Będą walkowery za Wrąbla? I co to zmieni w tabeli III ligi

Śląsk II Wrocław zostanie ukarany walkowerami za dwa mecze w III lidze dolnośląsko-lubuskiej? Na razie trudno wyrokować, ale jeśli tak się stanie – najbardziej może na tym ucierpieć… Piast Żmigród. A zyskać Zagłębie II Lubin.

 

Grzegorz Rajter strzelił dla Ślęzy ponad 100 goli

O co chodzi z walkowerami? Chodzi o przepis, zgodnie z którym „Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej, o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych spotkań mistrzowskich w drużynie niższej klasy (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych).”

Źródło: Uchwała nr X/169 z dnia 12 października 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN dot. organizacji rozgrywek w piłkę nożną – Link do uchwały tutaj

 

Oznacza to, że po zakończeniu sezonu przez Śląsk w ekstraklasie, w II drużynie mogli grać tylko piłkarze, którzy zagrali więcej niż w połowie spotkań rezerw Śląska. Jakub Wrąbel miał w tym momencie 12 spotkań na koncie na 30 rozegranych kolejek (40 proc.).

 

Kuriozum w III lidze. Dużo zrobili, żeby spaść

Wygląda więc na to, że Śląsk II może zostać ukarany walkowerami za mecze z Piastem Żmigród (0:1) i Zagłębiem II Lubin (2:2). O ile w przypadku tego pierwszego, wpływ na tabelę jest niewielki, to ewentualna weryfikacja rezultatu Śląsk II – Zagłębie II na 0:3 może sporo namieszać w tabeli.

 

Przypomnijmy, że przed nami ostatnia kolejka III ligi. Wydawało się, że kwestie spadku są już rozstrzygnięte, ale jeśli Miedziowi otrzymaliby dwa punkty, to przeskoczyliby w tabeli Piast Żmigród. Żmigrodzianie w niedzielę nie grają (otrzymają 3 punkty za walkowera ze mecz z KP Brzeg Dolny), ale tylko od piłkarzy Zagłębia II będzie zależało czy się utrzymają. “Wystarczy” wygrać ostatni mecz. Problem w tym, że lubinianie zagrają w Wałbrzychu z liderującym i walczącym o mistrzostwo III ligi Górnikiem.

 

Na całym zamieszaniu najbardziej mogą ucierpieć właśnie piłkarze Piasta Żmigród, którzy po ostatniej kolejce byli pewni, że się utrzymają. Teraz muszą czekać na inne rozstrzygnięcia i  – przede wszystkim – decyzję Wydziału Dyscypliny DZPN.

 

Minimalnie zagrożony spadkiem byłby również Śląsk II. Żeby tak się stało, wrocławianie musieliby przegrać w ostatniej kolejce u siebie z Piastem Karnin, a Zagłębie II wygrać w Wałbrzychu.

 

Pamiętajmy, że te rozważania będą miały sens tylko wtedy, jeśli Śląsk II rzeczywiście zostanie ukarany walkowerami

 

Skąd ta moja asekuracja? Przepis wydaje się być jasny. Ale jak to z przepisami bywa, niewykluczone, że jest również jakiś inny zapis, który w danych okolicznościach jest “ważniejszy” od tego cytowany powyżej. Trzeba więc poczekać na orzeczenie organów  dyscyplinarnych. I dobrze by było, żeby zapadło ono przed ostatnią kolejką III ligi.

 

14 thoughts on “Będą walkowery za Wrąbla? I co to zmieni w tabeli III ligi

  1. dokładnie mówiąc – Uchwała nr X/169 z dnia 12 października 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej
   w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN dot.
   organizacji rozgrywek w piłkę nożną
   żródło tutaj

 1. Tyle ze Śląsk się wybroni i nie będzie żadnego walkowera !. J. Wrąbel ma status młodzieżowca, rozgrywa swoje mecze w młodzieżowych drużynach naszego kraju, a zapis mówi wyraźnie – patrz nawias “nie dotyczy zawodników uczestniczących w rogrywkach młodzieżowych”, nie jest sprecyzowane w zapisie klubu czy kraju !. Uczestniczy w rozgrywkach młodzieżowych ? – uczestniczy !, i tyle w temacie !. Wiec za co walkower ?!, każdy prawnik obali nie sprecyzowany zapis PZPN. Lechia II Gdańsk juz ukarana walkowerem, ale nie miała, takiego zawodnika jak Wrabel, który ma status młodzieżowca w drużynach młodzieżowych naszego kraju… Niech się Zagłębie nie cieszy !…

  1. Jak dla mnie ten zapis „nie dotyczy zawodników uczestniczących w rogrywkach młodzieżowych” mówi o rozgrywkach (lidze) młodzieżowych, a III liga nie jest ligą młodzieżową. To, że Wrąbel jest młodzieżowcem chyba nie podpada pod ten zapis. Ale niczego nie przesądzam – od tego są odpowiednie organy.

 2. (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych). Proszę sobie tylko odpowiedzieć na pytanie – czy J. Wrabel uczestniczy, czy nie uczestniczy w rozgrywkach młodzieżowych ?. Oczywiście ze TAK, i nie ma tu znaczenia jakich rozgrywkach mlodziezowych, bo zapis tego nie precyzuje. Wystepował w tym sezonie w druzynach mlodziezowych naszego kraju, i to wystarczy. Jego cały ten zapis w punkcie 5 nie dotyczy..!!! A ponadto Śląsk dobrze o tym zapisie wiedział, bo w tych meczach co Wrabel grał, nie wystawili juz Ostrowskiego i Kaczmarka, którzy byli do dyspozycji II zespołu, jednak Ci dwaj Panowie nie uczestniczyli w rozgrywkach młodzieżowych. Jeszcze raz – przepis nie precyzuje w jakich rozgrywkach młodzieżowych występuje zawodnik !, klubu, reprezentacji kraju, czy DZPN. Liczy się ze występował. No ale poczekajmy na interpelację PZPN, a może bardziej na wynik meczu w Walbrzychu, co za pewne, pozamiata wszelkie spekulacje przy porażce bądź remisie Zagłębia.

 3. w takim razie walkower należy się również Górnikowi Wałbrzych za występ kilku zawodników takich jak Ostrowski, Kaczmarek i Wrąbel..

  1. No nie do końca, bo podczas tej samej kolejki (weekendu) Śląsk grał ostatni mecz w ekstraklasie, a przepis dotyczy meczów “po zakończeniu sezonu”. I raczej nie ma to znaczenia, że Śląsk grał w sobotę, a Śląsk II w niedzielę.

 4. Wyglada na to, ze najbardziej winnym całemu zamieszaniu w tym wypadku może być DZPN, a szczególnie wydział dyscypliny !, który na środowym posiedzeniu nie dopatrzyl się walkowera dla Piasta Żmigród !, a powinien ( być może ludzie z wydziału dyscypilny tego przepisu nie znali ?!). Prezes Padewski bardzo szybko przeciez wyłapał walkower dla Lubska w meczu z Mostkami, na swoim profilu fb opublikował to już dzień po meczu. Tym razem zarówno on jak i cały skład komisji dyscyplinarnej tego się nie dopatrzyli !, a powinni !!!. Nie sądzicie, że bedzie to conajmniej dziwne jak przyznają walkower dla Zaglebia ?. Przecież Ci ludzie mają organizacje rozgrywek w małym palcu ?, czyż nie ?!… Gdyby wówczas po tej kolejce, przyznali walkower za Wrabla dla Piasta Żmigród, to problemu dzisiaj by nie było, bo krótko mówiąc Wrabel by z Zaglebiem nie zagrał. A tak mozna myslec, ze ktoś to delikatnie mówiąc pozamiatał wowczas pod dywan i trzymał na koniec rozgrywek jako asa w rękawie !. Tak to wygląda !, pytanie tylko – kto rozdaje karty w tej gierce ?!…W tej sytuacji Piast Żmigród może mieć chyba większe pretensje do DZPN, niż Śląska… Czyż nie ma w tym racji ?!

  1. Najciekawsze jest to, że o sprawie jako pierwszy poinformował na twitterze Kuba Seweryn, pracownik biura prasowego… Jagielloni Białystok 😉

 5. Zakończenie rozgrywek dla ekstraklasy było w niedzielę, czyli w tym samym dniu co mecz Ślaska II i Górnika Wałbrzych. Nie ma jasno sprecyzowanych przepisów i później robią się takie rzeczy … jak dla mnie Śląsk powinien być ukarany 3 walkowerami.

  1. Śląsk z Łęczną grał w sobotę. Ale to rzeczywiście bez znaczenia, wg. mnie przepis ten nie obowiązywał, bo sezon się kończył w tej kolejce, a nie było “po zakończeniu sezonu”. Inna sprawa, że jutro ostatnia kolejka III ligi, a związek milczy na temat tego zamieszania

 6. Chyba czekają co jutro zrobi Zagłębie ?, jak przegra bądź zremisuje, to nie ma tematu. Jak wygra, to w przyszłym tygodniu, przy zielonym stoliku, zrobią swoje. Coś czuje, ze będzie wówczas afera i smród na pół Polski ;-).

 7. Pracownik biura prasowego Jagiellonii Białystok w takim układzie jest mądrzejszy i zna wszystkie regulaminy rozgrywek, lepiej niż wszystkie wydziały gier w całej Polsce !… Wstyd dla wszystkich Okregowych Związków Piłki Nożnej w kraju !., bo przecież to oni powinni wyłapać te nieprawidłosci. Jedynie może się wybronic DZPN, który mógł interpretować przepis, tak samo jak Śląsk. Tylko, kto za to odpowie jak będzie inaczej ?!…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.