Connect with us

Okręgówka

Unia – jak Orzeł – również wycofała się z okręgówki. MKS i ATS z “awansami”

Published

on

Okręgówka Wałbrzych wycofanie

Unia Bardo dołączyła do Orła Lubawka i również wycofała się z wałbrzyskiej klasy okręgowej. Wiadomo już kto zastąpi obie drużyny w lidze. 

 

Spadkowicz z IV ligi wycofał się z okręgówki

W środę około południa DolZPN podokręg Wałbrzych oficjalnie potwierdził wycofanie się z rozgrywek Orła Lubawka. Z tą klasą rozgrywkową żegna się również Unia Bardo, o której od dłuższego czasu mówiło się, że nie wystąpi w okręgówce.

 

W związku z wycofaniem się z rozgrywek Ligi Okręgowej w sezonie 2021/22 drużyn: Orzeł Lubawka i Unia Bardo, rozgrywki uzupełniono o drużyny: MKS Szczawno Zdrój i ATS Wojbórz.

 

Na kilka dni przed startem sezonu okazało się więc, że w wałbrzyskiej okręgówce zagrają dwie nowe drużyny, które jeszcze niedawno myślały, że zagrają w A klasie. Choć akurat nikt w Szczawnie Zdroju i Wojborzu z tego niespodziewanego ?awansu? szat nie rozrywa.

 

IV liga

Sezon 2022/23. Spadki z klasy okręgowej i A klasy na Dolnym Śląsku

Published

on

Sezon 2022/23 na finiszu. Wiele rozstrzygnięć w niższych ligach już zapadło, inne będę decydować się do ostatniej kolejki. Wielu kibiców pyta, jak – w związku z reformą IV ligi – wyglądały będą spadki w niższych ligach.  

 

Ile drużyn spadnie z poszczególnych klas A?

IV liga dolnośląska zakończyła już rozgrywki, na finiszu są pozostałe ligi. To co kluczowe dla niższych klas rozgrywkowych na Dolnym Śląsku rozstrzygnęło się również w 3. grupie III ligi. Niestety, nie są to rozstrzygnięcia pomyślne. W związku ze spadkiem z III ligi dwóch naszych zespołów, a także redukcją dwóch grup IV ligi do jednej – z IV ligą rozstało się 19 zespołów. Z grupy zachodniej spadło 9 drużyn, a z grupy wschodniej – 10.

 

Jaki to miało wpływ na spadki z klasy okręgowej i klasy A? Sprawdźcie poniżej. Pamiętajmy, że ostateczne skład poszczególnych klas rozgrywkowych będzie znany dopiero po zakończeniu procesu licencyjnego dotyczącego zwłaszcza drużyn, które awansowały do wyższej ligi.    

 

Klasa okręgowa

Tak duża liczba spadkowiczów z IV ligi rodzi oczywiście poważne konsekwencje dla pozostałych niższych lig, zwłaszcza dla klas okręgowych.  

Spadkowicze z IV ligi do okręgówki: 

 • wałbrzyskiej – 7 zespołów (5 ze wschodu i 2 z zachodu)
 • wrocławskiej – 5 zespołów
 • legnickiej – 6 zespołów
 • jeleniogórskiej – 1 zespół

 

To oznacza, że z poszczególnych okręgówek spada:

 • z wałbrzyskiej – 9 zespołów
 • z wrocławskiej – 8 zespołów
 • z legnickiej – 8 zespołów
 • z jeleniogórskiej – 3 zespoły

 

Jak to wygląda na dwie kolejki przed końcem w poszczególnych okręgach?

Oto zestawienie zespołów, które są już zdegradowane lub jeszcze mają szanse na utrzymanie, ale są w strefie spadkowej (kursywą) 

Okręgówka Wałbrzych

Z tej grupy już tylko Iskra ma szanse, choć niezbyt duże, na uniknięcie degradacji.  

 • Iskra Jaszkowa Dolna
 • Pogoń Pieszyce
 • Cukrownik/Polonia Pszenno
 • Kryształ Stronie Śląskie
 • Włókniarz Kudowa Zdrój
 • Śnieżnik Domaszków
 • Piławianka Piława Górna
 • Karolina Jaworzyna Śląska
 • Grom Witków

 

Okręgówka Wrocław

Pięć drużyn jest już zdegradowanych, trzy jeszcze walczą, a zagrożonych jest w sumie sześć zespołów.  

 • Bresna Brzeźno
 • Polonia Bielany Wrocławskie
 • Pogoń Oleśnica
 • Strzelinianka Strzelin
 • Pogoń Syców
 • Piast Żerniki
 • GKS Kobierzyce
 • Pogoń Miękinia

 

Okręgówka Legnica

Pięć drużyn jest już zdegradowanych, w tym jedna spada do klasy B po wycofaniu się, a trzy jeszcze walczą o utrzymanie.  

 • Dragon Jaczów
 • Zryw Kłębanowice
 • Zawisza Serby
 • Gwardia Białołęka
 • Czarni Rokitki
 • Płomień Radwanice
 • Orzeł Zagrodno
 • KS Legnickie Pole (spadek do B klasy)

 

Okręgówka Jelenia Góra

Dwie drużyny jeszcze są zagrożone spadkiem do A klasy.   

 • Olsza Olszyna Lubańska
 • Czarni Lwówek Śląski
 • Victoria Ruszów

 

Wszystko na temat spadków z A klasy – TUTAJ

 

Continue Reading

Okręgówka

Strzelinianka piątym spadkowiczem. Będzie jeszcze trzech – sześć drużyn zagrożonych

Published

on

28. kolejka wrocławskiej okręgówki. Piątym spadkowiczem jest Strzelinianka Strzelin. Ze względu na fakt, że spadkowiczów będzie osiem – jeszcze trzy zespoły zostaną zdegradowane. Zagrożonych jest wciąż sześć zespołów.   

 

Czarny scenariusz w II lidze to fatalne wieści dla tych drużyn

Wydarzeniem kolejki był mecz wicelidera z liderem, a więc WKS-u Wierzbice z Zenitem Międzybórz. Losy awansu do IV ligi już dawno się rozstrzygnęły, ale kibice na nudę nie narzekali. Gospodarze objęli prowadzenie w 41. min. po trafieniu Adama Gębarzewskiego, na które w doliczonym czasie I połowy odpowiedział Bartłomiej Kawka. W 83. min. gospodarze mieli rzut karny, którego jednak nie wykorzystał Błażej Augustyn, który trafił w poprzeczkę. Swoje szanse mieli też goście, ale ostatecznie padł sprawiedliwy remis.

 

Rozstrzygnięcia w wyższych ligach zapadły takie, że z wrocławską okręgówką żegna się osiem zespołów. Wciąż trwa zacięta walka o pozostanie w lidze. Pożegnały się z nią już wcześniej Pogoń Syców, Piast Żerniki, GKS Kobierzyce i Pogoń Miękinia. Do tego grona w ostatniej kolejce dołączyła Strzelinianka, która uległa u siebie GKS-owi Mirków 1:4. Tym samym podopieczni Artura Nahajły zapewnili sobie utrzymanie w klasie okręgowej.

 

Bliscy tego samego byli gracze z Wołowa, którzy prowadzili w Oleśnicy 2:0 do przerwy, ale ostatecznie przegrali 3:4. MKP prawdopodobnie w najbliższy weekend zapewni sobie utrzymanie, bowiem zagra w Kobierzycach z GKS-em. Tymczasem Pogoń zwycięstwem przedłużyła sobie jeszcze szanse na utrzymanie w lidze, choć sytuacja oleśniczan jest najgorsza w stawce zespołów zagrożonych spadkiem.

 

Kluczowy będzie najbliższy mecz, w którym Pogoń zagra w Marszowicach. Orzeł po trzech wygranych z rzędu wydostał się ze strefy spadkowej. Pomogła w tym ostatnia, dramatyczna wygrana z Orłem Pawłowice. Podopieczni Jacka Imianowskiego prowadzili 2:1, ale w 90. min. goście mieli rzut karny, którego jednak nie wykorzystali i jakże ważne punkty zostały w Marszowicach.

 

Orzeł zajmuje obecnie 8., ostatnie bezpieczne miejsce w tabeli. Ma 47 punktów, o dwa więcej od Bresny Brzeźno i Polonii Bielany Wrocławskie. Obie teraz zmierzyły się z najsłabszymi zespołami w lidze – z Miękinie i Kobierzyc – zdobywając pewne punkty.

 

W grupie walczących drużyn o pozostanie w okręgówce jest jeszcze Wratislavia, która tym razem bez problemów pokonała spadkowicza z Sycowa 4:0.

 

Pewną wygraną 6:1 w minionej kolejce odniósł również trzeci w tabeli Błysk, który uporał się z Piastem Żerniki Wrocław.

 

28. kolejka wrocławskiej okręgówki

 • Pogoń Oleśnica – MKP Wołów 4:3
 • Bresna Brzeźno – GKS Kobierzyce 8:0
 • Strzelinianka Strzelin – GKS Mirków 1:4
 • WKS Wierzbice – Zenit Międzybórz 1:1
 • Pogoń Syców – Wratislavia Wrocław 0:4
 • Pogoń Miękinia – Polonia Bielany Wrocławskie 0:9
 • Błysk Kuźniczysko – Piast Żerniki 6:1
 • Orzeł Marszowice – Orzeł Pawłowice 2:1
Continue Reading

II liga

Czarny scenariusz w II lidze to fatalne wieści dla tych drużyn

Published

on

Górnik Polkowice i Śląsk II Wrocław spadły z II ligi do 3. grupy III ligi. To fatalne wieści również dla drużyn z innych klas rozgrywkowych.

 

Ostatnie minuty zdecydowały. Górnik spada, rezerwy Zagłębie zostają w II lidze

Sezon w II lidze zakończył się spadkiem dwóch dolnośląskich zespołów – Górnika Polkowice i Śląska II Wrocław. Szanse na to, że spadnie tylko jeden zespół były przed ostatnią kolejkę minimalne, ale teraz stało się jasne, że ziścił się czarny scenariusz. Również dla zespołów z innych lig.

 

Spadek dwóch dolnośląskich zespołów z II oznacza, że już dziś z III ligi spada Miedź II Legnica, która dołącza tym samym do rezerw Chrobrego Głogów. Dzieje się tak dlatego, że z 3. grupy III ligi spada 5 zespołów.

 

Z kolei spadek Miedzi II oznacza, że z IV ligi spada 19 zespołów – 9 z grupy zachodniej i 10 ze wschodniej. To oznacza, że do grona spadkowiczów dołącza – już oficjalnie – Barycz Sułów.

 

Na tym jednak nie koniec. Degradacja zespołu z Sułowa powoduje, że ze wschodniej grupy IV ligi do wrocławskiej okręgówki spada 5 zespołów. To oznacza, że wrocławską okręgówkę opuści 8 drużyn.

 

Continue Reading

IV liga

Pierwsze trenerskie roszady u spadkowiczów z IV ligi

Published

on

Sezon w IV lidzie już za nami. Rozpoczęły się natomiast roszady na ławkach trenerskich, zwłaszcza w ekipach, które spadły do klasy okręgowej.

 

Zmiana trenera po spadku. Radosław Bella nowym szkoleniowcem Miedzi

Przygoda beniaminka ze Stolca w grupie wschodniej IV ligi zakończyła się po jednym sezonie. Wraz z jego końcem z ławką trenerską Skałek pożegnał się Piotr Kupiec, który spędził w klubie ponad 7 lat!

Piotrek trafił do naszego klubu w rundzie wiosennej sezonu 2015/2016, w którym to nasza drużyna występowała na poziomie wałbrzyskiej klasy A. Od tamtej pory, aż do ubiegłej soboty, nieprzerwanie reprezentował nasze barwy. Jako zawodnik zaliczył awans na poziom okręgowy, a już jako grający trener, wprowadził nasz zespół na poziom wojewódzki, co było historycznym wyczynem naszej małej piłkarskiej społeczności – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

Według fanpage’a „Co słychać w niższych ligach? – powiat kłodzki i ząbkowicki” nowym trenerem Skałek zostanie Arkadiusz Albrecht.

 

Tymczasem z Mewą Kunice, spadkowiczem z zachodniej grupy IV ligi, pożegnał się Jacek Terpiłowski, który zrezygnował z prowadzenia zespołu po ostatnim meczu ligowym.

Szkoleniowiec do Kunic trafił przed startem bieżącego sezonu. Wcześniej Terpiłowski z powodzeniem prowadził Albatrosa Jaśkowice – poinformował klub.

Continue Reading

IV liga

Terminarz sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi na Dolnym Śląsku?

Published

on

terminarz sezonu 2021/22

Znamy ramowy terminarz rozgrywek na Dolnym Śląsku w sezonie 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi? Sprawdźcie.

 

Ostatnia kolejka IV ligi. Oto możliwe warianty – kto spadnie, a kto się utrzyma?

Znamy ramowy terminarz rozgrywek od IV ligi do B klasy, a także okręgowego Pucharu Polski, w sezonie 2023/24. Ramowy, czyli wyznaczone zostały na razie daty poszczególnych kolejek. 

 

IV liga, która będzie liczyła 18 zespołów, wystartuje najszybciej – w sobotę, 12 sierpnia. Większość kolejnych lig zainauguruje rozgrywki we wtorek, 15 sierpnia. Runda jesienna zakończy się 25/26 listopada (IV liga), a w innych klasach – 18/19 listopada. Pierwsza wiosenna kolejka zaplanowana jest na 9 marca (IV liga), a tydzień później zmagania zaczną inne klasy rozgrywkowe. Koniec sezonu zaplanowano na 22/23 czerwca 2024.

 

Oto daty rozpoczęcia sezonu w poszczególnych klasach rozgrywkowych:

12 sierpnia 2023

 • IV liga 

 

15 sierpnia 2023

 • Okręgówka Wrocław
 • Okręgówka Legnica
 • Okręgówka Wałbrzych
 • Okręgówka Jelenia Góra
 • A klasa – wszystkie grupy
 • B klasa – grupy 16-zespołowe

 

27 sierpnia 2023

 • B klasa – grupy 14-zespołowe
 • C klasa – grupy 14-zespołowe

 

3 września 2023

 • B klasa – grupy 12-zespołowe
 • C klasa – grupy 12-zespołowe

 

Okręgowy Puchar Polski

 • 9 sierpnia – 1/32 finału PP
 • 30 sierpnia – 1/16 finału PP
 • 13 września – 1/8 finału PP
 • 27 września – 1/4 finału PP

 

Continue Reading

Okręgówka

Trzy mecze za “sześć punktów”. Zacięta walka o utrzymanie w okręgówce

Published

on

26. kolejka wrocławskiej okręgówki. Zwycięzcę ligi już znamy, trwa natomiast zacięta walka o utrzymanie się. 

 

Dwa utrzymania i jeden spadek. Cztery drużyny w grze

Lider, świeżo upieczony beniaminek IV ligi, zagra w niedzielę z ostatnią w tabeli Pogonią Miękinia. Wicelider z Wierzbic miał z kolei zagrać z przedostatnim GKS-em Kobierzyce, ale goście oddali mecz walkowerem. Podium zamyka Błysk Kuźniczysko, który po dramatycznej końcówce pokonał Wratislavię 2:1.

 

Wrocławianie są jedną z wielu drużyn, która walczy o utrzymanie w okręgówce. Wiele wskazuje na to, że z ligi spadnie 8 zespołów. Dość bezpieczne są już ekipy z Wołowa, Mirkowa i wrocławskich Pawłowic. Na cztery kolejki przed końcem mają kilku punktową zaliczkę, aczkolwiek do końca sezonu muszą być czujne i jeszcze kilka punktów załatwiłoby sprawę.

 

O ile Orzeł i GKS pokonali drużyny już zdegradowane, to wołowianie wygrali w Strzelinie z gospodarzami, którzy wciąż liczą na uniknięcie degradacji. Choć ich sytuacja jest na dziś najtrudniejsza.

 

Mecze za „6 punktów”, i to sąsiadów w tabeli, odbyły się też w Marszowicach i Oleśnicy. Orzeł pokonał Polonię Bielany Wrocławskie, a Pogoń uległa Breśnie Brzeźno. Między całą czwórką, a także Wratislavią, są tylko 2 punkty różnicy! Wszystko wskazuje na to, że aż 3 z nich spadnie do A klasy.

 

26. kolejka wrocławskiej okręgówki

 • Pogoń Oleśnica – Bresna Brzeźno 2:3
 • Strzelinianka Strzelin – MKP Wołów 2:4
 • Pogoń Syców – GKS Mirków 1:2
 • Błysk Kuźniczysko – Wratislavia Wrocław 2:1
 • Orzeł Marszowice – Polonia Bielany Wrocławskie 2:1
 • Orzeł Pawłowice – Piast Żerniki 2:0
 • WKS Wierzbice – GKS Kobierzyce 3:0 wo.
 • Pogoń Miękinia – Zenit Międzybórz – niedziela

 

 

 

 

 

Continue Reading

To się czyta