Connect with us

DolZPN

Wybory w OZPN-ach. W dwóch okręgach bez zmian

Published

on

OZPN wybory Wałbrzych OZPN wybory Jelenia Góra

W OZPN w Jeleniej Górze i Wałbrzychu bez zmian. Dotychczasowi prezesi ponownie zostali wybrani na kolejne kadencje.

 

III liga rusza z kłopotami. Ale będzie bardzo ciekawa (RAPORT)

Bez niespodzianki w Jeleniej Górze. Andrzej Kowal ponownie został wybrany na prezesa tutejszego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W wyborach, które odbyły się 12 marca, pokonał jednego kontrkandydata Roberta Stachowskiego w stosunku głosów 111 do 2.

 

Wybór jednoznaczny i oczywisty, choć jeszcze przed wyborami Stachowski mówił, że zdecydował się na kandydowanie, bowiem spotykał się z wieloma głosami działaczy, że ?czas na zmiany?, że ?związek powinien być dla drużyn, a nie odwrotnie?. Jak pokazuje wynik głosowania ? albo klubom obecne rządy odpowiadają, albo ich przedstawiciele zwyczajnie stchórzyli na walnym.

 

Puchar Polski w okręgach. Mecze rozegrane i odwołane

Szczerze mówiąc, nie czuję się na siłach oceniania wieloletnich rządów Andrzeja Kowala jako szefa jeleniogórskiego OZPN-u, choć tak jednoznaczny wynik wskazuje, że ma on poparcie środowiska. Jedna rzecz jednak była kiepska. Jak można było bowiem przeczytać przed walnym, jak i w relacjach w niego, Stachowski był przez wielu nie tylko lekceważony, ale wręcz odmawiano mu prawa startowania w wyborach.

 

Poległ sromotnie, ale teksty ?Jestem zdziwiony, że prezes Stachowski chce rywalizować z prezesem Kowalem, bo moim zdaniem stoi na straconej pozycji ? to Andrzej Padewski, szef DZPN (cytat za jg24.pl), albo ?Uważam, że jego kandydatura jest groteskowa. Stoi w jednym szeregu z człowiekiem, który zrobił dużo dla tego związku? – to Tomasz Dudziak, menedżer Olimpii Kowary (cytat za nj24.pl) nie były chyba do końca na miejscu.

 

Na tym panowie działacze polega demokracja, również piłkarska, że nawet szef Orlika Jelenia Góra może wystartować w wyborach. Niestety, w środowisku piłkarskim wciąż trochę jest tak jak w polityce. Gdy mamy do czynienia z wyborami, to kontrkandydat traktowany jest jak wróg. Nie ma merytorycznej dyskusji na argumenty, na wizję zarządzania związkiem ? lepiej postponować go za to, że ?kandydatura jest groteskowa?. Nie wiem jak Wy, panowie działacze, ale ja wolę taki wybór, niż żaden, gdy startuje jeden kandydat (jak Andrzej Kowal przed czterema laty).

 

Jeszcze goręcej było w okręgu wałbrzyskim, gdzie również w sobotę wybierano szefa OZPN-u. Tu było trzech kandydatów ? dotychczasowy prezes Dariusz Stachurski, Łukasz Bienias ? prezes Lechii Dzierżoniów oraz Andrzej Kaczmarek, były arbiter, obecnie obserwator, do niedawna szef dolnośląskich sędziów. W kampanii pretendenci nie kryli wielu gorzkich słów na temat obecnego szefa, ten odpowiadał nie pozostawał dłużny. Na stronie internetowej związku pojawiło się nawet oświadczenie w sprawie ?rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji oraz kierowaniem oskarżeń i zarzutów wobec członków zarządu?.

 

Wydano również drugie stanowisko – ?W związku z docierającymi informacjami o stosowaniu niewłaściwych praktyk o charakterze korupcyjnym?. Co prawda nie napisano, kto, kogo i czym przekupuje, ale zapowiedziano konsekwencje i złożenie zawiadomienia do organów ścigania, gdy takie praktyki wyjdą na jaw.

 

W Wałbrzychu, inaczej niż w Jeleniej Górze, wybory nie były tak jednostronne. Do wyboru szefa związku potrzebne były dwie tury głosownia. W pierwszej Dariusz Stachurski otrzymał 53 głosy, Andrzej Kaczmarek -43, a Łukasz Bienias – 41. Dwaj pierwsi weszli do drugiej tury, a odpadający z rywalizacji prezes Lechii Dzierżoniów udzielił poparcia Stachurskiemu. W drugiej turze zdobył on 92 głosy, a Andrzej Kaczmarek 43.

 

Jak widać, tutaj również przedstawiciel młodego pokolenia działaczy piłkarskich (choć nie uważam, że Dariusz Stachurski jest szczególnie stary 😉 przegrał z bardziej doświadczonymi rywalami. Choć swojego startu w wyborach nie powinien traktować w kategoriach porażki, bowiem został jednym z wiceprezesów.

 

Ciekawie będzie również w Legnicy, gdzie wybory odbędą się 8 kwietnia. Obok dotychczasowej szefowej OZPN Marii Kajdan, w wyborach wystartują Janusz Kudyba, był piłkarz, trener, były szkoleniowiec Miedzi Legnica oraz były dyrektor Akademii Piłkarskiej Miedzi, a także Bogusław Chrobak – działacz z Chocianowa, członek zarządu legnickiego OZPN.

 

Wybory we Wrocławiu odbędą się zapewne w sierpniu. Na razie nie wiadomo, kto wystartuje w wyborach, choć pewnie Andrzej Padewski, obecny szef, będzie się ubiegał o reelekcję.

DolZPN

Sparing reprezentacji Dolnego Śląska z Karkonoszami Jelenia Góra

Published

on

Przygotowująca się do turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup w Hiszpanii reprezentacja Dolnego Śląska rozegrała w Jeleniej Górze mecz sparingowy z mistrzem zachodniej grupy IV ligi.

 

Zaczynał jako pomocnik, teraz strzela jak na zawołanie. Druga „pięćdziesiątka” Łukasza Skolimowskiego

We wtorek, 23 maja, w Jeleniej Górze odbyła konsultacja selekcyjna reprezentacji Dolnego Śląska przed UEFA Region’s Cup. Zostało powołanych na nią 26 zawodników, którzy zostali wybrani spośród szerokiej, 49-osobowej grupy.

 

Głównym punktem konsultacji był sparing z mistrzem zachodniej grupy IV ligi – Karkonoszami, które przygotowują się już do baraży o awans do III ligi. Jeleniogórzanie wyszli na prowadzenie w 35. min. po golu Kamila Kurianowicza. W 72. min. wyrównał Adam Bońkowski, ale kilka minut do własnej siatki trafił Paweł Słoneki i Karkonosze ponownie wyszły na prowadzenie. Ostatecznie wynikiem 2:1 dla IV-ligowca zakończyło się spotkanie, które było rozgrywane w systemie 3 x 35 minut.

 

Fot. Andrzej Padewski Facebook

 

Continue Reading

DolZPN

Finał bez niespodzianki. Rezerwy Miedzi Legnica zdobyły dolnośląski Puchar Polski

Published

on

Miedź II Legnica pokonała 3:0 IgnerHome Polonię-Stal Świdnica w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski i zasłużenie zdobyła trofeum.

 

Okręgówka Wrocław. Czarny scenariusz coraz bardziej prawdopodobny

Finał Dolnośląskiego Pucharu Polski odbył się 17 maja w Chojnowie. Zmierzyły się w nim III-ligowa Miedź II Legnica i IV-ligowa Polonia-Stal Świdnica. Samo spotkanie miało ciekawą oprawę, a zawodników i sędziów na murawę wyprowadziła orkiestra. 

 

Z boiska też nie wiało nudą, ale od początku finał przebiegał pod dyktando legniczan. W 12. min. akcję przeprowadzoną lewą stroną celnym trafieniem wykończył Piotr Stępień. Pod koniec I połowy faulowany w polu karnym był Marcin Garuch, który sam wymierzył sprawiedliwość i podwyższył na 2:0.

 

Świdniczanie mogli złapać kontakt w 53. min., kiedy bliski gola był Emil Migas, który pojawił się na murawie chwilę wcześniej. Napastnik Polonii-Stali jednak minimalnie przestrzelił, a kontra rezerw Miedzi zakończyła się… golem. Na 3:0 podwyższył Emmanuel Agbor. Jak się później okazało był to ostatni gol finału, który legniczanie wygrali jak najbardziej zasłużenie.

 

Miedź II zagra w nowym sezonie w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, zdobyła ponadto 40 tys. zł. Pokonani zarobili za finał 10 tys. zł.      

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

Kadra na finały UEFA Region’s Cup zredukowana. Oto 26 wybrańców

Published

on

UEFA Region's Cup

Poznaliśmy nazwiska 26 zawodników powołanych na kolejną konsultację selekcyjną przed turniejem finałowym UEFA Regions’s Cup. Spośród nich zostanie wyłoniona kadra na finały. 

 

UEFA Regions’s Cup. Legenda Deportivo La Coruna wylosowała naszych rywali

Wydział Szkolenia Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej ogłosił nazwiska zawodników powołanych na konsultację selekcyjną reprezentacji Dolnego Śląska na UEFA Region’s Cup. Zgrupowanie odbędzie się 23 maja w Jeleniej Górze. Lista powołanych zawodników została zredukowana z 49 do 26 zawodników.

 

Z tej grupy powinna zostać wybrana ostateczna kadra, która pojedzie na finały amatorskich mistrzostw Europy. Możliwe są zmiany tylko w wyjątkowych sytuacjach.  

 • Jakub Bohdanowicz (Barycz Sułów)
 • Adrian Puchała (Barycz Sułów)
 • Dawid Bąk (Barycz Sułów)
 • Paweł Słonecki (Bielawianka)
 • Piotr Gembara (Orzeł Ząbkowice Śląskie)
 • Łukasz Orzechowski (Foto-Higiena Gać)
 • Michał Hawryło (Foto-Higiena Gać)
 • Paweł Niemienionek (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Kamil Sadowski (Lechia Dzierżoniów)
 • Dawid Wasilewski (Lechia Dzierżoniów)
 • Damian Kasprzak (Polonia-Stal Świdnica)
 • Sebastian Białasik (Polonia-Stal Świdnica)
 • Piotr Kotyla (Polonia-Stal Świdnica)
 • Łukasz Szukiełowicz (Piast Nowa Ruda)
 • Konrad Polak (Piast Nowa Ruda)
 • Patryk Chrapek (Piast Nowa Ruda)
 • Mateusz Poświstajło (Piast Nowa Ruda)
 • Szymon Brandl (Słowianin Wolibórz)
 • Adam Bońkowski (Słowianin Wolibórz)
 • Jakub Kierkiewicz (Słowianin Wolibórz)
 • Marcin Gąsiorowski (Łużyce Lubań)
 • Łukasz Skolimowski (Polonia Środa Śląska)
 • Adam Andrusiak (Polonia Środa Śląska)
 • Dawid Kuźmiński (Polonia Środa Śląska)
 • Dawid Malawski (Prochowiczanka)
 • Krzysztof Waliś (Moto-Jelcz Oława)

 

Przypomnijmy, że turniej finałowy UEFA Regions’s Cup odbędzie się w dniach 9 – 17 czerwca w hiszpańskiej Galicji. Reprezentacja Dolnego Śląska trafiła do grupy B, w której zmierzy się z portugalską Lizboną, serbskim Belgradem i czeskim Zlinem.

Zwycięzcy dwóch grup zmierzą się w finale, który odbędzie się 17 czerwca. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego zdobytego w 2019 roku w Bawarii. Edycja turnieju mistrzowskiego w 2021 roku (na który nasza drużyna się nie załapała, bo nie została mistrzem Polski) została odwołana z powodu pandemii Covid-19.

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

IV ligę czeka kolejna zmiana. Tak mają wyglądać spadki i awanse od sezonu 2023/24

Published

on

W nowym sezonie w IV lidze na Dolnym Śląsku zagra 18 zespołów w jednej grupie. To jednak nie koniec zmian, które czekają drużyny w tej klasie rozgrywkowej.

 

Baraże o awans do III ligi. Pierwszy mecz na „wschodzie”

Kończący się sezon IV ligi jest ostatnim, w którym drużyny rywalizują w dwóch grupach. Od nowego sezonu, po siedmiu latach, wraca jedna grupa, w której będzie 18 zespołów. Jak się okazuje, to – najprawdopodobniej – nie będzie koniec zmian dotyczących tej klasy rozgrywkowej.

Prezes DolZPN Andrzej Padewski zdradził plany dotyczące nowego sezonu w IV lidze w rozmowie z fanpagem „A-klasa grupy Wrocław”. – W ramach reformy IV ligi planujemy również od kolejnego sezonu urozmaicić rozgrywki IV ligi i klas okręgowych, aby zapewnić rywalizację w tych ligach do końca sezonu – poinformował szef związku.

 

Założenia są takie, że w sezonie 2023/2024 bezpośredni awans do IV ligi, podobnie jak teraz, wywalczą jedynie mistrzowie klas okręgowych. To oznacza, że będzie również czterech bezpośrednich spadkowiczów z IV ligi (miejsca 15 – 18). Na tym jednak nie koniec.

Zwiększenie atrakcyjności tych rozgrywek zapewnią dodatkowo baraże o awans do IV ligi, w których zagrają, w wyłonionych w drodze losowania parach, wicemistrzowie klas okręgowych oraz czwartoligowcy, którzy na koniec sezonu zajmą miejsca 11 – 14. I to jest nowość i kolejna modyfikacja względem obecnego sezonu – zapowiada Padewski.

 

Oczywiście o awansie do III ligi nie będzie decydował już baraż, jak przy dwóch grupach, tylko awansuje mistrz IV ligi.  

 

Jak Wam podobają się te plany? Komentujcie na stronie i na Facebooku.

Continue Reading

DolZPN

Baraże o awans do III ligi. Pierwszy mecz na „wschodzie”

Published

on

baraże o III ligę

Znamy daty meczów barażowych o awans do III ligi, w których zmierzą się mistrzowie dwóch grup IV ligi dolnośląskiej, oraz gospodarza pierwszego meczu.

 

4LigaWschód. Lider i wicelider pokonani. Szalony mecz w Solnej dla Górnika

Jak poinformowała Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN, 2 maja br. odbyło się losowanie gospodarza pierwszego meczu barażowego o awans do III ligi. W wyniku losowania pierwsze spotkanie odbędzie się na boisku zwycięzcy grupy „wschodniej”, zaś rewanż na boisku zwycięzcy grupy „zachodniej”.

 

Mecze barażowe zaplanowano na 31 maja (środa) oraz 3 czerwca (sobota).

Na razie liderami w grupach IV ligi są Karkonosze Jelenia Góra (potrzebują punktu do wygrania grupy) i Słowianin Wolibórz.

Continue Reading

DolZPN

Przewrotka Trzepacza i innego gole półfinałów. To trzeba zobaczyć

Published

on

W środę poznaliśmy finalistów Dolnośląskiego Pucharu Polski. W półfinałach padło 7 goli, była też seria rzutów karnych. Ozdobą półfinałów była bramka z przewrotki Oskara Trzepacza. Zobaczcie tego, jak i gole.    

 

Polonia-Stal i Miedź II zagrają w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski

W Świdnicy IgnerHome Polonia-Stal podejmowała Karkonosze Jelenia Góra. Goście objęli prowadzenie w 20. min. po golu Kamila Kurianowicza. W 38. min. wyrównał pięknym strzałem z przewrotki Oskar Trzepacz. Ostatecznie do finału awansowali gospodarze, którzy wygrali w rzutach karnych 3:1.

 

Aż pięć bramek padło w Żmigrodzie, gdzie Piast podejmował III-ligowe rezerwy Miedzi Legnica. Legniczanie wygrali 3:2, ale i w tym spotkaniu nie brakowało efektownych bramek. Wszystkie gole z półfinałów można zobaczyć w materiałach przygotowanych przez DolZPN na związkowym kanale na YouTube.   

Przypomnijmy, że finał Dolnośląskiego Pucharu Polski Miedź II Legnica – Polonia-Stal Świdnica odbędzie się 17 maja w Chojnowie.

Mecz w Świdnicy
 
;

Mecz w Żmigrodzie

 

 

Continue Reading

To się czyta