Connect with us

Śląsk

Rusza ekstraklasa. O co powalczą Zagłębie, Śląsk i Miedź w sezonie 2018/19?

Published

on

Zagłębie Lubin Śląsk Wrocław Miedź Legnica

Rusza sezon 2018/19 w piłkarskiej ekstraklasie. Sezon wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy zagra w niej Miedź Legnica. Po wielu latach przerwy region nasz będzie miał ponadto trzech przedstawicieli w najwyższej klasie rozgrywkowej ? obok Miedzianki będą to oczywiście Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin. O co powalczą nasze drużyny?

 

Śląsk według Sztylki, czyli okno transferowe inne niż wszystkie

W ostatnich trzech sezonach najwyższa lokatę z dolnośląskich drużyn w ekstraklasie zajmowało Zagłębie Lubin. W ostatnich dwóch latach były to jednak występy poniżej oczekiwań. Szczerze mówiąc mam wątpliwości, czy rozpoczynający się właśnie sezon będzie przełomowy.

 

Miedziowi, zupełnie w nie swoim stylu, transfery przeprowadzili dosyć późno. Z zawodników do ?grania? pozyskano Słoweńca Damjana Bohara oraz Rosjanina Vladislava Sirotowa. Obaj to gracze ciekawi, bez przerw w grze, choć Rosjanin grał w II lidze, w rezerwach Zenita Petersburg. Bohar ma na koncie natomiast grę w Lidze Mistrzów w minionym sezonie.

 

Piłka młodzieżowa 2017/18. Tak szkolą Miedź i Zagłębie

Obaj powinni wzmocnić, zwłaszcza siłę ofensywną, lubinian, choć nie wiadomo kiedy będą do grania na 100 proc. Do klubu trafili dość późno, więc na początku sezonu mogą nie grać pierwszych skrzypiec.

 

Pozostałe nowe twarze to raczej młodzi gracze z Akademii plus? czwarty bramkarz Mateusz Kuchta. Miejmy nadzieję, że trener Mariusz Lewandowski będzie miał nowy pomysł na drużynę, bo w końcówce poprzedniego sezonu Zagłębie było niejakie ? bez stylu, a co najgorsze, bez wyników. Dużych zmian ? poza skrzydłowymi ? nie ma, więc powinien się pojawić nowy styl.

Prognoza Zagłębia: miejsca 5 – 8

 

Śląsk Wrocław, podobnie jak Miedziowi, w przerwie między sezonami działali zupełnie inaczej niż zwykle. Szybko przeprowadzone transfery, głównie zawodników z niższych, pozwoliły, że trener Tadeusz Pawłowski od początku przygotowań miał większość graczy do dyspozycji. Co prawda wciąż nie wiadomo, czy w klubie zostanie Jakub Kosecki (kuszą go kluby tureckie), ale dzisiejszy WKS jest dużo lepiej zbilansowany niż jeszcze kilka miesięcy temu.

 

Wydaje się jednak, że kibice nie mogą na początku oczekiwać ?cudów?. Na przedmeczowej konferencji szkoleniowiec wrocławian przyznał, że nowi zawodnicy potrzebują czasu, by ?zaskoczyć? w ekstraklasie i grać na jej poziomie. Wiele wskazuje więc na to, że na starcie sezonu będziemy oglądać ? poza małymi korektami ? jedenastkę podobną do tej, która kończyła poprzedni sezon.

 

Oczywiście, wtedy Śląsk prezentował się bardzo dobrze, ale trzeba pamiętać, że była to grupa spadkowa i niektóre mecze nie miały już większego znaczenia (zwłaszcza dla rywali wrocławian). Reasumując, jeśli Śląsk dobrze rozpocznie i z czasem nowi zawodnicy staną się wartości dodaną ? WKS może namieszać w lidze. Zwłaszcza jeśli transferem na miarę pozyskania Ryoty Morioki okaż się Irańczyk Farshad Ahmadzadeh (oczywiście nie chodzi o pozycję na boisku, a o wpływ na grę zespołu).

 

Jeśli coś pójdzie nie tak? pewnie znów zostanie rozpaczliwa walka o to, żeby na koniec sezonu załapać się do czołowej ósemki.

Prognoza dla Śląska: miejsca 5 ? 8

 

Miedź Legnica to absolutny nowicjusz w ekstraklasie, choć warto pamiętać, że ma kilku doświadczonych graczy, którzy w najwyższej lidze rozegrali setki meczów. Dla wielu będzie to zwieńczenie kariery, kilku innych będzie chciało udowodnić, że zbyt wcześnie ich skreślono w innych klubach.

 

Trener Dominik Nowak dokonywał transferów tylko na te pozycje, na których widział braki do uzupełnienia bądź zwiększenia rywalizacji. Trzon zespołu będą jednak stanowić gracze, którzy wywalczyli awans.

 

Trochę brakuje młodości w zespole, choć tacy nowi gracze jak Estończycy Artur Pikk czy Henrik Ojamaa do wiekowych nie należą. Ukrainiec Anton Kanibołocki ma co prawda już trzydziestkę na karku, ale w przypadku bramkarza może to być tylko atut.

 

Na co stać Miedź? Z pewnością celem numer 1 będzie utrzymanie się w ekstraklasie, choć pewnie w Legnicy marzą o czołowej ósemce. Nie jest to niemożliwe, choć będzie bardzo trudno o grupę mistrzowską po sezonie zasadniczym.

Prognoza dla Miedzi: miejsca 9 – 12

Śląsk

Zespół z okręgówki sprawdził wicemistrza Polski. Rokita – Śląsk 0:4

Published

on

Krystyna Pączkowska/Śląsk Wrocław

W pierwszym letnim sparingu Śląsk Wrocław wygrał w Brzegu Dolnym z miejscową Rokitą 4:0.

 

Miał wiele ofert, wybrał jednak Śląsk. Rejczyk we Wrocławiu

Wicemistrzowie Polski podczas powrotu z krótkiego obozu w Karpaczu zawitali do Brzegu Dolnego, gdzie rozegrali z miejscową Rokitą pierwszy sparing przed nowym sezonem. Przypomnijmy, że gospodarze na co dzień występują w klasie okręgowej, a więc na szóstym poziomie rozgrywkowym.

Faworyt meczu mógł być więc tylko jeden i to potwierdziło się na murawie. Wrocławianie dominowali przez całe spotkanie, ostatecznie zwyciężając 4:0. Bramki dla WKS-u strzelali Aleksander Wołczek, Mateusz Żukowski, Junior Eyamba i Oskar Gerstenstein.

 

Bramek mogło być więcej, ale wrocławianie nie forsowali tempa, a bardzo dobrze spisywał się również brakarz dolnobrzeżan. Najlepszą okazję do strzelenia bramki honorowej dla gospodarzy miał natomiast Dominik Chylak.

Sparing z niżej notowanym rywalem był okazją dla trenera Jacka Magiery przyjrzenia się nowym zawodnikom w warunkach meczowych. W II połowie szanse dostali również Mateusz Cyrek i Oskar Gerstenstein (strzelił gola), a także 15-letni golkiper Dominik Klint.

Continue Reading

Śląsk

Śląsk poznał rywala w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji UEFA

Published

on

Śląsk Wrocław UEFA Conference League

Wicemistrz Łotwy Riga FC będzie przeciwnikiem Śląska Wrocław w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji UEFA. Pierwszy mecz odbędzie się w Rydze.

 

Szwajcarski napastnik w Śląsku. Zdoła zastąpić Exposito?

Śląsk Wrocław zmagania w Lidze Konferencji UEFA rozpocznie od II rundy eliminacji. W środowym (19 czerwca) losowanie wrocławianie trafili na wicemistrza Łotwy – Riga FC. Klub ze stolicy trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza (2018, 2019, 2020), a dwukrotnie puchar kraju (2018, 2023). Od 2018 roku za każdym razem występują w eliminacjach europejskich pucharów.

 

Liga łotewska gra systemem wiosna-jesień, a więc rywal Śląska jest już w trakcie rozgrywek. Obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli. – Chcemy jak najdłużej grać w Europie, zatem do rywalizacji z drużyną z Rygi podchodzimy tak, że chcemy wygrać i awansować. Do pierwszego meczu jeszcze ponad miesiąc, teraz w pełni koncentrujemy się na okresie przygotowawczym. Niezależnie od rywala musimy przygotować się perfekcyjnie – powiedział klubowej stronie Jacek Magiera, trener Śląska.

Pierwszy mecz Riga FC – Śląsk odbędzie się 25 lipca, rewanż 1 sierpnia we Wrocławiu.

Continue Reading

Śląsk

Szwajcarski napastnik w Śląsku. Zdoła zastąpić Exposito?

Published

on

Junior Eyamba
Fot. Adriana Ficek/Śląsk Wrocław

Szwajcarki napastnik Junior Eyamba został nowym zawodnikiem Śląska Wrocław. 23-latek związał się z WKS-em kontraktem do końca czerwca 2026 roku z opcją przedłużenia o rok. Czy da radę zastąpić Erika Exposito?

 

Miał wiele ofert, wybrał jednak Śląsk. Rejczyk we Wrocławiu

Junior Eyamba ma niespełna 23 lata (pod koniec czerwca ma urodziny) i charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, bo mierzy aż 194 centymetry. Długo grał w juniorskich drużynach FC Zurich, a następnie próbował swoich sił w II drużynie niemieckiego SC Freiburg. Potem trafił do SC YF Juventus Zurich, a ostatnie dwa lata spędził w młodzieżowej drużynie BSC Young Boys.

 

W Promotion League, czyli III lidze szwajcarskiej, w ostatnich dwóch sezonach rozegrał 46 meczów, w których strzelił 20 goli, z czego 14 w minionych rozgrywkach. Do pierwszej drużyny mistrza Szwajcarii nie zdołał się jednak przebić. Czy to wystarczy, by zastąpić Erika Exposito i być wiodącą postacią wicemistrza Polski?

 

Junior Eyamba to bardzo cenne wzmocnienie naszej ofensywy. Szukaliśmy silnego napastnika o dobrych warunkach fizycznych. Junior pokazywał już bardzo dobrą skuteczność i liczymy, że tak samo będzie podczas jego gry w Śląsku – komentuje David Balda, dyrektor sportowy WKS-u.

Sam zawodnik pali się do gry we Wrocławiu. – Cieszę się, że mogę tu być. To dla mnie ogromna szansa i wierzę, że będę w stanie prezentować się jak najlepiej i pomagać drużynie. Nie mogę się doczekać pierwszego spotkania – powiedział Junior Eyamba.

Continue Reading

Śląsk

Miał wiele ofert, wybrał jednak Śląsk. Rejczyk we Wrocławiu

Published

on

Filip Rejczyk
Fot. Adriana Ficek/Śląsk Wrocław

Filip Rejczyk został zawodnikiem Śląska Wrocław. Młody zawodnik podpisał z WKS-em dwuletni kontrakt z możliwością przedłużenia o rok.

 

Wicekról strzelców IV ligi zmienił klub. Teraz zagra w III lidze

O tym transferze mówiło się już od dłuższego czasu, zwłaszcza że młodym pomocnikiem interesowało się wiele klubów z ekstraklasy. Ostatecznie Filip Rejczyk trafił do Wrocławia, gdzie podpisał kontrakt do 2026 roku z możliwością przedłużenia o kolejny sezon.

18-letni piłkarz pierwsze piłkarskie szlify zbierał w Stali Mielec, a później trafił do Legii Warszawa. W klubie ze stolicy grał na wszystkich możliwych szczeblach młodzieżowych, by w końcu – w ostatnim sezonie – zadebiutować w pierwszej drużynie. W sumie zaliczył sześć spotkań w ekstraklasie.

 

Potrzebowaliśmy takiego pomocnika, który świetnie czuje się z piłką i potrafi bardzo dobrze rozgrywać. Nie jest tajemnicą, iż interesowało się nim wiele klubów. Wybór naszej drużyny pokazuje, że piłkarze mocno wierzą w ten projekt – komentuje David Balda, dyrektor sportowy WKS-u.

Sam zawodnik w rozmowie z klubową stroną Śląska również wskazał na to, że we Wrocławiu ma nadzieję na rozwój. – Uważam, że Śląsk to odpowiednie miejsce do rozwoju i nie mogę się doczekać rozpoczęcia nowego rozdziału w mojej karierze – przyznał Rejczyk.

 

Continue Reading

Śląsk

Stało się, to co miało się stać. Erik Exposito opuszcza Śląsk Wrocław

Published

on

Niespodzianki nie będzie. Erik Exposito zdecydował, że nie przyjmie oferty Śląska Wrocław i rozstaje się z wicemistrzem Polski.

 

Jeden bramkarz przyszedł do Śląska, drugi odszedł do Wieczystej

„Stało się, stało się, to co miało się stać…” śpiewał Kazik Staszewski w piosence „Dziewczyny”. Dziś mogą to zanucić kibice Śląska Wrocław, gdy stało się jasne, że Erik Exposito rozstaje się z klubem i opuszcza Wrocław.

Hiszpan trafił do WKS-u w 2019 roku, w barwach którego rozegrał 164 mecze. Strzelił w nich 58 bramek i zanotował 24 asysty. Jednocześnie – w niedawno zakończonym sezonie – został pierwszym w historii królem strzelców w barwach Śląska.

 

Oto list Exposito do społeczności WKS-u, który znalazł się na oficjalniej stronie klubu:

Dziękuję, Wrocław.

Kiedy wypowiadam te słowa, nie mogę czuć większej wdzięczności. Te pięć lat w Polsce dało mi wszystko, czego potrzebowałem, aby być szczęśliwym człowiekiem. Czuję wielką ekscytację na myśl o tym, co osiągnęliśmy, jak ten mały chłopiec, który grał na ulicach Santa Cruz de Tenerife i marzył o karierze zawodowego piłkarza. Sprawiliście, że czułem tę samą pasję, co wtedy. Dziękuję.

Podjąłem decyzję, aby zakończyć tę pięcioletnią przygodę. Otrzymałem kilka ofert z polskich klubów, ale wszystkie odrzuciłem. Trudno mi wyobrazić sobie zakładanie innej koszulki w Polsce niż tej Śląska Wrocław.

Chciałbym podziękować każdemu pracownikowi, który czyni Śląsk Wrocław tak wyjątkowym. Od sztabu trenerskiego, przez zarząd, po moich kolegów z drużyny. Dziękuję za zaufanie, jakim obdarzyliście mnie jako kapitana. Zawsze starałem się dać z siebie wszystko i z Waszą pomocą było o wiele łatwiej. Przeżyliśmy niesamowite chwile i stworzyliśmy wspomnienia, które pozostaną do końca życia.

Dziękuję Wam wszystkim. Będę za Wami tęsknić. Drodzy Kibice, nie mam słów, żeby opisać, jak bardzo jestem wdzięczny i jak wyjątkowo dzięki Wam czułem się w obcym kraju. Czułem się kochany i jest to coś, za co moja rodzina i ja zawsze będziemy wdzięczni.

Wrocław jest i zawsze będzie ważną częścią mojego życia. Mieszkając tu zrozumiałem, co znaczy być częścią tego miejsca i jego kultury. Być częścią czegoś naprawdę wyjątkowego i niepowtarzalnego. Czuję, że to jest mój drugi dom.

Życzę klubowi i drużynie wszystkiego najlepszego. Razem stworzyliśmy fundamenty pod obiecującą nową erę, pełną niesamowitego futbolu i emocji. To jest to, na co zasługujecie.

Nie mówię “do widzenia”, ale “do zobaczenia wkrótce”. Dziękuję bardzo za to, że mogłem być częścią Was. Jestem naprawdę dumny i zawsze będę jednym z Was.

Do zobaczenia, Wrocław.

 

Fot. Adriana Ficek/Śląsk Wrocław

 

Continue Reading

Śląsk

Jeden bramkarz przyszedł do Śląska, drugi odszedł do Wieczystej

Published

on

Tomasz Loska został nowym zawodnikiem Śląska Wrocław. 28-letni bramkarz podpisał kontrakt z wrocławskim klubem do czerwca 2026 roku z opcją przedłużenia o kolejny rok. Z kolei do Wieczystej Kraków wypożyczony został Oskar Mielcarz.

 

Petrov wykupiony, Gerstenstein z nowym kontraktem. Śląsk kompletuje kadrę

Tomasz Loska przez ostatnie lata był bramkarzem Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, a wcześniej Górnika Zabrza. W ekstraklasie rozegrał 77 meczów, a kolejnych 114 w I lidze.

Po wicemistrzowskim sezonie chcemy zbudować jeszcze mocniejszą kadrę na kolejne rozgrywki. Przychodzi do nas bramkarz, który ma już spore doświadczenie w ekstraklasie. Właśnie na takim zawodniku nam zależało. Tomasz będzie rywalizował o miejsce z Rafałem Leszczyńskim – mówi David Balda, dyrektor sportowy Śląska Wrocław.

 

Dla zawodnika to również spory awans sportowy. – Bez wahania przyjechałem podpisać umowę. David Balda i Maciej Sikorski kontaktowali się ze mną i udało się. Bardzo się cieszę, że tutaj jestem i mogę być częścią tak dużego klubu – przyznał Tomasz Loska.

Na kolejne wypożyczenie natomiast trafił Oskar Mielcarz. Młody zawodnik Akademii Śląska ostatni sezon spędził w drugoligowej Wiśle Puławy. Teraz nadal będzie występował w II Lidze, tyle że w barwach beniaminka – Wieczystej Kraków. Umowa wypożyczenia została zawarta na cały sezon 2024/2025.

 

Fot. Adriana Ficek/Śląsk Wrocław

Continue Reading

To się czyta