Connect with us

Chrobry

Drużyna roku 2016 na Dolnym Śląsku (PIŁKARZ ROKU – GŁOSOWANIE)

Published

on

Drużyna roku 2016 na Dolnym Śląsku

Drużyna roku 2016 wybrana. Pięciu zawodników Zagłębia Lubin oraz po trzech Śląska Wrocław i Miedzi Legnica – tak powstała najlepsza jedenastka za mijający rok w dolnośląskiej piłce. Kto piłkarzem 2016 roku w regionie? Zapraszam do głosowania!

 

Najlepsi strzelcy na Dolnym Śląsku (OD OKRĘGÓWKI DO EKSTRAKLASY)

Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań. Również w piłce regionalnej. Na blogu zamieściłem już podsumowanie jesieni na trzecioligowych boiskach. Teraz nadszedł czas na najwyższe klasy rozgrywkowe – I ligę i ekstraklasę. Jak pewnie stali czytelnicy zauważyli, obie ligi w różnych zestawieniach traktuję jako jedność (m.in. w przypadku Drużyny Miesiąca), oczywiście pamiętając o różnicy poziomów między nimi.

 

Tak właśnie powstała dolnośląska Drużyna Roku 2016. Głównie na podstawie cyklicznego zestawienia Drużyna Miesiąca, ale nie tylko. Liczyła się również w miarę równa dyspozycja przez cały rok. To ważne o tyle, że było kilku graczy, którzy mieli świetną tylko jedną rundę (m.in. Maciej Dąbrowski, Tomasz Hołota, Maciej Górski czy Jarosław Jach). W takiej sytuacji stawiałem na zawodników, którzy grali może mniej spektakularnie, ale równo przez dłuższy okres.

 

PIŁKARZ ROKU 2016 – GŁOSOWANIE

W jedenastce roku znalazło się 5 graczy Zagłębia Lubin oraz po trzech piłkarzy Śląska Wrocław i Miedzi Legnica. W “meczowej” osiemnastce natomiast rozkład na kluby jest następujący: Zagłębie – 7, Śląsk – 5, Miedź – 5, Chrobry – 1.

 

drużyna roku 2016

Bramkarz

Paweł Kapsa w barwach Miedzi w I lidze zagrał w 33 meczach. Wpuścił w nich tylko 19 goli, a w aż 18 meczach zachował czyste konto. Żaden inny golkiper nie zbliżył się nawet do tych statystyk. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że Kapsa bronił na zapleczu ekstraklasy, był w regionie bez wątpienia najlepszym bramkarzem.

 

Obrona

Pewnie może dziwić, że w obronie aż dwóch zawodników Śląska przy jednym Zagłębia, choć to Miedziowi w roku stracili mniej goli. W drużynie Piotra Stokowca jednak na wiosnę brylował Maciej Dąbrowski (odszedł latem do Legii), a jesienią coraz lepiej spisywał się Jarosław Jach (na wiosnę tylko 2 mecze w lidze). Przez cały rok solidnie spisywał się za to Lubomir Guldan, który trafił do drużyny roku, podobnie jak Piotr Celeban ze Śląska Wrocław.

Spory problem był z wyborem gracza na lewą obronę. Wiosna należała do Dorde Cotry z Zagłębia, który jednak jesienią zaliczył spory “zjazd” formy. Lasza Dvali ze Śląska zazwyczaj grał na stoperze, ale gdy musiał powędrować na lewą flankę, również radził sobie poprawnie. Choć Gruzinowi również przydarzały się gorsze występy, to jednak był solidniejszy w przeciągu roku od Serba. Na plus trzeba zaliczyć mu również dwa gole i dwie asysty.

Na prawej stronie defensywy Grzegorz Bartczak z Miedzi. Podstawowy zawodnik więcej niż solidnej legnickiej defensywy, na dodatek groźny w ofensywie. Strzelił w 2016 roku cztery gole w lidze.

 

Pomoc

W minionym roku nie brakowało w regionie dobrych defensywnych pomocników. Wielu z nich błyszczało jednak tylko rundę lub jej fragment. Dlatego do drużyny biorę Łukasza Piątka z Zagłębia. Bardzo dobry na wiosnę, solidny na jesień. Plus 6 goli w lidze.

Choć rzadko w której drużynie obok siebie grają dwie klasyczne “dziesiątki”, u nas musiały się znaleźć. Mowa oczywiście o Filipie Starzyńskim z Zagłębia i Ryocie Morioce ze Śląska. Obaj co prawda brylowali głównie na wiosnę, ale również jesienią potwierdzili swoje nietuzinkowe umiejętności. “Figo” kończy rok z 5 golami i 12 asystami, a Japończyk z 11 golami i 5 asystami.

Na lewej flance … kolejny środkowy, ofensywny pomocnik czyli Petteri Forsell z Miedzi Legnica. Ze względu na “tłok” w środku ląduje na skrzydle, gdzie również może występować. Fin w 2016 roku strzelił w I lidze 12 goli i zaliczył 7 asyst.

Na prawym skrzydle powinien znaleźć się Arkadiusz Woźniak, ale trafił na… atak. Dlatego na prawą stronę wędruje nominalny lewoskrzydłowy Łukasz Janoszka. Wybierałem między nim, a Krzysztofem Janusem (obaj Zagłębie). Ten drugi miał udaną jednak tylko rundę jesienną, więc stawiam na Janoszkę (7 goli i 3 asysty w ekstraklasie).

 

Atak

Jak wspomniałem, na szpicy ustawiłem prawoskrzydłowego Zagłębia Lubin. Powód jest prostu – wśród nominalnych napastników nie było żadnego, który swoją postawą w 2016 r. zasługiwałby na wybór. Woźniak natomiast, choć większość roku spędził na skrzydle, to czasem ustawiany był na szpicy i radził sobie na niej równie dobrze. Rok zakończył z 8 golami i 4 asystami, a więc ze statystykami, do których nie zbliżyła się żadna klasyczna “dziewiątka”.

 

PIŁKARZ ROKU 2016 – GŁOSOWANIE

 

Strony: 1 2

1 Comment

1 Comment

 1. Maciek Matwiej

  27 grudnia, 2016 at 11:16 am

  Tylko Forsell! 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śląsk II Wrocław

Siedem meczów – siedem porażek, bramki 6:23

Published

on

Czy to był najgorszy weekend w dziejach dolnośląskiej piłki w rozgrywkach drużyn zawodowych? Wiele na to wskazuje.

 

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

W piłce profesjonalnej – czyli od ekstraklasy do II ligi – Dolny Śląsk reprezentuje siedem drużyn. Po dwa zespoły Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a także Miedź Legnica, Chrobry Głogów i Górnik Polkowice. Aż tyle drużyn w zawodowej piłce dobrze świadczy o naszym regionie, choć w bieżącym sezonie kibice większości z nich nie są rozpieszczani wynikami.

 

Miniony weekend nie zapisze się jednak w historii dolnośląskiego futbolu złotymi zgłoskami, bowiem wszystkie nasze drużyny przegrały swoje mecze ligowe. Siedem porażek na siedem meczów, w tym kilka wręcz druzgocących. Bilans bramkowy – 6:23 – mówi sam za siebie.

 

Oto wyniki dolnośląskich drużyn z weekendu

 • Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
 • Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
 • Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 4:0
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 6:0
 • Pogoń Siedlce – Górnik Polkowice 3:2
 • Śląsk II Wrocław – Garbarnia Kraków 2:3
 • Lech II Poznań – Zagłębie II Lubin 2:1
Continue Reading

Chrobry

Doświadczony napastnik z Ukrainy nowym zawodnikiem Chrobrego Głogów

Published

on

Dmytro Bilonoh

Dmytro Bilonoh, 27-letni napastnik z Ukrainy, został nowym piłkarzem Chrobrego Głogów.

 

Duże wzmocnienie defensywy A-klasowego KS-u

Dmytro Bilonoh może grać jako klasyczna dziewiątka albo jako skrzydłowy. 27-letni piłkarz z Ukrainy podpisał z Chrobrym półroczny kontrakt z opcją jego dwukrotnego automatycznego przedłużenia o dodatkowy rok.

Dla Bilonoha Chrobry jest pierwszym klubem w Polsce. Wcześniej występował w kilku innych krajach, nie tylko na Ukrainie, ale też m.in. na Litwie, gdzie spędził ostatni rok. Był wtedy zawodnikiem FK Riteriai, w barwach którego zagrał w 28 meczach najwyższej ligi, w których zdobył 8 bramek.

 

Wychowanek Szachtara Donieck (w I drużynie nie zdołał zagrać) ma w sumie na koncie ponad 100 meczów w najwyższych ligach rozgrywkowych w takich krajach Ukraina, Białoruś, Litwa, a także Finlandia czy Rosja. W barwach Dinama Mińsk zagrał w kwalifikacjach do Ligi Europy.

 

Fot. Chrobry Głogów

 

Continue Reading

Chrobry

Chrobry stracił podstawowego zawodnika. Bochnak przeszedł do Cracovii

Published

on

Mateusz Bochnak

Mateusz Bochnak przeszedł z Chrobrego Głogów do Cracovii na zasadzie transferu definitywnego.

 

Gracze kontuzjowani na Region’s Cup wracają do treningów

Mateusz Bochnak był zawodnikiem Chrobrego od sezonu 2021/22. Pomarańczowo-czarne barwy reprezentował w 55 spotkaniach, w których zdobył 13 bramek. 25-letni pomocnik zwłaszcza w rundzie jesiennej bieżącego był w wysokiej formie – w 18 meczach strzeli osiem bramek i zaliczył cztery asysty.

 

Fot. Chrobry Głogów

Continue Reading

Chrobry

Chrobry z nowym zawodnikiem na lewą obronę lub pomoc

Published

on

Sebastian Górski został nowym zawodnikiem Chrobrego Głogów. Doświadczony zawodnik, który może grać jako lewy obrońca lub pomocnik, podpisał półtoraroczny kontrakt z opcją przedłużenia o rok.

 

Rezerwy Śląska Wrocław. Bez zmian kadrowych, osiem sparingów

Sebastian Górski jest wychowankiem Celulozy Kostrzyn, ale zdecydowaną większość czasu spędził w klubach z Zielonej Góry – UKP, Falubazie i Lechii. Dwa sezony zagrał również w Formacji Port 2000 Mostki, a półtora sezonu w I-ligowej Puszczy Niepołomice.

 

Podczas rundy wiosennej bieżącego sezonu ponownie grał w III-ligowej Lechii Zielona Góra. W 14 spotkaniach zdobył dwie bramki, był także ważnym elementem zespołu, który awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. Przypomnijmy, że zielonogórzanie sensacyjnie eliminowali z rozgrywek kolejno Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Jagiellonię Białystok. W 1/4 finału PP Lechia zmierzy się z Legią Warszawa, ale już bez Górskiego w składzie. Sebastian w tym meczu już nie zagra i będzie kontynuował przygotowania z Chrobrym do pierwszoligowej wiosny.

 

Fot. Chrobry Głogów

 

Continue Reading

Śląsk

I runda Pucharu Polski. Lechia zagra z Piastem Gliwice (LOSOWANIE)

Published

on

okręgowy Puchar Polski

W piątek odbyło się losowanie par I rundy Fortuna Puchar Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2022/23. Z kim zagrają nasze drużyny?

 

Powrót skrzydłowego. Duże wzmocnienie Polonii-Stali

Oto rywale dolnośląskich drużyn w 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski w sezonie 2022/23. Zapowiada się wiele ciekawych meczów. Czwartoligowa Lechia Dzierżoniów zagra z Piastem Gliwice z ekstraklasy.

 

Przypomnijmy, że ostatni raz gdy Lechia grała w Pucharze Polski, trafiła na Jagiellonię Białystok. Minimalnie przegrała 0:1, ale zostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie.

 

Oto rywale naszych zespołów:   

 • Ruch Wysokie Mazowieckie – Śląsk Wrocław
 • LZS Stegu Start Jełowa – Zagłębie Lubin 
 • Górnik Polkowice – Sandecja Nowy Sącz 
 • Stomil Olsztyn – Chrobry Głogów
 • Lechia Dzierżoniów – Piast Gliwice 
 • Resovia – Miedź Legnica

Mecze tej fazy rozgrywek zostaną rozegrane w dniach 30 sierpnia ? 1 września 2022 roku.

 

Przypomnijmy, że rezerwy Śląska Wrocław odpadli w rundzie wstępnej po porażce z Motorem Lublin.

 

Continue Reading

II liga

Utalentowani młodzieżowcy przeszli z Lubina do Głogowa

Published

on

Dawid Hanc, Patryk Kusztal, Zagłębia II Lubin

Dawid Hanc i Patryk Kusztal ? dotąd zawodnicy rezerw Zagłębia Lubin – w nowym sezonie zagrają w Chrobrym Głogów.

 

Transfery na Dolnym Śląsku. Od ekstraklasy do B klasy [LATO 2022]

Dawid Hanc przeszedł z Zagłębia Lubin do Chrobrego Głogów na zasadzie transferu definitywnego. Z nowym klubem podpisał trzyletni kontrakt. Urodzony w Świdnicy 19-latek w Lubinie występował od 2015 roku. W minionym sezonie, w którym rezerwy Zagłębia wygrały III ligę, zagrał w 27 meczach, w których strzelił jedną bramkę. Hanc występuje na pozycji lewego pomocnika lub lewego obrońcy.

 

Dawid nie przedłużył z nami kontraktu, pomimo naszej propozycji, która została złożona zimą. Zdecydował się zmienić klub. Chcieliśmy, żeby grał i dalej się rozwijał, więc nie robiliśmy jakichkolwiek przeszkód w rozwoju kariery i zgodziliśmy się na dogodne raty w przypadku obowiązkowego ekwiwalentu ? podsumował Adam Buczek, dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

 

Do Głogowa trafił również król strzelców minionego sezonu w 3. grupie III ligi – Patryk Kusztal. W rezerwach zagrał w 23 meczach, w których zdobył 17 bramek. 3 mecze zagrał również w pierwszej drużynie w ekstraklasie.

 

19-letni pomocnik został wypożyczony na rok do Chrobrego. Umowa nie zawiera opcji wykupu zawodnika.

 

Fot. Chrobry Głogów

 

Continue Reading

To się czyta