Gdyby sezon skończył się dziś… z III ligi spadłoby 6 drużyn

Gdyby sezon 2018/19 zakończył się teraz, to z 3. grupy III ligi spadłoby aż 6 zespołów. A to z powodu tego, że aktualnie aż trzy śląskie kluby są pod kreską w II lidze.

 

W sobotę wygrane, w niedzielę porażki. Przełamanie Piasta i Lechii

Co jakiś czas piszę na blogu o tym, ile dolnośląskich trzecioligowców jest zagrożonych spadkiem do IV ligi. To o tyle ważne, że właśnie od tej liczby zależą również spadki w niższych ligach. Po ostatnim weekendzie sytuacja zrobiła się fatalna. Jeszcze tej wiosny tak źle, nie było. Dlaczego?

 

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem z 3. grupy III ligi spadają trzy drużny. Pod warunkiem jednak, że żadna drużyna z II ligi nie zostanie zdegradowana do „naszej” grupy. Natomiast każdy spadający zespół z II ligi powiększy grono spadkowiczów do IV ligi. Tymczasem po 28. kolejkach II ligi w strefie spadkowej znajdują się aż trzy śląskie drużyny – ROW 1964 Rybnik, Rozwój Katowice oraz Ruch Chorzów. Tylko Skra Częstochowa może czuć się w miarę bezpiecznie – zajmuje 9. miejsce w tabeli i ma 10 oczek przewagi nad strefą spadkową.

 

10 drużyn walczy o awans. Pierwsza wygrana Strzelinianki

Gdyby taka sytuacja utrzymała się do końca rozgrywek, to wtedy 3. grupę III ligi opuściłoby aż 6 drużyn. Na dziś w tym gronie z dolnośląskich klubów znalazłaby się tylko Lechia Dzierżoniów. Na baczności muszę mieć się jednak również Foto-Higiena Gać czy Pias Żmigród, które miałyby wtedy odpowiednio 1 i 2 punkty przewagi.

 

Oczywiście, to najczarniejszy ze scenariuszy. Na szczęście wszystkie drużyny z II ligi mają niewielką stratę do miejsc bezpiecznych. Równie dobrze jak wszystkie mogą spać, wszystkie również mogą się utrzymać…

 

Jedno jest pewne. Dolnośląscy III-ligowcy muszą nie tylko walczyć w każdym meczu o ligowe punkty, ale również spoglądać na to, co dzieje się w II lidze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *