Awanse i spadki 2016/17 – III liga, IV liga, Okręgówka [NA ŻYWO]

Awanse i spadki 2016/17 – ile drużyn spadnie z III ligi, a co za tym idzie z IV ligi oraz okręgówki? Podczas rundy wiosennej na będziemy na bieżąco informować jak wygląda sytuacja.

 

Dolnośląskie kluby 20 lat później [MAPA]

Najbardziej dynamiczna sytuacja jest w III lidze. Co prawda liczba spadkowiczów jest znana, ale może jednak ona wzrosnąć. Automatycznie z 3. grupy III ligi spadną 3 zespoły. Teoretycznie liczba ta może wzrosnąć nawet do 7, ale realnie do 6, a zależy to od tego ile drużyn z II ligi spadnie do 3. grupy III ligi.

 

Kluczowe więc dla spadków nie tylko w III lidze, ale również IV i niższych ligach, jest to, ile spadnie drużyn z III ligi i ile wśród nich będzie zespołów z Dolnego Śląska. Właśnie ze względu na fakt, że sytuacja jest zmienna, będę na blogu na bieżąco aktualizował te dane.

 

Awanse i spadki. Aktualna sytuacja 26.03.2017 

Awans do III ligi uzyska zespół, który wygra baraż rozegrany między mistrzami dwóch grup Saltex IV ligi. Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do odpowiednich klasy okręgowych spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2016/2017 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli.

 

To rozwiązanie obowiązuje w sytuacji, gdy z III ligi spadnie tylko jedna dolnośląska drużyna. Szczerze mówiąc, jest to mało prawdopodobne. Gdy będzie ich więcej, wtedy:

 

  • jeśli z III ligi spadną 2 zespoły – wówczas IV ligę opuści również jedna drużyna z 12. miejsca z IV ligi. Będzie to zespół z gorszą średnią punktową z całego sezonu (jeśli średnia punktowa będzie identyczna wówczas o pozostaniu zadecyduje mecz barażowy);
  • jeśli z III ligi spadną 3 zespoły wówczas IV ligę opuszczą drużyny z 12. miejsca w obu grupach;
  • jeśli z III ligi spadną 4 zespoły wówczas IV ligę opuści również jedna drużyna z 11. miejsca (z gorszą średnią);
  • jeśli z III ligi spadnie 5 zespołów wówczas IV ligę opuszczą drużyny z 11. miejsca w obu grupach;
  • jeśli z III ligi spadnie 6 zespołów wówczas IV ligę opuści również jedna drużyna z 10. miejsca (z gorszą średnią).

 

Do IV ligi awansują zespoły, które zajmą 1. i 2. miejsce w czterech grupach okręgówki.
W przypadku rezygnacji z awansu przez którąś z tych drużyn (np. brak licencji lub z innych przyczyn) w pierwszej kolejności ich miejsce zajmą zespoły (z 3., najwyżej 4. miejsca) z odpowiednich klas okręgowych. Jeśli i one zrezygnują z awans, wówczas utrzymuje się zespół z najwyższych lokat spadkowych IV ligi.

 

Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca w każdej klasie okręgowej, spadną do odpowiednich klas A.
Trzeba jednak pamiętać, że liczba ta może być większa w zależności od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych do właściwych OZPN-ów. Tak, aby po awansach do IV ligi (4 zespoły) oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów z A klasy (4 drużyny) oraz spadkach z IV ligi – grupa liczyła 16 zespołów.

Awanse i spadki- stan na 26.03.2017  – SPRAWDŹ 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.