Connect with us

Śląsk

Frekwencyjna zapaść na meczach Śląska. Co dalej z kibicami?

Published

on

Tak źle jeszcze nie było. Frekwencja na meczach Śląska spadła do średniej poniżej 7,7 tys. na mecz. To najgorszy wynik odkąd WKS przeniósł się na nowy stadion miejski. Dlaczego wrocławianie nie chodzą na Śląsk?

 

Dolnośląski Złoty But. Oto najlepsi strzelcy w regionie

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Wrocław jest na najlepszej drodze do budowy piłkarskiej potęgi. Śląsk miał podbić nie tylko krajowe podwórko, ale również Europę. Nowy, ponad czterdziestotysięczny stadion, nowy właściciel i wehikuł finansowy (galeria handlowa) miały rozpocząć nowe erę we Wrocławiu.

 

Co ciekawe, sportowo Śląsk osiągnął więcej niż można było się spodziewać. Mistrzostwo Polski w 2012 i w sumie trzykrotna gra w europejskich pucharach. Na tym można było zacząć budować potęgę WKS-u, problem w tym, że nie było za co. Zygmunt Solorz nie tylko nie wybudował galerii, ale po latach przepychanek z miastem z hukiem wyszedł z klubu pozostawiając słynną dziurę obok stadionu.

 

Flavio Paixao ze Śląska do Lechii. I to jak najszybciej

Od tego czasu wciąż nie udało się wypracować sensownego i stabilnego finansowania klubu. Niby pojawili się nowi właściciele, ale tacy, którzy za dużo nie są wstanie wyłożyć. Miasto coraz bardziej ogranicza finansowanie, a klub stacza się w finansową i sportową przepaść.

 

Zwłaszcza że ? i tu dochodzimy do kluczowej kwestii ? frekwencja na Śląsku nie powala, a w bieżącym sezonie zrobiła się dramatycznie niska. W wielu klubach dzień meczowy jest wielkim zastrzykiem gotówki i znaczącym punktem w budżecie. Ale nie we Wrocławiu.

 

Średnia frekwencja na meczach we Wrocławiu, odkąd drużyna regularnie gra na stadionie przy al. Śląskiej

 • sezon 2012/2013 – 14 434
 • sezon 2013/2014 – 10 486
 • sezon 2014/2015 – 10 963
 • sezon jesień 2015 ? 7679

 

W pierwszym pełnym sezonie na stadionie miejskim frekwencja tylko raz spadła poniżej 10 tys. zł, ale za to aż trzy spotkania ściągnęły na stadion ponad 20 tys. kibiców. W kolejnym już nie było ani jednego takie spotkania, za to padł niechlubny rekord najniżej frekwencji na nowym stadionie ? 4564 na meczu z Pogonią Szczecin (2 grudnia 2013 r. Został on pobity dopiero 11 grudnia 2015 roku podczas spotkania z Górnikiem Łęczna, na który przyszło 4282 widzów) W kolejnym sezonie (znacznie lepszym pod względem sportowy) frekwencja utrzymała się na podobnym poziomie. Bieżące rozgrywki niestety są pod tym względem fatalne.

 

Dlaczego na meczach Śląska jest taka kiepska frekwencja?

Przyczyn jest pewnie wiele, ale kilka z nich ma decydujące znaczenie. Według autora bloga oknotransferowe decydują o tym dwie zmienne: poziom sportowy i wielkość populacji. Ten drugi powinien dawać nadzieję na dobrą frekwencję. Zwłaszcza że dwa mecze zaraz po otwarciu stadionu przyciągnęły na obiekt niemal komplet publiczności. I jeśli nawet wiele z tych osób przyszło po to, żeby bardziej zobaczyć stadion, a nie grający na nim Śląsk, to pokazuje, że potencjał jest.

 

Niestety, poziom sportowy ciągle się obniża. Z zespołu odeszli praktycznie wszyscy zawodnicy, których od biedy można było nazwać gwiazdami ligi. Do tego na jesieni br. nadszedł straszny regres formy podopiecznych Tadeusza Pawłowskiego. Drużyna nie tylko przegrywała, ale grała po prostu kiepski futbol. W takiej sytuacji trudno się spodziewać, że na stadion będą waliły na tysiące kibiców.

 

To wszystko racja, problem w tym, że gdy Śląsk walczył o czołowe pozycje w lidze i grał znacznie bardziej efektownie, frekwencja również pozostawiała sporo do życzenia. Nie była aż tak tragiczna jak obecnie, ale zapełnienie średnio w 25 proc. stadionu na kolana nie powala.

 

W przeprowadzonych jakiś czas temu badaniach wyszło, że wrocławianie nie chodzą na Śląsk m.in. ze względu na drogie bilety oraz z powodu obawy o swoje bezpieczeństwo. Szczerze mówiąc, nie do końca przemawiają do mnie te argumenty. Ceny biletów na Śląsk przesadnie drogie nie są.

 

Sprawa bezpieczeństwa jest natomiast mocno zmitologizowana. Na stadionie Śląsk nie jest niebezpiecznie, idąc na mecz nie ma dużego zagrożenia, że trafi się na zadymę. Oczywiście, sam dojazd na mecz nie musi być specjalnie miły. Jazda zatłoczonym tramwajem pełnym, często nietrzeźwych, kibiców nie jest szczególnie atrakcyjna, ale raczej o swoje bezpieczeństwo nie należy się bać. No chyba, że się trafi na jakiegoś bandytę, ale na takiego można trafić również pod domem.

 

Inna sprawa, czy odpowiada nam atmosfera i zwyczaje panujące na meczach. I nie mam tu na myśli samego kibicowania. Stadion rządzi się swoimi prawami i idąc na mecz trzeba się z tym liczyć. We Wrocławiu część trybun, zajętych przez fanatyków, jest jednak mocno zideologizowana. Niestety, manifestowanie swojego przywiązania do Śląska może spowodować, że otoczenie będzie nas postrzegać przez pryzmat skrajnych ruchów, z którymi przynajmniej część kiboli sympatyzuje. Uważam że istnieje spora grupa potencjalnych kibiców, którzy rezygnują z uczestnictwa w meczach, gdyż najzwyczajniej w świecie nie chcą być kojarzeni z kibolami. I może być ich więcej, niż osób, które autentycznie boją się iść na mecz.

 

Czy można odwrócić ten trend? Jedno jest pewne ? Śląsk musi zacząć wygrywać i najlepiej awansować do czołowej ósemki. Tylko gdy do Wrocławia będą przyjeżdżać najlepsze w lidze zespoły można liczyć na przyzwoitą frekwencję na trybunach. Co widać choćby po jesieni ? najwięcej widzów przyszło zobaczyć Legię, Lecha i Piasta, czyli lidera z Gliwic.

 

Najlepiej, żeby ze zwycięstwami szła również efektowna gra. Z tym może być jednak trudno o tyle, że nie należy się raczej spodziewać spektakularnych transferów. A to oznacza, że trener Romuald Szukiełowicz będzie bazował na podobnym składzie, jak jesienią. Będzie musiał tak poukładać zespół, żeby regularnie punktować (zaczął w końcu od dwóch zwycięstw w lidze). Kibice, jeśli nie zobaczą futbolu na najwyższym poziomie, powinni być pewni, że idąc na stadion zobaczą walkę na całego przez cały mecz.

Śląsk

To jeszcze ekstraklasa, czy już B klasa? Kuriozalny błąd sędziów w meczu Śląsk – Stal

Published

on

Śląsk - Stal błąd sędziego

W meczu Śląsk Wrocław – Stal Mielec goście wyrównali po strzale Rauno Sappinena. Bramka padła po rzucie rożnym, którego nie powinno być, bowiem wcześniej piłka ewidentnie opuściła boisko. Wszyscy to widzieli poza… sędziami.

 

Były bramkarz Legii Warszawa w ekipie lidera okręgówki

Mecz Śląsk Wrocław – Stal Mielec idealnie rozpoczął się dla gospodarzy, bowiem już w 7. min. celnym strzałem głową popisał się Erik Exposito i było 1:0. Kibice z Wrocławia długo z prowadzenia się nie cieszyli. Goście wyrównali już 3 minuty później po sytuacji, do której na boiskach najwyższej klasy dojść nie powinno.

Rauno Sappinen wyrównał po rzucie rożnym, którego nie powinno być, bowiem piłka wcześniej ewidentnie opuściła końcową linię. Parafrazując słowa byłego prezesa PZPN Ryszarda Kuleszy, „cała Polska widziała”, że piłka wyszła za linię, tylko nie asystent sędziego Piotra Lasyka. Zresztą arbiter główny też tego nie dostrzegł. Po chwili, i nieudolnym wybiciu piłki przez Diogo Verdaskę, goście mieli rzut rożny, z którego padł wyrównujący gol.

 

Prawda jest taka, że fatalny błąd sędziów wypaczył wynik meczu (bez względu na końcowy wynik). Pewnie, zawsze w takiej sytuacji padają argumenty, że sędzia to tylko człowiek, że każdy może się pomylić. I to oczywiście jest prawda. Problem w tym, że na pewnym poziomie są błędy, które po prostu nie powinny się zdarzyć. Rozumiem, że w B czy A klasie arbiter może nie zdążyć, ale mówimy o ekstraklasie.

Zwłaszcza że oglądając mecz i ekranach telewizorów, i na stadionie, większość kibiców praktycznie była pewna, że piłka opuściła linię końcową. To nie była sytuacja na styku, to była sytuacja, w której futbolówka opuściła boisko o co najmniej kilkanaście centymetrów.

 

Oczywiście, w całej tej sytuacji nie popisali się również piłkarze Śląska. Najpierw fatalnie zagrał wspomniany Verdasca, a później – przy rzucie rożnym – zawaliła cała linia defensywna. Moim zdaniem jednak, to nie jest tak, że błąd zawodników WKS-u umniejsza błąd arbitrów.      

Czemu VAR nie interweniował?

Niestety, w tej sytuacji VAR nie mógł interweniować, bowiem nie zajmuje się takimi sytuacji jak to, czy piłka wyszła czy też nie. Oczywiście, gdyby bezpośrednio po tej sytuacji padł gol, to byłby on anulowany. Problem w tym, że najpierw był rzut rożny, a więc nowa akcja, po której już nie można „wrócić” do poprzedniej akcji.

 

Fot. Screen transamisji Canal + Sport

 

Continue Reading

Chrobry

Siedem meczów – siedem porażek, bramki 6:23

Published

on

Czy to był najgorszy weekend w dziejach dolnośląskiej piłki w rozgrywkach drużyn zawodowych? Wiele na to wskazuje.

 

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

W piłce profesjonalnej – czyli od ekstraklasy do II ligi – Dolny Śląsk reprezentuje siedem drużyn. Po dwa zespoły Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a także Miedź Legnica, Chrobry Głogów i Górnik Polkowice. Aż tyle drużyn w zawodowej piłce dobrze świadczy o naszym regionie, choć w bieżącym sezonie kibice większości z nich nie są rozpieszczani wynikami.

 

Miniony weekend nie zapisze się jednak w historii dolnośląskiego futbolu złotymi zgłoskami, bowiem wszystkie nasze drużyny przegrały swoje mecze ligowe. Siedem porażek na siedem meczów, w tym kilka wręcz druzgocących. Bilans bramkowy – 6:23 – mówi sam za siebie.

 

Oto wyniki dolnośląskich drużyn z weekendu

 • Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
 • Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
 • Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 4:0
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 6:0
 • Pogoń Siedlce – Górnik Polkowice 3:2
 • Śląsk II Wrocław – Garbarnia Kraków 2:3
 • Lech II Poznań – Zagłębie II Lubin 2:1
Continue Reading

Śląsk

Piłkarze Śląska nie obsrali zbroi, zrobili coś znacznie gorszego

Published

on

KKS Kalisz - Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław skompromitował się w Kaliszu przegrywając z II-ligowym KKS 0:3. Bardziej od przegranej poraża jednak katastrofalna postawa zawodników. Trener mówi o… obsrani zbroi, mi wydaje się, że „gwiazdeczki” zlekceważyły rywala.

 

Niedawno IV liga, dziś wycofanie z rozgrywek. KS chce „zacząć od początku”

Tak obsranego swojego zespołu jeszcze nie widziałem. Obsraliśmy zbroje i wyszło jak wyszło. Wstyd roku, trzeba to wziąć na klatę – powiedział na konferencji prasowej Ivan Djurdjević po blamażu Śląska Wrocław, który w ćwierćfinale Pucharu Polski przegrał z II-ligowym KKS-em Kalisz 0:3. Mam nadzieję, że to tylko taka figura retoryczna i szkoleniowiec wrocławian sam nie wierzy w to co mówi.

 

Bo ja nie wierzę. Trudno bowiem uwierzyć, że zawodnicy z ekstraklasy trzęsą portkami przed – z całym dla nich szacunkiem – graczami z II ligi. Każdego rywala należy szanować, ale przede wszystkim – gdy mamy do czynienia z taką różnicą klas – trzeba znać swoją wartość i wierzyć we własne umiejętności. I wyjść na murawę z odpowiednim nastawieniem, żeby to udowodnić.

 

Do tego potrzebne są tylko, i aż, zaangażowanie i chęci. Niestety, uważam że tego zabrakło w pierwszej kolejności. Większość zawodników wyszła na boisko z przeświadczeniem, że mecz sam się wygra. Że nie będą musieli się nawet spocić, a niżej notowany rywal poprosi o jak najmniejszy wymiar kary. Problem w tym, że gracze z Kalisza mieli zupełnie inne zdanie na ten temat. I wtedy owszem – jakiś element strachu mógł wkraść się w szeregi wrocławian – gdy okazało się, że gospodarze podeszli bez respektu do „gwiazd z ekstraklasy”, na dodatek dwa razy bardziej się starają i nie są wcale tacy źli piłkarsko. Nawet jednak wtedy, gdy rywal wspina się na wyżyny swoich możliwości, gracze Śląska powinni sobie z nim poradzić.

 

Niespodzianki, a nawet czasem sensacje, zwłaszcza w pucharach, nie są niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj jest jednak tak, że faworyt jest zdecydowani lepszy, ciśnie, przeważa, ale przegrywa po jednej kontrze, czy przypadkowym golu. Śląsk został jednak zdeklasowany przez II-ligowca i nie był wcale lepszy nawet wtedy, gdy grał 20 minut z przewagą jednego zawodnika!

 

Jak mogło do tego dojść? Po pierwsze – jak wspomniałem – totalne zlekceważenie rywala. Po drugie, Śląsk kadrowo jest bardzo przeciętny. Nawet wtedy, gdy zawodnicy pierwszego składu są w jako takiej formie. Niestety, zazwyczaj są pod formą. Na dobrą sprawę jedynymi zawodnikami, do których nie można mieć zastrzeżeń w ostatnim czasie to Yeboach, Leszczyński i – na siłę – Exposito. Reszta jest chimeryczna i nigdy nie wiadomo, czy ktoś akurat będzie jedynymi z lepszych, czy najgorszych na boisku. Zazwyczaj przeważa druga opcja…

 

Do tego ancymony jak Verdasca i Garcia, którzy są jak tykające bomby – nigdy nie wiadomo co sprokurują. Zresztą Poprawa czy Konczkowski ostojami spokoju i pewności też nie są. Mało się o tym mówi, ale cieniem zawodnika z jesieni jest Olsen. Co prawda Duńczyk już nie jest tak tragiczny jak w meczu z Zagłębiem, ale do topowej formy jeszcze mu daleko. Dobrze, że nie można mu chociaż odmówić ambicji i woli walki. Czego nie można z kolei powiedzieć o Nahuelu, który jest chyba najbardziej człapiącym zawodnikiem w drużynie. I tak można by długo wymieniać…

 

Na dziś Śląsk to chimera, która potrafi się postawić lepszym od siebie, gdy może zagrać z kontry i ma furę szczęścia (albo Leszczyński ma swój dzień). Gdy trzeba wziąć się za rozgrywanie piłki, zaczyna się dramat. Środek pola to wtedy lej po bombie, co przy dziurawej jak sito obronie jest prostym przepisem na katastrofę. Jak ta w Kaliszu.

 

FOT. @JANKOWKS1 TWITTER

 

 

Continue Reading

Śląsk

Szwedzik do Śląska, Bergier do GKS-u. Wymiana napastników

Published

on

Patryk Szwedzik

Śląsk Wrocław i GKS Katowice doszli do porozumienia w sprawie wymiany napastników – do „GieKSy” trafi Sebastian Bergier, a do WKS-u 21-letni Patryk Szwedzik. Młody napastnik podpisał kontrakt do 30 czerwca 2025 roku.

 

Jakub Świerczok wraca i do grania, i do Zagłębia Lubin

Patryk Szwedzik pochodzi Legnicy, gdzie rozpoczął swoją piłkarską przygodę w akademii Miedzi. Później 21-letni napastnik trafił do Katowic. W sezon 2021/22 młody zawodnik na zapleczu ekstraklasy strzelił 7 bramek i zaliczył trzy asysty. W bieżącym sezonie I ligi 3 razy wpisał się na listę strzelców oraz dwukrotnie asystował. Łącznie w barwach „GieKSy” wystąpił 73 razy, strzelając 12 goli i zaliczając sześć asyst.

 

Dołącza do nas utalentowany zawodnik, młodzieżowy reprezentant Polski, który pokazał swoje umiejętności w Fortuna 1. Lidze i liczymy, że w naszym klubie postawi kolejny krok w swoim rozwoju. Patryk może zagrać na skrzydle i jako napastnik, dysponuje dużą szybkością, z pewnością może pomóć naszej formacji ofensywnej. Cieszymy się, że do Śląska trafia wyróżniający się piłkarz z naszego regionu – powiedział klubowej stronie Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy Śląska Wrocław.

 

Pochodzę z Legnicy, a Wrocław to miasto, które od zawsze jest mi bliskie. Postanowiłem dołączyć do Śląska, bo to wielki klub i widzę w nim szansę na rozwój, na którym zależy mi najbardziej. Jeśli chodzi o moją charakterystykę, najlepiej czuję się jako skrzydłowy lub napastnik, a moim największym atutem jest szybkość – powiedział nowy gracz WKS-u.

 

Fot. Krystyna Pączkowska/Śląsk Wrocław

 

Continue Reading

Śląsk

Sprzedaż Śląska Wrocław? Prezes Waśniewski zdradza, kto jest zainteresowany

Published

on

Piotr Waśniewski

Prezes Śląska Wrocław Piotr Waśniewski powiedział o tym, czy właściciel – czyli gmina Wrocław – chce sprzedać klub i kto jest ewentualnie zainteresowany kupnem.

 

Sparingowe derby zdecydowanie dla Śląska

– Prezes Piotr Waśniewski i dyrektor sportowy Dariusz Sztylka przed startem rundy wiosennej odnieśli się wspólnie do tematów i wątków, które w przerwie między rozgrywkami pojawiły się wokół klubu. Jeśli fanom przypadnie do gustu tego typu format komunikacji z nimi – obaj panowie zapowiedzieli gotowość na kontynuowanie serii i otwartość na pytania kibiców Śląska, które będziemy zbierać na Twitterze – czytamy na stronie Śląska.

Co ciekawe, wybrane wątki nie należały do „najprzyjemniejszych”. Jak sobie z nimi poradzili prezes i dyrektor sportowy możecie przekonać się oglądając nagranie.

 

Jednym z wątków była sprzedaż Śląska. Według wielu kibiców, władzom miasta wcale nie należy na zbyciu klubu, co z kolei zawsze będzie przeszkodą do przeskoczenia „na wyższych poziom”.

Według prezesa Waśniewskiego to nie prawda, że właściciel, czyli gmina Wrocław, „za wszelką cenę chce ten klub trzymać pod swoimi skrzydłami i nie prowadzi rozeznania na rynku, żeby go nie oferować na sprzedaż”.

 

Sam jako członek zarządu i reprezentant spółki i klubu uczestniczyłem w co najmniej kilku rozmowach na przestrzeni ostatnich miesięcy w kwestii rozpoczęcia negocjacji i ustalenia jakichkolwiek, brzegowych warunków zainteresowania potencjalnych inwestorów – przyznał prezes.

Jak dodał, większość inwestorów, którzy w tej chwili na rynku są zainteresowani nabywaniem polskich klubów to są fundusze inwestycyjne. Według niego, miasto ma wątpliwości, czy to są na pewno ci właściwi inwestorzy.

 

Te przedsiębiorstwa są zainteresowane tylko i wyłącznie pierwszą drużyną, być może niektórymi zawodnikami z drugiej drużyny. Ale rozwój i szkolenie dzieciaków i młodzieży, powstawanie akademii i szkolenie, tym kompletnie nie są zainteresowani, ponieważ one tworzą kluby satelitarne na terenie całej Europy – uważa Waśniewski.

Decyzja dla gminy Wrocław w przypadku znalezienia odpowiedniego partnera wcale nie jest taka prosta, bo jest obarczona wieloma ryzykami, których na pierwszy rzut oka nie widać – kończy ten wątek prezes Śląska.

 

Continue Reading

Śląsk

Ze Śląska Wrocław do IV ligi… w Hiszpanii

Published

on

Javier Hyjek

Javier Hyjek, środkowy pomocnik Śląska Wrocław, został do końca sezonu wypożyczony do hiszpańskiego klubu Recreativo Huelva.

 

Doświadczony obrońca nowym graczem Miedzi Legnica

Javier Hyjek został zawodnikiem Śląska latem 2020 roku. Urodzony w Madrycie Polak jest wychowankiem Atletico, z którego trafił do Piasta Gliwice, a stamtąd do WKS-u. W zielono-biało-czerwonych barwach rozegrał 13 spotkań w pierwszym zespole i 18 w drużynie rezerw. Zwykle występuje w środku pomocy, na pozycjach numer „6” i „8”.

 

Hyjek trafia do hiszpańskiego Recreativo Huelva (IV liga hiszpańska), które walczy o awans z Segunda Federacion do Primera Federacion, czyli na trzeci poziom rozgrywkowy.

 

Fot. screen youtube

 

Continue Reading

To się czyta