Connect with us

Okręgówka

Wyścig zbrojeń w okręgówce. Co to będzie za walka o IV ligę!

Published

on

okręgówka wrocław walka o awans

Runda wiosenna we wrocławskiej okręgówce zapowiada się pasjonująco. Walkę o awans do IV ligi zapowiadają co najmniej trzy zespoły, a jeszcze kilka innych może się w niej liczyć. A miejsca są tylko dwa…

 

TOP 10 klubów w okręgach na Dolnym Śląsku

Tak naprawdę, realnie patrząc, pozostało jedno miejsce, o które mogą walczyć drużyny z czołówki. Bo pierwsze niemal na 100 proc. utrzyma lider z Trzebnicy. Jesienią Polonia wygrała wszystkie mecze i chyba tylko kataklizm mógłby sprawić, że podopieczni Sławomira Kołodzieja nie wrócą do IV ligi. Choć szczerze mówiąc, trudno sobie wyobrazić, co to mogłoby być…

 

Tak wygląda aktualnie czołówka wrocławskiej okręgówki

 1. Polonia Trzebnica [su_label type=”success”]45[/su_label] [su_label type=”important”]58 – 8[/su_label]
 2. Piast Żerniki Wrocław [su_label type=”success”]37[/su_label] [su_label type=”important”]37 – 19[/su_label]
 3. Zachód Sobótka [su_label type=”success”]31[/su_label] [su_label type=”important”]41 – 27[/su_label]
 4. Strzelinianka Strzelin [su_label type=”success”]29[/su_label] [su_label type=”important”]25 – 17[/su_label]
 5. Energetyk Siechnice [su_label type=”success”]29[/su_label] [su_label type=”important”]33 – 25[/su_label]
 6. Polonia Środa Śląska [su_label type=”success”]26[/su_label] [su_label type=”important”]26 – 21[/su_label]

 

Mimo tego, że trzebniczanie wydają się poza zasięgiem rywali, walka o IV ligę we wrocławskiej okręgówce zapowiada się bardzo interesująco. Bo o jedno miejsce powalczą co najmniej 2 drużyny, a może nawet więcej drużyn. Różnice punktowe nie są bardzo duże, a to oznacza wielkie emocje do końca seoznu.

 

Nowe zasady kursów trenerskich [CENY]

Na lidera wyścigu zbrojeń za plecami Polonii Trzebnica wyrasta Zachód Sobótka, który sięga po zawodników, którzy jesienią grali m.in. w III i IV lidze. Jako pierwszy do zespołu (i do swojego brata) dołączył Norbert Pierzga z Górnika Wałbrzych. Jak informuje portal dolpilka.pl, na tym nie koniec wzmocnień. Do beniaminka doszli jeszcze Bartłomiej Jankowski (MKP Wołów), Maciej Kowalczyk (Bumerang Wrocław) oraz bramkarz Tomasz Zajączkowski (ostatnio niższe ligi niemieckie).

 

Kart ? a więc nazwisk testowanych zawodników – na razie nie odkrywa wicelider z Żernik. Ekipę Piasta niedawno spotkała tragedia, bowiem zmarł prezes Jan Krempowicz ? człowiek-instytucja w Piaście. Jak zapowiadają jednak w klubie, ten cios tylko wzmocni zespół, który za cel stawia sobie awans. Zwłaszcza że ekipa z Żernik ma sześć punktów przewagi nad Zachodem i jest to spory handicap na starcie rundy wiosennej.

 

Z grupy pościgowej za podium najsolidniej prezentuje się beniaminek z Siechnic. Energetyk może nie dokonał specjalnie spektakularnych wzmocnień, ale nowi zawodnicy powinni ? sądząc po sparingach ? wnieść do drużyny sporo jakości. Bramki dla nowego zespołu już strzela Maciej Bogacki, który przyszedł z Wratislavii. Coraz lepiej radzi sobie również Andrzej Kosior, który powrócił do Siechnic z wypożyczenia z IV-ligowego Sokoła Marcinkowice. Ponadto czarno-żółte barwy przywdzieją na wiosnę Maciej Zapał (Pogoń Oleśnica) oraz Bartosz Browarczyk (Bumerang Wrocław).

 

Na razie trudno powiedzieć, na co będzie stać ekipy ze Strzelina i Środy Śląskiej. Strzelinianka ma na razie pewne kłopoty kadrowe i jej skład może być wiosną odmłodzony. To będzie zapewne oznaczało, że trudno będzie podopiecznym Bartłomieja Miokdy utrzymać wysokie 4. miejsce. Z drugiej strony, zwłaszcza jeśli uda się jeszcze wzmocnić skład (na celowniku strzelinian jest m.in. Mateusz Respekta z Henrykowianki), Strzelinianka będzie mogła napsuć sporo krwi drużynom walczącym o awans.

 

Podobnie jak Polonia Środa Śląska. Podopieczni Mirosława Drączkowskiego rozpoczną sezon tydzień wcześniej (zaległy mecz z KS-em Żórawina) i jeśli wygrają zbliżą się do 3. Zachodu na dwa oczka. Na razie poloniści nie wzmocnili się specjalnie, ale nawet bez tego będą groźni dla każdej drużyny.

 

Mecze ze sobą drużyn z czołówki

 

Mówi się ? zwłaszcza w kontekście najsilniejszych lig – że mistrzostwa nie zdobywa się w meczach z najsilniejszymi rywalami, ale z tymi słabszymi, gdy strata punktów może być szczególnie kosztowna. Często to prawda, ale chyba ma mniejsze zastosowanie w niższych ligach, gdzie różnice w poziomie drużyn nie są łatwe do zniwelowania. Oczywiście, o niespodzianki nietrudno również w okręgówce, ale raczej skłaniałbym się ku tezie, że o awansie zdecydują mecze bezpośrednie między zainteresowanymi ekipami.

 

Niemal co kolejkę drużyny z pierwszej szóstki będą grały między sobą. Już w 17. kolejce dojdzie do arcyciekawego meczu Piasta z Zachodem, czyli 2. i 3. drużyny w tabeli. Oczywiście o niczym jeszcze on nie zdecyduje, ale… może mieć spory wpływ na dalszą rywalizację.

 

Z kolei na początku wiosny najwięcej spotkań z czołowymi drużynami będzie miał Energetyk, który do 23. kolejki zmierzy się ze wszystkimi rywalami (2 mecze u siebie i 3 na wyjeździe). Wtedy już będzie w zasadzie wiadomo, czy siechniczanie powalczą o coś więcej niż tylko górna półówka tabeli.

 

17. kolejka – 25-26 marca

 • Energetyk Siechnice – Strzelinianka Strzelin
 • Piast Żerniki Wrocław – Zachód Sobótka

18. kolejka – 1-2 kwietnia

 • Polonia Środa Śląska – Energetyk Siechnice

20. kolejka – 15 kwietnia

 • Polonia Trzebnica – Energetyk Siechnice

22. kolejka – 29-30 kwietnia

 • Strzelinianka Strzelin – Polonia Środa Śląska
 • Zachód Sobótka – Energetyk Siechnice

23. kolejka – 6-7 maja

 • Energetyk Siechnice – Piast Żerniki Wrocław

24. kolejka – 10 maja

 • Polonia Trzebnica – Strzelinianka Strzelin

25. kolejka – 13-14 maja

 • Polonia Środa Śląska – Polonia Trzebnica

26. kolejka – 20-21 maja

 • Zachód Sobótka – Strzelinianka Strzelin

27. kolejka – 27-28 maja

 • Polonia Środa Śląska – Zachód Sobótka
 • Strzelinianka Strzelin – Piast Żerniki Wrocław

28. kolejka – 3-4 czerwca

 • Piast Żerniki Wrocław – Polonia Środa Śląska

29. kolejka – 10-11 czerwca

 • Polonia Trzebnica – Zachód Sobótka

30. kolejka – 17-18 czerwca

 • Piast Żerniki Wrocław – Polonia Trzebnica

IV liga

Kadrowej rewolucji w Wierzbicach ciąg dalszy. Rośnie nowy faworyt?

Published

on

Pięciu kolejnych zawodników wzmocniło WKS Wierzbice, drużynę z wrocławskiej okręgówki. To doświadczeni gracze z III i IV ligi.

 

Finał, półfinały i zaległe mecze. W niższych ligach startuje runda wiosenna

Niedawno pisaliśmy o trzech pierwszych transferach WKS-u Wierzbice, który zajmuje po rundzie jesiennej 3. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki. Minęło kilka dni, a do zespołu – również nowego – trenera Jacka Fojny dołączyło kolejnych 5 zawodników. Ponownie to grupa doświadczonych graczy, którzy mają na koncie wiele spotkań na boiskach III i IV ligi.

 

Aż trzech zawodników przeniosło się do Wierzbic z IV-ligowej Polonii-Stali Świdnica. Są to: Sławomir Orzech, Adam Niedzwiedzki i Damian Chajewski. Z ekipy lidera IV ligi Słowianina Wolibórz do WKS-u przeszedł natomiast Mateusz Krzymiński.

Z III-ligowego LZS-u Starowice pozyskano napastnika Eltona Santosa, który kilka sezonów spędził również w Lechii Dzierżoniów.

 

Do kadry WKS-u doszło już w przerwie zimowej ośmiu, doświadczonych graczy. Nieykluczone jednak, że to nie koniec szaleństw na rynku transferowym. To powoduje, że niemal z automatu wierzbiczanie stają się jednym z głównych faworytów do awansu do IV ligi. Przypomnijmy, że po rundzie jesiennej WKS zajmuje 3. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki. Do lidera, Błyskawicy Gać, traci 5 punktów.’

Przypomnijmy, że do IV ligi bezpośrednio awansuje mistrz okręgówki, a druga drużyna w tabeli na koniec sezonu zagra baraż z zespołem z IV ligi.

 

Fot. WKS Wierzbice

 

Continue Reading

IV liga

Z lidera okręgówki do lidera IV ligi. Plus powrót z wypożyczenia

Published

on

Oleh Spirov został nowym zawodnikiem Słowianina Wolibórz. Do zespołu lidera IV ligi wrócił z wypożyczenia Tytus Data.

 

UEFA Region’s Cup. Sztab dolnośląskiej kadry sprawdzi 38 zawodników

Oleh Spirov ma 31 lat, jest środkowym pomocnikiem. Do ekipy lidera IV ligi trafił z zespołu… lidera wrocławskiej okręgówki, czyli Błyskawicy Gać. – Oleh to wychowanek akademii Szachtara Donieck, a jako senior występował w Metalurgu Zaporoże i Krystalu Chersoń. Po przyjeździe do Polski był zawodnikiem WKS-u Wierzbice, Sokoła Marcinkowic, a ostatnie pół roku spędził w Gaci. Pomocnik słynie ze świetnie ułożonej lewej nogi i na pewno dołoży kilka opcji rozegrania w drużynie trenera Siemińskiego – informuje Słowianin na swoim profilu na Facebooku.

 

W rundzie wiosennej w kadrze zespołu z Woliborza znajdzie się również Tytus Data. Wrócił on po półrocznym wypożyczeniu do Nysy Kłodzko. – Młody obrońca trafił do kłodzkiego zespołu z końcem sierpnia. Teraz wraca, aby po kroku w tył, zrobić dwa kolejne naprzód – informuje Słowianin.

 

Fot. Słowianin Wolibórz

 

Continue Reading

Okręgówka

Bramkarz, obrońca i napastnik. WKS wzmacnia się przed rundą wiosenną

Published

on

WKS Wierzbice najpierw zmienił trenera, a teraz wzmacnia kadrę zespołu, który w rundzie wiosennej ma powalczyć o awans do IV ligi.

 

Bracia znów razem. Trener i najlepszy strzelec w historii

Od tygodnia trenerem WKS-u Wierzbice jest Jacek Fojna, który zmienił Grzegorza Podstawka, a teraz klub z wrocławskiej okręgówki poinformował o pierwszych wzmocnieniach. Potwierdziły się spekulacje, że wraz z trenerem z Nowej Rudy przeniosą się dwaj zawodnicy – Damian Jaroszewski i Patryk Chrapek.

Damian Jaroszewski to doświadczony, 41-letni bramkarz, który ma za sobą występy m.in. w Śląsku Wrocław, choć przez większość kariery związany był z Górnikiem Wałbrzych. W ostatnich latach, oprócz Piasta, reprezentował barwy Orła Lubawka, Błyskawicy Gać czy AKS-u Strzegom.

 

31-letni obrońca Patryk Chrapek ostatnie 1,5 sezonu, podobnie jak Jaroszewski, spędził w Nowej Rudzie. Wcześniej przez kilka sezonów był podporą Lechii Dzierżoniów, a w swoim CV ma również takie kluby jak AKS Strzegom, Zjednoczeni Żarów, Bielawianka Bielawa czy Polonia-Stal Świdnica.

 

Siłę ognia wierzbiczan wzmocnił natomiast Brazylijczyk Alefe Lima. 29-latek przez ostatnie lata związany był z III-ligową Ślęzą Wrocław, z której był wypożyczany był m.in. do Słowianina Wolibórz, Piasta Nowa Ruda, GKS-u Mirków, a wcześniej grał również w Polonii-Stali Świdnica.

 

Fot. WKS Wierzbice

 

Continue Reading

Okręgówka

Ofensywny zawodnik wraca do lidera IV ligi

Published

on

Szymon Tragarz wrócił do Słowianina Wolibórz z Piasta Nowa Ruda, do którego był wypożyczony w rundzie jesiennej.

 

Bez niespodzianki. Jacek Fojna trenerem WKS-u

Milo nam poinformować, że po półrocznym wypożyczeniu do KS Piast Nowa Ruda do zespołu wrócił Szymon Tragarz! Skrzydłowy jesienią zagrał w dwunastu spotkaniach, w których zdobył dwa gole i zaliczył siedem asyst. Teraz wraca, aby załatwić sprawy, które pokrzyżowała fatalna kontuzja – poinformował Słowianin na swoim profilu na Facebooku.

 

25-letni zawodnik, który może grać zarówno w ataku, jak i na skrzydle, pierwsze kroki stawiał w Gryfie Świdnica, po którym kilka lat spędził w młodzieżowych drużynach Zagłębia Lubin oraz w rezerwach Miedziowych. W kolejnych sezonach występował na boiskach takich klubów jak Polonia-Stal Świdnica, Górnik Wałbrzych czy Ślęza Wrocław.

 

Przed poprzednim sezonem Szymon Tragarz trafił do Słowianina Wolibórz, jednak podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Region’s Cup w Rydze doznał poważnej kontuzji. Po dojściu do zdrowia został wypożyczony do Piasta Nowa Ruda, by wrócić do optymalnej formy.

 

 

Continue Reading

Okręgówka

Bez niespodzianki. Jacek Fojna trenerem WKS-u

Published

on

Niespodzianki nie było. Jacek Fojna został nowym trenerem WKS-u Wierzbice, zespołu z wrocławskiej okręgówki.

Czołowa drużyna okręgówki bez trenera. Kto następcą?

Na początku tygodniu z funkcją trenera WKS-u Wierzbice, trzeciej drużyny po rundzie jesiennej wrocławskiej okręgówki, pożegnał się Grzegorz Podstawek. – Wspólnie z prezesem zdecydowaliśmy o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Dziękuję za te ostatnie półtora roku spędzone w klubie – powiedział Grzegorz Podstawek.

 

Klub z Wierzbic długo nie informował o jego następcy, choć było wiadomo, że drużynę przejął Jacek Fojna. Oficjalnie zostało to potwierdzone w sobotni (17 lutego) wieczór. – Mamy zaszczyt ogłosić, że naszym nowym trenerem został Jacek Fojna. Trener z ogromnym doświadczeniem i pasją do piłki nożnej. Jesteśmy pewni, że poprowadzi naszych zawodników do wielu sukcesów. Witaj w naszej drużynie, trenerze – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

 

Jacek Fojna ostatnie półtora sezonu spędził w Piaście Nowa Ruda, który najpierw utrzymał w IV lidze, a w rundzie jesiennej  poprowadził swoich podopiecznych do wysokiej, szóstej pozycji. Wcześniej prowadził takie zespoły jak Grom Witków, Górnik Wałbrzych, Foto-Higienę Gać czy Orzeł Lubawka.

 

Fot. WKS Wierzbice 

 

Continue Reading

Okręgówka

Czołowa drużyna okręgówki bez trenera. Kto następcą?

Published

on

Grzegorz Podstawek WKS Wierzbice

Grzegorz Podstawek nie jest już trenerem WKS-u Wierzbice, czołowej drużyny z wrocławskiej okręgówki. Kto zostanie jego następcą?

 

IV-ligowy Piast znów zmienił trenera. To już trzeci szkoleniowiec w sezonie

Niespodziewana zmiana trenera WKS-u Wierzbice. – Z dniem dzisiejszym trener Grzegorz Podstawek przestał pełnić funkcję trenera zespołu WKS Wierzbice. Dziękujemy za cały ten czas poświęcony naszemu klubowi i życzymy powodzenia w dalszej pracy trenerskiej – poinformował klub na swoim profilu na Facebooku we wtorek (13 lutego).

Na razie nie wiadomo, kto zostanie jego następcą. – Nazwisko nowego trenera podamy w najbliższym czasie – dodał klub. Nieoficjalnie mówi się, że wysoko na liście kandydatów jest Jacek Fojna, który niedawno rozstał się z IV-ligowym Piastem Nowa Ruda.

 

Przypomnijmy, że Grzegorz Podstawek został trenerem WKS-u na początku września 2022 roku. Był to wtedy dla niego powrót do Wierzbic, bowiem niespełna 45-letni szkoleniowiec prowadził zespół z gminy Kobierzyce już wcześniej – od stycznia 2019 do stycznia 2021 roku.

W zeszłym sezonie WKS zajął 2. miejsce w tabeli okręgówki ustępując tylko Zenitowi Międzybórz, który przebojem awansował do IV ligi. Po rundzie jesiennej bieżącego sezonu wierzbiczanie zajmują 3. miejsc, ze stratą 5 punktów do liderującej Błyskawicy Gać.

 

Fot. NI-FO Marcin Folmer

 

Continue Reading

To się czyta3