Nazwy klubów na Dolnym Śląsku. Zobacz, których jest najwięcej

Polonia, Olimpia, Piast, a może Sokół – których klubów jest na Dolnym Śląsku najwięcej? Sprawdziliśmy ponad 600 drużyn, których seniorzy grają od ekstraklasy po klasę C. Zobaczcie, jakie nazwy klubów są najpopularniejsze w naszym regionie.

Jak dobrze znasz dolnośląski futbol? (QUIZ)

Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin to z pewnością najbardziej popularne kluby na Dolnym Śląsku. Nie przekłada się to jednak na popularność ich nazw w regionie wśród lokalnych klubów. Wrocławski Śląsk jest jedyny na Dolnym Śląsku, a Zagłębia są dwa.

 

Logika nazywania lokalnych klubów była (w końcu większość z nich powstała kilkadziesiąt lat temu) zupełnie inna. Można wśród nich wyróżnić przynajmniej kilka większych grup. Mamy więc cały zestaw drużyn piłkarskich, których nazwy powstały od rzek, które przepływają przez ich siedziby. Odra, Nysa, Widawa, Bóbr, Kwisa, Bystrzyca, Łużyce, Kaczawa, Szaluna czy Barycz to te najbardziej rozpoznawalne. Inne geograficzne lub związane z położeniem (wydobywanym w okolicy minerałem) nazwy to m.in. Kwarcyt, Bazalt, Granit, Nefryt, Uran czy Kryształ.

 

OTO NAJBARDZIEJ POPULARNE NAZWY DOLNOŚLĄSKICH KLUBÓW – KLIKNIJ

Kolejna grupa to kluby nazwane jak zdarzenia przyrodnicze czy atmosferyczne, ze szczególnym nastawieniem na te „porażające”. Mamy więc m.in. Grom, Błyskawicę, Błysk, Burzę, Huragan, Orkan, ale także Kometę, Zorzę, Tęczę czy Płomień.

 

Popularne są również nazwy klubów tworzone od zawodów, co było normą zwłaszcza w czasach PRL-u. Na boiskach możemy więc zobaczyć takie kluby jak choćby Górnik, Włókniarz, Hutnik, Leśnik, Rolnik, Rzemieślnik, Transportowiec, Mechanik czy Lotnik.

 

Nie brakuje również nazw zaczerpniętych od zwierząt (zwłaszcza ptaków) oraz kolorów. Wśród tych pierwszych królują Orzeł i Sokół, a wśród drugich Czarni i Błękitni.

 

Oczywiście wiele dolnośląskich klubów ma nazwy uniwersalne, popularne nie tylko w piłce nożnej, ale w świecie sportu w ogóle. Są to m.in. Olimpia, Pogoń, Zjednoczeni, Victoria, Sparta, Polonia, Unia, Korona czy Lechia.

 

Która z nich jest najbardziej popularna? Sprawdźcie na następnej stronie – KLIKNIJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.