Connect with us

A klasa

MGKS Oława 1945 + KS Oława = Moto-Jelcz Oława

Published

on

MGKS Oława 1945 + KS Oława = Moto-Jelcz Oława

Piłkarski klub z Oławy wraca do korzeni. A właściwie do pierwotnej nazwy, w której przed laty święcił największe sukcesy i z której jest kojarzony w piłkarskim kraju.

 

Wicelider wrocławskiej A klasy wycofał się z rozgrywek

Oficjalna nazwa klubu z Oławy, który aktualnie jest liderem III grupy wrocławskiej klasy A brzmi MGKS Oława 1945. Oficjalna nazwa, skrótowa, pod którą klub występuje w rozgrywkach związkowych to jednak KS Oława.

 

Od nowego sezonu klub niejako wraca do swojej pierwotnej nazwy, którą zresztą najczęściej jest używana nawet dzisiaj ? Moto-Jelcz Oława. Oświadczenie w tej sprawie opublikował zarząd klubu.

 

Oświadczenie Zarządu MGKS Oława 1945

Zarząd Miejsko Gminnego Klubu Sportowego Oława 1945, dnia 13 marca 2018r podjął decyzję o przekształceniu nazwy klubu. Nowa nazwa klubu w brzmieniu Miejsko Gminny Klub Sportowy ?Moto-Jelcz? Oława, w skrócie MGKS ?Moto-Jelcz? Oława obowiązywać będzie od sezonu 2018/2019.

Do końca obecnego sezonu, czyli do 30 czerwca 2018 roku Miejsko Gminny Klub Sportowy Oława 1945 we wszystkich rozgrywkach używać będzie dotychczasowej skróconej nazwy, czyli KS Oława. MGKS Oława 1945 jest dzisiaj klubem wracającym do korzeni.

Data 13 marca jest przywołana w decyzji zarządu nieprzypadkowo, bowiem 13 marca 1961 roku, z połączenia Moto Jelcza z KS Olavia powstał Moto-Jelcz Oława. Niestety w latach dziewięćdziesiątych klub ten zniknął z mapy piłkarskiej Polski. Cieszymy się, że nazwa ?Moto-Jelcz Oława? po ponad dwudziestu latach nieobecności ma szansę wrócić w sposób oficjalny do rozgrywek prowadzonych przez Związek Piłki Nożnej.

Przywiązanie do tradycji w środowisku piłkarskiej Oławy jest bardzo żywe. Oprócz nazwy ulegają zmianie herb i barwy klubu. Jest to powrót do tradycyjnej symboliki Moto-Jelcza Oława. Dotychczasowe nasze barwy biało-zielone zostają wzbogacone kolorem czarnym.

Biały kolor MGKS Oława 1945 symbolizuje niewinność wieku dziecięcego, zielony to oczywiście kolor trawy, dzisiaj wraz z rosnącym znaczeniem naszej drużyny seniorskiej, która w swoim drugim sezonie jest tak bliska awansu do klasy okręgowej do kolorów klubu dodajemy kolor czarny jako symbol powagi i dojrzałości. Tym samym naszymi barwami stają się czarno-biało-zielone. Dumni z kultywowania tradycji oławskiej piłki, zapraszamy do kibicowania wszystkim naszym drużynom.

Zarząd MGKS Oława 1945

A klasa

Klub z A klasy szuka trenerów grup młodzieżowych

Published

on

KS Długołęka 2000 poszukuje trenerów. Oto oferta klubu z wrocławskiej A klasy.

 

Doświadczony trener rozstał się z czołową drużyną wrocławskiej okręgówki

W związku z intensywnym rozwojem i tworzeniem nowych grup szkoleniowych do naszego zespołu szukamy nowych twarzy trenerskich – zachęca KS Długołęka 2000.

Oto ogłoszenie klubu z podwrocławskiej Długołęki:

Oferujemy:

 • Przyjazną atmosferę pracy w młodym zespole;
 • Pracę na systemie Protrainup;
 • Sprzęt sportowy;
 • Możliwość rozwoju (dofinansowanie kursów i szkoleń);
 • Możliwość realizacji własnych pomysłów.

Oczekiwania:

 • Licencja UEFA C/w trakcie lub chęć zdobycia;
 • Dyspozycyjność w godzinach popołudniowych i weekendy (mecze);
 • Pasja i zaangażowanie.

Więcej informacji pod nr tel. 513 552 969 lub mailowo: ksdlugoleka2000@gmail.com

 

Continue Reading

IV liga

Spadki i awanse 2023/24. Od IV ligi do klasy B [WROCŁAW]

Published

on

Sezon 2023/24 dobiega końca. Wiele rozstrzygnięć już zapadło, na inne trzeba będzie poczekać do ostatniej kolejki i zakończenia barażów od IV ligę. Oto jak sytuacja wygląda na tydzień przed końcem sezonu w strefie wrocławskiej – spadki i awanse od IV ligi do B klasy.

 

Oni zagrają w barażach o IV ligę. Kto z kim zagra, kto gospodarzem?

W strefie wrocławskiej baraże o IV ligę będą miały kluczowe znaczenie, bowiem uczestniczą w nich aż trzy drużyny – dwie z czwartej ligi oraz wicemistrz okręgówki. To oznacza, że dopiero po zakończeniu meczów barażowych będzie wiadomo ile ostatecznie drużyn spadnie, a ile awansuje.

 

Ze względu na fakt, że trzy drużyny zagrają w barażach, wciąż możliwe są aż cztery warianty spadków i awansów – od bardzo optymistycznego, po pesymistyczny.

Wariat I: Nikt nie spadnie z IV ligi, a dwie drużyny do niej awansuję

Wariat II: Nikt nie spadnie z IV ligi, a jedna drużyna do niej awansuje lub jedna spadnie, ale dwie awansują

Wariat III: Jedna drużyna spadnie z IV ligi i jedna drużyna do niej awansuje lub dwie drużyny spadną z IV ligi i dwie do niej awansują

Wariat IV: Dwie drużyny spadną z IV ligi i jedna drużyna do niej awansuje.

Wiele wyjaśni się już podczas poniedziałkowego losowania par barażowych, bowiem dwa warianty (I i IV) są możliwe tylko wtedy, gdy MKP Wołów wylosuje Iskrę Księginice, a nie kogoś z pary Zenit Międzybórz lub Polonia Środa Śląska.

 

IV liga

Spadki

Nikt nie spada bezpośrednio.

Dwie drużyny zagrają w barażach o utrzymanie w lidze.

Wariant I: nikt nie spada

Wariat II i III: spada Zenit Międzybórz lub Polonia Środa Śląska (lub obie w wariancie pesymistycznym)

Wariat IV: spadają Zenit Międzybórz i Polonia Środa Śląska

 

Okręgówka

Awans

Awans bezpośredni wywalczyła Błyskawica Gać.

MKP Wołów zagra w barażach.

Spadek

Cztery drużyny spadają bezpośrednio:

 • Wiwa Goszcz
 • Burza Bystrzyca
 • Plon Gądkowice
 • Bresna Brzeźno

Gdyby spełnił się wariant IV, to z ligą pożegnają się również Galakticos Solna.

 

A klasa

Awans

Grupa I: O awansie zdecyduje ostatnia kolejka. Piast Lutynia ma 1 punkt przewagi nad Piastem Żerniki Wrocław.

Grupa II: O awansie zdecyduje ostatnia kolejka. Dolpasz Skokowa i Orzeł Prusice mają tyle samo punktów i równy bilans meczów bezpośrednich. Dolpasz ma lepszy bilans bramek z całego sezonu.

Grupa III: Czarni Jelcz-Laskowice

Grupa IV: Polonia Jaszowice

W wariancie I i II możliwe będą również awanse wicemistrzów. W wariancie I na dziś są to Piast Żerniki oraz Widawa Bierutów, a w wariancie II – Piast Żerniki.

Spadki

Grupa I

Pewny spadku jest tylko KS Piotrowice. Wciąż zagrożone są LKS Ciechów, Czarni Białków, Zjednoczeni Łowęcice, Pogoń Miękinia i Sokół Smolec.

Grupa II

Spadają Płomień Wisznia Mała, Sokół Kaszowo i Orla Korzeńsko.

Grupa III

Spadają WKS Wilczyce, Pogoń Syców i GKS Kątna.

Grupa IV

Spadają Nefryt Jordanów Śląski i Kwarcyt Jegłowa (dwie drużyny, bowiem grupa jest 15-zespołowa)

Gdyby spełnił się wariant IV, to z A klasą pożegna się również jedna – najsłabsza – drużyna z miejsca 13.

 

B klasa

Do A klasy awansują mistrzowie oraz kilku wicemistrzów. Ich liczba zależy od wariantu, który się ziści.

Grupa I

Sparta Miłcz ma 2 punkty przewagi nad Herosami Stary Wołów, o awansie zdecyduje bezpośredni mecz obu drużyn w ostatniej kolejce.

Grupa II

Sparta Będkowo

Grupa III

Olimpia Bukowinka

Grupa IV

KS Gręboszyce

Grupa V

Czarni Sobocisko

Grupa VI

Czarni Kondratowice

Grupa VII

Wicher Domasław

Grupa VIII

Mechanik Brzezina

Grupa IX

Wratislavia II Wrocław

 

Ponadto do A klasy awansuje od 5 do 2 wicemistrzów (wariant I lub IV), najprawdopodobniej 4 lub 3 (wariant II lub III).

Tak obecnie wygląda zestawienie współczynników wicemistrzów

 • Herosi Stary Wołów – 2,52
 • Zorza Pęgów – 2,52
 • Sparta Wrocław – 2,50
 • Tajfun Przedkowice – 2,47
 • KS Dobroszów – 2,40
 • LZS Stary Śleszów – 2,40
 • Muchobór Wrocław – 2,29
 • Pogoń Kopalina – 2,22
 • KP Kobierzyce – 2,22
Continue Reading

A klasa

Powrót wychowanków. Dwa duże wzmocnienia czołowego zespołu z A klasy

Published

on

fot. Orzeł Prusice

Orzeł Prusice wciąż walczy o awans do wrocławskiej okręgówki, ale bez względu na ostateczny wynik klub zaprezentował dwa pierwsze wzmocnienia. To dwaj wychowankowie Dawid Molski i Paweł Gryz.

 

Roszady w A klasie. Po prezesach z klubami żegna się dwóch trenerów

Orzeł Prusice jest wiceliderem grupy II wrocławskiej A klasy, ale ma tyle samo punktów co prowadzący Dolpasz Skokowa. W walce o awans liczą się jeszcze dwa kolejne zespoły. Tymczasem – bez względu na końcowe rozstrzygnięcia – Orzeł wzmacnia kadrę już na nowy sezon.

 

Do zespołu dołączą dwaj doświadczeni wychowankowie, którzy ostatnie lata spędzili w drużynie Bresny Brzeźno. 29-letni Dawid Molski jako junior przeszedł do Polaru Wrocław, a następnie Śląska Wrocław. Później przez lata był wiodącą postacią Ślęzy Wrocław. Przez blisko 6 lat zagrał 149 meczów w III lidze, w których strzelił 21 goli.

Ostatnio był wiodącym zawodnikiem Bresna Brzeźno, dla której w dwóch sezonach ligi okręgowej zdobył 43 bramki.

 

Blisko 30 goli w tym czasie strzelił dla zespołu z Brzeźna strzelił Paweł Gryz, drugi wychowanek Orła wracający do klubu, w który swoje pierwsze korki stawiał w 2004 roku. Po jednym sezonie w juniorach Polaru Wrocław, wrócił do Prusic, w barwach którego awansował z A klasy do IV ligi.

 

fot. Orzeł Prusice

 

Continue Reading

A klasa

Roszady w A klasie. Po prezesach z klubami żegna się dwóch trenerów

Published

on

A klasa

Lesław Karbownik po sezonie pożegna się z KS-em Łozina, a Michał Jankowiak rozstanie się ze Spartą Skarszyn. Co ciekawe, w obu klubach doszło ostatnio do zmian na stanowiskach prezesów.

 

UEFA Region’s Cup. Kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Polski

Lesław Karbownik został trenerem KS-u Łozina w grudniu 2022 roku. Teraz jego przygoda w podwrocławskim klubie z A klasy dobiega końca. – Ostatni mecz sezonu 2023/2024 będzie również ostatnim meczem Lesława Karbownika na stanowisku trenera KS Łozina. Trenerowi Leszkowi dziękujemy za pracę jaką wykonał w naszym klubie, za profesjonalne podejście i wybitne zaangażowanie w pełnienie swoich funkcji, co zyskało potwierdzenie w ligowej tabeli – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

Na podsumowanie i podziękowania z mojej strony przyjdzie czas po zakończeniu sezonu. Mamy jeszcze dwa bardzo ważne dla nas mecze i cele wyznaczone na ten sezon – przyznał sam trener.

Nie jest jednak tajemnicą, że roszada na trenerskiej ławce, przynajmniej częściowo, związana jest ze zmianą na stanowisku prezesa klubu. Z końcem sezonu rezygnuje bowiem dotychczasowy sternik KS-u Sylwester Miziniak.

 

Co ciekawe, do podobnej sytuacji doszło w również A-klasowej Sparcie Skarszyn. Tutaj, po 20 latach, rezygnuje z funkcji prezes Kamil Ankier. Wraz z nim na odejście po zakończeniu sezonu zdecydował się trener Michał Jankowiak. – Dziękuję za możliwość współpracy i obdarzenie mnie zaufaniem. Cel, jakim było utrzymanie w lidze, został spełniony. Czas na nowe wyzwania – poinformował szkoleniowiec.

 

Continue Reading

A klasa

Powrót po 10 latach. Nowy trener obejmie Jaworzankę

Published

on

Kamil Orda zostanie nowym trenerem Jaworzanki Jawor, zespołu z legnickiej A klasy. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Szeligę.

 

Cud to za mało. Po porażce w Świdnicy Zenit praktycznie już w barażach

Nowy trener swoją funkcję obejmie wraz z początkiem sezonu 2024/2025. Kamil Orda to postać doskonale znana w jaworskim futbolu, wszak w latach 2006 – 2014 był zawodnikiem klubu.

Nowy szkoleniowiec Jaworzanki jest posiadaczem licencji UEFA A. Przez całą swoją dotychczasową karierę trenerską był związany z macierzystym Granitem Roztoka. Prowadził tę drużynę niemal 10 lat, notując awanse z A klasy do okręgówki, a w 2021 roku do IV ligi dolnośląskiej.

 

Nowy szkoleniowiec po sezonie zmieni Dariusza Szeligę, który pierwszą drużyną Jaworzanki prowadził od listopada 2019 roku. Ponadto w latach 2015 – 2023 sprawował opiekę nad rezerwami. – Trenerowi Dariuszowi Szelidze dziękujemy za wiele lat wytrwałej pracy, doceniając jednocześnie poświęcenie, zaangażowanie w sprawy klubu – nie tylko te stricte piłkarskie, ale też organizacyjne. Walnie przyczynił się do rozwoju Kuźni, a potem Jaworzanki, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Takie momenty to zawsze trudne chwile. Życzymy Dariuszowi Szelidze powodzenia w dalszej pracy trenerskiej i działalności w piłce nożnej – czytamy na klubowej stronie.

 

Fot. Jaworzanka Jawor

 

Continue Reading

IV liga

Mecz za „6 punktów” w IV lidze odwołany. Ulewy utrudniły granie

Published

on

Burze i ulewne deszcze mocno utrudniły rozgrywanie meczów w niższych ligach zaplanowanych na sobotę, 1 czerwca. Nie odbył się m.in. bardzo ważny mecz w IV lidze pomiędzy Zenitem Międzybórz i Polonią Środa Śląska.

 

Zmiana trenera na finiszu wrocławskiej okręgówki

Zenit Międzybórz i Polonia Środa Śląska walczą o to, żeby uniknąć baraży o utrzymanie się w IV lidze. Bezpośredni mecz między tymi drużynami zapowiadał się na spotkanie z kategorii za „6 punktów”. W sobotę, 1 czerwca, emocji w Międzyborzu jednak zabrakło, bowiem spotkanie nie odbyło się. Ulewne deszcze, które przez niemal całą sobotę przechodziły przez Dolny Śląsk, kompletnie zalało boisko czwartoligowca. Sędzia nie miał wyjścia i odwołał spotkanie.

 

Duże kłopoty były również w Sułowie, gdzie spotkanie rozpoczęło się z 45-minutowym opóźnieniem. Gospodarzom udało się ostatecznie doprowadzić murawę do stanu, w którym rozegranie spotkania było bezpieczne dla zawodników.

Grać nie dało się również w Jordanowie Śląskim, gdzie w meczu A klasy, miejscowy Nefryt miał podejmować KS Żórawina. Boisko nie nadawało się jednak do gry i spotkanie odbędzie się w innym terminie.

 

Fot. Zenit Międzybórz

Continue Reading

To się czyta