Awanse i spadki na Dolnym Śląsku – OKRĘGÓWKA, KLASA A i KLASA B

Awanse i spadki  w klasach okręgowych, klasach A i B na Dolnym Śląsku. Sprawdziliśmy, jak to jest w poszczególnych okręgach, które – co zrozumiałe – różnią się od siebie.

 

Kto awansuje, kto spadnie? III LIGA, IV LIGA, OKRĘGÓWKA

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zasadach awansów i spadków od III ligi do okręgówki (link powyżej). Obowiązują one takie same na całym Dolnym Śląsku. Różnice zaczynają się w poszczególnych okręgach. Co związane jest oczywiście z liczbą grup w poszczególnych ligach, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na liczbę drużyn, które awansują i spadają.

 

Podobnie jak w przypadku IV ligi i okręgówki, również w niższych ligach ? ostateczny kształt (a więc to, ile i jakie drużyn spadną i awansują) poszczególnych klas rozgrywkowych będzie znany dopiero po meczach barażowych o II ligę oraz barażach między trzema ostatnimi drużynami IV ligi oraz ekipami z okręgówek (prawdopodobnie z miejsc czwartych). Dopiero wtedy będzie można podać oficjalny skład poszczególnych lig w każdym okręgu.

 

Miedź II z Pucharem Polski DZPN. Powalczy o coś więcej?

Jakby to wyglądałoby na dziś (stan na 25.05)? Biorąc oczywiście pod uwagę niewiadome oraz fakt, że wciąż są możliwe różne rozstrzygnięcia w samych małych ligach.

 

OZPN Jelenia Góra ? awanse i spadki ? Okręgówka, A klasa, B klasa

Oto najważniejsze zapisy z regulaminu, które rozstrzygają zasady spadków i awansów:

  • awans do klasy okręgowej uzyskają mistrzowie klasy A grupy I, II, III oraz ewentualnie drużyny z miejsc drugich grupy I, II, III (decyduje procent punktów zdobytych w stosunku do możliwych do zdobycia)
  • ewentualnie drużyny z trzecich miejsc, tak by po spadku z IV ligi oraz awansach, okręgówka liczyła 16 zespołów
  • ważne – nie może awansować zespół z 3. miejsca, który będzie miał lepszą średnią punktową od zespołu, który zajmie w innej grupie 2. miejsca
  • z okręgówki automatycznie spadają drużyny, które zajmą miejsca 16, 15, 14, oraz ewentualnie drużyna z miejsc 13, itd., jeżeli z IV ligi dolnośląskiej spadnie więcej niż jeden zespół
  • awans do klasy A uzyskają mistrzowie pięciu grup klasy B oraz ewentualnie zespoły z drugich miejsc klasy B (decyduje procent punktów zdobytych w stosunku do możliwych do zdobycia). W klasie należy uwzględnić ewentualne miejsce dla zespołów, które w trakcie sezonu lub po jego zakończeniu wycofają się z rozgrywek IV ligi (np. BKS Bolesławiec). Grupa A klasy może liczyć maksymalnie 14 zespołów
  • z klasy A automatycznie spadają zespoły z dwóch końcowych miejsc w tabeli – 14 i 13
  • klasa B składać się będzie z 4 lub 5 grup w zależności od ilości zgłoszonych klubów przypisanych terytorialnie do swoich grup.

 

Gdyby dziś (stan na 25.05) zakończyć rozgrywki, to:

Do IV ligi awansują: Piast Wykroty, Olimpia Jędrzychowice i GKS Warta Bolesławiecka. Łużyce Lubań grałyby w barażach o IV ligę, ale dużą szansę ma również Nysa Zgorzelec, która obecnie ma dwa punkty mniej od Łużyc.

Z okręgówki spadają: Leśnik Osiecznica, Włókniarz Leśna oraz KS 1946 Chełmsko Śląskie.

W okręgówce zostają: Łużyce Lubań, Nysa Zgorzelec, Orliki Węgliniec, Twardy Świętoszów, Cosmos Radzimów, Piast Dziwiszów, Olimpia Kamienna Góra, GKS Raciborowice, Czarni Lwówek Śląski oraz Hutnik Pieńsk.

Aktualnie grą w barażach zagrożony jest z IV ligi Włókniarz Mirsk, a szansę na baraże o IV ligę ma 4. drużyna z okręgówki (Łużyce lub Nysa). Ostateczny skład okręgówki zależy więc od tego: ile drużyn spadnie z III ligi i czy mistrz III ligi awansuje do II ligi, a także jakie będzie losowanie par barażowych i czy jeleniogórskie drużyny wygrają swoje mecze, czy nie.

 

Gdyby stało się tak, że udałoby się awansować czterem drużynom z okręgówki do IV ligi, a z niej nikt by nie spadł – to wtedy z A klasy do kl. O awansowałoby aż siedem zespołów. Przy dużym pechu – mogą być to tylko cztery zespoły. To oczywiście będzie miało bezpośrednie przełożenie na liczbę klubów, które awansują z klas B do A – od 12 do 9 (jedno miejsce zajmie BKS Bolesławiec, jeśli przystąpi do rozgrywek).

OZPN Legnica ? awanse i spadki ? Okręgówka, A klasa, B klasa

OZPN Wałbrzych ? awanse i spadki ? Okręgówka, A klasa, B klasa

DZPN Wrocław ? awanse i spadki ? Okręgówka, A klasa, B klasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *