Connect with us

IV liga

Trzy awanse na wyciągnięcie ręki. Kto w IV lidze, kto w barażach?

Published

on

Okręgówka awanse i spadki

W sobotę możemy poznać trzy drużyny, które wywalczą bezpośredni awans do IV ligi. W okręgówce wałbrzyskiej walka na pewno będzie trwała do ostatniej kolejki.

 

Apis rezygnuje z awansu! Kto zagra w IV lidze, czy będzie baraż?

Rozgrywki w niższych ligach dobiegają końca. W klasach okręgowych zostały dwie kolejki i wciąż nie wiemy na 100 proc., które drużyny wywalczą awans do IV ligi, a które zagrają w barażach o awans. Przypomnijmy, że już przed tygodniem Apis Jędrzychowice wygrał jeleniogórską okręgówkę, ale w piątek (7 czerwca) okazało się, że mistrz zrezygnował z awansu. To oznacza, że promocję do wyżej ligi wywalczy wicemistrz, a z jeleniogórskiej żaden zespół nie zagra w barażach.

 

Jedną nogą w IV lidze jest już Orzeł Mysłakowice. Na dwie kolejki przed końcem ma 6 punktów przewagi nad Lotnikiem Jeżów Sudecki. Ze względu na fakt, że Lotnik wygrał oba mecze bezpośrednie, Orzeł musi w dwóch pozostałych spotkaniach zdobyć choćby 1 punkt. Wiele wskazuje na to, że stanie się to już w sobotę (8 czerwca), kiedy wicelider zagra w Węglińcu z ostatnim w tabeli Górnikiem.

 

Niemal przesądzona jest już kwestia awansu we wrocławskiej okręgówce. Błyskawica Gać ma 4 punktów przewagi nad MKP Wołów. Bezpośredni bilans między tymi drużynami jest remisowy. Podopieczni Marcina Krzykowskiego potrzebują więc 2 punktów (albo jednego zwycięstwa) do wygrania ligi, bowiem mają ogromną przewagę w bilansie bramek.

 

Znamy również dwie drużyny, które zajmą dwa pierwsze miejsce w wałbrzyskiej okręgówce. Już w piątek Bielawianka wygrała na wyjeździe z Victorią Świebodzice i awansowała na 1. miejsce. Zespół z Bielawy na jeden punkt więcej od Orła Ząbkowice Śląskie, który swój mecz (z LKS-em Bystrzyca Górna) zagra w sobotę. Bielawianka ma lepszy bilans meczów bezpośrednich, więc ząbkowiczanie by wygrać ligę muszą mieć więcej punktów.

 

Najbardziej zacięta sytuacja jest w legnickiej okręgówce. Tutaj o mistrzostwo i wicemistrzostwo walczy wciąż 5 drużyn: Sparta Grębocice, Chojnowianka Chojnów, Konfeks Legnica, Błękitni Kościelec i Iskra Kochlice.

Sparta ma 3 punkty przewagi nad Chojnowianką i potrzebuje wygranej do awansu. Biorąc pod uwagę fakt, że zmierzy się w sobotę z ostatnimi w tabeli Czarnymi Dziewin, to mistrzostwo ma niemal pewne.

Walka o 2. miejsce i prawo gry w barażach będzie trwała zapewne do ostatniej kolejki, bo różnice punktowe są niewielkie.

 

IV liga

Spadki i awanse 2023/24. Od IV ligi do klasy B [WROCŁAW]

Published

on

Sezon 2023/24 dobiega końca. Wiele rozstrzygnięć już zapadło, na inne trzeba będzie poczekać do ostatniej kolejki i zakończenia barażów od IV ligę. Oto jak sytuacja wygląda na tydzień przed końcem sezonu w strefie wrocławskiej – spadki i awanse od IV ligi do B klasy.

 

Oni zagrają w barażach o IV ligę. Kto z kim zagra, kto gospodarzem?

W strefie wrocławskiej baraże o IV ligę będą miały kluczowe znaczenie, bowiem uczestniczą w nich aż trzy drużyny – dwie z czwartej ligi oraz wicemistrz okręgówki. To oznacza, że dopiero po zakończeniu meczów barażowych będzie wiadomo ile ostatecznie drużyn spadnie, a ile awansuje.

 

Ze względu na fakt, że trzy drużyny zagrają w barażach, wciąż możliwe są aż cztery warianty spadków i awansów – od bardzo optymistycznego, po pesymistyczny.

Wariat I: Nikt nie spadnie z IV ligi, a dwie drużyny do niej awansuję

Wariat II: Nikt nie spadnie z IV ligi, a jedna drużyna do niej awansuje lub jedna spadnie, ale dwie awansują

Wariat III: Jedna drużyna spadnie z IV ligi i jedna drużyna do niej awansuje lub dwie drużyny spadną z IV ligi i dwie do niej awansują

Wariat IV: Dwie drużyny spadną z IV ligi i jedna drużyna do niej awansuje.

Wiele wyjaśni się już podczas poniedziałkowego losowania par barażowych, bowiem dwa warianty (I i IV) są możliwe tylko wtedy, gdy MKP Wołów wylosuje Iskrę Księginice, a nie kogoś z pary Zenit Międzybórz lub Polonia Środa Śląska.

 

IV liga

Spadki

Nikt nie spada bezpośrednio.

Dwie drużyny zagrają w barażach o utrzymanie w lidze.

Wariant I: nikt nie spada

Wariat II i III: spada Zenit Międzybórz lub Polonia Środa Śląska (lub obie w wariancie pesymistycznym)

Wariat IV: spadają Zenit Międzybórz i Polonia Środa Śląska

 

Okręgówka

Awans

Awans bezpośredni wywalczyła Błyskawica Gać.

MKP Wołów zagra w barażach.

Spadek

Cztery drużyny spadają bezpośrednio:

 • Wiwa Goszcz
 • Burza Bystrzyca
 • Plon Gądkowice
 • Bresna Brzeźno

Gdyby spełnił się wariant IV, to z ligą pożegnają się również Galakticos Solna.

 

A klasa

Awans

Grupa I: O awansie zdecyduje ostatnia kolejka. Piast Lutynia ma 1 punkt przewagi nad Piastem Żerniki Wrocław.

Grupa II: O awansie zdecyduje ostatnia kolejka. Dolpasz Skokowa i Orzeł Prusice mają tyle samo punktów i równy bilans meczów bezpośrednich. Dolpasz ma lepszy bilans bramek z całego sezonu.

Grupa III: Czarni Jelcz-Laskowice

Grupa IV: Polonia Jaszowice

W wariancie I i II możliwe będą również awanse wicemistrzów. W wariancie I na dziś są to Piast Żerniki oraz Widawa Bierutów, a w wariancie II – Piast Żerniki.

Spadki

Grupa I

Pewny spadku jest tylko KS Piotrowice. Wciąż zagrożone są LKS Ciechów, Czarni Białków, Zjednoczeni Łowęcice, Pogoń Miękinia i Sokół Smolec.

Grupa II

Spadają Płomień Wisznia Mała, Sokół Kaszowo i Orla Korzeńsko.

Grupa III

Spadają WKS Wilczyce, Pogoń Syców i GKS Kątna.

Grupa IV

Spadają Nefryt Jordanów Śląski i Kwarcyt Jegłowa (dwie drużyny, bowiem grupa jest 15-zespołowa)

Gdyby spełnił się wariant IV, to z A klasą pożegna się również jedna – najsłabsza – drużyna z miejsca 13.

 

B klasa

Do A klasy awansują mistrzowie oraz kilku wicemistrzów. Ich liczba zależy od wariantu, który się ziści.

Grupa I

Sparta Miłcz ma 2 punkty przewagi nad Herosami Stary Wołów, o awansie zdecyduje bezpośredni mecz obu drużyn w ostatniej kolejce.

Grupa II

Sparta Będkowo

Grupa III

Olimpia Bukowinka

Grupa IV

KS Gręboszyce

Grupa V

Czarni Sobocisko

Grupa VI

Czarni Kondratowice

Grupa VII

Wicher Domasław

Grupa VIII

Mechanik Brzezina

Grupa IX

Wratislavia II Wrocław

 

Ponadto do A klasy awansuje od 5 do 2 wicemistrzów (wariant I lub IV), najprawdopodobniej 4 lub 3 (wariant II lub III).

Tak obecnie wygląda zestawienie współczynników wicemistrzów

 • Herosi Stary Wołów – 2,52
 • Zorza Pęgów – 2,52
 • Sparta Wrocław – 2,50
 • Tajfun Przedkowice – 2,47
 • KS Dobroszów – 2,40
 • LZS Stary Śleszów – 2,40
 • Muchobór Wrocław – 2,29
 • Pogoń Kopalina – 2,22
 • KP Kobierzyce – 2,22
Continue Reading

IV liga

Oni zagrają w barażach o IV ligę. Kto z kim zagra, kto gospodarzem?

Published

on

W ostatniej kolejce IV ligi oraz dwóch klas okręgowych rozstrzygnęły się losy drużyn, które zagrają w barażach o IV ligę w przyszłym sezonie. Trzy powalczą o utrzymanie, a trzy o awans. Kto z kim zagra?

 

Polonia Środa Śl., Zenit i Iskra w barażach o utrzymanie w IV lidze

Trzech uczestników baraży o IV ligę znaliśmy wcześniej, a trzech kolejnych poznaliśmy w ostatniej kolejce. Ostatecznie o utrzymanie w barażach powalczą: Iskra Księginice, Zenit Międzybórz oraz Polonia Środa Śląska.

Zmierzą się oni z trzema wicemistrzami klas okręgowych: MKP Wołów, Bielawianką Bielawa i Legsad Kościelec.

 

Przypomnijmy, że w barażach zmierzą się właśnie drużyny z IV ligi z tymi z okręgówki. Zostanie rozegrany jeden mecz, a jego zwycięzca zagra w sezonie 2024/25 w IV lidze.

Kto z kim zagra, gdzie odbędą się mecze? O tym rozstrzygnie losowanie. Odbędzie się ono w poniedziałek, 17 czerwca, o godz. 14. Transmisja z losowania będzie dostępna na kanale YouTube Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Continue Reading

IV liga

Legniczanie postawili kropkę nad “i”. Rezerwy Miedzi w III lidze. Hit kolejki dla Baryczy

Published

on

grafika Miedź Legnica

Miedź II Legnica wraca do III ligi. Legniczanie pewnie pokonali spadkowicza z Bolesławca i postawili kropkę nad „i”. W hicie na zakończenie sezonu Barycz Sułów pokonała Słowianina Wolibórz.

 

Polonia Środa Śl., Zenit i Iskra w barażach o utrzymanie w IV lidze

Miedź II Legnica przed tygodniem pokonując Barycz Sułów właściwie zapewniła sobie zwycięstwo w IV lidze. Konieczne jednak było postawienie kropki nad „i”. Stało się podczas ostatniej kolejki, podczas której legniczanie bez problemów pokonali na wyjeździe BKS Bolesławiec 7:0.

 

Taki wynik sprawił, że nie miał już znaczenie dla losów awansu do III ligi hit kolejki Barycz Sułów – Słowianin Wolibórz. Gospodarze z przytupem zakończyli sezon pewnie pokonując wicelidera 4:1.

 

Continue Reading

IV liga

Polonia Środa Śl., Zenit i Iskra w barażach o utrzymanie w IV lidze

Published

on

fot. Prochowiczanka

Kto z IV ligi zagra w barażach o utrzymanie? Do Iskry Księginice i Zenitu Międzybórz w ostatniej kolejce dołączyła Polonia Środa Śląska.

 

Więcej spadków z III ligi, wicemistrz IV ligi z szansami na awans. Rewolucyjna zmiana

W ostatniej, 34. kolejce IV ligi poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcia sezonu zasadniczego. Mistrzem zostały rezerwy Miedzi Legnica. Wiemy również, kto zagra w barażach o utrzymanie w lidze obok Iskry Księginice i Zenitu Międzybórz, które już wcześniej zajęły miejsca barażowe.

 

Przed ostatnią kolejką barażami zagrożone były jeszcze cztery zespoły: Piast Nowa Ruda, Prochowiczanka, Polonia-Stal Świdnica i Polonia Środa Śląska. Wszystkie wygrały swoje mecze:

 • Piast Nowa Ruda – Górnik Złotoryja 3:0
 • Iskra Księginice – Polonia Środa Śląska 2:4
 • Górnik Nowe Miasto Wałbrzych – Polonia-Stal Świdnica 0:5
 • Prochowiczanka Prochowice – Lechia Dzierżoniów 3:0

 

Takie wyniki spowodowały, że 13. miejsce w tabeli, a więc ostatnie barażowe, przypadło Polonii Środa Śląska.

Continue Reading

II liga

Więcej spadków z III ligi, wicemistrz IV ligi z szansami na awans. Rewolucyjna zmiana

Published

on

W przyszłym sezonie już nie tylko mistrz IV ligi będzie mógł awansować do III ligi, ale również wicemistrz. Zagra on bowiem o awans w dwuetapowych barażach. Będzie też więcej spadkowiczów z III ligi.

 

UEFA Region’s Cup. Kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Polski

W poprzednim sezonie o tym, kto awansuje do III ligi z dolnośląskiej IV ligi decydowały baraże, w których grali mistrzowie grup wschodniej i zachodniej. W bieżącym sezonie, gdy jest już jedna grupa IV ligi, awansuje tylko mistrz. Okazuje się jednak, że baraże o awans wracają.

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował bowiem, że od sezonu 2024/2025 zmienione zostaną zasady spadków i awansów z II i III ligi. Na zakończenie przyszłego sezonu rozgrywane będą mecze barażowe o udział w rozgrywkach II i III ligi.

 

Zgodnie z nowymi zasadami, z III ligi do IV ligi spadną zespoły, które zajmą miejsca 15. – 18. w tabeli danej grupy (liczba drużyn spadających z danej grupy może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi). Teraz było trzech bezpośrednich spadkowiczów.

Więcej spadkowiczów oznacza również więcej awansów. Bezpośredni awans do III ligi uzyskają czterej mistrzowie IV ligi. Dodatkowo, awans do danej grupy III ligi uzyska zwycięzca meczów barażowych, w których będą uczestniczyć wicemistrzowie poszczególnych grup IV ligi. Najpierw zostaną rozegrane półfinały (jeden mecz), a następnie finał (jeden mecz).

 

Zmiany czekają też II ligę. Kluby, które zajmą miejsca 15. -18. w tabeli końcowej spadną do III ligi. Bezpośredni awans do II ligi uzyskają czterej mistrzowie poszczególnych grup III ligi. Ale to nie koniec.

Dodatkowo, zostaną rozegrane mecze barażowe o udział w rozgrywkach II ligi. Będą w nich uczestniczyć kluby, które zajmą 2. miejsca w tabelach poszczególnych grup III ligi oraz zespoły z miejsc 13. i 14. w tabeli III ligi.

Najpierw wyłonionych zostanie dwóch najlepszych wicemistrzów, którzy zagrają w dwumeczu z zespołami z II ligi.

Continue Reading

IV liga

Zaległy mecz IV ligi. Zenit wygrał i mocno skomplikował sytuację Polonii

Published

on

W przełożonym meczu IV ligi Zenit Międzybórz pokonał Polonię Środa Śląska 2:1. Nie pomoże to jednak gospodarzom uniknąć baraży, a gościom mocno skomplikowało walkę o ten sam cel.

 

Zmiana trenera na finiszu wrocławskiej okręgówki

Mecz między Zenitem Międzybórz i Polonią Środa Śląska w pierwotnym terminie został odwołany z powodu zalanego boiska gospodarzy. W środę, 12 czerwca, w końcu udało się go rozegrać bez przeszkód. Miał to być mecz z kategorii za „6 punktów”, ale już po sobotniej kolejce było wiadomo, że Zenitowi nie uda się uniknąć baraży o pozostanie w IV lidze.

Gospodarze zapowiadali walkę do końca i rzeczywiście, nie skończyło się na czczym gadaniu. Polonia objęła prowadzenie w 16. min. za sprawa Tomasza Wrońskiego, ale w II połowie trafiali już tylko międzyborzanie. Ostatecznie wygrali 2:1 i… mocno skomplikowali sytuację średzian.

 

Mimo wygranej, Zenit nie może już awansować na 12. miejsce w tabeli, ostatnie bezpieczne. Ma bowiem gorszy bilans meczów bezpośrednich z Polonią-Stalą Świdnica (teraz jest na 12. miejscu), a także nie wyprzedzą świdniczan w małej tabeli, gdyby decydowało zestawienie trzech drużyn – Zenitu, Polonii-Stali i Polonii Środa Śląska (te trzy drużyny mogą mieć jeszcze po 42 punkty na koncie – wtedy w barażach znalazłyby się zespoły z Międzyborza i Środy Śląskiej).

Porażka Polonii oznacza, że w ostatniej kolejce podopieczni Jarosława Pedryca muszą już nie tylko liczyć na siebie, ale i na innych. Sami muszą wygrać i liczyć na to, że nie wszyscy bezpośredni rywale zdobędą komplet punktów.

Tabela obecnie wygląda następująco.

10. Piast Nowa Ruda 43 pkt.
11. Prochowiczanka 43 pkt.
12. Polonia-Stal Świdnica 42 pkt.
13. Polonia Środa Śląska 41 pkt.
14. Zenit Międzybórz 39 pkt.

Ostatnia kolejka 

 • Piast Nowa Ruda – Górnik Złotoryja
 • Iskra Księginice – Polonia Środa Śląska
 • Górnik Nowe Miasto Wałbrzych – Polonia-Stal Świdnica
 • Prochowiczanka Prochowice – Lechia Dzierżoniów

 

Różne warianty w ostatniej kolejce znajdziecie tutaj: Baraże o IV ligę. Oto możliwe warianty przed ostatnią kolejką

Continue Reading

To się czyta