Rusza III liga. O przygotowaniach i szansach dolnośląskich drużyn

Piłkarze III ligi wracają na boisko. Już w najbliższy weekend zostanie zainaugurowana runda wiosenna sezonu 2017/18. O co powalczy sześć dolnośląskich zespołów? Oto krótkie podsumowanie przygotowań oraz szanse naszych drużyn.

 

Z Holandii do Legnicy. Ciekawy transfer rezerw Miedzi

Przypomnijmy, że w III lidze mamy 6 zespołów. Po rundzie jesiennej najwyżej sklasyfikowana jest Ślęza Wrocław, która zajmuje 3. miejsce z 33 punktami na koncie. Wrocławianie tracą 3 punkty do lidera z Częstochowy (36 pkt.).

 

W górnej połówce tabeli są jeszcze KS Polkowice i Lechia Dzierżoniów. Polkowiczanie zajmują 6. miejsce (27 pkt.), a dzierżoniowianie 7. miejsce (26 pkt.). Strata do lidera jest spora, ale jeszcze nie na tyle by nie myśleć o walce o awansie do II ligi. Dotyczy to jednak raczej ekipy Enkeleida Dobie’ego – polkowiczanie nie ukrywają, że chcą włączyć się do walki o II ligę.

 

Ślęza na początku rundy wiosennej III ligi przy Sztabowej

Trzy pozostałe nasze ekipy – Miedź II Legnica, Piast Żmigród i Zagłębie II Lubin – maja po 20 punktów i znajdują się tuż nad strefą spadkową (mają po 2 punkty przewagi).

 

Walka o trzymanie się będzie zapewne trwała do końca sezonu, zwłaszcza że – najprawdopodobniej – do końca sezonu nie będzie pewne, ile zespołów będzie spadało. Zgodnie z regulaminem spadają 3 zespoły. Zapis ten będzie miał zastosowanie jednak tylko wtedy, jeśli z II ligi nie spadnie żadna drużyna do 3. grupy III ligi. Niestety, wiele wskazuje na to, że o utrzymanie się w II lidze będą walczyły aż 3 zespołu – dwa ze Śląska (Rozwój Katowice, ROW Rybnik) i jeden z Opolszczyzny (MKS Kluczbork). Jeśli będzie jeden spadkowicz z II ligi, to z III ligi spadną 4 ekipy, a jeśli z II ligi spadną 2 drużyny, to III ligę opuści 5 zespołów, itd. Liczba spadkowiczów może liczyć więc od 3 nawet do 6 zespołów.

 

O co powalczą nasze drużyny? Oto kilka spostrzeżeń przed startem rundy wiosennej w III lidze.

 

Ślęza Wrocław

Wrocławianie zajmują 3. miejsce w tabeli, choć gdyby nie błędy sędziego w meczu z liderem z Częstochowy, to właśnie Ślęza byłaby na szczycie tabeli III ligi. Trzecie miejsce i 3 punkty straty do Skry to i tak niezły rezultat, biorąc pod uwagę kiepski początek sezonu. Od połowy września żółto-czerwoni nie przegrali jednak meczu, aż 8 razy zwyciężając.

 

Czy wrocławianie podtrzymają tę świetną passę również wiosną? Wiele wskazuje na to, że tak. Podopieczni Grzegorza Kowalskiego rozegrali zimą 10 sparingów i jeden mecz pucharowy. Przegrali 3 razy, ale aż dwukrotnie w meczach z I-ligowcami. Później było już znacznie lepiej, zwłaszcza w meczach z IV-ligowcami. W minioną niedzielę Ślęza w półfinale PP w okręgu wrocławskim bez większych problemów wygrała z Piastem Żmigród 3:0.

 

Wielu nowych twarzy w Ślęzie nie ma. Nowymi graczami są bramkarz Damian Ziarko oraz środkowy pomocnik Hubert Muszyński. Trenera Kowalskiego z pewnością cieszy powrót do zdrowia Macieja Matusika i Adriana Niewiadomskiego. Ponadto z wypożyczeń wrócili Andrzej Korytek i Mateusz Grabowski.

 

Kto wie jednak, czy najważniejsze dla Ślęzy nie będzie to, że nie straciła Macieja Firleja. 22-letni napastnik był bardzo blisko przejścia do Górnika Zabrze, ale ostatecznie kluby nie doszły do porozumienia. Firlej więc we wrocławskich barwach powalczy o koronę króla strzelców – na razie jest wiceliderem zestawienia z 12 golami na koncie.

 

Wydaje się, że Ślęza jest na tyle silna, że może namieszać w czołówce. Z zajęciem pierwszego miejsca włącznie. Pozostaje jednak pytanie, czy wrocławianie są gotowi na II ligę pod względem organizacyjnym, zwłaszcza biorąc pod uwagę problemy ze stadionem.

 

 • Ślęza – Odra Opole (I Liga) 2:6
 • Ślęza – Podbeskidzie Bielsko-Biała (I Liga) 0:3
 • Ślęza – Piast Żmigród (III Liga) 3:0
 • Ślęza – Falubaz Zielona Góra (III Liga) 2:1
 • Ślęza – MKS Kluczbork (II Liga) 1:0
 • Ślęza – Polonia Środa Wlkp. (III Liga) 0:1
 • Ślęza – Piast Żerniki Wrocław (IV Liga) 4:0
 • Ślęza – Orzeł Ząbkowice Śl. (IV Liga) 5:1
 • Ślęza – Unia Bardo (IV Liga) 6:1
 • Ślęza – Nysa Kłodzko (IV Liga) 5:3
 • Puchar Polski: Piast Żmigród – Ślęza Wrocław 0:3

 

Następne zespoły na kolejnych stronach

KS Polkowice, Lechia Dzierżoniów – KLIKNIJ

Piast Żmigród, Miedź II, Zagłębie II – KLIKNIJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *