Connect with us

DolZPN

Pomagał – nie pomagał? Po co kusić los i… komentarze kibiców

Published

on

Mecz Górnika Wałbrzych z Ruchem Zdzieszowice

Mecz Górnika Wałbrzych z Ruchem Zdzieszowice prowadził sędzia z Opolszczyzny. Goście wygrali, a gospodarze nie kryli rozczarowania postawą arbitra. Czy sędziowie powinni prowadzić mecze drużyn z tego samego związku?

 

Znacie herby klubów na Dolnym Śląsku? (QUIZ)

W ostatniej kolejce III ligi Górnik Wałbrzych grał z Ruchem Zdzieszowice. Mecz wałbrzyszan z wiceliderem z Opolszczyzny prowadził sędzia z… Opolszczyzny – Szymon Łężny. Czy fakt ten miał wpływ na wynik? Raczej nie, ale…

 

Faworyt ze Zdzieszowic wygrał 2:0 i obiektywnie patrząc, przez większość spotkania był zespołem lepszym. Bez kontrowersji się jednak nie obyło. Górnicy mają pretensje zwłaszcza o to, że byli wyjątkowo kartkowani. Bilans napomnień 7:1 “dla” gospodarzy, a większość kartek podopieczni Roberta Bubnowicza dostali za dyskusje z arbitrem, po dwóch kontrowersyjnych sytuacjach. Najpierw doszło do zamieszaniu w polu karnym Ruchu, które wywołał Damian Migalski ostro atakując bramkarz gości. Ten nie pozostał dłużny i odepchnął napastnika Górnika. Doszło do szarpaniny, ale kartki otrzymali tylko wałbrzyszanie (brak żółtka dla Grzegorza Kleemanna to kuriozum). Drugim punktem zapalnym był rzut karny po “faulu”, którego raczej nie było (o tym poniżej).

Łatwo awansowali, łatwo spadną? (3 LIGA, 4 LIGA, OKRĘGÓWKA)

Oczywiście, napomnienia same w sobie nie mają bezpośredniego wpływu na mecz, ale wiadomo, że jak zawodnik (zwłaszcza obrońca) ma już żółtko na koncie, to musi grać bardziej ostrożnie.

 

Wróćmy jeszcze do największej kontrowersji, czyli sytuacji z 45 min., gdy sędzia Łężny podyktował rzut karny, z którego goście zdobyli drugiego gola. Arbiter wskazał na wapno, choć – według chyba wszystkich obserwatorów spotkania – Damian Jaroszewski nie faulował Dariusza Zapotocznego.

 

Znamienne, że nawet na stronie… Ruchu Zdzieszowice opisali tę sytuację dość oryginalnie.

Znów w sytuacji sam na sam z Jaroszewskim znalazł się Zapotoczy, golkiper miejscowych wygrał ten pojedynek, ale impet z jakim wbiegł w niego nasz zawodnik zdecydował o tym, że arbiter wskazał na wapno.

 

W sieci można zresztą znaleźć skrót meczu. Zapotoczny oddaje strzał, “Jogi” broni, rozpędzony napastnik i interweniujący bramkarz zderzają się… Decyzja o karnym to kuriozum nr 2. Nie dziwi więc, że gospodarze protestowali po tym jak arbiter wskazał na wapno, choć efekt był taki, że “wzbogacili” się tylko o kilka kartek.

 

Cóż, sędziowie się mylą i mylić będą. Raczej trudno byłoby udowodnić tezę, że ten czy inny sędzia po cichu sprzyja swoim “ziomkom”. Ale często kibice “wiedzą swoje”.  Właśnie po to, by nie było żadnych podtekstów, nie powinno się delegować sędziów z jednego okręgu na mecze drużyny z tego okręgu. Bo teraz odczucie wałbrzyskich kibiców (i nie tylko kibiców) jest taka, że opolski sędzia pomógł opolskiej drużynie w wygranej. Prawdopodobnie nieświadomie… No własnie, zawsze zostanie to “prawdopodobnie”.

 

Z drugiej strony nie można popadać w skrajności. W 3. grupie III ligi mamy 8 drużyn z Dolnego Śląska, 7 ze Śląska, 2 z Opolszczyzny i jedną z Lubuskiego. Być może czasem jest problem z takim ułożeniem obsady, by sędziowie z danego okręgu nie gwizdali “swoim” drużynom. Więc takich sytuacji, nie da się uniknąć.

 

Przy okazji sprawdziłem, ile jesienią było takich meczów, że arbiter z danego wojewódzkiego ZPN sędziował “swoim”. W sumie I rundzie rozegrano 306 meczów (w tym jeden walkower). Pod uwagę wziąłem jednak tylko mecze między drużynami z różnych województw – tych było 206. Odejmując mecz Polkowice  – Pniówek, który zakończył się walkowerem, został 205 spotkań. Trzech arbitrów nie udało mi się ustalić, więc w sumie przeanalizowałem 202 mecze.

 

Spośród 202 meczów 34 prowadzili sędziowie z okręgu, z którego była również jedna z drużyn. Daje to w sumie niemal 17 proc. wszystkich meczów.  Co ciekawe, analizując wyniki, jakie osiągnęły drużyny gdy sędziował im rozjemca z tego samego ZPN-u – po 14 meczów zakończyło się wygraną i przegraną takiej drużyny, a 6 razy był remis.

 

Najwięcej meczów prowadzonych przez sędziego z Górnego Śląska rozegrał Górnik II Zabrze – 5 (jeden wygrany, po dwa zremisowane i przegrane przez zabrzan), a Skra Częstochowa miała 4 takie mecze. Z kolei Falubazowi Zielona Góra żadnego spotkania nie sędziował arbiter z Lubuskiego. Pozostałe ekipy miały takich meczów od 3 do 1.

 

Reasumując, na podstawie tego, o czym pisałem wyżej, jakiejś teorii o gwizdaniu pod swoich z pewnością nie da się udowodnić. Warto jednak, by obsadowy – gdy tylko się da – unikał sytuacji, że zawody prowadzi sędzia z tego samego rejonu co jedna z drużyn.

DolZPN

UEFA Regions’s Cup. Legenda Deportivo La Coruna wylosowała naszych rywali

Published

on

W niedzielę, 26 marca, odbyło się losowanie grup turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup, czyli amatorskich mistrzostw Europy. Z kim zagra reprezentacja Dolnego Śląska?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Turniej finałowy UEFA Regions’s Cup odbędzie się w dniach 9 – 17 czerwca w hiszpańskiej Galicji. W niedzielę, 26 marca, odbyło się – na stadionie Riazor w przerwie derbowego meczu Deportivo La Coruña – Celta Vigo B – losowanie grup. Uczestniczył w nim legendarny piłkarz Deportivo z czasów świetności klubu, czyli Fran Gonzalez.  Reprezentacja Dolnego Śląska trafiła do grupy B, w której zmierzy się z portugalską Lizboną, serbskim Belgradem i czeskim Zlinem.

 

Losowanie grup finałów UEFA Region’s Cup

  • Grupa A : Galicja (Hiszpnia, gospodarze), Bawaria (Niemcy), Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina), Irlandia Amatorzy (Irlandia)
  • Grupa B: Lizbona (Portugalia), Belgrad (Serbia), Zlin (Czechy), Dolny Śląsk (Polska)

 

Zwycięzcy obu grup zmierzą się w finale, który odbędzie się 17 czerwca. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego zdobytego w 2019 roku w Bawarii. Edycja turnieju mistrzowskiego w 2021 roku (na który nasza drużyna się nie załapała, bo nie została mistrzem Polski) została odwołana z powodu pandemii Covid-19.

 

fot. futgal.es

 

Continue Reading

DolZPN

Pogoda sparaliżowała start rundy wiosennej. Mecze w podokręgu legnickim odwołane

Published

on

Start rundy wiosennej w niższych ligach w Podokręgu Legnica odwołany. Powodem jest fatalna pogoda panująca w regionie.

 

Transferowa bomba we wrocławskiej okręgówce. Augustyn w Wierzbicach!

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej informuję, że wszystkie mecze zaplanowane w dniach 11-12 marca w Podokręgu Legnica zostają odwołane – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.

Dodajmy, że dotyczy to meczów w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Legnica od klasy okręgowej do B klasy. Nie zostały natomiast odwołane mecz Koleje Dolnośląskie IV ligi.

 

W pozostałych okręgach Dolnego Śląska mecze nie zostały odgórnie odwołane. Patrząc jednak na pogodę, raczej nie uda się wszystkich rozegrać zgodnie z terminarzem.

 

Continue Reading

DolZPN

Dwa IV-ligowe kluby nie będą na wiosnę przyjmować kibiców gości

Published

on

Bez kibiców gości

Dwa pierwsze kluby ze wschodniej grupy IV ligi zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały na swoim stadionie zorganizowanych grup kibiców gości.

 

Najlepszy strzelec wschodniej grupy IV ligi zmienia klub

KS Piast Nowa Ruda oraz Górnik Wałbrzych – jak poinformował Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na swoim profilu na Facebooku – zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały zorganizowanych grup kibiców gości. Obie drużyny występują we wschodniej grupie IV ligi. Czy będą kolejne? O tym przekonamy się wkrótce.

 

Przypomnijmy, że przepis, który umożliwia takie decyzje działa już od dłuższego czasu. Nowością jest natomiast fakt, że przy wojewodzie dolnośląskim powstała komisja ds. bezpieczeństwa rozgrywek w niższych ligach. – Rozgrywki będą „mocniej” monitorowane i bezpieczniejsze – zauważa prezes Padewski.

 

Continue Reading

DolZPN

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Published

on

IV liga terminarz

Niespełna trzy miesiące będzie trwała runda wiosenna w IV lidze. Zacznie się szybciej, niż początkowo planowano i skończy z końcem maja. Wszystko przez finały UEFA Region’s Cup.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Najnowsze wyniki meczów kontrolnych

O tym, że to wyjątkowy sezon IV ligi wiadomo od dawna. Przede wszystkim ze względu na fakt, że – po siedmiu latach – to ostatnie rozgrywki z dwoma grupami. Powrót do jednej grupy oczywiście oznacza, że czeka nas bardzo wiele spadków do okręgówki. Bowiem w sezonie 2023/24 IV liga będzie się składała z 18 zespołów.

 

W ostatnich dniach okazało się, że będzie to również bardzo intensywna runda wiosenna. DolZPN musiał bowiem skorygować plany dotyczące terminarza. Runda wiosenna rozpocznie się tydzień wcześniej niż planowanie – zawodnicy wybiegną na boiska już w weekend 4/5 marca. Sezon zasadniczy będzie trwał do weekendu 27/28 maja. Dwie kolejki odbędą się w środę. Później jeszcze odbędą się mecze barażowe o awans do III ligi.

 

Wszystko to spowodowane zostało ogłoszeniem terminu finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup, które odbędą się w hiszpańskiej Galicji. Początkowo miały się one odbyć pod koniec czerwca, ale ostatecznie wystartują już 9 czerwca. Już 7 czerwca wszystkie ekipy, w tym reprezentacja Dolnego Śląska, muszą być na miejscu. Turniej potrwa do 17 czerwca. Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2019 roku w Bawarii (w 2021 roku finały nie dobyły się z powodu pandemii Covid 19).

 

Continue Reading

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy rozpocznie się 9 czerwca i będzie trwał do 17 czerwca 2023r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

  • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
  • niekaralność;
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
  • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

  • Start – 26 stycznia 2023 r.;
  • Koniec – 4 marca 2023 r.;
  • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

To się czyta