Connect with us

DolZPN

Awanse i spadki w sezonie 2020/21 od IV ligi do klasy B

Published

on

awanse i spadki 2020/21 Dolny Śląsk

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej opublikował Regulamin Rozgrywek na sezon 2020/2021. Przyjrzeliśmy się bliżej zasadom awansów i spadków od IV ligi do klasy B.

 

Wojewódzki Puchar Polski. Losowanie par półfinałowych

Po zamieszaniu w wielu województwach (u nas obyło się bez większych kontrowersji) z ustaleniem ostatecznej kolejności, gdy sezon nie został dokończony, w nowym Regulaminie Rozgrywek znalazły się odpowiednie zapisy.

 

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn o kolejności miejsc nadal będą decydować mecze bezpośrednie (lub mała tabela), ale tylko w sytuacji gdy rozegrany zostanie cały sezon.

 

Gdy sezonu nie uda się dokończyć z powodu siły wyższej (np. pandemii), to mamy dwie możliwości:

 • gdy rozegranych zostanie 50 proc. i więcej meczów – jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, a kolejności decydują punkty i bramki z całego sezonu;
 • gdy rozegranych zostanie mniej niż 50 proc. meczów ? sezon zostanie anulowany, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.

 

Spadki i awanse IV liga

Awans do III ligi uzyska zespół, który w końcowej tabeli dwóch grup IV ligi po sezonie 2020/2021 zdobędzie 1. miejsce w swojej grupie i wygra dwumecz (mecz i rewanż) premiowany awansem do III ligi.

 

Co ważne, w przypadku nieuzyskania licencji na grę w III lidze przez zespół zajmujący 1. miejsce w grupie w barażu weźmie udział zespół sklasyfikowany na koniec sezonu najwyżej w tabeli tej samej grupy.

 

Z IV ligi do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną zespoły które na koniec sezonu zajmą odpowiednio 13. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Oznacza to, że z każdej grupy IV ligi spadnie 7 drużyn.

 

Zapis ten zakłada, że z III ligi spadnie 1 dolnośląska drużyna. Jeśli nie będzie spadkowicza z III ligi, to spadnie jedna drużyna mniej z IV ligi, ale jeśli spadkowiczów z III ligi będzie więcej ? powiększy się również grono spadkowiczów z IV ligi.

 

Spadki i awanse okręgówka

Awans do IV ligi uzyskują zespoły z 1. i 2. miejsc klas okręgowych.

 

W strefie wrocławskiej do klasy A spadną drużyny, które zajmą odpowiednio 13. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Zdegradowanych zostanie więc 7 zespołów.

 

W okręgach legnickim, wałbrzyskim i jeleniogórskim spadną zespoły, które zajmą odpowiednio 14. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Spadną więc po 3 drużyny w każdej strefie.

 

Większa liczba spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych do właściwych podokręgów, tak aby po awansach do IV ligi oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów grup A klasy oraz spadkach z IV ligi grupa liczyła 16 zespołów.

 

Spadki i awanse A klasa

Awans do klasy okręgowej uzyskują automatycznie mistrzowie poszczególnych grup klas A.

 

W strefie wrocławskiej do odpowiednich klas B spadają drużyny, które zajmą odpowiednio 14. miejsce i dalsze w grupie ? 3 spadkowiczów z każdej grupy.

 

W okręgach legnickim, wałbrzyskim i jeleniogórskim spadają drużyny, które zajmą odpowiednio 15. miejsce i dalsze w grupie ? 2 spadkowiczów z każdej grupy.

 

Większa liczba spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, tak aby po awansach do klasy okręgowej oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów klas B oraz spadkach z klasy okręgowej grupa liczyła 16 zespołów

 

Awanse B klasa

Awans do klasy A uzyskują mistrzowie poszczególnych grup klas B oraz w przypadku mniejszej ilości mistrzów w celu uzupełnienia A klasy może awansować wicemistrz lub wicemistrzowie z najwyższą średnią, obliczoną z liczby zdobytych punktów do rozegranych meczów.

1 Comment

1 Comments

 1. MAL

  9 lipca, 2020 at 1:09 pm

  Nie wszystko jest logiczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Morderczy maraton o mistrzostwo Polski amatorów. Trzy mecze w 44 godziny

Published

on

W ostatni weekend czerwca odbędą się mistrzostwa Polski amatorów, czyli krajowy finał UEFA Regions’ Cup. Reprezentacja Dolnego Śląska będzie bronić tytułu mistrzowskiego w morderczym turnieju.

 

Utrzymał zespół w IV lidze i się pożegnał. Po ponad 4 latach

Gospodarzem turnieju finałowego będzie Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej, a mecze będą odbywały się na boiskach w Bydgoszczy, Łochowie i Białych Błotach. O mistrzostwo Polski powalczą Dolnośląski ZPN (obrońca tytułu), Podkarpacki ZPN, Zachodniopomorski ZPN oraz Łódzki ZPN.

Finalistów czeka morderczy maraton, bowiem rywalizacja zacznie się w piątek, 28 czerwca, o godz. 17, a ostatnie mecze rozpoczną się w niedzielę, 30 czerwca, o godz. 11. Każda z drużyn rozegra więc trzy spotkania w ciągu 44 godzin!

 

Pogoda zapowiada się upalna (27 – 30 st. C), a to oznacza, że kluczowe znaczenie – obok umiejętności często piłkarskich – mogą mieć również jakość całej kadry oraz zdolności regeneracyjne.

 

Terminarz turnieju finałowego

28.06, godz. 17

 • Podkarpacki ZPN – Łódzki ZPN
 • Dolnośląski ZPN – Zachodniopomorski ZPN

29.06, godz. 17

 • Łódzki ZPN – Zachodniopomorski ZPN
 • Podkarpacki ZPN – Dolnośląski ZPN

30.06, godz. 11

 • Dolnośląski ZPN – Łódzki ZPN
 • Zachodniopomorski ZPN – Podkarpacki ZPN

 

Eliminacje europejskie w Kazachstanie

Przypomnijmy, że mistrz Polski amatorów zagra w eliminacjach europejskich UEFA Regions’ Cup. Trafił on do grupy I, gdzie miał rywalizować z zespołami z Ukrainy, Izraela i Kazachstanu. Przedstawiciel ukraińskiej federacji ostatecznie wycofał się ze zmagań, ale to nie jedyna zmiana. Początkowo turniej eliminacyjny miał odbyć się w Izraelu, ale ze względu na sytuację w tym kraju, został przeniesiony do Kazachstanu. Mistrz Polski zagra więc w Ałmatach w turnieju, który zaplanowano od 17 do 26 sierpnia 2024.

Zwycięzca grupy I latem 2025 roku wystąpi w finałach UEFA Regions’ Cup.

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Polski

Published

on

Poznaliśmy kadrę Dolnego Śląska UEFA Regions’s Cup, która zagra w turnieju finałowym o mistrzostwo Polski. Znalazło się w niej 20 zawodników, a kolejnych 10 trafiło na listę rezerwową.

 

Awansuje i odjedzie? Trenerski hit w IV lidze

Sztab reprezentacji Dolnego Śląska ogłosił powołania do reprezentacji regionu na turniej finałowy, którego stawką będzie mistrzostwo Polski amatorów oraz prawo gry w eliminacjach europejskich UEFA Region’s Cup. W kadrze znalazło się 20 zawodników, a 10 kolejnych trafiło na listę rezerwową.

 

Zgrupowanie kadry Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej rozpocznie się 25 czerwca w Trzebnicy, a mistrzostwa odbędą się w dniach 27 – 30 czerwca w Bydgoszczy.

 

Kadra Dolnego Śląska

 • Dawid Bąk (Barycz )
 • Jakub Bohdanowicz (Barycz Sułów)
 • Marcin Franczak (Górnik Złotoryja)
 • Bartłomiej Kot (Polonia-Stal Świdnica)
 • Piotr Kotyla (Piast Żmigród)
 • Kamil Kurianowicz (Łużyce Lubań)
 • Mikołaj Łazarowicz (Słowianin Wolibórz)
 • Patryk Maciejewski (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Przemysław Marcjan (Ślęza Wrocław)
 • Paweł Niemienionek (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Adrian Niewiadomski (Słowianin Wolibórz)
 • Michał Piotrowski (Górnik Złotoryja)
 • Mateusz Poświstajło (Piast Nowa Ruda)
 • Adrian Puchała (Barycz Sułów)
 • Adrian Repski (Piast Żmigród)
 • Łukasz Szukiełowicz (Piast Nowa Ruda)
 • Szymon Tragarz (Słowianin Wolibórz)
 • Krzysztof Waliś (Moto-Jelcz Oława)
 • Dawid Wasilewski (Lechia Dzierżoniów)
 • Mikołaj Wawrzyniak (Ślęza Wrocław)

 

Lista rezerwowa

 • Maciej Bachta (Barycz Sułów)
 • Szymon Chmielowiec (Łużyce Lubań)
 • Jakub Firmanty (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Piotr Gembara (Słowianin Wolibórz)
 • Artur Łuczkiewicz (Moto-Jelcz Oława)
 • Mikołaj Milewski (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Marcel Ratajski (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Kamil Sadowski (Słowianin Wolibórz)
 • Łukasz Skolimowski (Moto-Jelcz Oława)
 • Kacper Tokarz (Karkonosze Jelenia Góra)

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

Nowy początek sezonu w regionie. Ten mecz będzie rozpoczynał rozgrywki

Published

on

Mecz o Superpuchar Dolnego Śląska będzie oficjalnie rozpoczynał sezon piłkarski w regionie. Kto w nim zagra?

 

Rewolucyjna zmiana w B klasie na Dolnym Śląsku!

Od nowego sezonu 2024/25 piłkę nożną na Dolnym Śląsku czeka sporo zmian. Jedną z nich ma być wprowadzenie nowego meczu, którego stawką będzie Superpuchar Dolnego Śląska. – Zażarte, pełne emocji mecze w Dolnośląskim Pucharze Polski pokazują, że kluby głodne są sukcesów i zapełniania swoich gablot kolejnymi pucharami, również tymi ze szczebla wojewódzkiego – mówi Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Mecz o superpuchar będzie oficjalnym początkiem każdego sezonu w niższych ligach na Dolnym Śląsku! Już za niewiele ponad 2 miesiące odbędzie się po raz pierwszy. Zagrają w nim mistrz IV ligi, a więc najwyższej klasy rozgrywkowej prowadzonej przez DolZPN, oraz zdobywca Dolnośląskiego Pucharu Polski.

 

Wiadomo więc, że jednym z uczestników superpucharu w pierwszej edycji będzie Barycz Sułów. Z kim zagra? Prawdopodobnie z kimś z dwójki Miedź II Legnica – Słowianin Wolibórz, które mają na dziś największe szanse na wygranie IV ligi.

Będziemy taki mecz organizować co rok i wedle planów, będziemy otwierać nim rozgrywki w nowych sezonach. Poza tym wprowadzamy więcej opcji awansu do wyższej klasy rozgrywkowej poprzez baraże, bo te mecze przyciągają na stadiony setki fanów, niezależnie od poziomu, na którym są rozgrywane – dodaje Łukasz Czajkowski, wiceprezes DZPN ds. rozgrywek.

Continue Reading

DolZPN

Rewolucyjna zmiana w B klasie na Dolnym Śląsku!

Published

on

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zaprezentował szereg reform związanych z deregulacją rozgrywek w niższych ligach. Najważniejsza z pewnością dotyczy B klas, które mogą brać udział w rozgrywkach bez trenera.

 

Śląsk II stracił fotel lider przy zielonym stoliku

Zmiany, które wkrótce wejdą w życie na Dolnym Śląsku, mają spowodować, że więcej drużyn będzie brało udział w rozgrywkach, a mniej będzie myślało o wycofaniu się z nich. Kluczową zmianą jest likwidacja obowiązku posiadania trenera przez drużyny grające w B klasie!

Powiedzmy sobie szczerze, zdecydowana większość klubów na tym poziomie rozgrywkowym nie trenuje regularnie lub robi to w kilka osób. Posiadanie licencjonowanego trenera to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w skali roku. Wolę, by klub wydał te pieniądze na szkolenie dzieci bądź poprawę bazy, niż na potrzebę posiadania trenera – tłumaczy Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Z pierwszych doniesień w podokręgu legnickim wynika, że liczba drużyn w B klasie może się zwiększyć w nowym sezonie ok. 10 procent. – Mamy dopiero końcówkę maja, a w samej strefie Legnica mamy już zgłoszonych dziewięć nowych klubów, które zagrają w naszych B klasach – tłumaczy Adam Michalik, szef biura DolZPN w Legnicy.

Zmiany dotyczące trenerów będą również w rozgrywkach trampkarzy i juniorów organizowanych przez DolZPN – wymagania dla trenerów piłkarek i piłkarzy do 19. roku życia w ligach okręgowych zostaną obniżone z licencji UEFA B do UEFA C.

Continue Reading

DolZPN

Barycz Sułów zdobyła Dolnośląski Puchar Polski! Historyczny sukces

Published

on

Barycz Sułów zdobyła Dolnośląski Puchar Polski. O tym, kto zdobędzie trofeum, zdecydowały rzuty karne.

 

Nie dotrwali do końca sezonu. Zespół z A-klasy wycofał się z rozgrywek

Tegoroczny finał dolnośląskiego Pucharu Polski, w którym zmierzyły się III-ligowe Karkonosze Jelenia Góra i czołowy czwartoligowiec Barycz Sułów, odbył się w środę (22 maja) w Dzierżoniowie. Niestety, licznie zgromadzeni na stadionie kibice w regulaminowym czasie gry goli nie oglądali. I szczerze mówiąc  – samo spotkanie nie porwało. Zawodnicy obu drużyn mocno się starali, ale nie przełożyło się to ani na ilość, ani jakość sytuacji podbramkowych.

Warto odnotować, że w 28. min. po strzale głową Dominika Radziemskiego piłka trafiła w słupek, a w 43. min. piłka po… wrzutce Mateusza Stempina wylądowała na poprzeczce.

 

W pierwszej połowie lepsze wrażenie sprawiali IV-ligowcy, druga należała już do Karkonoszy. Potwierdziło się jednak to, co wiedzieliśmy od dawna, że w ekipie Zbigniewa Smółki brakuje rasowego napastnika.

Spotkanie w regulaminowym czasie zakończyło się więc bezbramkowym remisem. Emocji nie brakowało za to w serii rzutów karnych. Pierwsi przewagę wywalczyli jeleniogórzanie, kiedy Wojciech Fościk obronił strzał Piotra Grzelczaka. Tyle że po chwili Maciej Pałaszewski strzelił tuż obok słupka.

 

W szóstej serii Kacper Dudek trafił w słupek, ale w odpowiedzi Filip Olejniczak przeniósł piłkę nad poprzeczką.  Następnie Błażej Klimek uderzył w poprzeczkę, a strzelający po nim Marcin Wdowiak nie pomylił się i zapewnił podopiecznym Tomasza Horwata wygraną w karnych 5:4.

 

Triumfatorzy z Sułowa – dla których to historyczny sukces – zdobyli nie tylko puchar i nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł, ale również zapewnili sobie udział w Fortuna Pucharze Polski na szczeblu centralnym w przyszłym sezonie.

 

Fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

 

 

Continue Reading

Sędziowie

Zaiskrzyło po meczu w Księginicach. Trener wydał mocne oświadczenie!

Published

on

Wielkie emocje w trakcie i po meczu Iskra Księginice – Łużyce Lubań. Trener gospodarzy został ukarany czerwoną kartką, a jego zachowanie opisane w protokole. Sam szkoleniowiec wydał oświadczenie, w którym częściowo odpiera zarzuty.

 

Poprowadził KS z A klasy do IV ligi. Rezygnacja na finiszu sezonu

Iskra Księginice walczy o uniknięcie baraży o utrzymanie w IV lidze. W miniony weekend straciła bardzo ważne dwa punktu w meczu z Łużycami Lubań po golu z rzutu karnego, który padł w 92. min. spotkania. Jedenastka wywołała sporo kontrowersji, które – jak się okazuje – będą miały ciąg dalszy.

W poniedziałek przed południem Iskra zamieściła na swoim profilu na Facebooku oświadczenie trenera Piotra Stańki, który został ukarany czerwoną kartką (podobnie jak jeden z zawodników gospodarzy), a późniejsze jego zachowanie zostało opisane w protokole sędziowskim. – Jako Klub chcemy wyjaśnić całą sytuację i podkreślić, że potępiamy niesportowe zachowania oraz pragniemy przeprosić Wszystkich za zaistniałą sytuację – poinformowała Iskra.

 

Z kolei trener Stańko oświadczył (całość znajdziecie poniżej), że jego słowa opisane w protokole zostały “przekręcone i wyrwane z kontekstu”. Chodzi m.in. o to, że miał “załatwić” coś z jednym z obserwatorów, a także straszyć, że sędziowie zostaną „opisani na Facebooku”.

Szkoleniowiec Iskry przeprosił natomiast za część swojego zachowania, dodając, że ono było spowodowane tym, że jego drużyna nie po raz pierwszy “została skrzywdzona”. Czy tak było tym razem? Sporna sytuacja, po której arbiter wskazał na wapno z pewnością nie była zerojedynkowa, a arbiter miał prawo ją tak zinterpretować i podyktować rzut karny. Trudno więc mówić o błędzie.

Teraz sprawą zajmie się komisja dyscypliny.

 

Continue Reading

To się czyta