Spadki i awanse 2022/23 na Dolnym Śląsku. Od IV ligi do A klasy

Sezon 2022/23 w pełni. Przypominamy, że to sezon wyjątkowy, bowiem po raz ostatni IV liga składa się z dwóch grup. To oznacza duże spadki z IV ligi, a także z niższych lig. Mniej drużyn również awansuje do IV ligi. Oto szczegóły. 

 

Okręgowy Puchar Polski. Poznaliśmy pary 1/8 finału w strefie wrocławskiej

W ostatnim czasie dostaliśmy wiele pytań o spadki w bieżącym sezonie. Związane jest oczywiście z faktem, że sezon 2022/23 będzie ostatnim, w którym będą dwie grupy IV ligi. Od sezonu 2023/24 IV liga będzie składała się z jednej grupy liczącej 18 zespołów.

 

To oznacza zmniejszenie IV ligi aż o 14 zespołów, bo obecnie mamy w dwóch grupach 32 drużyny. Oczywiście spadków będzie jeszcze więcej, bowiem do III ligi awansuje tylko jeden zespół (zwycięzca baraży), a do IV ligi awansują cztery zespoły z okręgówek. To ważna zmiana w nowym regulaminie rozgrywek – liczba zespołów awansujących została zmniejszona z dwóch do jednej (mistrzów).

 

W sezonie 2022/23 z IV ligi spadnie 17 zespołów. Z jednej grupy spadnie 8 zespołów (miejsca 9. – 16.), a z drugiej 9 zespołów (miejsca 8. – 16.). Takie spadki będą wtedy, gdy żadna drużyna dolnośląska nie spadnie z III ligi (są trzy dolnośląskie zespoły, na razie radzą sobie ze średnim efektem). Oczywiście, każdy ewentualny spadek z III ligi spowoduje powiększenie liczby spadkowiczów z IV ligi.

 

Taka liczba spadkowiczów rodzi poważne konsekwencje również dla klas okręgowych. Regulamin co prawda zakłada standardową liczbę spadkowiczów (4 w strefie wrocławskiej i po 3 w pozostałych strefach). Wiadomo jednak, że będzie ich więcej. Ilu? To będzie zależało od tego, do których stref będą spadały drużyny z IV ligi.

 

Pokażemy to na przykładach. Gdyby ze wschodniej grupy IV ligi spadły np. 4 drużyny ze strefy wrocławskiej, to z wrocławskiej okręgówki do A klasy spadłoby 7 drużyn. Z kolei czterech spadkowiczów z IV ligi ze strefy wałbrzyskiej, jeleniogórskiej czy legnickiej, oznacza, że z odpowiednich okręgówek spadnie 6 zespołów.      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *