Łatwo awansowali, łatwo spadną… (3 LIGA, 4 LIGA, OKRĘGÓWKA)

Trwa pierwszy sezon, gdy III liga i IV liga rozgrywane są według nowej formuły. Sprawdziliśmy, jak wyglądałyby spadki i awanse, gdyby sezon skończył się już dziś. Niestety, wnioski są mało optymistyczne. Jeśli wiosną sytuacja się nie poprawi – czeka nas fala spadków do niższych lig.

 

IV liga wschód: Remontada Wołowa. Z 0:3 na 5:3! (15. KOLEJKA)

W III lidze dolnośląskie drużyny rywalizują z ekipami z lubuskiego, opolskiego i śląskiego. W tym wypadku poziom rozgrywek zdecydowanie się podniósł, co widać również po wynikach naszych drużyn. W formule ośmiogrupowej wiodły one prym na tle drużyn z lubuskiego. Teraz jest znacznie gorzej. Z kolei IV liga została powiększona z 16 do 32 drużyn. Tutaj poziom rozgrywek nie tylko się obniżył, ale również mocno rozwarstwił, bo z okręgówek – by zapewnić skład dwóch grup – awansowało aż 16 drużyn z okręgówek. Na półmetku rozgrywek widać, że wiele z nich nie było na to gotowych, zwłaszcza sportowo.

 

O ile w zeszłym sezonie można było bardzo łatwo awansować z okręgówki czy A klasy do wyższej ligi, to teraz – przy złym układzie w II i III lidze – będzie równie łatwo spaść. I to nie tylko z IV ligi – jak wiadomo, im więcej drużyn spadnie z III ligi, będzie to miało również swoje konsekwencje w niższych klasach rozgrywkowych.

 

Pijany sędzia na meczu okręgówki

Sprawdziłem, jak sytuacja z awansami i spadkami na Dolnym Śląsku (ze szczególnym uwzględnieniem III i IV ligi oraz okręgówki) wyglądałaby, gdyby sezon zakończył się już teraz. Wnioski nie są, niestety, pomyślne – na razie sytuacja wygląda fatalnie.

 

III Liga

Z 3. grupy III ligi automatycznie spada 5 zespołów. Gdyby sezon zakończył się dziś, wśród nich byłyby aż cztery drużyny z Dolnego Śląska: Olimpia Kowary, Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych i Śląsk II Wrocław. Na tym jednak nie koniec złych wieści. Na dziś bowiem z II ligi do “naszej” III ligi spadłyby aż 3 kluby. A to oznacza, że z III do IV ligi musiałby spaść jeszcze trzy drużyny (z miejsc 11. – 13.), bowiem w przyszłym sezonie III liga będzie liczyła 16 drużyn. W takim wypadku spadkowiczem na dziś byłaby jeszcze Miedź II Legnica.

 

Oczywiście na koniec sezonu sytuacja może jeszcze się poprawić, choć – realnie patrząc – na jakąś diametralną poprawę za bardzo bym nie liczył. Myślę, że obiektywie trzeba brać pod uwagę, że będzie 4 spadkowiczów w naszym regionie. I oby było ich tylko tylu.

 

Spadek na dziś: Olimpia Kowary, Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych, Śląsk II Wrocław, Miedź II Legnica.

 

IV Liga

Co to oznacza dla IV ligi? Gdyby sezon zakończył się teraz, mielibyśmy 5 spadkowiczów z III ligi. Do III ligi awansuje jedna drużyna, zwycięzca barażu (na dziś) Zagłębie II Lubin – Foto Higiena Gać. Do tego trzeba dodać osiem drużyn z okręgówek (mistrza i wicemistrza każdej grupy). To oznacza, że z IV ligi spadłoby aż 12 zespołów – po 6 z każdej grupy.

 

Awans na dziś: Zagłębie II Lubin/Foto Higiena Gać.

Spadek na dziś wschód: Karolina Jaworzyna Śl., Orzeł Ząbkowice Śl., Bystrzyca Kąty Wr., Sokół Marcinkowice, Piast Nowa Ruda, Orzeł Sadowice.

Spadek na dziś zachód: Sparta Grębocice, Nysa Zgorzelec, Piast Wykroty, Lotnik Jeżów Sudecki, Zamet Przemków, Granica Bogatynia

 

Okręgówka

Z czterech okręgówek w regionie do IV ligi awansują mistrzowie i wicemistrzowie, czyli osiem drużyn.

Awans na dziś Wrocław: Polonia Trzebnica, Piast Żerniki

Awans na dziś Wałbrzych: Nysa Kłodzko, Górnik Boguszów-Gorce

Awans na dziś Jelenia Góra: Stella Lubomierz, Sudety Giebułtów

Awans na dziś Legnica: Odra Ścinawa, Iskra Księginice

O tym ile spadłoby drużyn z poszczególnych klas okręgowych można przeczytać niżej.

 

IV liga – jak będą wyglądały grupy w sezonie 2017/18

Zakładając, że w taki sposób – jak wygląda to na półmetku – zakończyłby się sezon, to niemal idealnie spadkowicze rozlokowaliby się do dwóch grup IV ligi. Biorąc pod uwagę czynnik geograficzny i obecny podział, to tak wyglądałyby grupy wschodnia i zachodnia w sezonie 2017/18:

 

Wschód: Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych, Śląsk II Wrocław, Foto-Higiena Gać (jeśli nie awansuje), Polonia-Stal Świdnica, Wiwa Goszcz, Unia Bardo, Pogoń Oleśnica, Victoria Świebodzice, Sokół Wielka Lipa, Bielawianka Bielawa, MKP Wołów, GKS Kobierzyce, Polonia Trzebnica, Piast Żerniki, Nysa Kłodzko, Górnik Boguszów-Gorce.

Zachód: Olimpia Kowary, Miedź II Legnica, Zagłębie II Lubin (jeśli nie awansuje), Orkan Szczedrzykowice, Apis Jędrzychowice, Stal Chocianów, AKS Strzegom, Chrobry II Głogów, Orla Wąsosz, Karkonosze Jelenia Góra, Włókniarz Mirsk, GKS Warta Bolesławiecka, Odra Ścinawa, Iskra Księginice, Stella Lubomierz, Sudety Giebułtów.

 

Gdyby awansowała Foto-Higiena, wtedy w oby grupach byłoby po 16 zespołów. Gdyby w barażu lepsze było Zagłębie II, wtedy jedna z drużyn ze wschodu musiałaby trafić do grupy zachodniej

 

Schody zaczną się “piętro” niżej. Od tego bowiem, z którego rejonu będą spadkowicze z IV ligi, będą zależały spadki w niższych ligach w poszczególnych okręgach. Gdy z jednej grupy IV będzie 6 spadkowiczów, teoretycznie może się zdarzyć, że będą to drużyny z tylko jednego okręgu.

 

Na razie tak źle nie jest. W grupy wschodniej IV ligi na dziś spadają po 3 ekipy z okręgu wrocławskiego i wałbrzyskiego, a z grupy zachodniej – 4 z jeleniogórskiego i 2 z legnickiego. Przy takich rozstrzygnięciach z poszczególnych okręgówek spadnie: po 5 ekip z wrocławskiej i wałbrzyskiej, 6 z jeleniogórskiej i 4 z legnickiej.

 

Taki scenariusz zakończenia sezonu, zwłaszcza w odniesieniu do konkretnych drużyn, to oczywiście tylko symulacja. Na wiosnę bowiem może jeszcze wiele się zmienić. Trzeba mieć również nadzieję, że swoją pozycję w rundzie rewanżowej poprawią w II lidze drużyny ze Śląska, bowiem od tego zależy ile drużyn opuści III ligę. Im będzie ich więcej, tym większe ryzyko, że znajdą się wśród nich dolnośląskie zespoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.