OZPN Legnica pójdzie na wojnę z DolZPN

Czy konflikt na linii OZPN Legnica – DolZPN skończy się w sądzie? Jeśli nic się nie zmieni, to wiele wskazuje na to, że tak.

 

RODO, spiski i zarzynanie amatorskiej piłki… O co chodzi w tym konflikcie?

Już tylko półtora miesiąca zostało do końca czerwca, a co za tym idzie, do końca funkcjonowania Okręgowych Związków Piłki Nożnej. To znaczy, od 1 lipca będą mogły dalej funkcjonować, ale nie będą prowadziły rozgrywek w niższych ligach. A więc de facto nie będą miały powodu by istnieć.

 

Na Dolnym Śląsku okręgowe związki zostaną zastąpione przez biura terenowe DolZPN. W przypadku Jeleniej Góry i Wałbrzycha prawdopodobnie będą w większości w nich pracować ci sami ludzie, co w OZPN-ach. W Legnicy biuro terenowe będzie budowane od podstaw.

 

Mamy trzech kadrowiczów na mundial U-20. Ale tylko jeden „stuprocentowy”

W okręgu legnickim jednak nie należy się spodziewać aksamitnej rewolucji. O tym co się będzie działo można posłuchać między innymi na kanale Niski Pressing na youtube. Gościem 16. odcinka była Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica i jedna z liderek działaczy ze zbuntowanych okręgowych związków.

 

Całość można obejrzeć poniżej. Tutaj odniosę się do jednego z wątków. Otóż prezes Kajdan zapowiada, że jeśli nie uda się wypracować jakiegoś kompromisu i odwołać zmian, to – w przypadku decyzji o likwidacji OZPN-u – jego władze pozwą DolZPN do sądu. Według szefowej OZPN wojewódzki związek winny jest okręgowemu związkowi sporą sumę pieniędzy za transfery przeprowadzone na terenie okręgu legnickiego. Według prezes Kajdan, od 2012 roku środki z opłat transferowych we wszystkich ligach powinny trafiać do OZPN Legnica, a trafiały do DolZPN.

 

– Jeżeli nie załatwimy tego polubownie, to naszym obowiązkiem – to nie jest moje widzimisię – jest zwrócenie się o majątek, który należy do klubów. W przypadku likwidacji musimy wszystko oddać klubom – zapowiada w programie Maria Kajdan.

 

Według Andrzeja Padewskiego, prezesa DolZPN, do OZPN-u powinny trafiać pieniądze z opłat transferowych od okręgówki w dół, a od IV ligi w górę – do kasy DolZPN. Takie przepisy obowiązują od 2000 roku i nic – według szefa wojewódzkiego związku – w tej materii się nie zmieniło.

 

A co z rozgrywkami w okręgu legnickim w nowym sezonie? DolZPN uspokaja, że nie ma żadnego zagrożenia, by były jakieś perturbacje. Od 15 czerwca ma zacząć działać w Legnicy biuro terenowe. Do startu rozgrywek w sezonie ma być wszystko dopięte na ostatni guzik.

 

Tymczasem lada dzień prezes PZPN Zbigniew Boniek ma ogłosić nowe stawki różnych opłat, które będą obowiązywały w niższych ligach w nowym sezonie. Ma być dużo taniej. Ponadto szykowane są również mniej restrykcyjne wymogi licencyjne dla klubów z niższych lig.

 

 

 

One thought on “OZPN Legnica pójdzie na wojnę z DolZPN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *