Kary wychowawcze, czyli wykluczenie na 10 minut. Dobry pomysł? [SONDA]

W meczach A i B klasy oraz rozgrywkach młodzieżowych prowadzonych przez Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej będą stosowane kary wychowawcze – wykluczenia na 10 minut. Będą to kary za negatywne zachowania wobec sędziów.

 

Już oficjalnie! Mecz Ślęza – Pniówek przełożony z powodu koronawirusa

Kary wychowawcze to pilotażowy program, który będzie testowany w niższych ligach i rozgrywkach młodzieżowych w województwie zachodniopomorskim. System został przetestowany w sezonach 2017/18 i 2018/19 w niższego ligach w Anglii. Według statystyk, liczba negatywnych zachowań zmniejszyła się tam o 38%. Ponadto, badania na grupie 1400 osób wykazały, że 72 % zawodników, 77 % trenerów i 84 % sędziów opowiedziało się za wprowadzeniem kar wychowawczych na stałe.

 

Oto niektóre szczegóły:

 • Kara wychowawcza stosowana jest w przypadku, gdy zawodnik dopuszcza się krytyki decyzji sędziów, w którym to pojęciu mieszczą się zarówno ataki werbalne jak i czynne poprzez użycie gestu czy przedmiotu, karane napomnieniem (ŻK) (wymachiwanie rękoma, odkopnięcie piłki czy odrzucanie piłki jako element dezaprobaty dla decyzji sędziego, sarkastyczne oklaskiwanie itp.).
 • Wszystkie pozostałe przewinienia karane napomnieniem (ŻK) nie są objęte KW.
 • Sędzia sygnalizuje KW przez pokazanie zawodnikowi kary napomnienia (ŻK) i następnie jednoznaczne wskazanie obiema rękami miejsca odbywania kary KW (strefa techniczna winnego zawodnika).
 • Czas trwania KW wynosi 10 minut dla zawodów trwających 90 minut oraz 8 minut dla zawodów trwających mniej niż 90 minut (rozgrywki młodzieżowe).
 • W przypadku udzielenia KW bramkarzowi jego miejsce na okres odbywania kary zajmuje wyznaczony przez kapitana drużyny zawodnik pola gry.

 

Czy według Was to dobry pomysł? Powinno się wprowadzić je również na ternie Dolnego Śląska? Z jednej strony byłoby to narzędzie do chłodzenia gorących głów niektórych zawodników, z drugiej łatwe pole do nadużyć.

 

Głosujcie w sondzie 

[Total_Soft_Poll id=”2″]

 

źródło: sedzia.zzpn.pl

 

 

 

 

3 thoughts on “Kary wychowawcze, czyli wykluczenie na 10 minut. Dobry pomysł? [SONDA]

 1. Bez sensu.Kara wychowawcza?Wątpię,by wychowawcze było to,że pokazuje się zawodnikowi ,że za jednym zamachem karany jest za jedno przewinienie podwójnie:dostaje żółta kartkę i przez 10 minut nie bierze udziału w grze,osłabiając tym samym swoją drużynę.W dodatku ta tzw. kara wychowawcza w dużej mierze (o ile nie w głównej) zależy od widzimisię sędziego.Podam przykład autentyczny ze śląskiej klasy okręgowej.Zawodnik drużyny gospodarzy fauluje zawodnika gości.Arbiter odgwizduje przewinienie i mówi do faulującego,żeby przeprosił kolegę.Na to faulujący odpowiada:To nie jest mój kolega,kolegów dobieram sobie sam.Co arbiter skwitował pokazaniem żółtej kartki faulującemu.Za co?W pomeczowym protokole sędzia wpisał przy tej kartce,że zawodnik został ukarany za podważenie decyzji sędziego. I to jest to pole do nadużyć.

 2. jestem Za, na pewno uatrakcyjni mecze, zarazem powinno wpłynąć na uspokojenie zawodników i czystą grę
  więcej za każdą żółtą kartkę zawodnik powinien opuścić boisko na 10 minut, co ma mu przypomnieć że masz karę mniejszą bo za chwilę opuścisz boisko na stałe
  zobaczcie : końcówka meczu remis jeden – dwóch zawodników jednej z drużyn opuszcza boisko….
  co do nadużyć sędziów to już innny problem, teraz też nadużywają np rzuty karne czy spalone
  jak nie będzie VARu to tak będzie

 3. Wydaje mi się że sędziowie i tak już mają dużo narzędzia aby ukarać zawodników na boisko. 10-minutowe kara będzie kolejny kara gdzie jeden sędzia będzie dał za – na przykład – bluzganie a drugi nie. Każdy sędzia będzie miał swój próg, które trzeba znaleść. Ale zamiast zółta kartka teraz od razu trzeba boisko opuścić :-/

  Czyli więcej spory, więcej pretensji do prace sędziów i więcej niepotrzebny zamieszanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *