5 powodów dlaczego Miedź Legnica awansuje do ekstraklasy

Miedź Legnica meczem z Górnikiem Zabrze rozpoczyna sezon 2016/17 w I lidze.  Sezon, który – czego nikt w Legnicy nie ukrywa – ma się zakończyć awansem do ekstraklasy. Oto pięć powodów dlaczego legniczanie osiągną upragniony cel.

 

Losowanie 1/16 Pucharu Polski. Miedź poznała rywala

O awansie do ekstraklasy w Legnicy mówi się od kilku lat. Na razie cel ten był poza realnymi możliwościami zespołu, mimo że przez ostatnie lata przez klub przewinęło się wielu piłkarzy z “nazwiskami”. Niestety, cudzysłów jest tutaj jak najbardziej na miejscu, bowiem dawno przebrzmiałe nazwisko to było coś, co mogli zaoferować.

 

Czy teraz będzie inaczej? Jest na to szansa. Przynajmniej z pięciu powodów, które pozwalają kibicom Miedzianki mieć nadzieję, że w końcu uda się osiągnąć cel.

 

Miedź Legnica – Górnik Zabrze: Transmisja w TV

Oczywiście trzeba pamiętać, że powody, o których mowa to na razie tylko przesłanki. Gwarancji, że się spełnią, nie ma – w końcu, wszystko i tak zweryfikuje boisko. Pamiętając o tych zastrzeżeniach prezentujemy:

5 powodów dlaczego Miedź Legnica awansuje do Lotto Ekstraklasy

 

Trener Ryszard Tarasiewicz

Ryszarda Tarasiewicza można nazwać specjalistą od awansów z I ligi do ekstraklasy. Do najwyższej ligi wprowadził już Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin oraz Zawiszę Bydgoszcz. I jeśli nawet ktoś wypomni, że Pogoń objął na dwa miesiące przed końcem sezonu, to warto pamiętać, że swój udział miał w promocji Jagiellonii Białystok. Na Podlasiu z kolei został zwolniony w połowie rundy wiosennej, gdy drużyna zmierzała po awans.

Warto pamiętać, że w poprzednim sezonie Tarasiewicz przyszedł do Miedzi pod koniec sierpnia, a więc ani nie odpowiadał za przygotowanie zespołu, ani za letnie transfery. Mimo tego, biorąc pod uwagę czas od objęcia zespołu do końca sezonu – legniczanie w takiej tabeli byliby na 3. miejscu. Gorsi byli tylko od Arki Gdynia i Wisły Płock, które w minionych rozgrywkach były raczej poza zasięgiem reszty ekip.

 

Gra defensywna

Na wiosnę Miedź imponowała grą w defensywie – w 15 meczach straciła tylko 7 goli. Paweł Kapsa bił rekordy w minutach bez puszczonego gola, w sumie przez ponad 550 minut zachował czyste konto. Do tego tego obrońcy nie tylko świetnie bronili, ale również strzelali. Np. Tomasz Midzierski w sezonie zdobył 4 bramki, a Grzegorz Bartczak – 3.

Legniczanie nowy sezon rozpoczną zapewne z takim samym zestawieniem bloku obronnego. I jeśli tylko forma z wiosny nie uleciała, Miedź znów powinna stanowić dla rywali ciężkich orzech do zgryzienia.

 

Przemyślane transfery

W Legnicy tym razem postawili na jakość, a nie na ilość transferów. Hiszpan Óscar Martín, Michał Bartkowiak i Rumun Paul Batin powinni wskoczyć do pierwszego składu. Z tym ostatnim wiązane są też spore nadzieje, że w końcu przy Orła Białego będzie snajper z prawdziwego zdarzenia. Warto również dodać, że niezłą formę osiągnął Keon Daniel, który całą wiosnę stracił z powodu kontuzji.

Niestety, Miedź przez wiele miesięcy nie będzie mogła skorzystać z nowo pozyskanego napastnika ze Słowacji Jakuba Vojtusa. By myśleć o walce o awans legniczanie muszą zakontraktować jeszcze jednego, konkretnego napastnika.

 

Terminarz gier

Udany start w lidze co prawda nie zagwarantuje końcowego sukcesu, ale znacznie ułatwi wejście w sezon. Zwycięstwa i wiele punktów, a co za tym idzie wysoka pozycja w tabeli, będzie dobrym punktem wyjścia do walki o najwyższe cele. Pamiętajmy również, że zwycięstwa kreują atmosferę w drużynie, która często przekłada się na wyniki.

Patrząc na początek terminarza I ligi trzeba przyznać, że wygląda on korzystnie dla podopiecznych. Co prawda Miedź zaczyna z wysokiego “C”, od spotkania ze spadkowiczem z ekstraklasy Górnikiem Zabrze – ale ewentualna wygrana może dać niezłego “kopa” Miedziance.

W kolejnych spotkaniach legniczanie zmierzą się z rywalami, którzy będą w ich absolutnym zasięgu.

  • I Kolejka: Miedź Legnica – Górnik Zabrze, 29 lipca, 20:30
  • II Kolejka: MKS Kluczbork – Miedź Legnica, 6 sierpnia, 20:00
  • III Kolejka: Miedź Legnica – Olimpia Grudziądz, 12 sierpnia, 18:00
  • IV Kolejka: Bytovia Bytów – Miedź Legnica, 19 sierpnia, 19:00
  • V Kolejka: Miedź Legnica – Wigry Suwałki, 24 sierpnia, 18:00

 

Brak pewniaka

Trudno wskazać pewniaka do awansu do Lotto Ekstraklasy. Jest grupa drużyn, które będą liczyły się w tej walce, ale  w zasadzie każda wydaje się być w zasięgu Miedzi. Spadkowicze Górnik Zabrze i Podbeskidzie Bielsko-Biała przeszły spore zmiany kadrowe, ale wciąż są dosyć mocne. Do tego Zagłębie Sosnowiec, GKS Katowice, być może GKS Tychy.

Wydaje się, że liga będzie wyjątkowo wyrównana, a o końcowym tryumfie mogą decydować nie mecze między drużynami z czołówki, a bardziej fakt, które ekipa nie będzie traciła punktów z drużynami teoretycznie słabszymi.

 

[socialpoll id=”2377564″ path=”/polls/2377564″ width=”300″]

6 thoughts on “5 powodów dlaczego Miedź Legnica awansuje do ekstraklasy

  1. Wszystko się zgadza gdyby nie jeden szczegół, awans gwarantuje nie dobra defensywa lecz ilość zwycięstw, nie muszą być do zera.

    1. Jak to mówią trenerzy, drużynę buduje się od tyłu… 😉 Jest szansa, że Batin będzie konkretnym napastnikiem, ale drugi jest jeszcze konieczny, to fakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.