DolZPN
Drużyny młodzieżowe w sezonie 2020/21. Kto i jakie musi posiadać?
Ile i jakie drużyny młodzieżowe muszą posiadać kluby mające seniorów w rozgrywkach od III ligi do klasy okręgowej? Sprawdźcie.
Okręgowy Puchar Polski. DolZPN wyznaczył terminy
Wydział Szkolenia Dolnośląskiego ZPN informuje, że w sezonie 2020/2021 – zgodnie z podręcznikiem licencyjnym ? kluby od III ligi do klasy okręgowej muszą posiadać następującą liczbę drużyn młodzieżowych:
III liga
- dwa zespoły młodzieżowe w kategorii wiekowej: junior (A1, A2), junior młodszy (B1, B2) lub trampkarz (C1, C2)
- jeden zespół młodzieżowy w kategorii wiekowej: młodzik (D1, D2) lub orlik (E1, E2)
IV liga
- minimum trzy zespoły młodzieżowe, z czego:
- (dwa zespoły w kategorii junior (A1, A2), junior młodszy (B1, B2), trampkarz (C1, C2) lub młodzik (D1, D2)
- jeden zespół w kategorii orlik (E1, E2) lub żak (F1, F2)
Klasa Okręgowa
- minimum 2 zespoły młodzieżowe, z czego:
- jeden zespół w kategorii junior (A1, A2), junior młodszy (B1, B2) lub trampkarz (C1, C2)
- jeden zespół w kategorii młodzik (D1, D2), orlik (E1, E2) lub żak (F1, F2)
Co ważne, klub musi posiadać zespoły młodzieżowe w swoich strukturach, a nie podpisywać umów o szkoleniu ze szkółkami piłkarskimi.
Przypomnijmy, że od sezonu 2019/20 obowiązku posiadania drużyny młodzieżowych nie mają kluby występujące w klasie A.
DolZPN
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
Znamy wszystkich finalistów turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup 2025. Wśród ośmiu zespołów jest oczywiście reprezentacja Dolnego Śląska.
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
Zakończyły się eliminacje europejskie mistrzostw Europy amatorów, czyli UEFA Region’s Cup. W miniony weekend poznaliśmy ostatniego finalistę turnieju finałowego, którym zostało San Marino. Co ciekawe, właśnie ta drużyna, razem z Maltą, to jedyni przedstawiciele krajowi, a nie regionalni.
W eliminacjach finałowych wzięło udział San Marino (które, podobnie jak Malta, gra w reprezentacji narodowej, a nie regionalnej). Trzy zwycięstwa zapewniły im pierwsze miejsce w jakimkolwiek turnieju finałowym UEFA jako drużynie San Marino.
Finaliści UEFA Region’s Cup 2025
- Dolny Śląsk
- Aragonia (Hiszpania)
- Vojvodina (Serbia)
- Hradec Kralove (Czechy),
- Länsi-Vantaan Ylpeys (Finlandia)
- Rijeka (Chorwacja)
- San Marino (San Marino)
- Vaud (Szwajcaria)
Będzie to 13. turniej finałowy UEFA Region’s Cup. Odbędzie się on w czerwcu lub lipcu 2025 r. Gospodarzem będzie jeden z finalistów, który zostanie wybrany w grudniu. Ostatnim mistrzem Europy amatorów jest hiszpańska Galicia, którzy pokonała w finale serbski Belgrad. Hiszpanie tytułu nie obronią, bowiem krajowe eliminacje z Aragonią. Co ciekawe, drużyna z Hiszpanii zagra po raz 10, a Aragonia jest siódmym regionem z tego kraju. Siedem różnych regionów reprezentowało również Czechy.
To inaczej, niż np. w Polsce, gdzie udział w finałach zmonopolizowała reprezentacja Dolnego Śląska. Dodatkowo nasz region dwukrotnie – w 2007 i 2019 roku – został mistrzem Europy.
DolZPN
Znów to zrobili. IV-ligowa Barycz wyeliminowała z pucharu rezerwy Śląska
W ćwierćfinałowym meczu Jaxan okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej Barycz Sułów pokonała rezerwy Śląska Wrocław 1:0.
Pary półfinałowe okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej
W zeszłym sezonie, na początku kwietnia br., Barycz Sułów niespodziewanie pokonała rezerwy Śląska Wrocław w finale okręgowego Pucharu Polski. Tym razem obie drużyny spotkały się już w ćwierćfinale. Przez godzinę gry lepsze wrażenie sprawiali wrocławianie, ale nie przełożyło się to na zbyt wiele sytuacji podbramkowych. Najbliżej strzelenia gola był w 17. min. Maksymilian Zagórski, ale piłka po jego mocnym strzale trafiła w poprzeczkę.
W 63. min. doświadczony napastnik Piotr Grzelczyk najprzytomniej zachował się w polu karnym Śląska i strzałem z powietrza trafił do bramki strzeżonej przez Gracjana Korytkowskiego.
Jak się później okazało był to jedyny gol meczu. Wrocławianie do końca spotkania starali się doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale czwartoligowcy z Sułówa obronili skromne prowadzenie. Tym samym w ciągu niespełna siedmiu miesięcy po raz drugi odprawili z kwitkiem wyżej notowanego rywala.
W półfinale Barycz zagra na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Sokół Marcinkowice – Orzeł Marszowice.
powódź 2024
Zbiórka sprzętu sportowego dla poszkodowanych klubów
Dolnośląski Związek Piłki Nożnej uruchomił zbiórkę sprzętu sportowego dla klubów dotkniętych powodzią na Dolnym Śląsku.
Piłkarka Ślęzy Wrocław straciła rodzinny dom. Każdy grosz na wagę złota
– Zachęcamy do włączenia się do zbiórki i gwarantujemy, że każdy otrzymany sprzęt trafi do potrzebujących klubów piłkarskich. Jednym z pierwszych klubów, który zadeklarował taką pomoc jest LKS Perła Złotokłos z województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękujemy – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.
Co jest potrzebne w pierwszej kolejności?
- piłki,
- stroje sportowe,
- wszelkiej maści trenażery,
- znaczniki,
- pozostały sprzęt sportowy.
Punktem zbiórki jest biuro Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przy ul. Oporowskiej 62 (53-434 Wrocław). – Sprzęt można dostarczyć zarówno osobiście, jak i pocztą na wyżej wymieniony adres – informuje związek.
Pierwsze transporty piłek ruszyły już do podokręgów Jelenia Góra i Wałbrzych.
DolZPN
Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi
Zalane stadiony i boiska, zniszczona infrastruktura – wiele klubów na Dolnym Śląsku ucierpiało w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz region. Ten widok mówi więcej niż tysiąc słów.
Nie zdołali pojechać na mecz. „Powodzenia w walce o to, co najważniejsze”
2024 rok z pewnością zapadnie wielu mieszkańcom Dolnego Śląska w pamięci jak rok 2010, a zawłaszcza 1997. Wtedy również znaczne części regionu znalazły się pod wodą. Niestety, kataklizm nie omija również obiektów sportowych i boisk dolnośląskich zespołów. Już wiadomo, choć jeszcze do końca katastrofy daleko, że znaczna część infrastruktury sportowej znalazła się pod wodą. Straty będą ogromne!
Tymczasem zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zabezpieczeniu środków z rezerwy budżetowej w wysokości 200 tys. zł na wsparcie klubów poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku. – W związku z tym, zwracamy się z apelem o informowanie o szkodach wyrządzonych przez żywioł. W tej sprawie do dyspozycji klubów pozostaje Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – czytamy na profilu związku na Facebooku.
Można kontaktować się w tej sprawie również z dyrektorami poszczególnych Podokręgów.
Warto przy okazji dodać, że wiele klubów, a także kibiców, włączyło się w pomoc dla powodzian lub przy wzmacnianiu wałów oraz innych pracach zabezpieczających.
Oto jak wygląda sytuacja niektórych klubów na Dolnym Śląsku. Oczywiście, to tylko część, i to zapewne niewielka, klubów, które ucierpiały podczas powodzi.
Zamek Kamieniec Ząbkowicki
Chrobry Nowogrodziec
Strzelinianka Strzelin
Nysa Kłodzko
Granica Tłumaczów
Jaworzanka Jawor
Moto-Jelcz Oława
DolZPN
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Od rundy wiosennej sezonu 2024/25 wzrosną stawki ryczałtów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.
Doświadczony napastnik dołączył do beniaminka IV ligi
Jak zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, od 1 stycznia 2025 wzrosną stawki sędziowskie w regionie. Średnio podwyżki wyniosą ok. 10 proc.
Przypomnijmy, że obecne stawki obowiązują od stycznia 2023 roku.
Oto stawki ekwiwalentów sędziowskich od stycznia 2025 r.
DolZPN
UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk dołączył do drużyn z Czech i Finlandii
Dolny Śląsk, czeski Hradec Kralove oraz fiński Länsi-Vantaan Ylpeys – te drużyny awansowały już do przyszłorocznych finałów UEFA Region’s Cup. Pozostało jeszcze pięć miejsc.
UEFA Region’s Cup. Tałgar zdobyty! Jedziemy na mistrzostwa Europy!
W niedzielę, 25 sierpnia, reprezentacja Dolnego Śląska nie dała szans gospodarzom z kazachskiego regionu Akbat i wygrali w Kazachstanie 3:1. Dzięki temu nasz region po raz piąty awansował do finałów UEFA Region’s Cup.
Tym samym Dolny Śląsk dołączył do grona drużyn, które wywalczyły awans już wcześniej – fińskiego Länsi-Vantaan Ylpeys oraz czeskiego Hradec Kralove. Mecze eliminacyjne będą trwały do 19 listopada, kiedy zakończy się rywalizacja w ostatniej grupie.
Osiem zwycięskich drużyn zagra w finałach, które odbędą się w czerwcu lub lipca 2025 r. Gospodarzem turnieju będzie jeden z finalistów.
Będzie to 13. edycja UEFA Region’s Cup. W 2023 r. wygrała hiszpańska Galicja, ale nie obroni tytułu, bowiem rozgrywki w Hiszpanię wygrała Aragonia.
-
Wrocław4 dni ago
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
-
DolZPN4 dni ago
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
-
Transmisje1 dzień ago
Legia – Cracovia online TV. Gdzie oglądać transmisję na żywo?
-
Transmisje19 godzin ago
Celta Vigo – Barcelona gdzie oglądać? Transmisja online TV
-
Transmisje1 dzień ago
Lechia – Pogoń gdzie oglądać? Transmisja online TV na żywo
-
IV liga1 tydzień ago
Bezbramkowy hit w Księginicach, wymiana ciosów w Lubaniu
-
Okręgówka7 dni ago
Rozpędzona Polonia zatrzymana przez wicelidera. Mini-kryzys WKS-u i Piasta zażegnany
-
Śląsk1 tydzień ago
To najlepsze jedenastki Śląska Wrocław w ostatnich latach. Która najmocniejsza?
-
Wrocław6 dni ago
Trener z licencją UEFA B szuka klubu
Kibic
25 maja, 2020 at 6:25 pm
Śmieszne. Może jeszcze miłościwie nam panujący związek ustali, że w trampkarzach mają grać urodzeni w styczniu i lipcu, a w żakach tylko blondyni?
Kibic Piasta
25 maja, 2020 at 8:41 pm
Mam pytanie. Jeżeli klub IV ligi posiada trzy lub cztery drużyny młodzieżowe od juniora do młodzika, a nie ma drużyny orlika i żaka to spełnia wymóg czy nie?
fan
25 maja, 2020 at 9:14 pm
Jeden PZPN a PRZEPISY w każdym związku wojewódzkim inne . Podam przyklad WZPN . Informacje dodatkowe do procesu licencyjnego na sezon 2020/21 z dnia 11.05.2020 r. Szkolenie młodzieży – w poszczególnych klasach rozgrywkowych wymagane jest prowadzenie następującej liczby zespołów młodzieżowych uczestniczących w rozgrywkach związkowych – 4 liga-3 zespoły , V liga- 2 zespoły . klasa okręgowa – 1 zespół .Do powyższego limitu nie są wliczane drużyny Skrzatów , bowiem nie ma w nich regularnych rozgrywek .W przypadku braku odpowiedniej liczby zespołów młodzieżowych , kluby mogą podpisywać umowy o współpracy – obejmujące okresloną liczbę drużyn- z podmiotami zajmującymi się wyłącznie szkoleniem młodzieży .Podmioty szkolące młodzież mogą podpisywać umowy z więcej niż jednym klubem , ale tylko pod warunkiem , że działają one na terenie tego samego powiatu .Możliwe jest zwolnienie klubu z obowiązku posiadania jednej z wymaganych drużyn młodzieżowych . Wiąże się to z dokonaniem opłaty w wysokości 2000 ( IV liga ) i 1500 (V liga , Klasa Okręgowa) złotych , która w całości przeznaczana jest na organizację turniejów dziecięcych przez Wielkopolski ZPN . Nie ma możliwości zwolnienia dotyczącego większej liczby zespołów – jeśli klub nie będzie w stanie spełnić kryterium , nie otrzyma licencji ,
kibic
28 maja, 2020 at 6:27 pm
Żeby było śmieszniej to na stronie DZPN ,tam gdzie są dokumenty potrzebne do uzyskania licencji w tzw. Podręczniku Licencyjnym,w punkcie dotyczącym wymaganych ilości drużyn młodzieżowych,wciąż widnieje zapis o konieczności posiadania przez kluby klasy “A” drużyn młodzieżowych,co jest nieaktualne od zeszłego sezonu.A tak nawiasem mówiąc to lektura tego Podręcznika Licencyjnego napawa tylko przerażeniem.Został on wyraźnie napisany przez kogoś,kto został odizolowany od realnego świata i nie posiada żadnej wiedzy na temat realiów amatorskich klubów.Gdy się go czyta,to nasuwa się nieodparte wrażenie,że czyta się coś,co napisał prawnik z wykształcenia,ale za to bez znajomości tematyki i realiów działania amatorskich klubów.Żeby to “strawić” to w każdym klubie amatorskim musiałby być także prawnik z wykształcenia.Ktoś,kto stworzył tego regulaminowego “potworka” nie wie w ogóle,że amatorskie kluby to nie duża grupa ludzi z których każdy ma swoją “działkę” do ogarnięcia,tylko zazwyczaj 1 lub 2 lub 3 ludzi,którzy w klubie nie spędzają po 8-10 godzin dziennie,tylko normalnie pracują a działalność w amatorskim klubie to tylko odskocznia od życia zawodowego i sposób spędzania swojego wolnego czasu(czasem kosztem rodziny i zdrowia) a nie praca zawodowa.Nie ma się więc czemu dziwić,że klubów amatorskich jest coraz mniej a i ludzi do działania w nich też nie ma chętnych.”Stara gwardia” wykrusza się z przyczyn naturalnych,ci w średnim wieku widząc to co się dzieje tracą zapał i też się wycofują a młodzi nie garną się w ogóle.To nie tylko moja obserwacja i nie tylko moje wnioski.To między innymi dlatego rozgrywki piłkarskich “szóstek” w różnych ligach na Orlikach stają się tak popularne.Tam wszystkie te licencje nie są potrzebne i nikt sobie nimi nie zawraca głowy.