Connect with us

II liga

Czarne Koszule na drodze Górnika. Kto faworytem?

Published

on

Górnik Wałbrzych - Polonia Warszawa

Górnik Wałbrzych zmierzy się z Polonią Warszawa w barażu o II ligę. Może nie będzie to Old Firm Derby, ale o powrót na ogólnopolski szczebel ligowy powalczą dwa uznane (kiedyś) kluby. Czy Górnik ma szanse w starciu z Czarnymi Koszulami?

 

Koniec Ślęzy Wrocław? Znikające oświadczenie

Jeszcze kilka (kilkanaście) lat temu Czarne Koszule biły się o czołowe lokaty w kraju, regularnie występowały w europejskich pucharach. Czas ten skończył się dość dramatycznie – w 2013 roku zadłużony klub został karnie zdegradowany i nowy sezon rozpoczął w IV lidze. Od tamtej pory trwa odradzanie się Polonii.

 

Ostatnie lata w wykonaniu Górnika Wałbrzych były znacznie stabilniejsze. Po awansie do II ligi, wałbrzyszanie grali na tym poziomie przez pięć sezonów. W 2015 roku spadli do ligi III, ale znów mają okazję powrócić na szczebel centralny.

górnik wałbrzych polonia warszawa

Baraż o II ligę: Górnik – Polonia (KIEDY MECZE, O KTÓREJ)

Trudno wskazać faworyta barażu o II ligę, choć czytając medialne komentarze stołecznych dziennikarzy – Górnik nie ma wielkich szans na awans. Z pewnością sporym atutem warszawian będzie fakt, że wałbrzyszanie musieli zagrać w środę barażowy mecz o mistrzostwo III ligi dolnośląsko-lubuskiej z KS Polkowice. Przez to mieli znacznie mają czasu na odpoczynek i przygotowanie się do pierwszego spotkania z Polonią. A ten już w sobotę w Wałbrzychu.

 

Patrząc na kadry obu klubów, rzeczywiście Polonia ma więcej znanych nazwisk, choć też bez przesady. Wciąż najbardziej znani wśród polonistów są… trener Igor Gołaszewski i prezes Jerzy Engel. Wśród zawodników próżno szukać aż takich “nazwisk”.

 

Najlepszym strzelcem zespołu jest Krystian Pieczara, który strzelił 14 goli. To przy 30 golach Marcina Orłowskiego (30 plus 2 w barażu), powalającym wynikiem nie jest. Choć też może świadczyć o wyższym poziomie (mniejszej ilości słabych drużyn) w grupie łódzko-mazowieckiej III ligi. Co ciekawe, Pieczara w 2014 roku bronił barw Chrobrego Głogów, ale furory na Dolnym Śląsku nie zrobił.

 

Innym znanym w naszym regionie piłkarzem Polonii jest Przemysław Kazimierczak (i nie chodzi o byłego pomocnika Śląska, którego nazwisko pisze się przez “ź”), który był jednym z dwóch podstawowych golkiperów w sezonie (na wiosnę rezerwowy). On w przeszłości przez dwa lata reprezentował barwy KS Polkowice. Z kolei w Lubinie z pewnością pamiętają Michała Zapaśnika, który grał u Miedziowych dekadę temu (w Młodej Ekstraklasie i drużynie rezerw).

 

Trzeba przyznać, że dzisiejsza Polonia to prawdziwa mieszanka rutyny z młodością. O sile drużyny stanowią zarówno rutyniarze, którzy liznęli “wielkiej” piłki choćby w ekstraklasie, jak i “młodzi zdolni”. Wśród tych drugich z pewnością warto wymienić choćby Marcina Kluskę (19 lat) czy Daniela Chorosia (18 lat).

 

Z kolei największy wpływ na grę i wyniki w sezonie mieli: Marcin Bochenek, Piotr Kosiorowski (doświadczony pomocnik pamiętający jeszcze czasu świetności Polonii), Mariusz Marczak (były gracz m.in. Jagielloni i Wisły Płock), Litwin Donatas Nakrošius czy Grzegorz Wojdyga.

 

Patrząc na kadry obu drużyn nasuwa się jeszcze jeden wniosek. Ta polonistów jest znacznie szersza i więcej piłkarzy zagrało w sezonie w barwach Czarnych Koszul, niż w górniczych. To oczywiście może, ale wcale nie musi być atutem. Oba kluby zmierzą się dwukrotnie – Igor Gołaszewski będzie miał większe pole manewry, z kolei Robert Bubnowicz będzie mógł liczyć na zgranie swoich graczy.

 

 

3 komentarze

3 Comments

 1. Andrzej

  10 czerwca, 2016 at 6:26 am

  Trzeba sprostować, że Polonia w sezonie 2012/13, w którym zajęła 5 miejsce na koniec sezonu, nie została zdegradowana za długi. Polonia wtedy miała dochód na poziomie kilkunastu milionów PLN z Canal+, reklam i z Ekstraklasy, a wszystkie te pieniądze trafiały do ówczesnego właściciela- oszusta Ireneusza K., który brał pieniądze, przez rok zwodząc i oszukując nikomu nie wypłacił ani złotówki. Na wskutek działań oszusta i zaległości na koniec sezonu Polonia nie dostała licencji na grę w Ekstaklasie, 1 lidze, 2 lidze. Dzięki kibicom Polonia została ponownie zgłoszona do rozgrywek w sezonie 2013/2014. Po objęciu klubu przez spółkę kierowaną przez Engela mają plan powrotu do Ekstraklasy w 5 lat.

  • ForStoper

   10 czerwca, 2016 at 9:02 am

   To oczywiście prawda co Pan pisze. “Za długi” właściciela. Jakby tego nie nazywać i czyja to była wina – klub został zdegradowany z powodu sytuacji finansowej, w skrócie “za długi”.

 2. j23

  10 czerwca, 2016 at 3:11 pm

  Dla uzupelnienia dodam, ze Czarne Koszule maja obecnie stadion, kibicow, warunki treningowe, zaplecze logistyczne i marketingowe na poziomie E-klasy. Klub bardzo medialny. Ich zawodnicy maja profesjonalne kontrakty zawodnicze. Jezdza na zgrupowania zagraniczne. Teraz maja zespol na poziomie 1 ligi. Niestety dla nas jest to niefortunna sytuacja, ze wracajac do tej E-klasy w tym sezonie przechodza z 3 do 2 ligi i gramy z nimi. Ale plus jest taki, ze Gornicy moga się pokazac szerszej publice i mediom (szczegolnie Orlowski). To jest dla ich sportowego rozwoju na pewno jakas szansa. Beda grali w Warszawie przy zapewne pelnych trybunach, przy sztucznym oswietleniu i mediach. Na pewno bedzie transmisja tv.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Śląsk II Wrocław

Siedem meczów – siedem porażek, bramki 6:23

Published

on

Czy to był najgorszy weekend w dziejach dolnośląskiej piłki w rozgrywkach drużyn zawodowych? Wiele na to wskazuje.

 

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

W piłce profesjonalnej – czyli od ekstraklasy do II ligi – Dolny Śląsk reprezentuje siedem drużyn. Po dwa zespoły Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a także Miedź Legnica, Chrobry Głogów i Górnik Polkowice. Aż tyle drużyn w zawodowej piłce dobrze świadczy o naszym regionie, choć w bieżącym sezonie kibice większości z nich nie są rozpieszczani wynikami.

 

Miniony weekend nie zapisze się jednak w historii dolnośląskiego futbolu złotymi zgłoskami, bowiem wszystkie nasze drużyny przegrały swoje mecze ligowe. Siedem porażek na siedem meczów, w tym kilka wręcz druzgocących. Bilans bramkowy – 6:23 – mówi sam za siebie.

 

Oto wyniki dolnośląskich drużyn z weekendu

 • Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
 • Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
 • Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 4:0
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 6:0
 • Pogoń Siedlce – Górnik Polkowice 3:2
 • Śląsk II Wrocław – Garbarnia Kraków 2:3
 • Lech II Poznań – Zagłębie II Lubin 2:1
Continue Reading

II liga

Spadki i awanse 2022/23. Kiepski początek wiosny, liczba spadkowiczów rośnie

Published

on

Spadki i awanse 2022/23

Rozpoczęła się runda wiosenna w rozgrywkach od II do IV ligi. Start większości naszych zespołów, zwłaszcza z II ligi, daleki jest od ideału. Gdyby taki układ w tabelach był na koniec sezonu to – i tak wysoka – liczba spadkowiczów jeszcze by urosła.  

 

TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska w 2022 roku

Na stronie dolfutbol.pl regularnie publikujemy symulacje spadków i awansów w niższych ligach na Dolnym Śląsku po określonym etapie rozgrywek. Dziś przyjrzymy się tylko spadkom od II do IV ligi, a więc w tych rozgrywkach, które już wystartowały.

     

Przyczyna jest niepokojąca, a mianowicie kiepski start naszych drużyn, zwłaszcza w II lidze. Po dwóch wiosennych kolejkach w strefie spadkowej mamy aż dwie drużyny – rezerwy Śląska Wrocław (3 punkty na wiosnę) i Zagłębia Lubin (0 punktów). Co więcej, po dwie porażki mają dwie inne drużyny, które mogą spaść do 3. grupy III ligi – Górnik Polkowice oraz GKS Jastrzębie. Ich słaby start spowodował, że obie te ekipy mają dziś tylko 2 punkty przewagi nad strefą spadkową. Dlaczego to takie ważne? Każda drużyna, która spadnie z II ligi do “naszej” III ligi, powiększy liczbę spadkowiczów z III ligi do IV, a z IV do okręgówki.

 

Na dziś z II ligi byłoby dwóch naszych spadkowiczów – Śląsk II i Zagłębie II.

 

To by oznaczało, że liczba spadkowiczów z 3. grupy III ligi wzrosłaby z regulaminowych trzech do pięciu! Na dziś w strefie spadkowej są rezerwy Miedzi Legnica, a tuż nad nią rezerwy Chrobrego Głogów. Gdyby tak zakończyłby się jednak sezon to z ligą pożegnałyby się i Miedź II, i Chrobry II.

 

To oznaczałoby oczywiście kłopoty dla czwartoligowców. Przypomnijmy, że IV liga będzie zredukowana z dwóch grup do jednej. To oznacza spadek 17 zespołów – z jednej grupy 8 zespołów (miejsca 9. – 16.), a z drugiej 9 zespołów (miejsca 8. – 16.). Oczywiście tak się stanie wtedy, gdy żadna drużyna dolnośląska nie spadnie z III ligi.

Gdyby jednak sprawdził się czarny scenariusz z dwoma spadkowiczami, to z IV ligi spadłoby 19 drużyn 9 z jednej grupy i 10 z drugiej.

 

Na dziś (stan na 7 marca) z IV ligi spadłoby 10 zespołów ze wschodu i 9 z zachodu:

Grupa wschodnia

 • Foto-Higiena Gać
 • Galakticos Solna
 • Piast Nowa Ruda
 • Górnik Wałbrzych
 • Bielawianka Bielawa
 • Polonia Trzebnica
 • Barycz Sułów
 • Sokół Marcinkowice
 • Skałki Stolec
 • Zamek Kamieniec Ząbkowicki 

 

Grupa zachodnia

 • Mewa Kunice
 • Iskra Kochlice
 • Granit Roztoka
 • BKS Bolesławiec
 • Sokół Jerzmanowa
 • Gryf Gryfów Śląski
 • AKS Strzegom
 • Jaworzanka Jawor
 • Sparta Grębocice

 

Czwartoligowcom nie pozostaje więc nic innego jak walczyć o każdy ligowy punkt i trzymać kciuki za dolnośląskie drużyny w II i III lidze, bo od nich będzie zależał los jednego, albo nawet dwóch spadkowiczów.

  

 

 

Continue Reading

Śląsk II Wrocław

Co za derby w II lidze! Przerwany mecz, czerwone kartki i remontada Śląska

Published

on

Śląsk II Wrocław - Zagłębie II Lubin

Na inaugurację rundy wiosennej w II lidze rezerwy Śląsk Wrocław zmierzyły się z rezerwami Zagłębiem Lubin. Po dramatycznym meczu i hat-tricku Patryka Szwedzika WKS wygrał 4:3.  

 

Śląsk – Lech transmisja. Gdzie oglądać online TV?

Niesamowity mecz obejrzeli kibice, którzy zjawili się na stadionie przy ul Oporowskiej. W drugoligowych derbach rezerwy Śląsk zmierzyły się z rezerwami Zagłębia. W pierwszym meczu tych drużyn wrocławianie wygrali 4:3, ale chyba nikt się nie spodziewał, że taki wynik może paść jeszcze raz. Zwłaszcza że długo nic tego nie zapowiadało.

 

W 26 min. gola dla gospodarzy w swoim debiucie strzelił Patryk Szwedzik, który zimą trafił do rezerw Śląska z GKS-u Katowice. Jak się później okazało, 21-letni napastnik został bohaterem spotkania. Na początku II połowy we Wrocławia zaatakowała śnieżyca, a po kilku kolejnych minutach sędzia Paweł Horożaniecki przerwał spotkanie na kilkanaście minut. Po przerwie lepiej na murawie prezentowali się goście. W 73. min. wyrównał Patryk Kusztal, a 9 minut później Miedziowi wyszli na prowadzenie po samobójczym trafieniu Huberta Muszyńskiego.

 

Nie minęły 2 minuty i znów był remis po drugim trafieniu Szwedzika, a na którego po kolejnych dwóch minutach odpowiedział… Kusztal. Obaj napastnicy mieli więc po dwa trafienia, ale to lubinianie prowadzili 3:2. Nie były to też ostatnie ważne wydarzenia z ich udziałem. Po kilku minutach Kusztal otrzymał 2 żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę i musiał opuścić murawę. Tymczasem Szwedzik w 98. min. skompletował hat-tricka i znów był remis przy Oporowskiej.

 

Ledwo minęło kilkadziesiąt sekund, a arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy, a drugą żółtą kartkę otrzymał Cheikhou Dieng (wykluczony został również z ławki rezerwowych asystent trenera Zagłębia Paweł Sochacki). Po chwili, po strzale Przemysława Bargiela, Śląsk wyszedł na prowadzenie 4:3, a goście kończyli mecz w dziewiątkę.

 

fot. Akademia Zagłębia Lubin

 

Continue Reading

II liga

Z Zabrza i Łodzi. Dwóch młody zawodników wypożyczonych do Górnika

Published

on

Jan Ciućka , Jan Kuźma

Jan Ciućka z Górnika Zabrze i Jan Kuźma w ŁKS-u Łódź będą na wiosnę grać w II-ligowym Górniku Polkowice. Obaj zostali wypożyczeni ze swoich macierzystych klubów.

 

„Gruziński czarodziej” zmienił klub, ale zostaje w A klasie

Jan Ciućka to młody napastnik Górnika Zabrze. Dziewiętnastolatek pochodzący z Żywca, ostatnie 3 sezony spędził w Zabrzu, do którego trafił z Rekordu Bielsko-Biała. Jesienią był podstawowym zawodnikiem trzecioligowych rezerw Górnika.

 

Jan Kuźma z ŁKS-u Łódź ma również 19 lat, ale operuje w środkowej strefie boiska. Rozpoczynał on swoją piłkarską przygodę w Dunajcu Nowy Sącz. Później grał m.in. w Sandecji Nowy Sącz, a ostatnio w ŁKS-ie Łódź. Jesienią w pierwszej drużynie zaliczył 9 występów, 3 razy wychodząc w pierwszej jedenastce. Na boiskach pierwszoligowych spędził 341 minut. 5 razy wystąpił w drużynie rezerw, zdobywając 2 gole.

 

Fot. Górnik Polkowice

 

Continue Reading

II liga

Górnik wypożyczył pomocnika z ekipy wicelidera IV ligi

Published

on

Ukrainiec Yevgeniy Bilokin został nowym zawodnikiem Górnika Polkowice. 24-letni pomocnik został wypożyczony z Prochowiczanki do końca sezonu z opcją przedłużenia umowy.

Ukrainiec Yevgeniy Bilokin został nowym zawodnikiem Górnika Polkowice. 24-letni pomocnik został wypożyczony z Prochowiczanki do końca sezonu z opcją przedłużenia umowy.

 

Śląsk – Zagłębie. Gdzie oglądać derby?

Yevgeniy Bilokin ostatnio grał w Prochowiczance Prochowice, która jest wiceliderem zachodniej grupy IV ligi po rundzie jesiennej. W swoim CV ma jednak ma występy w drużynach I ligi ukraińskiej oraz najwyższej klasie rozgrywkowej – Premier Ligi. W sezonie 2019/2020 grał m.in. w Metaliście Charków, zaliczył również 6 spotkań w Pucharze Ukrainy.

 

W Górniku Polkowice Bilokin jest przymierzany do gry na pozycji nr 8, choć może grać również jako bardziej ofensywny zawodnik.

 

Continue Reading

Śląsk II Wrocław

Sparingowe derby zdecydowanie dla Śląska

Published

on

W sobotę (28 stycznia) na inaugurację rundy wiosennej w ekstraklasie Śląsk Wrocław zagra z Zagłębiem Lubin. Tymczasem sparingowe derby II-ligowych rezerw zdecydowanie dla WKS-u.

 

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Mecz kontrolny drugoligowych zespołów Śląska i Zagłębia odbył się w Strzegomiu, gdzie wrocławianie przebywają na zgrupowaniu przed rundą wiosenną w II lidze. W derbach rezerw zdecydowanie lepsi okazali się podopieczni Krzysztofa Wołczka, którzy pokonali Miedziowych 4:1.

Bramki w meczu strzelali Dawid Bałdyga, Szymon Krocz, Mateusz Lisowski i Marcel Zylla oraz Oliwier Sławiński.

 

Kto będzie górą w meczu pierwszych zespołów? O tym przekonany się już w sobotę, 28 stycznia, kiedy we Wrocławiu Śląsk podejmie Zagłębie w pierwszej, wiosennej kolejce ekstraklasy. Początek o godz. 20.

 

Continue Reading

To się czyta