Hutnik czy Motor? Ta decyzja może mieć wpływ również na dolnośląskie kluby

Hutnik Kraków czy Motor Lubin – który klub awansuje do II ligi z 4. grupy III ligi jeśli sezon nie zostanie dokończony? To pytanie rozgrzewa kibiców w południowo-wschodniej Polsce. Co ciekawe, decyzja w tej sprawie, może mieć znacznie również dla kilku dolnośląskich drużyn.

 

Piłkarze I i II ligi wiedzą już kiedy wrócą na ligowe boiska

Tak przedstawia się aktualnie tabela 4. grupy III lig na portalu laczynaspilka.pl, a więc oficjalnej stronie PZPN. Na 1. miejscu jest Hutnik Kraków, mimo że ma groszy bilans bramek od Motoru Lublin. Liderowanie zawdzięcza jednak wygranej w bezpośrednim meczu.

Gdyby jednak sezon w III lidze został zakończony, to prawdopodobnie do II ligi awansuje klub z Lublina. Na takim stanowisku stoją (przynajmniej na razie) prowadzący rozgrywki w tej grupie działacze z Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. W podobnym zresztą wypowiedział się również na łamach sport.interia.pl Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

 

Jak to możliwe, skoro regulamin stanowi, że przy równej liczbie punktów o miejscu w tabeli decyduje „ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami”, a Hutnik wygrał z Motorem? Lubelski ZPN, jak można przeczytać w mediach, podkreśla, że nie ma mowy o spotkaniach, bo zostało rozegrane tylko jedno, a więc ten punkt nie ma zastosowania. Decyduje następny, który można zastosować, czyli ten o różnicy bramek w całym sezonie. A ten ma lepszy Motor.

 

Na marginesie dodam, że zadziwia mnie taka interpretacja. Nie wiem dlaczego uznanie jednego meczu bezpośredniego jest złe, ale już bilans bramkowy z części sezonu dobry? Moim zdaniem najtrafniej całą sprawę podsumował jeden z internautów, który napisał na twitterze:

„Mecze bezpośrednie możemy liczyć dopiero wtedy, gdy zostaną one rozegrane w komplecie – zgoda. Jednak decyzja o uznaniu ligi za rozegraną i zakończoną po 19. kolejkach oznacza, że “kompletem” przewidzianych dla tego sezonu meczów bezpośrednich jest jedno spotkanie”.

 

Dlaczego w ogóle piszę o małopolsko-lubelskim sporze na dolfutbol.pl? Jeśli zwycięży wariant, że liczy się bilans bramkowy a nie jeden rozegrany mecz, to może mieć do znaczenie również dla kliku dolnośląskich drużyn.

 

Okazuje się bowiem, że w czterech grupach w naszym regionie jest podobna sytuacja, że dwie pierwsze drużyny w tabeli (lub mające szanse na awans) mają tyle samo punktów.

 

Okręgówka Jelenia Góra

2. Victoria Ruszów – 31 pkt., bramki 32:20

3. Włókniarz Leśna – 31 pkt., bramki 46:17

bezpośredni mecz Włókniarz – Victoria 0:1

W tej sytuacji mamy do czynienia z 2. i 3. drużyną, bowiem dwie pierwsze awansują do IV ligi.

 

A klasa I, Jelenia Góra

1. Olimpia Kowary – 28 pkt., bramki 38:17

2. KS Łomnica – 28 pkt., 40:16

bezpośredni mecz KS – Olimpia 1:3

 

B klasa III, Wrocław

1. Widawa Stradomia – 31 pkt, brami 32:14

2. Olimpia Bukowinka – 31 pkt., bramki 44:11

bezpośredni mecz Olimpia – Widawa 1:2

 

B klasa VII, Wrocław

1. Sparta Wrocław – 36 pkt., bramki 56:15

2. GAP Ślęza Borów – 36 pkt. bramki 59:15

bezpośredni mecz Sparta – GAP 4:2

(W tym wypadku sytuacja jest o tyle inna, że obie drużyny mają szanse na awans, bowiem z B klasy do A klasy awansują również 3 zespoły z drugich miejsc, a wśród nich byłyby obie ekipy z VII grupy).   

 

To co różni dolnośląski regulamin rozgrywek od tego obowiązującego w 4. grupie III ligi to fakt, że w przypadku awansów (i spadków) nie liczą się bramki z całego sezonu, tylko trzeba rozegrać baraż. Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy obie drużyny mają tyle samo punktów, a bilans punktowy i bramkowy między nimi jest remisowy.

 

Reasumując – jeśli sezon w niższych ligach zostanie zakończony, a drużyny będą mogły awansować, to DolZPN będzie musiał rozstrzygnąć czy prawo awansu ma lider na podstawie jednego meczu, czy będzie konieczny baraż między liderem i wiceliderem.

 

Co prawda decyzja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej nie jest wiążąca dla Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, ale chyba trochę dziwne byłoby gdy wojewódzkie ZPN-y podejmowały odmienne decyzje w podobnych sprawach. 

 

6 thoughts on “Hutnik czy Motor? Ta decyzja może mieć wpływ również na dolnośląskie kluby

  1. Czy w tym kraju wszystko trzeba załatwiać przy zielonym stoliku? Dlatego jesteśmy w tyle za ligą kazachską czy azerską. Powinny istnieć proste regulaminy nie pozostawiające wątpliwości, bo zaraz kolejni wyskoczą ze swoją interpretacją jednego słowa, byle tylko awansować

  2. B klasa grupa VII
    Awans GAP-u z pierwszego miejsca??? Mecze bezpośrednie liczą się na koniec sezonu, a przerwanie sezonu to nie koniec, czy się mylę?

    1. No właśnie o to toczy się spór. Czy przerwanie i zakończenie sezonu to koniec seoznu czy nie? Według mnie tak, ale to tylko moje zdanie

  3. nie bardzo rozumiem, dlaczego chcą przepchnąć Motor? przecież w regulaminie nie ma nic o konieczności rozegrania dwumeczu, a tym bardziej, że te podpunkty tracą swoje zastosowanie. jeśli sezon by się teraz skończył, to wszystkimi meczami bezpośrednimi byłby ten 1. liczba mnoga “meczach” o niczym nie świadczy, że muszą być 2 spotkania. pozdrawiam

  4. Sprawa jest prosta Awans ma HUTNIK i nie ma co tu dyskutować o bilansie bramek zostało rozegrane jedno spotkanie Hutnik wygrał

  5. W takim razie do momentu rozegrania drugiego meczu w tabeli pierwszy powinien być Motor.A jest Hutnik.Dlaczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *