Connect with us

DolZPN

Badania lekarskie piłkarzy to fikcja. Groźna czy nie?

Published

on

badania lekarskie piłkarzy

Badania lekarskie piłkarzy amatorów – co jakiś czas jest o nich głośno. Zazwyczaj, gdy dochodzi do jakiejś tragedii na boisku. Wszyscy wiedzą, że to wielka fikcja. Ale powstaje inne pytanie – czy brak badań jest rzeczywiście groźny dla zdrowia i życie piłkarzy.

 

Wybory w OZPN-ach. W dwóch okręgach bez zmian

W miniony weekend doszło właśnie do takiej tragedii na boisku. Podczas meczu IV ligi opolskiej Śląsk Łubniany – KS Krasiejów zmarł Tomasz Drąg, piłkarz gospodarzy. W drugiej połowie 40-latek upadł na murawę i mimo reanimacji nie udało się go uratować. Co ciekawe, ten sam piłkarz miał podobne zdarzenie niemal trzy lata temu. Będąc graczem Odry Opole zasłabł podczas spotkania ze Startem Namysłów. Wtedy udało się go uratować. Tym razem miał mniej szczęścia.

 

Przy okazji powrócił temat zdrowia i bezpieczeństwa piłkarzy amatorów podczas meczów w niższych ligach. Zwłaszcza że na poziomie 3. czy 4. ligi jest z tym przyzwoicie, gorzej w B czy A-klasie. Sam przez kilkanaście lat gry na boiskach niższych lig byłe badany przez lekarza… JEDEN raz. Jeszcze jako junior. Badanie oczywiście polegało na osłuchaniu stetoskopem i pytaniu, czy mam jakieś problemy, czy na coś choruje. Później lekarz tylko podbijał kartę.

 

 

Nie wiem czy wszędzie jak jest, ale w większości drużyn małych lig z pewnością. Ważne, żeby zdobyć pieczątkę. Od kilku lat jest jeszcze gorzej, bowiem zaświadczenie lekarskie może wystawić  tylko lekarz medycyny sportowej, ewentualnie lekarz, który ukończył stosowny kurs. To mocno zawęża pole manewru dla klubów.

 

Badania lekarskie piłkarzy amatorów to fikcja. I w zasadzie wszyscy o tym wiedzą. Bo nawet jeśli się odbywają, to co tak naprawdę mogą wykryć? Przypadek Tomasza Drąga jest zresztą znamienny. Był on zawodowym strażakiem, musiał się cieszyć niezłym zdrowiem, przechodził badania jako piłkarz. Był zdolny do gry. To jednak nie uchroniło go przed tak wielkim nieszczęściem. Niestety, co pokazują również zgony piłkarzy profesjonalnych w czołowych ligach świata – nawet szczegółowe badania nie wyeliminują całkowicie podobnych przypadków.

 

Nie piszę tego po to, by stwierdzić, że badania są bez sensu. Bez sensu są wtedy, jeśli utrzymywana jest fikcja, która niczego pozytywnego nie wnosi. Poza opłatami dla lekarzy, którzy owe zaświadczenia wystawiają.

 

Może lepiej byłoby w inny sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas spotkań w niższych ligach. Może szkolenia dla sędziów czy trenerów z udzielania pierwszej pomocy? W końcu teraz każda drużyna musi mieć szkoleniowca “z papierami”, wtedy byłaby pewność, że podczas nieszczęścia na boisku zapewniona będzie pomoc do przyjazdu karetki.

 

Warto by było podjąć merytoryczną dyskusję na ten temat. By wypracować system, który będzie rzeczywiście dbał o zdrowie zawodników, a nie tylko utrzymywać fikcję…

1 Comment

1 Comments

  1. mattex

    4 maja, 2016 at 3:58 pm

    Na Dolnym Śląsku jest 9 lekarzy medycyny sportowej.Tylko licząc kluby piłkarskie,których jest na Dolnym Śląsku powiedzmy że 600, a w nich jest TYLKO PO JEDNEJ DRUŻYNIE,liczącej 20 zawodników,to daje nam łącznie 12000 zawodników czyli każdy lekarz musiałby przebadać 1333 zawodników w miesiąc(bo wazność badań trwa 6 miesięcy,więc lekarz musiałby ich badać przed startem rozgrywek) czyli musiałby przyjmować codziennie przez miesiąc 44 piłkarzy.A gdzie trampkarze,juniorzy,druzyny kobiece i przedstawiciele innych sportów???Zadanie jest z góry NIEWYKONALNE.Aamatorskie uprawianie sportu nie powinno być obejmowane badaniami lekarskimi.Bo czym się różni uprawianie piłki nożnej amatorskiej na poziomie klasy O,A,B,C od amatorskiego ,relaksacyjnego jeżdżenia na rowerze?NICZYM.Ktoś wymaga od ludzi jeżdżących na rowerach lub rolkach jakichś bada?NIE. I tak powinno być w amatorskiej piłce nożnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?

Published

on

UEFA Region's Cup

Znamy wszystkich finalistów turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup 2025. Wśród ośmiu zespołów jest oczywiście reprezentacja Dolnego Śląska.

 

Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje

Zakończyły się eliminacje europejskie mistrzostw Europy amatorów, czyli UEFA Region’s Cup. W miniony weekend poznaliśmy ostatniego finalistę turnieju finałowego, którym zostało San Marino. Co ciekawe, właśnie ta drużyna, razem z Maltą, to jedyni przedstawiciele krajowi, a nie regionalni.

W eliminacjach finałowych wzięło udział San Marino (które, podobnie jak Malta, gra w reprezentacji narodowej, a nie regionalnej). Trzy zwycięstwa zapewniły im pierwsze miejsce w jakimkolwiek turnieju finałowym UEFA jako drużynie San Marino.

Finaliści UEFA Region’s Cup 2025

  • Dolny Śląsk
  • Aragonia (Hiszpania)
  • Vojvodina (Serbia)
  • Hradec Kralove (Czechy),
  • Länsi-Vantaan Ylpeys (Finlandia)
  • Rijeka (Chorwacja)
  • San Marino (San Marino)
  • Vaud (Szwajcaria)

 

Będzie to 13. turniej finałowy UEFA Region’s Cup. Odbędzie się on w czerwcu lub lipcu 2025 r. Gospodarzem będzie jeden z finalistów, który zostanie wybrany w grudniu. Ostatnim mistrzem Europy amatorów jest hiszpańska Galicia, którzy pokonała w finale serbski Belgrad. Hiszpanie tytułu nie obronią, bowiem krajowe eliminacje z Aragonią. Co ciekawe, drużyna z Hiszpanii zagra po raz 10, a Aragonia jest siódmym regionem z tego kraju. Siedem różnych regionów reprezentowało również Czechy.

To inaczej, niż np. w Polsce, gdzie udział w finałach zmonopolizowała reprezentacja Dolnego Śląska. Dodatkowo nasz region dwukrotnie – w 2007 i 2019 roku – został mistrzem Europy.

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

Znów to zrobili. IV-ligowa Barycz wyeliminowała z pucharu rezerwy Śląska

Published

on

W ćwierćfinałowym meczu Jaxan okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej Barycz Sułów pokonała rezerwy Śląska Wrocław 1:0.

 

Pary półfinałowe okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej

W zeszłym sezonie, na początku kwietnia br., Barycz Sułów niespodziewanie pokonała rezerwy Śląska Wrocław w finale okręgowego Pucharu Polski. Tym razem obie drużyny spotkały się już w ćwierćfinale. Przez godzinę gry lepsze wrażenie sprawiali wrocławianie, ale nie przełożyło się to na zbyt wiele sytuacji podbramkowych. Najbliżej strzelenia gola był w 17. min. Maksymilian Zagórski, ale piłka po jego mocnym strzale trafiła w poprzeczkę.

W 63. min. doświadczony napastnik Piotr Grzelczyk najprzytomniej zachował się w polu karnym Śląska i strzałem z powietrza trafił do bramki strzeżonej przez Gracjana Korytkowskiego.

 

Jak się później okazało był to jedyny gol meczu. Wrocławianie do końca spotkania starali się doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale czwartoligowcy z Sułówa obronili skromne prowadzenie. Tym samym w ciągu niespełna siedmiu miesięcy po raz drugi odprawili z kwitkiem wyżej notowanego rywala.

W półfinale Barycz zagra na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Sokół Marcinkowice – Orzeł Marszowice.

Continue Reading

powódź 2024

Zbiórka sprzętu sportowego dla poszkodowanych klubów

Published

on

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej uruchomił zbiórkę sprzętu sportowego dla klubów dotkniętych powodzią na Dolnym Śląsku.

 

Piłkarka Ślęzy Wrocław straciła rodzinny dom. Każdy grosz na wagę złota

– Zachęcamy do włączenia się do zbiórki i gwarantujemy, że każdy otrzymany sprzęt trafi do potrzebujących klubów piłkarskich. Jednym z pierwszych klubów, który zadeklarował taką pomoc jest LKS Perła Złotokłos z województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękujemy – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.

Co jest potrzebne w pierwszej kolejności?

  • piłki,
  • stroje sportowe,
  • wszelkiej maści trenażery,
  • znaczniki,
  • pozostały sprzęt sportowy.

 

Punktem zbiórki jest biuro Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przy ul. Oporowskiej 62 (53-434 Wrocław). – Sprzęt można dostarczyć zarówno osobiście, jak i pocztą na wyżej wymieniony adres – informuje związek.

Pierwsze transporty piłek ruszyły już do podokręgów Jelenia Góra i Wałbrzych.

Continue Reading

DolZPN

Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi

Published

on

fot. Zamek Kamieniec Ząbkowicki

Zalane stadiony i boiska, zniszczona infrastruktura – wiele klubów na Dolnym Śląsku ucierpiało w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz region. Ten widok mówi więcej niż tysiąc słów.

 

Nie zdołali pojechać na mecz. „Powodzenia w walce o to, co najważniejsze”

2024 rok z pewnością zapadnie wielu mieszkańcom Dolnego Śląska w pamięci jak rok 2010, a zawłaszcza 1997. Wtedy również znaczne części regionu znalazły się pod wodą. Niestety, kataklizm nie omija również obiektów sportowych i boisk dolnośląskich zespołów. Już wiadomo, choć jeszcze do końca katastrofy daleko, że znaczna część infrastruktury sportowej znalazła się pod wodą. Straty będą ogromne!

 

Tymczasem zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zabezpieczeniu środków z rezerwy budżetowej w wysokości 200 tys. zł na wsparcie klubów poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku. – W związku z tym, zwracamy się z apelem o informowanie o szkodach wyrządzonych przez żywioł. W tej sprawie do dyspozycji klubów pozostaje Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – czytamy na profilu związku na Facebooku.

Można kontaktować się w tej sprawie również z dyrektorami poszczególnych Podokręgów.

Warto przy okazji dodać, że wiele klubów, a także kibiców, włączyło się w pomoc dla powodzian lub przy wzmacnianiu wałów oraz innych pracach zabezpieczających.

 

Oto jak wygląda sytuacja niektórych klubów na Dolnym Śląsku. Oczywiście, to tylko część, i to zapewne niewielka, klubów, które ucierpiały podczas powodzi.

 

Zamek Kamieniec Ząbkowicki 

Chrobry Nowogrodziec 

Strzelinianka Strzelin

 

Nysa Kłodzko

 

 

Granica Tłumaczów

Jaworzanka Jawor 

 

Moto-Jelcz Oława

 

Continue Reading

DolZPN

Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku

Published

on

Od rundy wiosennej sezonu 2024/25 wzrosną stawki ryczałtów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.

Doświadczony napastnik dołączył do beniaminka IV ligi

Jak zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, od 1 stycznia 2025 wzrosną stawki sędziowskie w regionie. Średnio podwyżki wyniosą ok. 10 proc.

Przypomnijmy, że obecne stawki obowiązują od stycznia 2023 roku.

 

Oto stawki ekwiwalentów sędziowskich od stycznia 2025 r.

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk dołączył do drużyn z Czech i Finlandii

Published

on

Fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

Dolny Śląsk, czeski Hradec Kralove oraz fiński Länsi-Vantaan Ylpeys – te drużyny awansowały już do przyszłorocznych finałów UEFA Region’s Cup. Pozostało jeszcze pięć miejsc.

 

UEFA Region’s Cup. Tałgar zdobyty! Jedziemy na mistrzostwa Europy!

W niedzielę, 25 sierpnia, reprezentacja Dolnego Śląska nie dała szans gospodarzom z kazachskiego regionu Akbat i wygrali w Kazachstanie 3:1. Dzięki temu nasz region po raz piąty awansował do finałów UEFA Region’s Cup.

Tym samym Dolny Śląsk dołączył do grona drużyn, które wywalczyły awans już wcześniej – fińskiego Länsi-Vantaan Ylpeys oraz czeskiego Hradec Kralove. Mecze eliminacyjne będą trwały do 19 listopada, kiedy zakończy się rywalizacja w ostatniej grupie.

 

Osiem zwycięskich drużyn zagra w finałach, które odbędą się w czerwcu lub lipca 2025 r. Gospodarzem turnieju będzie jeden z finalistów.

Będzie to 13. edycja UEFA Region’s Cup. W 2023 r. wygrała hiszpańska Galicja, ale nie obroni tytułu, bowiem rozgrywki w Hiszpanię wygrała Aragonia.

Continue Reading

To się czyta