Connect with us

Okręgówka

Nowy stadion na piłkarskiej mapie regionu

Published

on

Energetyk Siechnice

Podczas rundy wiosennej, choć jeszcze nie od pierwszego meczu na własnym obiekcie, Energetyk Siechnice zacznie grać na nowym stadionie. Będzie to ogromna zmiana dla ekipy z podwrocławskiego miasteczka, która od wielu lat gra na sztucznej murawie.

 

Kolejny klub wycofał się z okręgówki. W kolejce następne?

Nowy stadion w Siechnicach otwarto w czerwcu 2016 roku. Co prawda jest to głównie obiekt lekkoatletyczny, ale swoje mecze będzie rozgrywał również miejscowy Energetyk. Trwa właśnie dostosowywanie murawy oraz innych elementów infrastruktury do wymogów licencyjnych.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy podopieczni Tomasza Rudolfa wybiegną na nową murawę. Na pewno nie będzie to podczas pierwszego domowego spotkania 25 marca ze Strzelinianką.

 

Ranking klubów z okręgówki na Dolnym Śląsku (JESIEŃ 2016)

Co ciekawe, infrastruktura lekkoatletyczna na stadionie w Siechnicach została wykonana przez firmę Saltex, która niedawno została sponsorem IV ligi dolnośląskiej. Czy to dobry prognostyk dla siechniczan, którzy aktualnie zajmują 5. miejsce w tabeli wrocławskiej klasy okręgowej?

 

Do lidera, Polonii Trzebnica, siechniczanie tracą 16 punktów, ale akurat do trzebniczan nikt nie ma raczej realnych szans się zbliżyć. Do drugiego miejsca (również premiowanego awansem), które zajmuje Piast Żerniki Wrocław, strata wynosi 8 punktów, więc jest ona z pewnością do odrobienia. W Energetyku jednak, który jest przecież beniaminkiem, nikt głośno nie mówi o awansie. Przynajmniej nie w tym sezonie.

 

fot. saltex-europa.pl

fot. saltex-europa.pl

IV liga

Terminarz sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi na Dolnym Śląsku?

Published

on

terminarz sezonu 2021/22

Znamy ramowy terminarz rozgrywek na Dolnym Śląsku w sezonie 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi? Sprawdźcie.

 

Ostatnia kolejka IV ligi. Oto możliwe warianty – kto spadnie, a kto się utrzyma?

Znamy ramowy terminarz rozgrywek od IV ligi do B klasy, a także okręgowego Pucharu Polski, w sezonie 2023/24. Ramowy, czyli wyznaczone zostały na razie daty poszczególnych kolejek. 

 

IV liga, która będzie liczyła 18 zespołów, wystartuje najszybciej – w sobotę, 12 sierpnia. Większość kolejnych lig zainauguruje rozgrywki we wtorek, 15 sierpnia. Runda jesienna zakończy się 25/26 listopada (IV liga), a w innych klasach – 18/19 listopada. Pierwsza wiosenna kolejka zaplanowana jest na 9 marca (IV liga), a tydzień później zmagania zaczną inne klasy rozgrywkowe. Koniec sezonu zaplanowano na 22/23 czerwca 2024.

 

Oto daty rozpoczęcia sezonu w poszczególnych klasach rozgrywkowych:

12 sierpnia 2023

 • IV liga 

 

15 sierpnia 2023

 • Okręgówka Wrocław
 • Okręgówka Legnica
 • Okręgówka Wałbrzych
 • Okręgówka Jelenia Góra
 • A klasa – wszystkie grupy
 • B klasa – grupy 16-zespołowe

 

27 sierpnia 2023

 • B klasa – grupy 14-zespołowe
 • C klasa – grupy 14-zespołowe

 

3 września 2023

 • B klasa – grupy 12-zespołowe
 • C klasa – grupy 12-zespołowe

 

Okręgowy Puchar Polski

 • 9 sierpnia – 1/32 finału PP
 • 30 sierpnia – 1/16 finału PP
 • 13 września – 1/8 finału PP
 • 27 września – 1/4 finału PP

 

Continue Reading

Okręgówka

Trzy mecze za “sześć punktów”. Zacięta walka o utrzymanie w okręgówce

Published

on

26. kolejka wrocławskiej okręgówki. Zwycięzcę ligi już znamy, trwa natomiast zacięta walka o utrzymanie się. 

 

Dwa utrzymania i jeden spadek. Cztery drużyny w grze

Lider, świeżo upieczony beniaminek IV ligi, zagra w niedzielę z ostatnią w tabeli Pogonią Miękinia. Wicelider z Wierzbic miał z kolei zagrać z przedostatnim GKS-em Kobierzyce, ale goście oddali mecz walkowerem. Podium zamyka Błysk Kuźniczysko, który po dramatycznej końcówce pokonał Wratislavię 2:1.

 

Wrocławianie są jedną z wielu drużyn, która walczy o utrzymanie w okręgówce. Wiele wskazuje na to, że z ligi spadnie 8 zespołów. Dość bezpieczne są już ekipy z Wołowa, Mirkowa i wrocławskich Pawłowic. Na cztery kolejki przed końcem mają kilku punktową zaliczkę, aczkolwiek do końca sezonu muszą być czujne i jeszcze kilka punktów załatwiłoby sprawę.

 

O ile Orzeł i GKS pokonali drużyny już zdegradowane, to wołowianie wygrali w Strzelinie z gospodarzami, którzy wciąż liczą na uniknięcie degradacji. Choć ich sytuacja jest na dziś najtrudniejsza.

 

Mecze za „6 punktów”, i to sąsiadów w tabeli, odbyły się też w Marszowicach i Oleśnicy. Orzeł pokonał Polonię Bielany Wrocławskie, a Pogoń uległa Breśnie Brzeźno. Między całą czwórką, a także Wratislavią, są tylko 2 punkty różnicy! Wszystko wskazuje na to, że aż 3 z nich spadnie do A klasy.

 

26. kolejka wrocławskiej okręgówki

 • Pogoń Oleśnica – Bresna Brzeźno 2:3
 • Strzelinianka Strzelin – MKP Wołów 2:4
 • Pogoń Syców – GKS Mirków 1:2
 • Błysk Kuźniczysko – Wratislavia Wrocław 2:1
 • Orzeł Marszowice – Polonia Bielany Wrocławskie 2:1
 • Orzeł Pawłowice – Piast Żerniki 2:0
 • WKS Wierzbice – GKS Kobierzyce 3:0 wo.
 • Pogoń Miękinia – Zenit Międzybórz – niedziela

 

 

 

 

 

Continue Reading

Okręgówka

Okręgówka Wrocław. Czarny scenariusz coraz bardziej prawdopodobny

Published

on

Znamy już drużynę, który wygrała wrocławską okręgówkę, a także czterech spadkowiczów. Wszystko wskazuje na to, że na koniec sezonu będzie kolejnych czterech.   

Lechia goni lidera, wiele zależy od Piasta. Znamy już 7 spadkowiczów

Do końca sezonu we wrocławskiej okręgówce zostało 5 kolejek. Część rozstrzygnięć jest już znana – Zenit Międzybórz wywalczył awans do IV ligi, a do klasy A spadają na pewno Pogoń Syców, Piast Żerniki, GKS Kobierzyce i Pogoń Miękinia. Niestety, wiele wskazuje na to, że z ligą pożegna się aż osiem zespołów.

 

Ostateczna liczba spadkowiczów będzie znana dopiero wtedy, gdy poznamy drużyny ze strefy wrocławskiej, które na pewno spadną z IV ligi. Na dziś (16 maja) jest trzech pewnych spadkowiczów, a dwóch kolejnych – Barycz Sułów i Galakticos Solna – jeszcze walczą o utrzymanie. Na to, że obie drużyny zostaną w IV lidze szanse są tylko iluzoryczne, nieco większe na to, że jedna z nich zachowa ligowy byt. Niestety, najbardziej prawdopodobny scenariusz jest jednak taki, że obie spadną.

Jeśli więc spadłoby 5 zespołów z IV ligi do wrocławskiej okręgówki, to z tą ligą pożegna się aż 8 ekip, a więc połowa stawki. To by oznaczało, że wciąż zagrożone są wszystkie drużyny pozostałe w grze, właściwie tylko bez lidera z Międzyborza i wicelidera z Wierzbic.

 

Oczywiście, sytuacja trzeciego w tabeli Błysku Kuźniczysko (49 pkt.) jest nieporównywalnie lepsza niż 12. Strzelinianki (36 pkt.), ale nawet ci pierwsi, przy jakimś wyjątkowo niekorzystnym zbiegu okoliczności, mogliby jeszcze spaść z ligi.

Na dziś w strefie spadkowej są Pogoń Oleśnica (40 pkt.), Orzeł Marszowice (38 pkt.), Bresna Brzeźno (38 pkt.) i Strzelinianka Strzelin (36 pkt.). Różnice w środku tabeli są jednak bardzo niewielkie i większość zespołów nad strefą spadkową ma zaledwie kilka punktów przewagi. To oznacza, że losy degradacji mogą ważyć się nawet do ostatniej kolejki. Zwłaszcza że w każdej z nich, aż do końca rozgrywek, nie będzie brakowało bezpośrednich meczów zespołów walczących o utrzymanie.

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

IV liga

Iskra wygrywa legnicką okręgówkę i wraca do IV ligi

Published

on

Iskra Księginice wraca do IV ligi. Na pięć kolejek przed końcem sezonu podopieczni Piotra Stańki zapewnili sobie zwycięstwo w legnickiej okręgówce.

 

Nowa drużyna na Dolnym Śląsku. Rycerz szuka trenera

Jeden rok trwał rozbrat z IV ligą zawodników z Księginic. Po spadku w zeszłym sezonie do legnickiej okręgówki, Iskra zwyciężyła w niej na pięć kolejek przed końcem sezonu. Awans przypieczętowała zwycięstwem ze Zrywem Kłębanowice 3:1. Hat-tricka w niedzielnym meczu dla gospodarzy ustrzelił Maciej Kusztal.

Na pięć kolejek przed końcem Iskra ma 17 punktów przewagi nad drugą Stalą Chocianów.

 

Księginiczanie są drugą ekipą na Dolnym Śląsku, która zapewniła już sobie awans do IV ligi – w sobotę dokonał tego Zenit Międzybórz, który wygrał wrocławską okręgówkę.  

Continue Reading

Okręgówka

Remontada lidera w meczu z Błyskiem. Awans Zenitu do IV ligi

Published

on

Błysk prowadził z Zenitem 2:0, ale lider odwrócił losy meczu i wygrał 4:2. Na pięć kolejek przed końcem sezonu międzyborzanie zapewnili sobie awans do IV ligi.

 

Kadra na finały UEFA Region’s Cup zredukowana. Oto 26 wybrańców

Wydarzeniem 25. kolejki wrocławskiej okręgówki był mecz w Międzyborzu, gdzie lider podejmował trzeci w tabeli Błysk. Po bramkach Wiktora Flarskiego i Jakuba Pancerza goście sensacyjnie prowadzili 2:0 po 25 minutach spotkania.

Zenit złapał kontakt w 30. min. po golu Grzegorza Kuświka z rzutu karnego. Losy spotkania rozstrzygnęły się w samej końcówce, gdy na listę strzelców – między 80. i 90. minutą – wpisali się Piotr Kotwa, Szymon Rusiecki i Filip Szczypkowski.

 

Zenit wygrał 4:2 i, wobec czwartkowej porażki WKS-u Wierzbice z MKP Wołów, zapewnił sobie awans do IV ligi na pięć kolejek przed końcem.

 

fot. Zenit Międzybórz 

 

 

Continue Reading

Okręgówka

Kiepska wiosna Pogoni. Rezygnacja trenera po 0:7

Published

on

zmiana trenera

Zmiana trenera Pogoni Oleśnica, zespołu z wrocławskiej okręgówki. Po rezygnacji Marcina Jurasika, zespół do końca rozgrywek poprowadzi Filip Balcerzak.

 

Ile drużyn spada z II ligi, III ligi, IV ligi i okręgówki? Zasady spadków 2022/23

W środę, 3 maja, odbył się awansem mecz wrocławskiej okręgówki między Pogonią Oleśnica i Strzelinianką Strzelin. Goście wygrali 7:0, a po spotkaniu z funkcji trenera oleśniczan zrezygnował Marcin Jurasik.

 

Do końca sezonu drużynę poprowadzi Filip Balcerzak, a wspierał go będzie Leon Cygan. Kolejne spotkanie zespół seniorów Pogoni Oleśnica rozegra 14 maja we Wrocławiu z Piastem Żerniki. Nowy sztab szkoleniowy ma więc aż 11 dni na przygotowanie zespołu do tego bardzo ważnego meczu – poinformował klub na swoim profilu na Facebooku.

 

Porażka ze Strzelinianką była czwarta z rzędu i siódma na wiosnę Pogoni. Oleśniczanie, którzy po rundzie jesiennej zajmowali 2. miejsce w tabeli, obecnie zajmują miejsce 9. i czeka ich trudna walka o utrzymanie w lidze.

 

Continue Reading

To się czyta