Connect with us

DolZPN

Afera w Legnicy? Piłkarz oskarża, a działacze umywają ręce

Published

on

Afera w Legnicy

Afera w Legnicy? Jednoznacznie stwierdzić nie można, choć padają poważne zarzuty – z fałszowaniem podpisów na kartach zawodników włącznie. Działacze związkowi robią jednak niewiele, żeby ją wyjaśnić.

Reprezentacja Polski zagra we Wrocławiu

O sprawie pierwsza poinformowała TV Regionalna oraz portal regionfan.pl (film poniżej). Paweł Czarnecki, bramkarz czwartoligowej Stali Chocianów, twierdzi, że w jego poprzednim klubie sfałszowano podpis na deklaracji gry amatora (taki kontrakt w małych ligach). Z kolei w Konfeksie Legnica twierdzą, że to zawodnik sam podpisał się na dokumencie przed nowym sezonem. Ten zaprzecza dodając, że podpisywanie się za zawodników to tym klubie “norma”.

 

Mamy więc do czynienia ze sporą aferą. To znaczy nie mamy, bo dla działaczy OZPN Legnica nie ma problemu. Jak wynika z filmu TV Regionalnej, wystarczyło, że dyrektor Konfeksu Piotr Potycz okazał przed Wydziałem Gier OZPN ową deklarację, a jego członkowie uznali, że nie budzi ona wątpliwości. Po prostu uznali, że widnieje na niej podpis piłkarza.

 

Dolnośląski Złoty But 2016/17. Oto najlepsi strzelcy w regionie (NOTOWANIE nr 1)

Innymi słowo dali wiarę działaczowi, a nie piłkarzowi, który stwierdził, że to fałszywka. Co prawda brzmi to trochę absurdalnie, ale z drugiej strony – nie można na 100 proc. stwierdzić, kto ma rację. Warto jednak, żeby sprawą się zająć, a nie przejść nad nią do porządku dziennego.

 

Ciekawi mnie jednak jeszcze coś innego. Skoro według OZPN Legnica Paweł Czarnecki jest piłkarzem Konfeksu Legnica, to jakim cudem gra w Stali Chocianów. Może się mylę, ale czy do zarejestrowania zawodnika w jednym klubie nie jest potrzebne zwolnienie z poprzedniego?

 

Dziwi ponadto beztroska działaczy w podejściu do tej sprawy. Postawę przedstawicieli OZPN Legnica już znamy. W materiale wypowiada się również Andrzej Padewski, prezes DZPN. Radzi on piłkarzowi zgłoszenie się na policję i poinformowaniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

Może to i dobra rada, ale czy to nie za mało? Mamy do czynienia ze szwindlem albo bezpodstawnym oskarżeniem. Jest problem – i warto się nad nim pochylić. I sprawę wyjaśnić. Bo rada “niech idzie na policję” oznacza, że zagadka zostanie wyjaśniona za kilka miesięcy, albo i lat.

 

Od szefa związku oczekiwałbym więc trochę więcej. Przynajmniej deklaracji, że zostanie ona sprawdzona, wyjaśniona, itp. Bo idąc tym tokiem – po co związek natychmiast reaguje, gdy dochodzi do bójek na meczach, albo atakowani są sędziowie. Może – idąc dalej tym tropem – jeśli sędzia chce, niech idzie na policję, a jak agresor zostanie skazany, albo chociaż dostanie zarzuty, to dopiero wtedy niech zajmie się nim Wydział Dyscypliny.

 

Wiem, wiem, sprawy nie są tożsame, a przewinienia zupełnie innego kalibru. Mimo wszystko jednak, nie można tylko zajmować się sprawami oczywistymi, a ty wymagające pomysłu na rozwiązanie i pewnego wysiłku są odsuwane na boczny tor.

Cały materiał z TV Regionalna

4 komentarze

4 Comments

 1. Stal

  15 września, 2016 at 4:16 pm

  Zawodnik przeszedł do klubu Stali Chocianów na zasadzie transferu definitywnego z Konfeks Legnica. Umowa została sporządzona na normalnych zasadach jak to bywa przy każdym innym transferze, klub z Legnicy udzielił zwolnienia zawodnikowi

  • ForStoper

   15 września, 2016 at 4:19 pm

   Rozumiem, czyli skąd się wziął problem? O co chodzi z podpisem zawodnika na karcie w Konfeksie?

 2. kibicek

  16 września, 2016 at 11:18 am

  Przeszedł na zasadzie transferu z powodu, który został podany w artykule. Sądzenie się i dochodzenie w tym momencie, że to podrobiony podpis zablokowałby na co najmniej pół roku przejście jego do innego zespołu. Więc nie byłoby innej opcji

 3. kibicek

  16 września, 2016 at 11:28 am

  To co się dzieje w tym OZPN-ie to kpina. Podobnie jak ze sprawą zamknięcia stadionów w Kłębanowicach. Kuźnia za o wiele większą rozróbę może grać na innym boisku w Jaworze, a Zryw dostał 5 meczów kary zamknięcia stadionu i zakaz… gry w obrębie 10 km! To jest dopiero skandal

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Pogoda sparaliżowała start rundy wiosennej. Mecze w podokręgu legnickim odwołane

Published

on

Start rundy wiosennej w niższych ligach w Podokręgu Legnica odwołany. Powodem jest fatalna pogoda panująca w regionie.

 

Transferowa bomba we wrocławskiej okręgówce. Augustyn w Wierzbicach!

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej informuję, że wszystkie mecze zaplanowane w dniach 11-12 marca w Podokręgu Legnica zostają odwołane – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.

Dodajmy, że dotyczy to meczów w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Legnica od klasy okręgowej do B klasy. Nie zostały natomiast odwołane mecz Koleje Dolnośląskie IV ligi.

 

W pozostałych okręgach Dolnego Śląska mecze nie zostały odgórnie odwołane. Patrząc jednak na pogodę, raczej nie uda się wszystkich rozegrać zgodnie z terminarzem.

 

Continue Reading

DolZPN

Dwa IV-ligowe kluby nie będą na wiosnę przyjmować kibiców gości

Published

on

Bez kibiców gości

Dwa pierwsze kluby ze wschodniej grupy IV ligi zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały na swoim stadionie zorganizowanych grup kibiców gości.

 

Najlepszy strzelec wschodniej grupy IV ligi zmienia klub

KS Piast Nowa Ruda oraz Górnik Wałbrzych – jak poinformował Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na swoim profilu na Facebooku – zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały zorganizowanych grup kibiców gości. Obie drużyny występują we wschodniej grupie IV ligi. Czy będą kolejne? O tym przekonamy się wkrótce.

 

Przypomnijmy, że przepis, który umożliwia takie decyzje działa już od dłuższego czasu. Nowością jest natomiast fakt, że przy wojewodzie dolnośląskim powstała komisja ds. bezpieczeństwa rozgrywek w niższych ligach. – Rozgrywki będą „mocniej” monitorowane i bezpieczniejsze – zauważa prezes Padewski.

 

Continue Reading

DolZPN

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Published

on

IV liga terminarz

Niespełna trzy miesiące będzie trwała runda wiosenna w IV lidze. Zacznie się szybciej, niż początkowo planowano i skończy z końcem maja. Wszystko przez finały UEFA Region’s Cup.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Najnowsze wyniki meczów kontrolnych

O tym, że to wyjątkowy sezon IV ligi wiadomo od dawna. Przede wszystkim ze względu na fakt, że – po siedmiu latach – to ostatnie rozgrywki z dwoma grupami. Powrót do jednej grupy oczywiście oznacza, że czeka nas bardzo wiele spadków do okręgówki. Bowiem w sezonie 2023/24 IV liga będzie się składała z 18 zespołów.

 

W ostatnich dniach okazało się, że będzie to również bardzo intensywna runda wiosenna. DolZPN musiał bowiem skorygować plany dotyczące terminarza. Runda wiosenna rozpocznie się tydzień wcześniej niż planowanie – zawodnicy wybiegną na boiska już w weekend 4/5 marca. Sezon zasadniczy będzie trwał do weekendu 27/28 maja. Dwie kolejki odbędą się w środę. Później jeszcze odbędą się mecze barażowe o awans do III ligi.

 

Wszystko to spowodowane zostało ogłoszeniem terminu finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup, które odbędą się w hiszpańskiej Galicji. Początkowo miały się one odbyć pod koniec czerwca, ale ostatecznie wystartują już 9 czerwca. Już 7 czerwca wszystkie ekipy, w tym reprezentacja Dolnego Śląska, muszą być na miejscu. Turniej potrwa do 17 czerwca. Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2019 roku w Bawarii (w 2021 roku finały nie dobyły się z powodu pandemii Covid 19).

 

Continue Reading

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy rozpocznie się 9 czerwca i będzie trwał do 17 czerwca 2023r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Znamy wszystkich finalistów. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

Published

on

UEFA Region’s Cup

Znamy już wszystkich finalistów, którzy w przyszłym roku zagrają w finałach amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

W przyszłym roku odbędą się finały amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Reprezentacja Dolnego Śląska, która wywalczyła awansu podczas turnieju eliminacyjnego na Łotwie, poznała wszystkich rywali, którzy powalczą o tytuł mistrzowski. Są wśród nich: Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Galicja (Hiszpania), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. na terenie jednego z finalistów. Gospodarza poznamy prawdopodobnie w styczniu.

 

Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie.

 

fot. UEFA

 

Continue Reading

To się czyta