Connect with us

DolZPN

Badania lekarskie piłkarzy to fikcja. Groźna czy nie?

Published

on

badania lekarskie piłkarzy

Badania lekarskie piłkarzy amatorów – co jakiś czas jest o nich głośno. Zazwyczaj, gdy dochodzi do jakiejś tragedii na boisku. Wszyscy wiedzą, że to wielka fikcja. Ale powstaje inne pytanie – czy brak badań jest rzeczywiście groźny dla zdrowia i życie piłkarzy.

 

Wybory w OZPN-ach. W dwóch okręgach bez zmian

W miniony weekend doszło właśnie do takiej tragedii na boisku. Podczas meczu IV ligi opolskiej Śląsk Łubniany – KS Krasiejów zmarł Tomasz Drąg, piłkarz gospodarzy. W drugiej połowie 40-latek upadł na murawę i mimo reanimacji nie udało się go uratować. Co ciekawe, ten sam piłkarz miał podobne zdarzenie niemal trzy lata temu. Będąc graczem Odry Opole zasłabł podczas spotkania ze Startem Namysłów. Wtedy udało się go uratować. Tym razem miał mniej szczęścia.

 

Przy okazji powrócił temat zdrowia i bezpieczeństwa piłkarzy amatorów podczas meczów w niższych ligach. Zwłaszcza że na poziomie 3. czy 4. ligi jest z tym przyzwoicie, gorzej w B czy A-klasie. Sam przez kilkanaście lat gry na boiskach niższych lig byłe badany przez lekarza… JEDEN raz. Jeszcze jako junior. Badanie oczywiście polegało na osłuchaniu stetoskopem i pytaniu, czy mam jakieś problemy, czy na coś choruje. Później lekarz tylko podbijał kartę.

 

 

Nie wiem czy wszędzie jak jest, ale w większości drużyn małych lig z pewnością. Ważne, żeby zdobyć pieczątkę. Od kilku lat jest jeszcze gorzej, bowiem zaświadczenie lekarskie może wystawić  tylko lekarz medycyny sportowej, ewentualnie lekarz, który ukończył stosowny kurs. To mocno zawęża pole manewru dla klubów.

 

Badania lekarskie piłkarzy amatorów to fikcja. I w zasadzie wszyscy o tym wiedzą. Bo nawet jeśli się odbywają, to co tak naprawdę mogą wykryć? Przypadek Tomasza Drąga jest zresztą znamienny. Był on zawodowym strażakiem, musiał się cieszyć niezłym zdrowiem, przechodził badania jako piłkarz. Był zdolny do gry. To jednak nie uchroniło go przed tak wielkim nieszczęściem. Niestety, co pokazują również zgony piłkarzy profesjonalnych w czołowych ligach świata – nawet szczegółowe badania nie wyeliminują całkowicie podobnych przypadków.

 

Nie piszę tego po to, by stwierdzić, że badania są bez sensu. Bez sensu są wtedy, jeśli utrzymywana jest fikcja, która niczego pozytywnego nie wnosi. Poza opłatami dla lekarzy, którzy owe zaświadczenia wystawiają.

 

Może lepiej byłoby w inny sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas spotkań w niższych ligach. Może szkolenia dla sędziów czy trenerów z udzielania pierwszej pomocy? W końcu teraz każda drużyna musi mieć szkoleniowca “z papierami”, wtedy byłaby pewność, że podczas nieszczęścia na boisku zapewniona będzie pomoc do przyjazdu karetki.

 

Warto by było podjąć merytoryczną dyskusję na ten temat. By wypracować system, który będzie rzeczywiście dbał o zdrowie zawodników, a nie tylko utrzymywać fikcję…

1 Comment

1 Comment

 1. mattex

  4 maja, 2016 at 3:58 pm

  Na Dolnym Śląsku jest 9 lekarzy medycyny sportowej.Tylko licząc kluby piłkarskie,których jest na Dolnym Śląsku powiedzmy że 600, a w nich jest TYLKO PO JEDNEJ DRUŻYNIE,liczącej 20 zawodników,to daje nam łącznie 12000 zawodników czyli każdy lekarz musiałby przebadać 1333 zawodników w miesiąc(bo wazność badań trwa 6 miesięcy,więc lekarz musiałby ich badać przed startem rozgrywek) czyli musiałby przyjmować codziennie przez miesiąc 44 piłkarzy.A gdzie trampkarze,juniorzy,druzyny kobiece i przedstawiciele innych sportów???Zadanie jest z góry NIEWYKONALNE.Aamatorskie uprawianie sportu nie powinno być obejmowane badaniami lekarskimi.Bo czym się różni uprawianie piłki nożnej amatorskiej na poziomie klasy O,A,B,C od amatorskiego ,relaksacyjnego jeżdżenia na rowerze?NICZYM.Ktoś wymaga od ludzi jeżdżących na rowerach lub rolkach jakichś bada?NIE. I tak powinno być w amatorskiej piłce nożnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

UEFA Regions’s Cup. Legenda Deportivo La Coruna wylosowała naszych rywali

Published

on

W niedzielę, 26 marca, odbyło się losowanie grup turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup, czyli amatorskich mistrzostw Europy. Z kim zagra reprezentacja Dolnego Śląska?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Turniej finałowy UEFA Regions’s Cup odbędzie się w dniach 9 – 17 czerwca w hiszpańskiej Galicji. W niedzielę, 26 marca, odbyło się – na stadionie Riazor w przerwie derbowego meczu Deportivo La Coruña – Celta Vigo B – losowanie grup. Uczestniczył w nim legendarny piłkarz Deportivo z czasów świetności klubu, czyli Fran Gonzalez.  Reprezentacja Dolnego Śląska trafiła do grupy B, w której zmierzy się z portugalską Lizboną, serbskim Belgradem i czeskim Zlinem.

 

Losowanie grup finałów UEFA Region’s Cup

 • Grupa A : Galicja (Hiszpnia, gospodarze), Bawaria (Niemcy), Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina), Irlandia Amatorzy (Irlandia)
 • Grupa B: Lizbona (Portugalia), Belgrad (Serbia), Zlin (Czechy), Dolny Śląsk (Polska)

 

Zwycięzcy obu grup zmierzą się w finale, który odbędzie się 17 czerwca. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego zdobytego w 2019 roku w Bawarii. Edycja turnieju mistrzowskiego w 2021 roku (na który nasza drużyna się nie załapała, bo nie została mistrzem Polski) została odwołana z powodu pandemii Covid-19.

 

fot. futgal.es

 

Continue Reading

DolZPN

Pogoda sparaliżowała start rundy wiosennej. Mecze w podokręgu legnickim odwołane

Published

on

Start rundy wiosennej w niższych ligach w Podokręgu Legnica odwołany. Powodem jest fatalna pogoda panująca w regionie.

 

Transferowa bomba we wrocławskiej okręgówce. Augustyn w Wierzbicach!

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej informuję, że wszystkie mecze zaplanowane w dniach 11-12 marca w Podokręgu Legnica zostają odwołane – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.

Dodajmy, że dotyczy to meczów w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Legnica od klasy okręgowej do B klasy. Nie zostały natomiast odwołane mecz Koleje Dolnośląskie IV ligi.

 

W pozostałych okręgach Dolnego Śląska mecze nie zostały odgórnie odwołane. Patrząc jednak na pogodę, raczej nie uda się wszystkich rozegrać zgodnie z terminarzem.

 

Continue Reading

DolZPN

Dwa IV-ligowe kluby nie będą na wiosnę przyjmować kibiców gości

Published

on

Bez kibiców gości

Dwa pierwsze kluby ze wschodniej grupy IV ligi zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały na swoim stadionie zorganizowanych grup kibiców gości.

 

Najlepszy strzelec wschodniej grupy IV ligi zmienia klub

KS Piast Nowa Ruda oraz Górnik Wałbrzych – jak poinformował Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na swoim profilu na Facebooku – zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały zorganizowanych grup kibiców gości. Obie drużyny występują we wschodniej grupie IV ligi. Czy będą kolejne? O tym przekonamy się wkrótce.

 

Przypomnijmy, że przepis, który umożliwia takie decyzje działa już od dłuższego czasu. Nowością jest natomiast fakt, że przy wojewodzie dolnośląskim powstała komisja ds. bezpieczeństwa rozgrywek w niższych ligach. – Rozgrywki będą „mocniej” monitorowane i bezpieczniejsze – zauważa prezes Padewski.

 

Continue Reading

DolZPN

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Published

on

IV liga terminarz

Niespełna trzy miesiące będzie trwała runda wiosenna w IV lidze. Zacznie się szybciej, niż początkowo planowano i skończy z końcem maja. Wszystko przez finały UEFA Region’s Cup.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Najnowsze wyniki meczów kontrolnych

O tym, że to wyjątkowy sezon IV ligi wiadomo od dawna. Przede wszystkim ze względu na fakt, że – po siedmiu latach – to ostatnie rozgrywki z dwoma grupami. Powrót do jednej grupy oczywiście oznacza, że czeka nas bardzo wiele spadków do okręgówki. Bowiem w sezonie 2023/24 IV liga będzie się składała z 18 zespołów.

 

W ostatnich dniach okazało się, że będzie to również bardzo intensywna runda wiosenna. DolZPN musiał bowiem skorygować plany dotyczące terminarza. Runda wiosenna rozpocznie się tydzień wcześniej niż planowanie – zawodnicy wybiegną na boiska już w weekend 4/5 marca. Sezon zasadniczy będzie trwał do weekendu 27/28 maja. Dwie kolejki odbędą się w środę. Później jeszcze odbędą się mecze barażowe o awans do III ligi.

 

Wszystko to spowodowane zostało ogłoszeniem terminu finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup, które odbędą się w hiszpańskiej Galicji. Początkowo miały się one odbyć pod koniec czerwca, ale ostatecznie wystartują już 9 czerwca. Już 7 czerwca wszystkie ekipy, w tym reprezentacja Dolnego Śląska, muszą być na miejscu. Turniej potrwa do 17 czerwca. Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2019 roku w Bawarii (w 2021 roku finały nie dobyły się z powodu pandemii Covid 19).

 

Continue Reading

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy rozpocznie się 9 czerwca i będzie trwał do 17 czerwca 2023r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

To się czyta