Tu na Dolnym Śląsku rodzą się ligowcy

Skąd na Dolnym Śląsku pochodzą piłkarze, którzy grają obecnie w Ekstraklasie, I lidze oraz za granicą? Sprawdziliśmy, w których dolnośląskich miejscowościach rodzą się ligowcy, a także, z których klubów można trafić do “wielkiej” piłki.

 

Awanse i spadki od IV ligi do B klasy (ZASADY AWANSÓW I SPADKÓW)

Portal weszlo.com przygotował najmocniejsze jedenastki z różnych miast świata. Kryterium nie były jednak aktualne składy drużyn w nich występujących, a miejsce urodzenia. Poszliśmy tym tropem i sprawdziliśmy, czy udałoby się stworzyć podobne drużyny z piłkarzy urodzonych na Dolnym Śląsku.

 

Pod uwagę wzięliśmy zawodników, którzy obecnie grają w Ekstraklasie oraz I lidze, a także tych z zagranicy, ale również tylko z dwóch najwyższych klas rozgrywkowych w danym kraju. Okazało się, że takich piłkarzy urodzonych na Dolnym Śląsku jest obecnie 87. Przy okazji sprawdziliśmy ilu wychowanków dolnośląskich klubów biega po boiskach Ekstraklasy, I ligi oraz w ligach zagranicznych. Tych jest aktualnie 90.

 

Cztery jedenastki z Dolnego Śląska. Która najmocniejsza?

Oczywiście określenie „biega” jest umowne, bowiem pod uwagę wzięliśmy piłkarzy, którzy są obecnie lub byli w kadrze zespołów Ekstraklasy, I ligi oraz zagranicznych jesienią 2015 roku. Oznacza to więc, że nasza analiza dotyczy także wielu młodych graczy, którzy o pierwszy zespół w swoim klubie się jedynie ocierają (lub znajdują w jego szerokiej kadrze).

 

W sumie pod lupę wzięliśmy 92 piłkarzy. Zdecydowana większość z nich zarówno urodziła się w naszym regionie, jak i tu stawiała pierwsze futbolowe kroki. Tylko w przypadku siedmiu z nich było inaczej. Urodzili się u nas, ale nie są wychowankami: Fabian Piasecki (obecnie Górnik Zabrze, urodzony we Wrocławiu, ale będący wychowankiem Sokoła Świba) i Piotr Leciejewski (Brann Bergen/Legnica/LSPM Zielona Góra). Z kolei w gronie wychowanków naszych klubów, ale urodzonych poza województwem są: Sebastian Madera (Jagiellonia/wychowanek klubu Orla Wąsosz), Marek Gancarczyk (Miedź Legnica/MKS Oława), Krzysztof Ziemniak (Chrobry Głogów/Górnik Polkowice), Krzysztof Drzazga (Wisła Kraków/Zamet Przemków) oraz Tomasz Kuszczak (Birmingham City/Śląsk Wrocław).

Ligowcy – wychowankowie dolnośląskich klubów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.