Connect with us

IV liga

IV liga – decydujące starcie. Kto awansuje, a kto spadnie?

Published

on

IV liga dolnośląska na finiszu. Na trzy kolejki przed końcem wciąż jest wiele niewiadomych. Jedne staną się jasne już w najbliższy weekend, a na inne rozstrzygnięcia trzeba będzie poczekać nawet do połowy czerwca.

 

Kadra na finały UEFA Region’s Cup zredukowana. Oto 26 wybrańców

Na zachodzie IV ligi sprawa zwycięstwa w grupie i udziału w barażach o awans do III ligi jest już rozstrzygnięta. Wiadomo już, że 1. miejsce zajęły Karkonosze Jelenia Góra. Na wschodzie sprawa zwycięstwa wciąż jest otwarta, choć lider z Woliborza ma aż 4 punkty przewagi na trzy kolejki do końca.

Słowianin ma 60 pkt., Lechia Dzierżoniów ma 56 pkt., a Piast Żmigród 55 pkt. Kluczowe znaczenie dla losów rywalizacji może mieć bezpośrednie spotkanie Słowianina z Piastem. Co ciekawe, obecny lider może nawet pozwolić sobie na jedną porażkę, a jeśli wygra dwa pozostałe spotkania, to wygra wschodnią grupę IV ligi.

 

Oto mecze drużyn walczących o wygranie grupy w trzech ostatnich kolejkach:

 • Piast Żmigród – Polonia-Stal Świdnica
 • Lechia Dzierżoniów – Górnik Wałbrzych
 • Słowianin Wolibórz – Moto Jelcz Oława

 

 • Słowianin Wolibórz – Piast Żmigród
 • Sokół Marcinkowice – Lechia Dzierżoniów

 

 • Skałki Stolec – Słowianin Wolibórz
 • Piast Żmigród – Piast Nowa Ruda
 • Lechia Dzierżoniów – Barycz Sułów

Patrząc na terminarz do końca sezonu, kluczowy może być najbliższy mecz woliborzan z Moto-Jelczem Oława, bowiem w ostatniej kolejce zagrają w Stolcu ze Skałkami.

 

Tymczasem Piasta, oprócz meczów ze Słowianinem, czekają dwa domowe spotkania z mocnymi rywalami ze Świdnicy i Nowej Rudy. Z kolei Lechia będzie faworytem spotkań z Górnikiem i Sokołem, ale na koniec sezonu do Pieszyc (gdzie domowe spotkania rozgrywają dzierżoniowianie) przyjedzie mocna ostatnio i grająca z nożem na gardle Barycz Sułów.

 

IV liga. Walka o utrzymanie

Choć sezon w IV lidze zakończy się w maju, ostateczną liczbę spadkowiczów możemy poznać dopiero w połowie czerwca. Wtedy zakończą się rozgrywki w III lidze i wtedy dowiemy się na pewno (choć może stać się to wcześniej) ile drużyn spadnie z tej klasy rozgrywkowej do IV ligi. Będzie to albo 17 drużyn (wersja mało prawdopodobna), 18 albo 19 (obie wersje znacznie bardziej prawdopodobne).

Gdy spadkowiczów będzie 18, to spadnie po 9 drużyn z każdej grupy. Jeśli ich liczba będzie nieparzysta (17 lub 19) to utrzyma się zespół z większą liczbą punktów z miejsca 8. (przy spadku 17 drużyn) lub 7. (przy spadku 19 drużyn).

 

Z uwagi na fakt, że na dziś znacznie bliżej jest do wariantu z 19 spadkowiczami, przyjrzymy się mu bliżej. Gdyby tak się stało, to jedna drużyna z miejsca 7. również zostałby zdegradowana do okręgówki. Na dziś na zachodzie BKS Bolesławiec ma 46 pkt., a na wschodzie Galakticos Solna – 42 punkty. Oznacza to, że na dziś znacznie bliższa utrzymania z siódmego miejsca jest drużyna z zachodu.

Wiele wskazuje na to, że walka o 7. miejsca na zachodzie rozstrzygnie się między BKS-em, Górnikiem Złotoryja i Odrą Ścinawa. Teoretycznie bezpieczne nie są również Łużyce Lubań, ale mają one zdecydowanie najlepszy kalendarz z całej trójki.

Właściwie już tylko matematyczne szanse na utrzymanie mają Granit Roztoka i Iskra Kochlice, a z ligą żegnają się Mewa Kunice i AKS Strzegom, które dołączają do wcześniej zdegradowanych Sokoła Jerzmanowa, Gryfa Gryfów Śląski, Jaworzanki Jawor i Sparty Grębocice.

 

Na wschodzie walka jest również zażarta, zwłaszcza że – wszystko na to wskazuje – miejsc bezpiecznych będzie mniej. Z ligą pożegnały się już Polonia Trzebnica, Bielawianka Bielawa, Sokół Marcinkowice, Zamek Kamieniec Ząbkowicki i Skałki Stolec, a szanse Foto-Higieny Gać i Górnik Wałbrzych są właściwie iluzoryczne. Galakticos Solna, Barycz Sułów i Orzeł Ząbkowice Śląskie powalczą jeszcze o miejsce gwarantujące utrzymanie, albo chociaż o miejsce 7., które może, ale nie musi utrzymania dać.

Całkowicie bezpieczne nie są jeszcze również Polonia-Stal Świdnica, Piast Nowa Ruda i Moto Jelcz Oława, choć są w znacznie lepszej sytuacji niż wspomniana wyżej trójka.

II liga

Czarny scenariusz w II lidze to fatalne wieści dla tych drużyn

Published

on

Górnik Polkowice i Śląsk II Wrocław spadły z II ligi do 3. grupy III ligi. To fatalne wieści również dla drużyn z innych klas rozgrywkowych.

 

Ostatnie minuty zdecydowały. Górnik spada, rezerwy Zagłębie zostają w II lidze

Sezon w II lidze zakończył się spadkiem dwóch dolnośląskich zespołów – Górnika Polkowice i Śląska II Wrocław. Szanse na to, że spadnie tylko jeden zespół były przed ostatnią kolejkę minimalne, ale teraz stało się jasne, że ziścił się czarny scenariusz. Również dla zespołów z innych lig.

 

Spadek dwóch dolnośląskich zespołów z II oznacza, że już dziś z III ligi spada Miedź II Legnica, która dołącza tym samym do rezerw Chrobrego Głogów. Dzieje się tak dlatego, że z 3. grupy III ligi spada 5 zespołów.

 

Z kolei spadek Miedzi II oznacza, że z IV ligi spada 17 zespołów – 8 z grupy zachodniej i 9 ze wschodniej. To oznacza, że do grona spadkowiczów dołącza – już oficjalnie – Barycz Sułów.

 

Na tym jednak nie koniec. Degradacja zespołu z Sułowa powoduje, że ze wschodniej grupy IV ligi do wrocławskiej okręgówki spada 6 zespołów. To oznacza, że wrocławską okręgówkę opuści 8 drużyn.

 

Continue Reading

IV liga

Siedem drużyn (plus trzy) na siedem sezonów. Te drużyny grały cały czas w IV lidze

Published

on

Po siedmiu sezonach koniec z dwugrupową IV ligą na Dolnym Śląsku. Kto w tym czasie cały czas grał na tym poziomie rozgrywkowym? Sprawdźcie.

 

Wielkie emocje w barażu o III ligę. Zdecydowały karne! Awans Karkonoszy

Sezon 2022/23 w IV lidze dolnośląskiej dobiegł końca. Większość rozstrzygnięć już znamy, właściwie jeszcze może się coś zmienić w wyniku problemów np. w procesie licencyjnym. Dobiega też końca formuła IV ligi z podziałem na grupę wschodnią i zachodnią. Od sezonu 2023/24 będzie jedna, 18-zespołowa grupa IV ligi.

 

To dobry moment, żeby podsumować ostatnich siedem sezonów, kiedy istniały dwie grupy IV ligi. Na stronie dolfutbol.pl w najbliższym czasie znajdziecie kilka tekstów na ten temat. Zaczniemy od drużyn, które przez ten cały czas grały w IV lidze. Jak się okazuje, wcale dużo ich nie było.

W sumie w dwóch grupach IV ligi wystąpiło 78 klubów, z czego AKS Strzegom grał zarówno w grupie wschodniej (gdzie przynależy terytorialnie), jak i – większość sezonów – w zachodniej.

 

Przez wszystkie siedem sezonów w IV lidze grało siedem zespołów:

 • Bielawianka Bielawa (wschód)
 • Sokół Marcinkowice (wschód)
 • Orzeł Ząbkowice Śląskie (wschód)
 • AKS Strzegom (wschód/zachód)
 • Apis Jędrzychowice (zachód)
 • Sparta Grębocice (wschód)

Co ciekawe, aż sześć z nich (poza Apisem) spadło z IV ligi w bieżącym sezonie. 

 

Jest również kilka innych drużyn, które mają na koncie sześć sezonów, ale gdyby nie awansowały do III ligi, to również miałby komplet występów w IV lidze.

 • Polonia-Stal Świdnica (wschód)
 • Chrobry II Głogów (zachód)
 • Karkonosze Jelenia Góra (zachód)
Continue Reading

DolZPN

Wielkie emocje w barażu o III ligę. Zdecydowały karne! Awans Karkonoszy

Published

on

Wielkie emocje w drugim meczu barażowym o awans do III ligi. Karkonosze prowadziły już 2:0, ale Słowianin Wolibórz zdołał wyrównać. O awansie do III ligi zdecydowały… rzuty karne, które lepiej egzekwowali gospodarze. Karkonosze w III lidze!

 

Baraże o III ligę. Pierwszy mecz na remis w cieniu fatalnej pomyłki sędziego

To był mecz godny rewanżowego meczu o awans do III ligi. Spotkanie poprowadził jeden z najlepszych polskich arbitrów Damian Sylwestrzak, a obie drużyny stanęły na wysokości zadania. Choć początek był dość senny – drużyny raczej się badały, co nie przekładało się na podbramkowe sytuacje. Gospodarze niby częściej byli przy piłce, ale do goście stworzyli sobie pierwsi dogodną okazję do strzelenia bramki, ale Grzegorz Mazurek minimalnie się pomylił.

 

Aż nadeszła 38. minuta, kiedy świetną, koronkową akcję Karkonoszy pewnie wykorzystał Mateusz Baszak. Ten sam zawodnik niedługo po zmianie stron podwyższył rezultat na 2:0, kiedy najwyżej wybił się w górę i głową skierował piłkę do bramki strzeżonej przez Szymona Brandla.

 

Wydawać by się mogło, że Karkonosze są o krok od pokonania rywala. Woliborzanie już jednak wielokrotnie udowodnili, że grają do końca i nie załamują się nawet wtedy, gdy sytuacja nie idzie po ich myśli.

 

Tak było i tym razem. Już w 62. min. wyrównał Alefe Lima, a siedem minut później do siatki gospodarzy trafił Łukasz Szczepaniak. Do końca meczu obie drużyny próbowały jeszcze zmienić wynik spotkania, gospodarze byli groźniejsi, ale w regulaminowym czasie gry spotkanie zakończyło się remisem 2:2.

 

To oznaczało od razu serię rzutów karnych. Lepiej egzekwowali je zawodnicy Karkonoszy, którzy wygrali 5:3 i to oni w przyszłym sezonie zagrają w III lidze. 

Continue Reading

DolZPN

Czerwona kartka dla Caique ma zostać anulowana

Published

on

Brazylijczyk Caique dostał czerwoną kartkę w pierwszym meczu barażowym o awans do III ligi między Słowianinem Wolibórz i Karkonoszami Jelenia Góra. W rewanżu jednak będzie mógł zagrać. 

 

Baraże o III ligę. Pierwszy mecz na remis w cieniu fatalnej pomyłki sędziego

W  środę, 31 maja, odbył się pierwszy mecz barażowy o awans do III ligi. W Woliborzu Słowianin zremisował z Karkonoszami Jelenia Góra 1:1. Po spotkaniu mówiło się sporo nie tylko o emocjach czysto piłkarskich, ale również o sytuacji z 15. min. Wtedy Jakub Kierkiewicz sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Mateusza Baszaka. Sędzia Sebastian Tarnowski wykluczył jednak z boiska Brazylijczyka Caique, pomocnika woliborzan.

 

Błędu arbitra głównego nie skorygował sędzia asystent i fatalna pomyłka stała się faktem. Nie pomogły protesty zawodników Słowianina, którzy tłumaczyli, co tak naprawdę się stało.

 

Pomyłka szybko wyszła na jaw, a sprawą zajęła się Komisja Dyscyplinarna Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. – Wszczęła ona postępowanie z art. 48 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w sprawie wykluczenia (czerwona kartka) udzielonego zawodnikowi klubu KP Słowianin Wolibórz. Postępowanie zmierza w kierunku odstąpienia od kary w związku z rażącym naruszeniem Przepisów Gry przez sędziego zawodów – poinformował Andrzej Padewski, prezes związku.

 

Oznacza to, że Caique będzie mógł zagrać w drugim meczu barażowym.  Zaplanowany on jest na sobotę, 3 czerwca, w Jeleniej Górze. Początek o godz. 17. Drugie spotkanie barażowe ma poprowadzić jeden z najlepszych polskich arbitrów – Damian Sylwestrzak.

 

Continue Reading

DolZPN

Baraże o III ligę. Pierwszy mecz na remis w cieniu fatalnej pomyłki sędziego

Published

on

W pierwszym meczu barażowym o awans do III ligi Słowianin Wolibórz zremisował z Karkonoszami Jelenia Góra 1:1. W spotkaniu doszło również do fatalnej pomyłki arbitra, który pokazał czerwoną kartkę nie temu zawodnikowi, który faulował. 

 

Pierwsze trenerskie roszady u spadkowiczów z IV ligi

W  środę, 31 maja, odbył się pierwszy mecz barażowy o awans do III ligi. W Woliborzu, mistrz grupy wschodniej IV ligi, podejmował mistrza z zachodu, czyli Karkonosze Jelenia Góra. Początek spotkania był wyrównany, a obie drużyny bardziej się badały, niż z pasją atakowały. Już jednak w 15. min. miała miejsce akcja, która odcisnęła swoje piętno na losach meczu. Dominik Radziemski świetnym podaniem obsłużył Mateusza Baszaka, który wychodząc na czystą pozycję został powalony przez rywala. Doświadczony arbiter Sebastian Tarnowski nie miał wątpliwości, że należy się czerwona kartka i trudno tę decyzję kwestionować.

 

Tymczasem zrobiło się małe zamieszanie, po którym z boiska zszedł… Brazylijczyk Caique. Problem w tym, że Baszaka nie sfaulował pomocnik Słowianina, tylko prawy obrońca Jakub Kierkiewicz. Jak tego nie wychwycili doświadczony arbiter i jego asystent? Pozostanie to ich słodką tajemnicą…  

 

Po około trzech minutach gra została wznowiona… golem dla gości. Mateusz Baszak przemierzył z rzutu wolnego tuż przy słupku i dał prowadzenie Karkonoszom. Wydawało się, że losy meczu mocno przechyliły się na stronę jeleniogórzan, którzy prowadzili i przez niemal 80 minut grali z przewagą jednego zawodnika.

 

Na boisku jednak tej przewagi nie było widać. Goście chcieli kontrolować wydarzenia na boisku, a gracze Słowianina próbowali atakować, co oczywiście łatwe nie było. Ambicja gospodarzy została nagrodzona w samej końcówce, gdy za zagranie piłki ręką w polu karnym gości, arbiter wskazał na jedenasty metr. Co prawda Wojciech Fościak wyczuł intencje Mateusza Krzymińskiego, ale piłka po ręce golkipera wpadła do siatki i było 1:1. 

 

Takim wynikiem zakończył się mecz i trzeba przyznać, że to rozstrzygnięcie sprawiedliwe, które niczego jeszcze nie rozstrzyga. Rewanż odbędzie się w sobotę, 3 czerwca, w Jeleniej Górze. Początek o godz. 17. Drugie spotkanie barażowe ma poprowadzić jeden z najlepszych polskich arbitrów – Damian Sylwestrzak.

 

Continue Reading

IV liga

Pierwsze trenerskie roszady u spadkowiczów z IV ligi

Published

on

Sezon w IV lidzie już za nami. Rozpoczęły się natomiast roszady na ławkach trenerskich, zwłaszcza w ekipach, które spadły do klasy okręgowej.

 

Zmiana trenera po spadku. Radosław Bella nowym szkoleniowcem Miedzi

Przygoda beniaminka ze Stolca w grupie wschodniej IV ligi zakończyła się po jednym sezonie. Wraz z jego końcem z ławką trenerską Skałek pożegnał się Piotr Kupiec, który spędził w klubie ponad 7 lat!

Piotrek trafił do naszego klubu w rundzie wiosennej sezonu 2015/2016, w którym to nasza drużyna występowała na poziomie wałbrzyskiej klasy A. Od tamtej pory, aż do ubiegłej soboty, nieprzerwanie reprezentował nasze barwy. Jako zawodnik zaliczył awans na poziom okręgowy, a już jako grający trener, wprowadził nasz zespół na poziom wojewódzki, co było historycznym wyczynem naszej małej piłkarskiej społeczności – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

Według fanpage’a „Co słychać w niższych ligach? – powiat kłodzki i ząbkowicki” nowym trenerem Skałek zostanie Arkadiusz Albrecht.

 

Tymczasem z Mewą Kunice, spadkowiczem z zachodniej grupy IV ligi, pożegnał się Jacek Terpiłowski, który zrezygnował z prowadzenia zespołu po ostatnim meczu ligowym.

Szkoleniowiec do Kunic trafił przed startem bieżącego sezonu. Wcześniej Terpiłowski z powodzeniem prowadził Albatrosa Jaśkowice – poinformował klub.

Continue Reading

To się czyta