Connect with us

IV liga

Okrojony terminarz rundy wiosennej. Nie odbędzie się po kilka kolejek

Published

on

terminarz IV liga Dolny Śląsk

Drużyny w niższych ligach wracają na ligowe boiska. Sezonu jednak nie dokończą – uda się bowiem rozegrać od 14 do 12 kolejek w poszczególnych ligach. Mniej, niż zakładał pierwotny terminarz. 

 

Jest decyzja DolZPN w sprawie wznowienia rozgrywek w niższych ligach

Piłkarze od IV ligi do B klasy wracają na ligowe boiska. W weekend 24/25 kwietnia dla większości będzie to pierwsza wiosenna kolejka, dla innych będzie do kontynuacja rundy rozpoczętej na początku marca. Dla wszystkich z pewnością duża radość, że można w końcu grać. 

 

Niestety, będzie to wyjątkowo trudna runda. Poza strefą legnicką i innymi, rzadkimi wyjątkami, gros klas rozgrywkowych nie zostanie dograna do końca. W większości przypadków nie odbędą się 3 kolejki, czasem 2, a we wrocławskiej okręgówki aż 5.

 

Przyjrzyjmy się poszczególnym ligom. W obu grupach IV ligi zaplanowano 14 kolejek. Nie odbędą się 3. Jedna kolejka odbędzie się w kwietniu, 7 w maju i 6 w czerwcu. Mecze zaplanowano w następujących terminach:

 • 24/25.04.2021
 • 01.05.2021 (sobota)
 • 03.05.2021 (poniedziałek)
 • 08/09.05.2021
 • 15/16.05.2021
 • 19.05. 2021 (środa)
 • 22/23.05.2021
 • 29/30.05.2021
 • 02.06.2021 (środa, w czwartek jest Boże Ciało)
 • 05/06.06.2021
 • 12/13.06.2021
 • 16.06.2021 (środa)
 • 19/20.06.2021
 • 26/27.06.2021

 

W okręgówkach mamy bardzo różną sytuację. Legnicka okręgówka zagra wszystkie kolejki (w sumie 13), bowiem zaczęła wcześniej i na wiosnę rozegrano już dwie kolejki, a dodatkowo zagra jedną kolejkę w środę, 16 czerwca.

 

Okręgówki jeleniogórska, wałbrzyska i wrocławska rozegrają po 12 kolejek. To oznacza, że sezon dla dwóch pierwszych skończy się po 27. kolejce (trzy mniej niż pierwotnie zakładano), a dla ostatniej, po 33. kolejce. W strefie wrocławskiej więc nie odbędzie się aż 5 kolejek. 

 

Mecze zaplanowano w następujących terminach:

 • 24/25.04.2021
 • 01.05.2021 (sobota)
 • 03.05.2021 (poniedziałek)
 • 08/09.05.2021
 • 15/16.05.2021
 • 22/23.05.2021
 • 29/30.05.2021
 • 02.06.2021 (środa, w czwartek jest Boże Ciało)
 • 05/06.06.2021
 • 12/13.06.2021
 • 16.06.2021 (środa, tylko Legnica)
 • 19/20.06.2021
 • 26/27.06.2021

 

W większości klas rozgrywkowych (poza strefą legnicką i jeszcze kilkoma wyjątkami) sytuacja przedstawia się podobnie. Zazwyczaj drużyny rozegrają po 12. kolejek, a w grupach, gdzie jest po 16 drużyn, 3 ostatnie kolejki się nie odbędą.

 

Taki sposób dokończenia sezonu ma dwa mankamenty. Na przykład jedna drużyna walcząca o utrzymanie będzie musiała grać ze wszystkimi rywalami z czołówki, a inną to ominie, bo spotkanie z faworytem miała pod koniec sezonu. 

 

Druga sprawa dotyczy grup, w których jest nieparzysta liczba drużyn, np. obie IV ligi czy wrocławska okręgówka. W każdej kolejce jedna drużyna pauzuje, więc te zespoły, które miały pauzę w ostatnich, anulowanych kolejkach, będą miały o jedno spotkanie więcej rozgrane od pozostałych. Na koniec sezonu może to mieć duże znacznie przy ostatecznej tabeli.

 

Niestety, drużyny w większości opowiedziały się za tym by nie przedłużać  sezonu na lipiec, a także być nie grać w robocze dni w środku tygodnia. Trudno było więc o bardzie sprawiedliwe zasady dokończenia sezonu. Alternatywą pozostawało jedynie… całkowite zakończenie sezonu na podstawie obowiązujących na dziś tabel.

 

 

 

3 komentarze

3 Comments

 1. kazik

  16 kwietnia, 2021 at 11:15 am

  w innych regionach sobie poradzili, ale tam nie ma betonu we władzach

  • ForStoper

   16 kwietnia, 2021 at 12:55 pm

   A jak sobie poradzili? Proszę o konkrety, bo każdy region po swojemu działa

 2. Tomek

  17 kwietnia, 2021 at 5:43 pm

  Dobrego wyjścia z dokończeniem rozgrywek nie ma,trzeba kombinować,by jakoś dokończyć sezon.Ewentualnie mozna by było go zakończyć juz teraz na podstawie tabel po rundzie jesiennej.To oczywiście też nie jest rozwiązanie idealne.Sytuacja z pandemią z którą zmagamy sie od roku (i nie wiadomo jeszcze jak długo) pokazuje,że być może trzeba by było przeorganizować rozgrywki niższych klas.Przed obecnym sezonem powiększono na terenie DZPN grupy klasy “A” do 16 drużyn.Teraz w sytuacji pandemicznej,przy tej ilości drużyn nie ma jak wykroić wolnych terminów w terminarzu rozgrywek.W gronie kilku kolegów obracających się w amatorskiej piłce dyskutowaliśmy na ten temat.Doszliśmy do wniosku,że 16 drużyn w jednej grupie na poziomie klasy “A” to za dużo. Na podstawie wspólnych przemyśleń zrodził sie taki oto pomysł.Zamiast 4 grup klasy “A” liczących 16 drużyn,mozna by zrobić 6 grup po 12 zespołów.Wtedy do rozegrania były by 22 kolejki spotkań (po 11 w rundzie wiosennej i jesiennej).W ten sposób na wiosnę i jesienią w razie komplikacji można by mieć w zapasie 5-6 wolnych terminów,które mogłyby posłużyć jako rezerwowe na wypadek nie tylko pandemii,ale i np. przyczyn meteorologicznych. Miałoby to i tę zaletę,że przy kłopotach kadrowych (szczupła kadra zawodnicza,choroby,kontuzje,zawieszenia za kartki itp) sezon nie byłby tak długi.Trzeba mieć także na uwadze to,że zawodnicy grający w klasie “A” są ludźmi pracującymi normalnie po 8 lub więcej godzin (nieraz na 2-3 zmiany) albo uczącymi się a gra w piłkę nie jest źródłem ich utrzymania,tylko forma relaksu lub hobby.Sprawę awansu z klasy “A” do okręgówki oraz spadku z okręgówki do klasy “A” mozna załatwić barażami.z 16 zespołowej klasy “A” spadłyby bezpośrednio 2 zespoły z miejsc 15-15.Natomiast druzyny z miejsc 13-14 zagrały by ze sobą baraż o pozostanie w okręgówce (1 lub dwa mecze).Mistrzowie 6 grup klasy “A” stworzyliby 3 pary barażowe i ich zwycięzcy uzyskaliby awans do klasy okręgowej.Oczywiście może się zdarzyć tak,że nie wszyscy mistrzowie klasy “A” będą chcieli grać w klasie okręgowej.W zależności od ilości rezygnujących z awansu drużyn,miejsce w klasie okręgowej zachowałyby ekipy z miejsc barażowych lub uzupełniłyby je drużyny,które przegrały baraże.Może być tez tak,że baraży o awans by nie było,bo ilość chętnych na grę w okręgówce byłaby odpowiednia do uzupełnienia stanu ligi okręgowej do 16 ekip.W kazdym razie przy 12 zespołowych grupach klas A i B możliwości żonglowania terminarzem będą miały szerszy margines,co w obliczu pandemii czy zjawisk meteorologicznych miałoby dużą racje bytu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IV liga

IV-ligowy Piast znów zmienił trenera. To już trzeci szkoleniowiec w sezonie

Published

on

Karol Ulatowski

Sporo dzieje się w przerwie zimowej w IV-ligowym Piaście Nowa Ruda. Trzecim trenerem zespołu w tym sezonie został właśnie Karol Ulatowski.

 

Norweg i dwóch Polaków. III-ligowiec wzmacnia atak i obronę

Miesiąc temu Marcin Domagała został trenerem pierwszej drużyny Piasta Nowa Ruda, zastępując na tym stanowisku Jacka Fojnę. Dotychczasowy szkoleniowiec zrezygnował po tym, jak okazało się, że drużynę czeka mocne zaciskanie pasa, a co za tym idzie rozstanie się z częścią zawodników. – Nasz nowy trener rozumie i podziela wizję przebudowy funkcjonowania piłki nożnej w naszym klubie, nie boi się stawiać na zawodników młodych i na wychowanków – informował wtedy klub z Nowej Rudy.

 

Okazuje się jednak, że to nie koniec zamieszania z trenerami w Piaście. Marcin Domagała zrezygnował bowiem z posady po niespełna miesiącu ze względów rodzinnych, o czym pierwszy informował profil na Facebooku „Co słychać w niższych ligach? – powiat kłodzki i ząbkowicki”.

W sobotę, 10 lutego, potwierdzili to również noworudzianie, informując jednoczenie o nowym szkoleniowcu. – Karol Ulatowski trenerem pierwszej drużyny w rundzie wiosennej. Trener Karol zastępuje na stanowisku trenera Marcina Domagałę, który, niestety, musiał zrezygnować z powodów osobistych. Prosimy uszanować decyzję trenera i dać mu duże wsparcie. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nasze drogi się połączą – poinformował klub w mediach społecznościowych.

 

Nowy szkoleniowiec Piasta nie ma co prawda licencji uprawniającej do prowadzenia zespołu w IV lidze, ale klub otrzymał warunkowe pozwolenie na prowadzenia Piasta przez Karola Ulatowskiego w rundzie wiosennej.

Przed nowym trenerem trudne zadanie, bowiem – mimo że Piast zajmuje bardzo dobre, 6. miejsce w tabeli – będzie miał do dyspozycji bardzo mocno zmienioną kadrę, w której zabraknie wielu zawodników, którzy ostatnio stanowili o sile zespołu.

Continue Reading

IV liga

Czwartoligowiec leci na obóz do Turcji. Zagra ze Słowakami

Published

on

Prochowiczanka Prochowice

Podczas weekendu IV-ligowa Prochowiczanka Prochowice nie rozegra meczu kontrolnego, bowiem zespół wybiera się na obóz przygotowawczy to Turcji.

 

Norweg i dwóch Polaków. III-ligowiec wzmacnia atak i obronę

Podróż do Turcji Prochowiczanka zaplanowała na sobotę, 10 lutego. Czwartoligowiec będzie trenował w popularnym wśród polskich klubów Belek. – Podczas tygodniowego pobytu zawodnicy oraz sztab trenerski pracować będą nad polepszeniem formy i techniki piłkarskiej, aby jak najlepiej zaprezentować się w nadchodzącej rundzie wiosennej IV ligi dolnośląskiej – czytamy na klubowym profilu an Facebooku.

 

Na koniec obozu, w piątek (16 lutego) zespół z Prochowic rozegra sparing z TJ Slavoj Boleraz, który występuje w IV lidze słowackiej. – Na naszym profilu pojawiać się będą materiały z wyjazdu, także zapraszamy do obserwowania – zachęcają prochowiczanie.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza taka, niecodzienna – jak na piąty poziom rozgrywkowy – eskapada Prochowiczanka, która na podobnym obozie była już w 2019 roku.

Continue Reading

IV liga

Skrzydłowy i środkowy pomocnik pierwszymi transferami IV-ligowej Polonii

Published

on

Polonia Środa Śląska przedstawiła pierwszych zawodników, którzy dołączyli do zespoły prowadzonego przez Jarosława Pedryca. To dwaj pomocnicy Adrian Sobolewski i Kamil Aramowicz.

 

Transferowy hit III-ligowca. Były zawodnik Śląska w Karkonoszach

IV-ligowa Polonia Środa Śląska kompletuje kadrę na rundę wiosenną bieżącego sezonu. Jako pierwsi do zespołu Jarosława Pedryca dołączyli dwa pomocnicy Adrian Sobolewski i Kamil Aramowicz.

Adrian Sobolewski jest środkowym pomocnikiem. Ma 27 lat, a ostatnie 3,5 sezonu spędził w Iskrze Kochlice, z którą zdołał m.in. awansować do IV ligi. Co ciekawe, był on już formalnie zawodnikiem Polonii, choć występował w drugiej drużynie, która po fuzji ze Zjednoczeni Szczepanów, występowała w tej miejscowości. Ponadto ma na koncie występy w Odrze Rzeczyce i Kaczawie Bieniowice.

 

Kamil Aramowicz niedawno skończy 23 lata, gra na pozycji skrzydłowego. Jest wychowankiem Śląska Wrocław. Jesień bieżącego sezonu spędził w Piaście Żmigród, do którego został wypożyczony z MKP Wołów. Wcześniej występował również w Sokole Marcinkowice oraz Orle Ząbkowice Śląskie.

Continue Reading

IV liga

Doświadczony napastnik w Sułowie. “Najbardziej utytułowany zawodnik w historii”

Published

on

Doświadczony napastnik Paweł Wojciechowski pierwszym transferem czwartoligowej Baryczy Sułów. 33-letni zawodnik w rundzie jesiennej był najlepszym strzelcem III-ligowej Ślęzy Wrocław.

 

Żelazna defensywa i groźna kontra. W meczu z Salzburgiem Śląsk potwierdził swoje atuty

Głośne transfery w Sułowie to niemal tradycja każdego okienka transferowego. Nie inaczej będzie zapewne tym razem. Nowym zawodnikiem Baryczy został właśnie napastnik Paweł Wojciechowski.

33-latek jest wychowankiem Odry Malczyce, który następnie występował w młodzieżowych drużynach Śląska Wrocław, Miedzi Legnica, UKP Zielona Góra i Promienia Opalenica. Jeszcze w wieku juniorskim rozpoczął swoje europejskie wojaże.

 

Latem 2008 trafił do hiszpańskiego klubu Deportivo Murcia, ale już na wiosnę przeniósł się do SC Heerenveen w Holandii. W klubie tym występował przez dwa sezony, zaczynając od ekipy juniorów, a kończąc w Eredivisie. W najwyższej lidze holenderskiej grał również w Willem II Tilburg.

Jesienią 2012 roku trafił do białoruskiego FK Mińsk, by wiosną 2014 roku wrócić do Polski i zadebiutować w ekstraklasie, w barwach Zawiszy Bydgoszcz. Za długo jednak miejsca nad Brdą nie zagrzał i znów trafił na Białoruś, tym razem do Szachtiora Soligorsk.

 

Po kolejnym powrocie do kraju, latem 205 roku, trafił do Chrobrym Głogów, a potem były Odra Opole, Ruch Chorzów i ponad trzy sezony w Górniku Łęczna, z którym przeszedł drogę z II ligi do ekstraklasy, choć w tej ostatniej za dużo nie pograł. Kolejnym przystankiem w bogatej karierze Wojechowskiego była I-ligowa Resovia Rzeszów.

Jesień 33-latek spędził natomiast w III-ligowej Ślęzie Wrocław, gdzie był najlepszym strzelcem. Żółto-czerwoni, z powodów finansowych, rozstali się z częścią najbardziej doświadczonych zawodników.

 

Zawodnik ten dysponuje doskonałym dryblingiem, skutecznym wykończeniem i techniką na wysokim poziomie. W meczach sparingowych Paweł Wojciechowski już dał poznać się z dobrej strony kibicom Baryczy swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami, gdyż sprawiał wrażenie zawodnika „kompletnego”. Bez wątpienia to najbardziej utytułowany zawodnik w historii naszego klubu – czytamy na klubowym profilu Baryczy.

Zawodnik związał się z klubem z Sułowa półrocznym kontraktem.

 

Fot. Barycz Sułów Facebook

 

Continue Reading

Miedź

Młody bramkarz z Ukrainy podpisał kontrakt z Miedzią Legnica

Published

on

Vitalii Diachenko

Vitalii Diachenko, 18-letni bramkarz z Ukrainy, podpisał 2,5-letni kontrakt z Miedzią Legnica. Młody golkiper dołączył do kadry pierwszoligowej drużyny.

 

Smutne wieści z Oławy. Nie żyje Andrzej Gancarczyk

Vitalii Diachenko w Miedzi Legnica przebywa od lipca 2022. 18-letni, ukraiński bramkarz występował dotąd w drużynach młodzieżowych U17 i U19 oraz w rezerwach Miedzi. Od jakiegoś czasu trenuje jednak z pierwszym zespołem, co ostatecznie zaowocowało podpisaniem 2,5 rocznej umowy.

 

Bardzo się cieszę, że podpisałem zawodowy kontrakt w Miedzi Legnica. Uważam, że jest to znakomite miejsce dla mojego rozwoju jako bramkarza. W Legnicy bardzo mi się podoba. Chciałbym udowodnić trenerom przydatność dla zespołu moją ciężką pracą na treningach – powiedział zawodnik klubowej stronie po parafowaniu umowy.

 

Fot. Miedź Legnica

 

Continue Reading

IV liga

Duże wzmocnienie czołowej drużyny wrocławskiej okręgówki

Published

on

Tobiasz Jarczak, 26-letni defensywny pomocnik, najbliższe pół roku spędzi w GKS-ie Mirków, czołowej drużynie wrocławskiej okręgówki.

 

Sędziowski wałek w meczu Hajduk – Śląsk. Aż Jacek Magiera wbiegł na murawę

Miejski Klub Sportowy Piast Żmigród informuje, iż na prośbę samego zawodnika, Tobiasz Jarczak został wypożyczony do klubu GKS Mirków. Wypożyczenie potrwa do końca czerwca 2024 roku – poinformował IV-ligowiec na swojej stronie internetowej.

26-letni defensywny pomocnik od kilku lat był podporą swoich drużyn, które głównie występowały w III lidze, a więc Ślęzie Wrocław, Foto-Higienie Gać oraz Piaście Żmigród, w którym występuje od 2021 roku. W ekipie Marcina Foltyna (obecnie IV-ligowej)  nie tylko dużo grał, ale również strzelał wiele goli, zwłaszcza z dystansu.

 

W rundzie jesiennej bieżącego sezonu – głównie z powodu kontuzji – wystąpił w 8 spotkaniach ligowych, a których zaliczył 2 asysty. Teraz chce odbudować wysoką formę w GKS-ie Mirków, do którego był już wypożyczony w 2019 roku ze Ślęzy Wrocław.

Mirkowianie występują obecnie we wrocławskiej klasie okręgowej. Na półmetku sezonu zajmują 4. miejsce w tabeli, ze stratą 6 punktów do liderującej Błyskawicy Gać. Wiele wskazuje na to, że jeszcze nie złożyli broni w walce o awans do IV ligi, w której zdrowy Jarczak z pewnością pomoże.

 

Fit. NI-FO Marcin Folmer

Continue Reading

To się czyta