Awanse i spadki w sezonie 2020/21 od IV ligi do klasy B

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej opublikował Regulamin Rozgrywek na sezon 2020/2021. Przyjrzeliśmy się bliżej zasadom awansów i spadków od IV ligi do klasy B.

 

Wojewódzki Puchar Polski. Losowanie par półfinałowych

Po zamieszaniu w wielu województwach (u nas obyło się bez większych kontrowersji) z ustaleniem ostatecznej kolejności, gdy sezon nie został dokończony, w nowym Regulaminie Rozgrywek znalazły się odpowiednie zapisy.

 

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn o kolejności miejsc nadal będą decydować mecze bezpośrednie (lub mała tabela), ale tylko w sytuacji gdy rozegrany zostanie cały sezon.

 

Gdy sezonu nie uda się dokończyć z powodu siły wyższej (np. pandemii), to mamy dwie możliwości:

  • gdy rozegranych zostanie 50 proc. i więcej meczów – jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, a kolejności decydują punkty i bramki z całego sezonu;
  • gdy rozegranych zostanie mniej niż 50 proc. meczów – sezon zostanie anulowany, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.

 

Spadki i awanse IV liga

Awans do III ligi uzyska zespół, który w końcowej tabeli dwóch grup IV ligi po sezonie 2020/2021 zdobędzie 1. miejsce w swojej grupie i wygra dwumecz (mecz i rewanż) premiowany awansem do III ligi.

 

Co ważne, w przypadku nieuzyskania licencji na grę w III lidze przez zespół zajmujący 1. miejsce w grupie w barażu weźmie udział zespół sklasyfikowany na koniec sezonu najwyżej w tabeli tej samej grupy.

 

Z IV ligi do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną zespoły które na koniec sezonu zajmą odpowiednio 13. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Oznacza to, że z każdej grupy IV ligi spadnie 7 drużyn.

 

Zapis ten zakłada, że z III ligi spadnie 1 dolnośląska drużyna. Jeśli nie będzie spadkowicza z III ligi, to spadnie jedna drużyna mniej z IV ligi, ale jeśli spadkowiczów z III ligi będzie więcej – powiększy się również grono spadkowiczów z IV ligi.

 

Spadki i awanse okręgówka

Awans do IV ligi uzyskują zespoły z 1. i 2. miejsc klas okręgowych.

 

W strefie wrocławskiej do klasy A spadną drużyny, które zajmą odpowiednio 13. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Zdegradowanych zostanie więc 7 zespołów.

 

W okręgach legnickim, wałbrzyskim i jeleniogórskim spadną zespoły, które zajmą odpowiednio 14. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Spadną więc po 3 drużyny w każdej strefie.

 

Większa liczba spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych do właściwych podokręgów, tak aby po awansach do IV ligi oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów grup A klasy oraz spadkach z IV ligi grupa liczyła 16 zespołów.

 

Spadki i awanse A klasa

Awans do klasy okręgowej uzyskują automatycznie mistrzowie poszczególnych grup klas A.

 

W strefie wrocławskiej do odpowiednich klas B spadają drużyny, które zajmą odpowiednio 14. miejsce i dalsze w grupie – 3 spadkowiczów z każdej grupy.

 

W okręgach legnickim, wałbrzyskim i jeleniogórskim spadają drużyny, które zajmą odpowiednio 15. miejsce i dalsze w grupie – 2 spadkowiczów z każdej grupy.

 

Większa liczba spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, tak aby po awansach do klasy okręgowej oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów klas B oraz spadkach z klasy okręgowej grupa liczyła 16 zespołów

 

Awanse B klasa

Awans do klasy A uzyskują mistrzowie poszczególnych grup klas B oraz w przypadku mniejszej ilości mistrzów w celu uzupełnienia A klasy może awansować wicemistrz lub wicemistrzowie z najwyższą średnią, obliczoną z liczby zdobytych punktów do rozegranych meczów.

One thought on “Awanse i spadki w sezonie 2020/21 od IV ligi do klasy B

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *