV ligi sprawa zwycięstwa w grupie i udziału w barażach o awans do III ligi jest już rozstrzygnięta. Wiadomo już, że 1. miejsce zajęły Karkonosze Jelenia Góra. Na wschodzie sprawa zwycięstwa wciąż jest otwarta, choć lider z Woliborza ma aż 4 punkty przewagi na trzy kolejki do końca.

Słowianin ma 60 pkt., Lechia Dzierżoniów ma 56 pkt., a Piast Żmigród 55 pkt. Kluczowe znaczenie dla losów rywalizacji może mieć bezpośrednie spotkanie Słowianina z Piastem. Co ciekawe, obecny lider może nawet pozwolić sobie na jedną porażkę, a jeśli wygra dwa pozostałe spotkania, to wygra wschodnią grupę IV ligi.

 

Oto mecze drużyn walczących o wygranie grupy w trzech ostatnich kolejkach:

  • Piast Żmigród – Polonia-Stal Świdnica
  • Lechia Dzierżoniów – Górnik Wałbrzych
  • Słowianin Wolibórz – Moto Jelcz Oława

 

  • Słowianin Wolibórz – Piast Żmigród
  • Sokół Marcinkowice – Lechia Dzierżoniów

 

  • Skałki Stolec – Słowianin Wolibórz
  • Piast Żmigród – Piast Nowa Ruda
  • Lechia Dzierżoniów – Barycz Sułów

Patrząc na terminarz do końca sezonu, kluczowy może być najbliższy mecz woliborzan z Moto-Jelczem Oława, bowiem w ostatniej kolejce zagrają w Stolcu ze Skałkami.

 

Tymczasem Piasta, oprócz meczów ze Słowianinem, czekają dwa domowe spotkania z mocnymi rywalami ze Świdnicy i Nowej Rudy. Z kolei Lechia będzie faworytem spotkań z Górnikiem i Sokołem, ale na koniec sezonu do Pieszyc (gdzie domowe spotkania rozgrywają dzierżoniowianie) przyjedzie mocna ostatnio i grająca z nożem na gardle Barycz Sułów.

 

IV liga. Walka o utrzymanie

Choć sezon w IV lidze zakończy się w maju, ostateczną liczbę spadkowiczów możemy poznać dopiero w połowie czerwca. Wtedy zakończą się rozgrywki w III lidze i wtedy dowiemy się na pewno (choć może stać się to wcześniej) ile drużyn spadnie z tej klasy rozgrywkowej do IV ligi. Będzie to albo 17 drużyn (wersja mało prawdopodobna), 18 albo 19 (obie wersje znacznie bardziej prawdopodobne).

Gdy spadkowiczów będzie 18, to spadnie po 9 drużyn z każdej grupy. Jeśli ich liczba będzie nieparzysta (17 lub 19) to utrzyma się zespół z większą liczbą punktów z miejsca 8. (przy spadku 17 drużyn) lub 7. (przy spadku 19 drużyn).

 

Z uwagi na fakt, że na dziś znacznie bliżej jest do wariantu z 19 spadkowiczami, przyjrzymy się mu bliżej. Gdyby tak się stało, to jedna drużyna z miejsca 7. również zostałby zdegradowana do okręgówki. Na dziś na zachodzie BKS Bolesławiec ma 46 pkt., a na wschodzie Galakticos Solna – 42 punkty. Oznacza to, że na dziś znacznie bliższa utrzymania z siódmego miejsca jest drużyna z zachodu.

Wiele wskazuje na to, że walka o 7. miejsca na zachodzie rozstrzygnie się między BKS-em, Górnikiem Złotoryja i Odrą Ścinawa. Teoretycznie bezpieczne nie są również Łużyce Lubań, ale mają one zdecydowanie najlepszy kalendarz z całej trójki.

Właściwie już tylko matematyczne szanse na utrzymanie mają Granit Roztoka i Iskra Kochlice, a z ligą żegnają się Mewa Kunice i AKS Strzegom, które dołączają do wcześniej zdegradowanych Sokoła Jerzmanowa, Gryfa Gryfów Śląski, Jaworzanki Jawor i Sparty Grębocice.

 

Na wschodzie walka jest również zażarta, zwłaszcza że – wszystko na to wskazuje – miejsc bezpiecznych będzie mniej. Z ligą pożegnały się już Polonia Trzebnica, Bielawianka Bielawa, Sokół Marcinkowice, Zamek Kamieniec Ząbkowicki i Skałki Stolec, a szanse Foto-Higieny Gać i Górnik Wałbrzych są właściwie iluzoryczne. Galakticos Solna, Barycz Sułów i Orzeł Ząbkowice Śląskie powalczą jeszcze o miejsce gwarantujące utrzymanie, albo chociaż o miejsce 7., które może, ale nie musi utrzymania dać.

Całkowicie bezpieczne nie są jeszcze również Polonia-Stal Świdnica, Piast Nowa Ruda i Moto Jelcz Oława, choć są w znacznie lepszej sytuacji niż wspomniana wyżej trójka.

IV liga

Już oficjalnie. Nowy trener wicemistrza IV ligi

Published

on

fot. Słowianin Wolibórz/własne

Zbigniew Soczewski trenerem Słowianina Wolibórz, wicelidera IV ligi w poprzednim sezonie. Klub z Woliborza oficjalnie potwierdził to, o czym było wiadomo od kilku tygodni.

 

Powrót skrzydłowego po 14 latach. Duże wzmocnienie Górnika

O przenosinach Zbigniewa Soczewskiego z Bielawianki do Słowianina Wolibórz poinformował ten pierwszy klub już kilka tygodni temu. Teraz – oficjalnie – potwierdził wicemistrz IV ligi w poprzednim sezonie.

Trener Soczewski to były szkoleniowiec Lechii Dzierżoniów, którą przez 8,5 roku z powodzeniem prowadził na poziomie III ligi. Po odejściu z dzierżoniowskiego klubu trafił do Bielawy, gdzie najpierw został koordynatorem i dyrektorem ds. sportowych, a z czasem objął obowiązki trenera pierwszego zespołu. W zeszłym sezonie prowadzona przez niego Bielawianka Bielawa zajęła 2. miejsce w rozgrywkach ligi okręgowej, a w barażu w niesamowitych okolicznościach pokonała Zenit Międzybórz i awansowała do IV ligi dolnośląskiej! Trenerze, witamy Pana w Woliborzu! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! – poinformował Słowianin w mediach społecznościowych.

 

Jednocześnie klub z Woliborza pożegnał trenera Daniela Siemińskiego, który objął drużynę we wrześniu ubr., a zawodnicy pod jego wodzą odnieśli 18 zwycięstw oraz zantowali po 4 remisy i porażki. – Trenerowi dziękujemy za pracę w klubie, życzymy zdrowia i trzymamy kciuki! – poinformował Słowianin.

 

Continue Reading

IV liga

Powrót skrzydłowego po 14 latach. Duże wzmocnienie Górnika

Published

on

Górnik Złotoryja zaprezentował pierwszy transfer do klubu. Do zespołu dołączył wychowanek Mateusz Jaros, który wraca do IV-ligowca po 14 latach.

 

Miał być turniej, ostatecznie o finałach EURO amatorów zdecyduje jeden mecz

Zaczynamy od wielkiego powrotu, bowiem Mateusz Jaros czternaście lat temu opuścił szeregi drużyn młodzieżowych Górnika, by teraz zasilić jego pierwszy zespół. Skrzydłowy ostatnio reprezentował trzecioligowe Karkonosze Jelenia Góra, a pierwszą grę kontrolną w naszych barwach okrasił golem – poinformował klub w mediach społecznościowych.

 

Niespełna 31-letni zawodnik w minionym sezonie był podstawowym graczem Karkonoszy. Na swoim koncie ma w sumie ponad 150 meczów w III lidze, a poza zespołem z Jeleniej Góry reprezentował również barwy Olimpii Kowary, Piasta Żmigród czy Stali Brzeg.

Continue Reading

IV liga

Pierwsze pożegnania w IV-ligowym Piastem

Published

on

fot. Piast Żmigród

Z Piastem Żmigród pożegnało się na razie trzech zawodników.

 

Śląsk wzmacnia ofensywę. Hiszpan Arnau Ortiz we Wrocławiu

Piotr Zabielski dołączył do Piasta latem 2022 r. W swoim pierwszym sezonie w Żmigrodzie 24-letni bramkarz rozegrał większość ligowych spotkań. Podobnie było w rundzie jesiennej ubiegłego sezonu w IV lidze. W rundzie wiosennej zawodnik leczył długotrwałą kontuzję i z tego powodu kibice nie mogli zobaczyć go na boisku.

Wołodymyr Pasichnyk trafił do Żmigrodu w lipcu 2023 roku wraz ze swoim bratem Wasylem z Błyskawicy Gać. 23-letni pomocnik rozegrał w barwach Piasta 704 minuty i zaliczył 1 asystę. Kilkukrotnie wystąpił również w meczach ligowych rezerw klubu.

 

Z klubem żegna się również Jakub Pancerz, któremu skończyło się roczne wypożyczenie do Piasta z Polonii Trzebnica. W zeszłym sezonie 21-latek spędził na murawie 408 minut, zdobył 2 bramki oraz zaliczył 4 asysty. Kilkukrotnie wystąpił również w meczach rezerw Piasta.

 

Continue Reading

IV liga

Nowy trener czwartoligowego Moto-Jelcza. Są też inne zmiany

Published

on

nowy trener

Dawid Pożarycki został nowym trenerem czwartoligowego Moto-Jelcza Oława. W klubie doszło również do zmian we władzach.

 

Sparingi lato 2024. Wyniki meczów kontrolnych z tygodnia

Dawid Pożarycki został nowym trenerem Moto-Jelcza Oława, zespołu z dolnośląskiej IV ligi. 33-letni szkoleniowiec ostatnich pięć lat prowadził Burzę Bystrzyca, z którą awansował do klasy okręgowej.

Ponadto w klubie na początku lipca doszło do walnego zebranie członków stowarzyszenia MGKS „Moto-Jelcz” Oława. Podczas spotkania przyjęto rezygnację dotychczasowego prezesa Jarosława Fliśnika, a jego następcą został Bartosz Łuś.

 

Continue Reading

IV liga

Z zaplecza ekstraklasy do IV ligi. Barycz wzmacnia obronę

Published

on

Patryk Caliński

Patryk Caliński, doskonale znany we Wrocławiu obrońca, wrócił na Dolny Śląsk i zasilił IV-ligową Barycz Sułów. Miniony sezon spędził w I-ligowym Zagłębiu Sosnowiec.

 

Były gracz Widzewa, z przeszłością w I lidze. Pierwszy transfer IV-ligowca z Lubania

Patryk Caliński jest wychowankiem FC Wrocław Academy, a później reprezentował barwy Górnika II Zabrze, Ślęzy Wrocław oraz Śląska II Wrocław. Ostatni sezon spędził natomiast w I-ligowym Zagłębiu Sosnowiec. 27-letni obrońca ma na koncie 12 meczów na zapleczu ekstraklasy, 74 spotkania w II lidze oraz 32 mecze w III lidze.

 

Mimo wielu ofert i zainteresowania klubów z wyższych lig, Patryk wybrał wizję i perspektywę rozwoju w naszym klubie – informuje Barycz na swoim profilu na Facebooku, dodając, że w klubie są przekonani, że nowy zawodnik będzie „liderem defensywy, a jego obecność na boisku zapewni spokój całej formacji obronnej”.

Caliński związał się 2-letnim kontraktem z klubem z Sułowa z opcją przedłużenia o rok.

Continue Reading

IV liga

Czwartoligowiec szuka sparingpartnera na sobotę. Pilne!

Published

on

szuka sparingpartnera

Czwartoligowy Moto-Jelcz Oława poszukuje sparingpartnera na najbliższa sobotę, 13 lipca.

 

Klub z A klasy zagra w europejskich pucharach

IV-ligowy Moto-Jelcz Oława szuka sparingpartnera na najbliższą sobotę, 13 lipca. Szczegóły meczu można omówić pod numerem tel. 695 531 258.

Continue Reading

To się czyta