Kluby wycofują się z A klasy przez reformę (MAPA, SONDA)

Pogoń Pieszyce już zapowiedziała wycofanie z wałbrzyskiej A-klasy, dwa kolejne kluby tego nie wykluczają. Wszystko przez reformę, którą przed sezonem przygotował OZPN Wałbrzych. Mamy do czynienia ze skandalem czy burzą w szklance wody?

 

Strajk sędziów w Świdnicy?

W ostatnim czasie nie dzieje się najlepiej w OZPN Wałbrzych. Takie przynajmniej wrażenie mogą odnieść postronni obserwatorzy. Najpierw strajkiem zagrozili sędziowie z podokręgu świdnickiego (link na ten temat powyżej). Tymczasem kluby z A-klasy chcą rezygnować z rozgrywek. Wszystko przez reformę tej klasy rozgrywkowej.

 

Od nowego sezonu zamiast 3 grup po 16 drużyn, w okręgu wałbrzyskim (podobnie jak np. we wrocławskim) będą 4 grupy po 14 drużyn. Reorganizacja miała sprawić, by drużyny miały krótsze wyjazdy, a także mniej spotkań do rozegrania. Wszystko to miało przełożyć się również na mniejsze koszty utrzymania zespołu.

 

Awanse i spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku

Okazało się jednak, że zmiany nie wszystkim wyjdą na dobre. Władze Pogoni Pieszyce obliczyły, że mimo iż rozegrają w sezonie 13 a nie 15 meczów wyjazdowych, to zrobią pond 230 km więcej. A średni wyjazd wyniesie w dwie strony 66 km, gdy dotąd było to 44 km. Wszystko przez to, że Pieszyce znalazły się w grupie I A klasy (wcześniej była to gr. II, w której grały drużyny z okolic Dzierżoniowa i Ząbkowic Śl), w której są zespoły z okolic Kamiennej Góry, w tym Lubawka (dotąd występująca w OZPN Jelenia Góra). Tam Pogoń będzie miała najdalszy wyjazd – 128 km w obie strony. Niewiele krótsze będą wyprawy do Jaczkowa, Czarnego Boru oraz Witkowa Śląskiego.

 

Pogoń Pieszyce oświadczyła, że wycofuje wszystkie zespoły z rozgrywek (choć nie wiem, czy formalnie już to zrobiła, czy na razie tylko tak deklaruje), jednocześnie zwróciła się do DZPN oraz PZPN z prośbą o interwencję.

 

Podobne nastroje panują w niedalekich od Pieszyc – Piskorzowie i Lutomii. Na fanpage Kłosa Lutomia można przeczytać: “Reforma klasy A spowodowała, że nasz klub ze względów finansowych może nie rozpocząć rozgrywek, a nawet jeśli zaczniemy, to nie dokończymy rozgrywek i będziemy zmuszeni do wycofania drużyny seniorów i juniorów z rozgrywek OZPN Wałbrzych. Wyjazdy do Lubawki czy Jaczkowa to koszty przerastające nasz klub”.

 

Klub z Pieszyc zarzucił OZPN-owi również, że wprowadzając reorganizację złamał regulamin. Związek musiał bowiem zwiększyć liczbę drużyn A-klasowych z 48 do 56. Dzięki temu ligowy byt zachowały niektóre drużyny, które powinny spaść (lub awansowały te, które zgodnie z regulaminem powinny zostać w B klasie). Korespondencję Pogoni z OZPN Wałbrzych można zobaczyć tutaj.

 

Czy cała ta sprawa to skandal, czy może burza w szklance wody? Odosobniony głos klubów, które “straciły” na zmianach, podczas gdy inne cieszą się z nowego rozwiązania? A może tych niezadowolonych jest więcej, tylko cicho siedzą? OZPN twierdzi, że zmiany konsultował z klubami.

 

Poniżej prezentujemy mapą czterech grup wałbrzyskiej klasy A. Jak widać, długie wyjazdy czekają też na niektóre kluby z grupy II czy IV. Warto pamiętać, że zawsze przy układaniu składu grup w małych ligach – bez względu na to w jakim OZPN-ie – zawsze znajdą się kluby, które chciałyby innego podziału.

 

Oddzielnym pytaniem jest – czy sens miała reforma, polegająca m.in. na sporym zwiększeniu liczby drużyn, podczas gdy nawet kilka tych, które awansowały w sportowej walce, zrezygnowało z występów w klasie A i ligę trzeba było uzupełniać spadkowiczami i zespołami z dalekich miejsc z klasy B.

 

 

A jakie jest Wasze zdanie na temat reformy klasy A w okręgu wałbrzyskim? Zagłosujcie w naszej sondzie

[socialpoll id=”2378802″ path=”/polls/2378802″ width=”400″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.