Connect with us

DolZPN

Łatwo awansowali, łatwo spadną… (3 LIGA, 4 LIGA, OKRĘGÓWKA)

Published

on

spadki awanse 2016/17 III liga IV liga okręgówka

Trwa pierwszy sezon, gdy III liga i IV liga rozgrywane są według nowej formuły. Sprawdziliśmy, jak wyglądałyby spadki i awanse, gdyby sezon skończył się już dziś. Niestety, wnioski są mało optymistyczne. Jeśli wiosną sytuacja się nie poprawi – czeka nas fala spadków do niższych lig.

 

IV liga wschód: Remontada Wołowa. Z 0:3 na 5:3! (15. KOLEJKA)

W III lidze dolnośląskie drużyny rywalizują z ekipami z lubuskiego, opolskiego i śląskiego. W tym wypadku poziom rozgrywek zdecydowanie się podniósł, co widać również po wynikach naszych drużyn. W formule ośmiogrupowej wiodły one prym na tle drużyn z lubuskiego. Teraz jest znacznie gorzej. Z kolei IV liga została powiększona z 16 do 32 drużyn. Tutaj poziom rozgrywek nie tylko się obniżył, ale również mocno rozwarstwił, bo z okręgówek – by zapewnić skład dwóch grup – awansowało aż 16 drużyn z okręgówek. Na półmetku rozgrywek widać, że wiele z nich nie było na to gotowych, zwłaszcza sportowo.

 

O ile w zeszłym sezonie można było bardzo łatwo awansować z okręgówki czy A klasy do wyższej ligi, to teraz ? przy złym układzie w II i III lidze – będzie równie łatwo spaść. I to nie tylko z IV ligi ? jak wiadomo, im więcej drużyn spadnie z III ligi, będzie to miało również swoje konsekwencje w niższych klasach rozgrywkowych.

 

Pijany sędzia na meczu okręgówki

Sprawdziłem, jak sytuacja z awansami i spadkami na Dolnym Śląsku (ze szczególnym uwzględnieniem III i IV ligi oraz okręgówki) wyglądałaby, gdyby sezon zakończył się już teraz. Wnioski nie są, niestety, pomyślne – na razie sytuacja wygląda fatalnie.

 

III Liga

Z 3. grupy III ligi automatycznie spada 5 zespołów. Gdyby sezon zakończył się dziś, wśród nich byłyby aż cztery drużyny z Dolnego Śląska: Olimpia Kowary, Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych i Śląsk II Wrocław. Na tym jednak nie koniec złych wieści. Na dziś bowiem z II ligi do “naszej” III ligi spadłyby aż 3 kluby. A to oznacza, że z III do IV ligi musiałby spaść jeszcze trzy drużyny (z miejsc 11. – 13.), bowiem w przyszłym sezonie III liga będzie liczyła 16 drużyn. W takim wypadku spadkowiczem na dziś byłaby jeszcze Miedź II Legnica.

 

Oczywiście na koniec sezonu sytuacja może jeszcze się poprawić, choć – realnie patrząc – na jakąś diametralną poprawę za bardzo bym nie liczył. Myślę, że obiektywie trzeba brać pod uwagę, że będzie 4 spadkowiczów w naszym regionie. I oby było ich tylko tylu.

 

Spadek na dziś: Olimpia Kowary, Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych, Śląsk II Wrocław, Miedź II Legnica.

 

IV Liga

Co to oznacza dla IV ligi? Gdyby sezon zakończył się teraz, mielibyśmy 5 spadkowiczów z III ligi. Do III ligi awansuje jedna drużyna, zwycięzca barażu (na dziś) Zagłębie II Lubin – Foto Higiena Gać. Do tego trzeba dodać osiem drużyn z okręgówek (mistrza i wicemistrza każdej grupy). To oznacza, że z IV ligi spadłoby aż 12 zespołów – po 6 z każdej grupy.

 

Awans na dziś: Zagłębie II Lubin/Foto Higiena Gać.

Spadek na dziś wschód: Karolina Jaworzyna Śl., Orzeł Ząbkowice Śl., Bystrzyca Kąty Wr., Sokół Marcinkowice, Piast Nowa Ruda, Orzeł Sadowice.

Spadek na dziś zachód: Sparta Grębocice, Nysa Zgorzelec, Piast Wykroty, Lotnik Jeżów Sudecki, Zamet Przemków, Granica Bogatynia

 

Okręgówka

Z czterech okręgówek w regionie do IV ligi awansują mistrzowie i wicemistrzowie, czyli osiem drużyn.

Awans na dziś Wrocław: Polonia Trzebnica, Piast Żerniki

Awans na dziś Wałbrzych: Nysa Kłodzko, Górnik Boguszów-Gorce

Awans na dziś Jelenia Góra: Stella Lubomierz, Sudety Giebułtów

Awans na dziś Legnica: Odra Ścinawa, Iskra Księginice

O tym ile spadłoby drużyn z poszczególnych klas okręgowych można przeczytać niżej.

 

IV liga – jak będą wyglądały grupy w sezonie 2017/18

Zakładając, że w taki sposób – jak wygląda to na półmetku – zakończyłby się sezon, to niemal idealnie spadkowicze rozlokowaliby się do dwóch grup IV ligi. Biorąc pod uwagę czynnik geograficzny i obecny podział, to tak wyglądałyby grupy wschodnia i zachodnia w sezonie 2017/18:

 

Wschód: Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych, Śląsk II Wrocław, Foto-Higiena Gać (jeśli nie awansuje), Polonia-Stal Świdnica, Wiwa Goszcz, Unia Bardo, Pogoń Oleśnica, Victoria Świebodzice, Sokół Wielka Lipa, Bielawianka Bielawa, MKP Wołów, GKS Kobierzyce, Polonia Trzebnica, Piast Żerniki, Nysa Kłodzko, Górnik Boguszów-Gorce.

Zachód: Olimpia Kowary, Miedź II Legnica, Zagłębie II Lubin (jeśli nie awansuje), Orkan Szczedrzykowice, Apis Jędrzychowice, Stal Chocianów, AKS Strzegom, Chrobry II Głogów, Orla Wąsosz, Karkonosze Jelenia Góra, Włókniarz Mirsk, GKS Warta Bolesławiecka, Odra Ścinawa, Iskra Księginice, Stella Lubomierz, Sudety Giebułtów.

 

Gdyby awansowała Foto-Higiena, wtedy w oby grupach byłoby po 16 zespołów. Gdyby w barażu lepsze było Zagłębie II, wtedy jedna z drużyn ze wschodu musiałaby trafić do grupy zachodniej

 

Schody zaczną się “piętro” niżej. Od tego bowiem, z którego rejonu będą spadkowicze z IV ligi, będą zależały spadki w niższych ligach w poszczególnych okręgach. Gdy z jednej grupy IV będzie 6 spadkowiczów, teoretycznie może się zdarzyć, że będą to drużyny z tylko jednego okręgu.

 

Na razie tak źle nie jest. W grupy wschodniej IV ligi na dziś spadają po 3 ekipy z okręgu wrocławskiego i wałbrzyskiego, a z grupy zachodniej – 4 z jeleniogórskiego i 2 z legnickiego. Przy takich rozstrzygnięciach z poszczególnych okręgówek spadnie: po 5 ekip z wrocławskiej i wałbrzyskiej, 6 z jeleniogórskiej i 4 z legnickiej.

 

Taki scenariusz zakończenia sezonu, zwłaszcza w odniesieniu do konkretnych drużyn, to oczywiście tylko symulacja. Na wiosnę bowiem może jeszcze wiele się zmienić. Trzeba mieć również nadzieję, że swoją pozycję w rundzie rewanżowej poprawią w II lidze drużyny ze Śląska, bowiem od tego zależy ile drużyn opuści III ligę. Im będzie ich więcej, tym większe ryzyko, że znajdą się wśród nich dolnośląskie zespoły.

DolZPN

UEFA Regions’s Cup. Legenda Deportivo La Coruna wylosowała naszych rywali

Published

on

W niedzielę, 26 marca, odbyło się losowanie grup turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup, czyli amatorskich mistrzostw Europy. Z kim zagra reprezentacja Dolnego Śląska?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Turniej finałowy UEFA Regions’s Cup odbędzie się w dniach 9 – 17 czerwca w hiszpańskiej Galicji. W niedzielę, 26 marca, odbyło się – na stadionie Riazor w przerwie derbowego meczu Deportivo La Coruña – Celta Vigo B – losowanie grup. Uczestniczył w nim legendarny piłkarz Deportivo z czasów świetności klubu, czyli Fran Gonzalez.  Reprezentacja Dolnego Śląska trafiła do grupy B, w której zmierzy się z portugalską Lizboną, serbskim Belgradem i czeskim Zlinem.

 

Losowanie grup finałów UEFA Region’s Cup

  • Grupa A : Galicja (Hiszpnia, gospodarze), Bawaria (Niemcy), Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina), Irlandia Amatorzy (Irlandia)
  • Grupa B: Lizbona (Portugalia), Belgrad (Serbia), Zlin (Czechy), Dolny Śląsk (Polska)

 

Zwycięzcy obu grup zmierzą się w finale, który odbędzie się 17 czerwca. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego zdobytego w 2019 roku w Bawarii. Edycja turnieju mistrzowskiego w 2021 roku (na który nasza drużyna się nie załapała, bo nie została mistrzem Polski) została odwołana z powodu pandemii Covid-19.

 

fot. futgal.es

 

Continue Reading

DolZPN

Pogoda sparaliżowała start rundy wiosennej. Mecze w podokręgu legnickim odwołane

Published

on

Start rundy wiosennej w niższych ligach w Podokręgu Legnica odwołany. Powodem jest fatalna pogoda panująca w regionie.

 

Transferowa bomba we wrocławskiej okręgówce. Augustyn w Wierzbicach!

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej informuję, że wszystkie mecze zaplanowane w dniach 11-12 marca w Podokręgu Legnica zostają odwołane – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.

Dodajmy, że dotyczy to meczów w rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg Legnica od klasy okręgowej do B klasy. Nie zostały natomiast odwołane mecz Koleje Dolnośląskie IV ligi.

 

W pozostałych okręgach Dolnego Śląska mecze nie zostały odgórnie odwołane. Patrząc jednak na pogodę, raczej nie uda się wszystkich rozegrać zgodnie z terminarzem.

 

Continue Reading

DolZPN

Dwa IV-ligowe kluby nie będą na wiosnę przyjmować kibiców gości

Published

on

Bez kibiców gości

Dwa pierwsze kluby ze wschodniej grupy IV ligi zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały na swoim stadionie zorganizowanych grup kibiców gości.

 

Najlepszy strzelec wschodniej grupy IV ligi zmienia klub

KS Piast Nowa Ruda oraz Górnik Wałbrzych – jak poinformował Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na swoim profilu na Facebooku – zdecydowały, że nie będą w rundzie wiosennej przyjmowały zorganizowanych grup kibiców gości. Obie drużyny występują we wschodniej grupie IV ligi. Czy będą kolejne? O tym przekonamy się wkrótce.

 

Przypomnijmy, że przepis, który umożliwia takie decyzje działa już od dłuższego czasu. Nowością jest natomiast fakt, że przy wojewodzie dolnośląskim powstała komisja ds. bezpieczeństwa rozgrywek w niższych ligach. – Rozgrywki będą „mocniej” monitorowane i bezpieczniejsze – zauważa prezes Padewski.

 

Continue Reading

DolZPN

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Published

on

IV liga terminarz

Niespełna trzy miesiące będzie trwała runda wiosenna w IV lidze. Zacznie się szybciej, niż początkowo planowano i skończy z końcem maja. Wszystko przez finały UEFA Region’s Cup.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Najnowsze wyniki meczów kontrolnych

O tym, że to wyjątkowy sezon IV ligi wiadomo od dawna. Przede wszystkim ze względu na fakt, że – po siedmiu latach – to ostatnie rozgrywki z dwoma grupami. Powrót do jednej grupy oczywiście oznacza, że czeka nas bardzo wiele spadków do okręgówki. Bowiem w sezonie 2023/24 IV liga będzie się składała z 18 zespołów.

 

W ostatnich dniach okazało się, że będzie to również bardzo intensywna runda wiosenna. DolZPN musiał bowiem skorygować plany dotyczące terminarza. Runda wiosenna rozpocznie się tydzień wcześniej niż planowanie – zawodnicy wybiegną na boiska już w weekend 4/5 marca. Sezon zasadniczy będzie trwał do weekendu 27/28 maja. Dwie kolejki odbędą się w środę. Później jeszcze odbędą się mecze barażowe o awans do III ligi.

 

Wszystko to spowodowane zostało ogłoszeniem terminu finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup, które odbędą się w hiszpańskiej Galicji. Początkowo miały się one odbyć pod koniec czerwca, ale ostatecznie wystartują już 9 czerwca. Już 7 czerwca wszystkie ekipy, w tym reprezentacja Dolnego Śląska, muszą być na miejscu. Turniej potrwa do 17 czerwca. Dolny Śląsk broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2019 roku w Bawarii (w 2021 roku finały nie dobyły się z powodu pandemii Covid 19).

 

Continue Reading

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy rozpocznie się 9 czerwca i będzie trwał do 17 czerwca 2023r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

  • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
  • niekaralność;
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
  • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

  • Start – 26 stycznia 2023 r.;
  • Koniec – 4 marca 2023 r.;
  • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

To się czyta