Drużyna roku 2016 na Dolnym Śląsku (PIŁKARZ ROKU – GŁOSOWANIE)

Drużyna roku 2016 wybrana. Pięciu zawodników Zagłębia Lubin oraz po trzech Śląska Wrocław i Miedzi Legnica – tak powstała najlepsza jedenastka za mijający rok w dolnośląskiej piłce. Kto piłkarzem 2016 roku w regionie? Zapraszam do głosowania!

 

Najlepsi strzelcy na Dolnym Śląsku (OD OKRĘGÓWKI DO EKSTRAKLASY)

Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań. Również w piłce regionalnej. Na blogu zamieściłem już podsumowanie jesieni na trzecioligowych boiskach. Teraz nadszedł czas na najwyższe klasy rozgrywkowe – I ligę i ekstraklasę. Jak pewnie stali czytelnicy zauważyli, obie ligi w różnych zestawieniach traktuję jako jedność (m.in. w przypadku Drużyny Miesiąca), oczywiście pamiętając o różnicy poziomów między nimi.

 

Tak właśnie powstała dolnośląska Drużyna Roku 2016. Głównie na podstawie cyklicznego zestawienia Drużyna Miesiąca, ale nie tylko. Liczyła się również w miarę równa dyspozycja przez cały rok. To ważne o tyle, że było kilku graczy, którzy mieli świetną tylko jedną rundę (m.in. Maciej Dąbrowski, Tomasz Hołota, Maciej Górski czy Jarosław Jach). W takiej sytuacji stawiałem na zawodników, którzy grali może mniej spektakularnie, ale równo przez dłuższy okres.

 

PIŁKARZ ROKU 2016 – GŁOSOWANIE

W jedenastce roku znalazło się 5 graczy Zagłębia Lubin oraz po trzech piłkarzy Śląska Wrocław i Miedzi Legnica. W “meczowej” osiemnastce natomiast rozkład na kluby jest następujący: Zagłębie – 7, Śląsk – 5, Miedź – 5, Chrobry – 1.

 

drużyna roku 2016

Bramkarz

Paweł Kapsa w barwach Miedzi w I lidze zagrał w 33 meczach. Wpuścił w nich tylko 19 goli, a w aż 18 meczach zachował czyste konto. Żaden inny golkiper nie zbliżył się nawet do tych statystyk. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że Kapsa bronił na zapleczu ekstraklasy, był w regionie bez wątpienia najlepszym bramkarzem.

 

Obrona

Pewnie może dziwić, że w obronie aż dwóch zawodników Śląska przy jednym Zagłębia, choć to Miedziowi w roku stracili mniej goli. W drużynie Piotra Stokowca jednak na wiosnę brylował Maciej Dąbrowski (odszedł latem do Legii), a jesienią coraz lepiej spisywał się Jarosław Jach (na wiosnę tylko 2 mecze w lidze). Przez cały rok solidnie spisywał się za to Lubomir Guldan, który trafił do drużyny roku, podobnie jak Piotr Celeban ze Śląska Wrocław.

Spory problem był z wyborem gracza na lewą obronę. Wiosna należała do Dorde Cotry z Zagłębia, który jednak jesienią zaliczył spory “zjazd” formy. Lasza Dvali ze Śląska zazwyczaj grał na stoperze, ale gdy musiał powędrować na lewą flankę, również radził sobie poprawnie. Choć Gruzinowi również przydarzały się gorsze występy, to jednak był solidniejszy w przeciągu roku od Serba. Na plus trzeba zaliczyć mu również dwa gole i dwie asysty.

Na prawej stronie defensywy Grzegorz Bartczak z Miedzi. Podstawowy zawodnik więcej niż solidnej legnickiej defensywy, na dodatek groźny w ofensywie. Strzelił w 2016 roku cztery gole w lidze.

 

Pomoc

W minionym roku nie brakowało w regionie dobrych defensywnych pomocników. Wielu z nich błyszczało jednak tylko rundę lub jej fragment. Dlatego do drużyny biorę Łukasza Piątka z Zagłębia. Bardzo dobry na wiosnę, solidny na jesień. Plus 6 goli w lidze.

Choć rzadko w której drużynie obok siebie grają dwie klasyczne “dziesiątki”, u nas musiały się znaleźć. Mowa oczywiście o Filipie Starzyńskim z Zagłębia i Ryocie Morioce ze Śląska. Obaj co prawda brylowali głównie na wiosnę, ale również jesienią potwierdzili swoje nietuzinkowe umiejętności. “Figo” kończy rok z 5 golami i 12 asystami, a Japończyk z 11 golami i 5 asystami.

Na lewej flance … kolejny środkowy, ofensywny pomocnik czyli Petteri Forsell z Miedzi Legnica. Ze względu na “tłok” w środku ląduje na skrzydle, gdzie również może występować. Fin w 2016 roku strzelił w I lidze 12 goli i zaliczył 7 asyst.

Na prawym skrzydle powinien znaleźć się Arkadiusz Woźniak, ale trafił na… atak. Dlatego na prawą stronę wędruje nominalny lewoskrzydłowy Łukasz Janoszka. Wybierałem między nim, a Krzysztofem Janusem (obaj Zagłębie). Ten drugi miał udaną jednak tylko rundę jesienną, więc stawiam na Janoszkę (7 goli i 3 asysty w ekstraklasie).

 

Atak

Jak wspomniałem, na szpicy ustawiłem prawoskrzydłowego Zagłębia Lubin. Powód jest prostu – wśród nominalnych napastników nie było żadnego, który swoją postawą w 2016 r. zasługiwałby na wybór. Woźniak natomiast, choć większość roku spędził na skrzydle, to czasem ustawiany był na szpicy i radził sobie na niej równie dobrze. Rok zakończył z 8 golami i 4 asystami, a więc ze statystykami, do których nie zbliżyła się żadna klasyczna “dziewiątka”.

 

PIŁKARZ ROKU 2016 – GŁOSOWANIE

 

One thought on “Drużyna roku 2016 na Dolnym Śląsku (PIŁKARZ ROKU – GŁOSOWANIE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.