Connect with us

DolZPN

O licencjach trenerskich i karach za ich brak

Published

on

Licencje trenerskie

O licencjach trenerskich i karach za ich brak – komunikat Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Przygotowania do rundy wiosennej dolnośląskich czwartoligowców

Wydział Szkolenia Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej informuje, że wnioski dotyczące przedłużenia bądź wydania nowych licencji trenerskich PZPN C/PZPN B/PZPN A oraz UEFA C/UEFA B przyjmowane będą do 26 lutego 2016 r.

 

Zgodnie z uchwałą nr VI/115 oraz VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej od sezonu 2015/2016 poniższe licencje uprawniają do prowadzenia zespołów młodzieżowych i seniorskich na poniższych szczeblach rozgrywek:

 • Licencja UEFA PRO – uprawnia do prowadzenia zespołów na poziomie Ekstraklasy, I i II ligi mężczyzn;
 • Licencja UEFA A – uprawnia do prowadzenia zespołów do III ligi mężczyzn, Ekstraligi Kobiet oraz zespoły młodzieżowe w Centralnej Lidze Juniorów;
 • Licencja PZPN A – uprawnia do prowadzenia zespołów IV ligi mężczyzn, I Ligi Kobiet oraz we wszystkich kat. wiekowych wraz z Dolnośląską Ligą Juniorów Młodszych i Starszych;
 • Licencja UEFA B – uprawnia do prowadzenia zespołów do kl. O, II Ligi Kobiet oraz zespoły młodzieżowe we wszystkich kat. wiekowych wraz z Dolnośląską Ligą Juniorów Młodszych i Starszych;
 • Licencja PZPN B – uprawnia do prowadzenia zespołów kl. A,B i C, III Ligi Kobiet, II Ligi Futsalu oraz zespoły młodzieżowe we wszystkich kat. wiekowych wraz z Okręgową Ligą Juniorów Młodszych i Starszych
 • Licencja UEFA C – uprawnia do prowadzenia zespołów kl. A, B i C oraz zespoły w kat. dziecięcych: Skrzat/Żak/Orlik/Młodzik

 

Do wniosku należy dołączyć poniższe dokumenty:

 1. kopię dyplomu trenerskiego bądź legitymacji instruktora piłki nożnej
 2. kopię zaświadczenia z udziału w konferencjach/warsztatach szkoleniowych dla trenerów z okresu ostatnich 12 miesięcy (honorowane są tylko szkolenia przeprowadzone przez: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej/Dolnośląskie Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów/Polski Związek Piłki Nożnej)
 3. kopię wpłaty za wydanie licencji trenera dokonanej na konto Dol. ZPN
 4. 2 zdjęcia (tylko w przypadku wniosku o wydanie licencji)

Ćwierćfinałowe pary okręgowego Pucharu Polski

W przypadku wniosku na 3 lata – 3 zaświadczenia z 3 ostatnich lat, na 2 lata – 2 zaświadczenia z 2 ostatnich lat, na 1 rok – 1 zaświadczenie wydane w okresie ostatnich 12 miesięcy.

 

UWAGA: W dniu 22 lutego w Siechnicach, hala sportowa, ul. Świerczewskiego 40, w godzinach 15.30-19.30 (prelegenci: P. Barylski oraz Ł. Czajka, odbędą się warsztaty szkoleniowe, na których będzie można uzyskać certyfikat potrzebny do uzyskania/przedłużenia licencji)
Opłata za wydanie lub przedłużenie licencji na rok czasu wynosi:

 1. 50 zł – dla trenerów, którzy prowadzą zespoły młodzieżowe oraz zespoły seniorskie występujące w kl. O, A, B,
 2. 100 zł – dla trenerów, którzy prowadzą zespoły młodzieżowe w LDJ i LDJM oraz zespoły seniorskie występujące w kl. III i IV

Maksymalnie można wnioskować o wydanie licencji na 3 lata. Należy wówczas wpłacić trzykrotność podstawowej kwoty.

Wniosek należy złożyć osobiście, przesłać mailem, lub listem poleconym na poniższy adres:

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62

53-434 Wrocław

Przemyslaw.sieradzki@dolnoslaskizpn.pl

Po tym (26 luty) terminie licencje będą wydawane w trybie nadzwyczajnym, co będzie skutkowało poniesieniem wyższej opłaty!
Opłata dodatkowa za wydanie lub przedłużenie licencji w trybie nadzwyczajnym wynosi (zgodnie z uchwałą nr VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej):

 • za licencję PZPN A – 2.000 PLN
 • za licencję UEFA B – 500 PLN
 • za licencję PZPN B – 300 PLN
 • za licencję UEFA C – 100 PLN

Prowadzenie zespołu piłki nożnej podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej PZPN powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do:

 

Klubu IV ligi, ligi wojewódzkiej juniorów starszych i młodszych, I ligi kobiet, I ligi Futsalu:

 1. pierwszy mecz ? kara pieniężna 5.000 złotych
 2. drugi mecz ? kara pieniężna 10.000 złotych
 3. trzeci mecz ? weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego

Klubu Klasy Okręgowej, II ligi kobiet, II ligi Futsalu, oraz niższych klas rozgrywkowych piłki nożnej męskiej, kobiecej, młodzieżowej:

 1. pierwszy mecz ? kara pieniężna 3.000 złotych
 2. drugi mecz ? kara pieniężna 6.000 złotych
 3. trzeci mecz ? weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego

Klubu seniorów A klasy, B klasy, C Klasy, zespołów dziecięcych:

 1. pierwszy mecz ? kara pieniężna 1.000 złotych
 2. drugi mecz ? kara pieniężna 2000 złotych
 3. trzeci mecz ? weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego

 

źródło: dolzpn.pl

DolZPN

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Published

on

IV liga terminarz

Niespełna trzy miesiące będzie trwała runda wiosenna w IV lidze. Zacznie się szybciej, niż początkowo planowano i skończy z końcem maja. Wszystko przez finały UEFA Region’s Cup.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Najnowsze wyniki meczów kontrolnych

O tym, że to wyjątkowy sezon IV ligi wiadomo od dawna. Przede wszystkim ze względu na fakt, że – po siedmiu latach – to ostatnie rozgrywki z dwoma grupami. Powrót do jednej grupy oczywiście oznacza, że czeka nas bardzo wiele spadków do okręgówki. Bowiem w sezonie 2023/24 IV liga będzie się składała z 18 zespołów.

 

W ostatnich dniach okazało się, że będzie to również bardzo intensywna runda wiosenna. DolZPN musiał bowiem skorygować plany dotyczące terminarza. Runda wiosenna rozpocznie się tydzień wcześniej niż planowanie – zawodnicy wybiegną na boiska już w weekend 4/5 marca. Sezon zasadniczy będzie trwał do weekendu 27/28 maja. Dwie kolejki odbędą się w środę. Później jeszcze odbędą się mecze barażowe o awans do III ligi.

 

Wszystko to spowodowane zostało ogłoszeniem terminu finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup, które odbędą się w hiszpańskiej Galicji. Początkowo miały się one odbyć pod koniec czerwca, ale ostatecznie wystartują już 9 czerwca. Już 7 czerwca wszystkie ekipy, w tym reprezentacja Dolnego Śląska, muszą być na miejscu. Turniej potrwa do 17 czerwca. Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2019 roku w Bawarii (w 2021 roku finały nie dobyły się z powodu pandemii Covid 19).

 

Continue Reading

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy rozpocznie się 9 czerwca i będzie trwał do 17 czerwca 2023r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Znamy wszystkich finalistów. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

Published

on

UEFA Region’s Cup

Znamy już wszystkich finalistów, którzy w przyszłym roku zagrają w finałach amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

W przyszłym roku odbędą się finały amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Reprezentacja Dolnego Śląska, która wywalczyła awansu podczas turnieju eliminacyjnego na Łotwie, poznała wszystkich rywali, którzy powalczą o tytuł mistrzowski. Są wśród nich: Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Galicja (Hiszpania), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. na terenie jednego z finalistów. Gospodarza poznamy prawdopodobnie w styczniu.

 

Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie.

 

fot. UEFA

 

Continue Reading

Sędziowie

Dwa razy uderzył sędziego. Jest decyzja w sprawie agresora ze Strzyżowca

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Podczas meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec zawodnik gości zaatakował sędziego. Komisja Dyscyplinarna podjęła decyzję w sprawie agresora.  

 

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Przypomnijmy, że do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy) w miniony weekend. Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

Arbiter poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję. Zanim jednak organy ścigania zajmą się agresorem, stanął on przed Komisją Dyscyplinarną Podokręgu Jelenia Góra.

 

Zawodnik przyznał się do winy i wyraził skruchę. Ponadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej, który – ze względu na postawę zawodnika przed komisją – został uwzględniony. Oskarżonemu została wymierzona kara 3 lat dyskwalifikacji oraz kara pieniężna.

 

Przypomnijmy, że to nie jedyna bulwersująca sprawa, którą musi się zająć „dyscyplina” w okręgu jeleniogórskim. 1 listopada do gorszących scen doszło na cmentarzu w Janowicach Wielkich, gdzie zawodnik Rudawego zaatakował arbitra. Ty przypadkiem KD zajmie się w przyszłym tygodniu.

  

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia zaatakowany na cmentarzu! „I co teraz śmieciu jeb…?”

Published

on

Do skandalicznej sytuacji doszło we wtorek, 1 listopada, na cmentarzu w Janowicach Wielkich w powiecie karkonoskim. Sędzia została zaatakowany i obrażony przez zawodnika miejscowej drużyny. Wszystko działo się na oczach zszokowanej rodziny arbitra.

 

Niepokonani. 22 drużyny jeszcze nie przegrały, dziewięć wygrało wszystkie mecze

O zajściu poinformowało Kolegium Sędziów Jelenia Góra na swoim facebookowym profilu. – Sędzia będąc na cmentarzu został zaatakowany przez jednego z zawodników drużyny Rudawy Janowice, który zaszedł mu drogę i z premedytacją wpadł na niego, zadając mu absurdalne pytanie „I co teraz śmieciu jebany?”. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że sędzia był w obecności swojej najbliższej rodziny, która również poczuła się w tym momencie zagrożona – czytamy.

 

Agresor nie był anonimowy. Jak informuje zarząd KS Jelenia Góra, zawodnik ten w poprzednim sezonie otrzymał od tego sędziego czerwoną kartkę, a później był na ponad pół roku zawieszony za swoje zachowanie wobec arbitra.

 

Sprawa została zgłoszona na policję, a odpowiednie pismo otrzyma także Komisja Dyscyplinarna Podokręgu Jelenia Góra. Sędzia został otoczony pomocą prawną oraz otrzymał wsparcie wszystkich członków zarządu KS Jelenia Góra – czytamy.

 

Niestety, to kolejny już atak agresji na sędziego w okręgu jeleniogórskim w ostatnim czasie. Niedawno arbiter otrzymał od zawodnika dwa ciosy w okolice głowy

 

fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

 

Continue Reading

To się czyta