Wyścig zbrojeń w okręgówce. Co to będzie za walka o IV ligę!

Runda wiosenna we wrocławskiej okręgówce zapowiada się pasjonująco. Walkę o awans do IV ligi zapowiadają co najmniej trzy zespoły, a jeszcze kilka innych może się w niej liczyć. A miejsca są tylko dwa…

 

TOP 10 klubów w okręgach na Dolnym Śląsku

Tak naprawdę, realnie patrząc, pozostało jedno miejsce, o które mogą walczyć drużyny z czołówki. Bo pierwsze niemal na 100 proc. utrzyma lider z Trzebnicy. Jesienią Polonia wygrała wszystkie mecze i chyba tylko kataklizm mógłby sprawić, że podopieczni Sławomira Kołodzieja nie wrócą do IV ligi. Choć szczerze mówiąc, trudno sobie wyobrazić, co to mogłoby być…

 

Tak wygląda aktualnie czołówka wrocławskiej okręgówki

 1. Polonia Trzebnica 45 58 – 8
 2. Piast Żerniki Wrocław 37 37 – 19
 3. Zachód Sobótka 31 41 – 27
 4. Strzelinianka Strzelin 29 25 – 17
 5. Energetyk Siechnice 29 33 – 25
 6. Polonia Środa Śląska 26 26 – 21

 

Mimo tego, że trzebniczanie wydają się poza zasięgiem rywali, walka o IV ligę we wrocławskiej okręgówce zapowiada się bardzo interesująco. Bo o jedno miejsce powalczą co najmniej 2 drużyny, a może nawet więcej drużyn. Różnice punktowe nie są bardzo duże, a to oznacza wielkie emocje do końca seoznu.

 

Nowe zasady kursów trenerskich [CENY]

Na lidera wyścigu zbrojeń za plecami Polonii Trzebnica wyrasta Zachód Sobótka, który sięga po zawodników, którzy jesienią grali m.in. w III i IV lidze. Jako pierwszy do zespołu (i do swojego brata) dołączył Norbert Pierzga z Górnika Wałbrzych. Jak informuje portal dolpilka.pl, na tym nie koniec wzmocnień. Do beniaminka doszli jeszcze Bartłomiej Jankowski (MKP Wołów), Maciej Kowalczyk (Bumerang Wrocław) oraz bramkarz Tomasz Zajączkowski (ostatnio niższe ligi niemieckie).

 

Kart – a więc nazwisk testowanych zawodników – na razie nie odkrywa wicelider z Żernik. Ekipę Piasta niedawno spotkała tragedia, bowiem zmarł prezes Jan Krempowicz – człowiek-instytucja w Piaście. Jak zapowiadają jednak w klubie, ten cios tylko wzmocni zespół, który za cel stawia sobie awans. Zwłaszcza że ekipa z Żernik ma sześć punktów przewagi nad Zachodem i jest to spory handicap na starcie rundy wiosennej.

 

Z grupy pościgowej za podium najsolidniej prezentuje się beniaminek z Siechnic. Energetyk może nie dokonał specjalnie spektakularnych wzmocnień, ale nowi zawodnicy powinni – sądząc po sparingach – wnieść do drużyny sporo jakości. Bramki dla nowego zespołu już strzela Maciej Bogacki, który przyszedł z Wratislavii. Coraz lepiej radzi sobie również Andrzej Kosior, który powrócił do Siechnic z wypożyczenia z IV-ligowego Sokoła Marcinkowice. Ponadto czarno-żółte barwy przywdzieją na wiosnę Maciej Zapał (Pogoń Oleśnica) oraz Bartosz Browarczyk (Bumerang Wrocław).

 

Na razie trudno powiedzieć, na co będzie stać ekipy ze Strzelina i Środy Śląskiej. Strzelinianka ma na razie pewne kłopoty kadrowe i jej skład może być wiosną odmłodzony. To będzie zapewne oznaczało, że trudno będzie podopiecznym Bartłomieja Miokdy utrzymać wysokie 4. miejsce. Z drugiej strony, zwłaszcza jeśli uda się jeszcze wzmocnić skład (na celowniku strzelinian jest m.in. Mateusz Respekta z Henrykowianki), Strzelinianka będzie mogła napsuć sporo krwi drużynom walczącym o awans.

 

Podobnie jak Polonia Środa Śląska. Podopieczni Mirosława Drączkowskiego rozpoczną sezon tydzień wcześniej (zaległy mecz z KS-em Żórawina) i jeśli wygrają zbliżą się do 3. Zachodu na dwa oczka. Na razie poloniści nie wzmocnili się specjalnie, ale nawet bez tego będą groźni dla każdej drużyny.

 

Mecze ze sobą drużyn z czołówki

 

Mówi się – zwłaszcza w kontekście najsilniejszych lig – że mistrzostwa nie zdobywa się w meczach z najsilniejszymi rywalami, ale z tymi słabszymi, gdy strata punktów może być szczególnie kosztowna. Często to prawda, ale chyba ma mniejsze zastosowanie w niższych ligach, gdzie różnice w poziomie drużyn nie są łatwe do zniwelowania. Oczywiście, o niespodzianki nietrudno również w okręgówce, ale raczej skłaniałbym się ku tezie, że o awansie zdecydują mecze bezpośrednie między zainteresowanymi ekipami.

 

Niemal co kolejkę drużyny z pierwszej szóstki będą grały między sobą. Już w 17. kolejce dojdzie do arcyciekawego meczu Piasta z Zachodem, czyli 2. i 3. drużyny w tabeli. Oczywiście o niczym jeszcze on nie zdecyduje, ale… może mieć spory wpływ na dalszą rywalizację.

 

Z kolei na początku wiosny najwięcej spotkań z czołowymi drużynami będzie miał Energetyk, który do 23. kolejki zmierzy się ze wszystkimi rywalami (2 mecze u siebie i 3 na wyjeździe). Wtedy już będzie w zasadzie wiadomo, czy siechniczanie powalczą o coś więcej niż tylko górna półówka tabeli.

 

17. kolejka – 25-26 marca

 • Energetyk Siechnice – Strzelinianka Strzelin
 • Piast Żerniki Wrocław – Zachód Sobótka

18. kolejka – 1-2 kwietnia

 • Polonia Środa Śląska – Energetyk Siechnice

20. kolejka – 15 kwietnia

 • Polonia Trzebnica – Energetyk Siechnice

22. kolejka – 29-30 kwietnia

 • Strzelinianka Strzelin – Polonia Środa Śląska
 • Zachód Sobótka – Energetyk Siechnice

23. kolejka – 6-7 maja

 • Energetyk Siechnice – Piast Żerniki Wrocław

24. kolejka – 10 maja

 • Polonia Trzebnica – Strzelinianka Strzelin

25. kolejka – 13-14 maja

 • Polonia Środa Śląska – Polonia Trzebnica

26. kolejka – 20-21 maja

 • Zachód Sobótka – Strzelinianka Strzelin

27. kolejka – 27-28 maja

 • Polonia Środa Śląska – Zachód Sobótka
 • Strzelinianka Strzelin – Piast Żerniki Wrocław

28. kolejka – 3-4 czerwca

 • Piast Żerniki Wrocław – Polonia Środa Śląska

29. kolejka – 10-11 czerwca

 • Polonia Trzebnica – Zachód Sobótka

30. kolejka – 17-18 czerwca

 • Piast Żerniki Wrocław – Polonia Trzebnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.