Transfer Piotra Zielińskiego? Miliony trafią na Dolny Śląsk

Piotr Zieliński przejdzie z Napoli do któregoś z futbolowych gigantów za 70 mln euro? Od kilku dni spekulują o tym media. Gdyby doszło do takiej transakcji to dzięki niej 4,5 mln zł trafiłoby do dwóch dolnośląskich klubów.

 

Dolnośląskie transfery. Kto się wzmocnił, kto osłabił? [SONDA]

Piotr Zieliński z Napoli jest ostatnio na ustach niemal wszystkich kibiców. Dwie fenomenalne asysty w meczu z Bolonią (wygranym przez klub Polaka 7:1) sprawiły, że Zielińskim po spotkaniu zachwycano się nie mniej niż strzelcami bramek. W samych superlatywach wypowiadał się również trener neapolitańczyków Maurizio Sarri. Szkoleniowiec SSC ma jednak zmartwienie, bowiem obawia się, że po jego pomocnika zgłoszą wkrótce się największe kluby Europy.

 

Oczywiście nie stanie się to tej zimy, bowiem w głównych ligach okienko transferowe już się zamknęło. Ale latem… Kto wie. Oczywiście Napoli, które przed sezonem kupiło Polaka za 14 mln euro może odrzucać oferty kupna. Ale tylko do wysokości kwoty odstępnego, które znalazło się w kontrakcie. Włoskie media piszą o 70 mln euro (niektóre o 65 mln).

Dolnośląskie kluby 20 lat później [MAPA]

Trener Sarri uważa, że już wkrótce ktoś może tyle wyłożyć za reprezentanta Polski. Zieliński ma być w orbicie zainteresowań m.in. Realu Madryt, Chelsea czy Liverpoolu. Co ciekawe, zamiast do Napoli latem ubr. Zieliński był ponoć bliski przejścia właśnie do The Reds. Gdyby teraz Anglicy zapłacili za niego pięć razy więcej, to księgowy na Anfield dostanie chyba zawału.

 

Oczywiście od spekulacji do transferu jeszcze daleka droga. Również kwota może być inna. Jeśli jednak Zieliński utrzyma formę oraz to, że niemal z każdą rundą staje się lepszym zawodnikiem, to za jakiś czas transfer za 70 mln euro może stać się faktem.

 

Jeśli Zieliński trafiłby do któregoś z gigantów spoza Włoch, co jest raczej pewne, jeśli ktoś wyłoży takie pieniądze, będzie to świetna informacja również dla… dwóch dolnośląskich klubów – Zagłębia Lubin i Orła Ząbkowice Śl. Dostaną one ogromne pieniądze w ramach tzw. solidarity payment.
Piotr Zieliński jest wychowankiem Orła Ząbkowice. Do klubu, który obecnie gra w dolnośląskiej IV lidze trafił w wieku 11 lat. Gdy miał 13. przeszedł do Zagłębia Lubin. Stamtąd wyjechał do Udinese w wieku 17 lat.

 

W ramach tzw. solidarity payment 5 procent sumy transferowej przypada klubom, które miały wpływ na jego rozwój od 12. do 23. roku życia (dzielona jest ona procentowo w zależności od wieku gracza). Gdyby Zieliński odszedł z Napoli za 70 mln euro (301 mln zł), to na solidarity payment przypadłoby 3,5 mln euro (15,05 mln zł).

 

Orzeł Ząbkowice Śl. mógłby liczyć na 5 proc. tej kwoty (15,05 mln zł), czyli ok. 750 tys. zł, a Zagłębie na aż 25 proc., czyli ok. 3 mln 760 tys. zł.

 

Oczywiście, takie pieniądze będą możliwe tylko wtedy, kiedy Zieliński przejdzie do innej ligi niż włoska. Bo solidarity payment wypłaca się w przypadku transferów międzynarodowych, a nie między klubami w ramach jednej federacji.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.