Connect with us

Okręgówka

Zmiana trenera w Kolektywie. “Nawet moja pasja do piłki nie wystarczyła”

Published

on

Grzegorz Muzyka trenerem Kolektywu Radwanice

Grzegorz Muzyka został trenerem Kolektywu Radwanice, klubu z wrocławskiej okręgówki. Zastąpił Andrzej Gomołyska.

 

Możesz zostać prezesem klubu. Pensja nie powala, obowiązki wręcz przeciwnie

Grzegorz Muzyka przez ostatnie lata związany był z Akademią Piłkarską Śląska Wrocław. Prowadził w niej m.in. zespół do lat 17, a ostatnio drużynę U14. Teraz został nowym szkoleniowcem Kolektywu Radwanice, drużyny z wrocławskiej okręgówki.

 

Przed nowym szkoleniowcem trudne zadanie, bowiem beniaminek zajmuje obecnie 16. miejsce w tabeli. Do bezpiecznego miejsca radwaniczanie tracą 5 punktów.

 

Muzyka na stanowisku trenera zmienił Andrzeja Gomołyska, który zrezygnował z posady, by skupić się na funkcji analityka? Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław, którym został w lipcu u.br.

 

Były już trener Kolektywu o powodach swojej decyzji, a także szerzej ? specyfice pracy trenerów w niższych ligach – napisał na twitterze:

Po 2,5 roku kończy się moja przygoda w Kolektywie Radwanice. Ciekawy był to czas, nie zapomnę go nigdy. Kawał nauki i cennego doświadczenia, ale czas przekazać zespół komuś, kogo styl pracy będzie lepiej pasować do klubu. I skupić się na analizach w Śląsku.

Uważam, że trenerom Grasroots należą się duże słowa uznania. Bardzo ciężko pracować, kiedy frekwencja na treningach i meczach bywa bardzo różna, o długofalowy plan rozwoju ciężko, a sam nie za bardzo umiem do tego podejść jak do zabawy. Niestety, dość skutecznie mnie to wypalało.

Bardzo serdecznie przy tym polecam popracować w Grassroots osobom, które twierdzą, że to sama frajda i jeszcze dobra kasa za niewiele pracy. Dla mnie łączenie tego z działalnością zawodową było momentami ponad siły. Nawet moja wielka pasja do piłki nie wystarczała.

Jeśli nie będziemy należycie cenić pracujących na samym dole, nie ruszymy naszej piłki. Jej podstawy stoją na ludziach niedopłacanych, przepracowanych, od których wymaga się pasji, oferując niewiele i porównując ich nieustannie z zagranicą, która jest ekonomicznie innym światem.

 

fot. Kolektyw Radwanice facebook

 

1 Comment

1 Comment

  1. KIBIC

    5 stycznia, 2021 at 4:57 pm

    Ze zdziwieniem przeczytałem to,co napisał p.Gomołysek o pracy w klubach niższych lig.Tak ,jakby nie znał realiów takich klubów (nie tych nakreślanych przez PZPN lub przez DolZPN (w przypadku woj. dolnoślaskiego) i zawartych w różnego rodzaju wymogach licencyjnych.O ile mnie pamięc nie myli to p.Gomołysek pracował jako trener w Sparcie Wrocław,klubie grającym jeszcze niżej niż Kolektyw.Oba te kluby łączy to,że są AMATORSKIE.To nie jest sport wyczynowy,za którym idą rzesze sponsorów i wielkie pieniądze.Dla zawodnika okręgówki czy klas A,B,C wybór między uczestnictwem w treningu (lub meczu) a pracą jest jest oczywisty-wybierze pracę.Bo ta daje mu środki do życia.Stąd biorą się małe frewkwencje na treningach,szczególnie w okresie jesienno-zimowym.Poza tym kłania się wymóg posiadania w klubie każdej klasy rozgrywkowej trenera z jakąkolwiek licencją.Olbrzymia większośc trenerów z niższych lig to pasjonaci piłki noznej.Poświęcają swój czas a czasem pieniądze by trenować,jeździć na mecze.Im żadna licencja do niczego nie jest potrzebna.Bo za parę dni,miesięcy czy lat powody rodzinne,zdrowotn czy zawodowe nie pozwolą im na zajmowanie się trenowaniem.I na co im wówczas licencja trenerska?Za którą jeszcze trzeba płacić a dodatkowo co jakiś czas uczestniczyc w szkoleniach,tez oczywiście płatnych (czasem takie szkolenia organizowane sa poza miejscem zamieszkania trenera,więc dochodza koszty dojazdów,noclegów tez opłacanych z własnej kieszeni.I po co?Znam przypadek gościa,który trenował 2 lata zespół bez żadnych papierów,po czym musiał zrobić licencję trenerską,opłacić ja ,przejść szkolenia,tez płatne i dopiero wtedy mógł legalnie prowadzić zespół,który trenował już przedtem.I ta licencj potrzebna mu była na 4 mecze.Tylko na 4 mecze,bo dostał propozycję pracy za granica i z niej skorzystał.Obecnie nadal mieszka i pracuje za granicą,ściągnął tam rodzinę.I na co jest mu tertaz potrzebna ta licencja???Nawet jeśli którykolwiek z takich trenerów chciałby szkolić się dalej w trenerskim fachu to sam zgłosi się na kursy trenerskie. W niższych klasach zespoły powinni prowadzić ludzie z miejscowego środowiska,chcący to robić i których chcą w miejscowych klubach a którym żadna licencja nie jest do tego potrzebna.Tak jak zauważył to p.Gomołysek-w niższych klasach to jest głównie zabawa w piłkę.Owszem,są kluby które na siłę chcą zaistnieć i jawić się jako amatorsko-zawodowe.I niech sobie będą,to w koncu one odpowiadają same za siebie.Ale nie róbmy na siłę i systemowo wszystkich klubów amatorskich na modłę klubów zawodowych ze wszystkimi różnymi licencjami.To nigdzie i nigdy się nie udało.Także u nas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IV liga

Kadrowej rewolucji w Wierzbicach ciąg dalszy. Rośnie nowy faworyt?

Published

on

Pięciu kolejnych zawodników wzmocniło WKS Wierzbice, drużynę z wrocławskiej okręgówki. To doświadczeni gracze z III i IV ligi.

 

Finał, półfinały i zaległe mecze. W niższych ligach startuje runda wiosenna

Niedawno pisaliśmy o trzech pierwszych transferach WKS-u Wierzbice, który zajmuje po rundzie jesiennej 3. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki. Minęło kilka dni, a do zespołu – również nowego – trenera Jacka Fojny dołączyło kolejnych 5 zawodników. Ponownie to grupa doświadczonych graczy, którzy mają na koncie wiele spotkań na boiskach III i IV ligi.

 

Aż trzech zawodników przeniosło się do Wierzbic z IV-ligowej Polonii-Stali Świdnica. Są to: Sławomir Orzech, Adam Niedzwiedzki i Damian Chajewski. Z ekipy lidera IV ligi Słowianina Wolibórz do WKS-u przeszedł natomiast Mateusz Krzymiński.

Z III-ligowego LZS-u Starowice pozyskano napastnika Eltona Santosa, który kilka sezonów spędził również w Lechii Dzierżoniów.

 

Do kadry WKS-u doszło już w przerwie zimowej ośmiu, doświadczonych graczy. Nieykluczone jednak, że to nie koniec szaleństw na rynku transferowym. To powoduje, że niemal z automatu wierzbiczanie stają się jednym z głównych faworytów do awansu do IV ligi. Przypomnijmy, że po rundzie jesiennej WKS zajmuje 3. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki. Do lidera, Błyskawicy Gać, traci 5 punktów.’

Przypomnijmy, że do IV ligi bezpośrednio awansuje mistrz okręgówki, a druga drużyna w tabeli na koniec sezonu zagra baraż z zespołem z IV ligi.

 

Fot. WKS Wierzbice

 

Continue Reading

IV liga

Z lidera okręgówki do lidera IV ligi. Plus powrót z wypożyczenia

Published

on

Oleh Spirov został nowym zawodnikiem Słowianina Wolibórz. Do zespołu lidera IV ligi wrócił z wypożyczenia Tytus Data.

 

UEFA Region’s Cup. Sztab dolnośląskiej kadry sprawdzi 38 zawodników

Oleh Spirov ma 31 lat, jest środkowym pomocnikiem. Do ekipy lidera IV ligi trafił z zespołu… lidera wrocławskiej okręgówki, czyli Błyskawicy Gać. – Oleh to wychowanek akademii Szachtara Donieck, a jako senior występował w Metalurgu Zaporoże i Krystalu Chersoń. Po przyjeździe do Polski był zawodnikiem WKS-u Wierzbice, Sokoła Marcinkowic, a ostatnie pół roku spędził w Gaci. Pomocnik słynie ze świetnie ułożonej lewej nogi i na pewno dołoży kilka opcji rozegrania w drużynie trenera Siemińskiego – informuje Słowianin na swoim profilu na Facebooku.

 

W rundzie wiosennej w kadrze zespołu z Woliborza znajdzie się również Tytus Data. Wrócił on po półrocznym wypożyczeniu do Nysy Kłodzko. – Młody obrońca trafił do kłodzkiego zespołu z końcem sierpnia. Teraz wraca, aby po kroku w tył, zrobić dwa kolejne naprzód – informuje Słowianin.

 

Fot. Słowianin Wolibórz

 

Continue Reading

Okręgówka

Bramkarz, obrońca i napastnik. WKS wzmacnia się przed rundą wiosenną

Published

on

WKS Wierzbice najpierw zmienił trenera, a teraz wzmacnia kadrę zespołu, który w rundzie wiosennej ma powalczyć o awans do IV ligi.

 

Bracia znów razem. Trener i najlepszy strzelec w historii

Od tygodnia trenerem WKS-u Wierzbice jest Jacek Fojna, który zmienił Grzegorza Podstawka, a teraz klub z wrocławskiej okręgówki poinformował o pierwszych wzmocnieniach. Potwierdziły się spekulacje, że wraz z trenerem z Nowej Rudy przeniosą się dwaj zawodnicy – Damian Jaroszewski i Patryk Chrapek.

Damian Jaroszewski to doświadczony, 41-letni bramkarz, który ma za sobą występy m.in. w Śląsku Wrocław, choć przez większość kariery związany był z Górnikiem Wałbrzych. W ostatnich latach, oprócz Piasta, reprezentował barwy Orła Lubawka, Błyskawicy Gać czy AKS-u Strzegom.

 

31-letni obrońca Patryk Chrapek ostatnie 1,5 sezonu, podobnie jak Jaroszewski, spędził w Nowej Rudzie. Wcześniej przez kilka sezonów był podporą Lechii Dzierżoniów, a w swoim CV ma również takie kluby jak AKS Strzegom, Zjednoczeni Żarów, Bielawianka Bielawa czy Polonia-Stal Świdnica.

 

Siłę ognia wierzbiczan wzmocnił natomiast Brazylijczyk Alefe Lima. 29-latek przez ostatnie lata związany był z III-ligową Ślęzą Wrocław, z której był wypożyczany był m.in. do Słowianina Wolibórz, Piasta Nowa Ruda, GKS-u Mirków, a wcześniej grał również w Polonii-Stali Świdnica.

 

Fot. WKS Wierzbice

 

Continue Reading

Okręgówka

Ofensywny zawodnik wraca do lidera IV ligi

Published

on

Szymon Tragarz wrócił do Słowianina Wolibórz z Piasta Nowa Ruda, do którego był wypożyczony w rundzie jesiennej.

 

Bez niespodzianki. Jacek Fojna trenerem WKS-u

Milo nam poinformować, że po półrocznym wypożyczeniu do KS Piast Nowa Ruda do zespołu wrócił Szymon Tragarz! Skrzydłowy jesienią zagrał w dwunastu spotkaniach, w których zdobył dwa gole i zaliczył siedem asyst. Teraz wraca, aby załatwić sprawy, które pokrzyżowała fatalna kontuzja – poinformował Słowianin na swoim profilu na Facebooku.

 

25-letni zawodnik, który może grać zarówno w ataku, jak i na skrzydle, pierwsze kroki stawiał w Gryfie Świdnica, po którym kilka lat spędził w młodzieżowych drużynach Zagłębia Lubin oraz w rezerwach Miedziowych. W kolejnych sezonach występował na boiskach takich klubów jak Polonia-Stal Świdnica, Górnik Wałbrzych czy Ślęza Wrocław.

 

Przed poprzednim sezonem Szymon Tragarz trafił do Słowianina Wolibórz, jednak podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Region’s Cup w Rydze doznał poważnej kontuzji. Po dojściu do zdrowia został wypożyczony do Piasta Nowa Ruda, by wrócić do optymalnej formy.

 

 

Continue Reading

Okręgówka

Bez niespodzianki. Jacek Fojna trenerem WKS-u

Published

on

Niespodzianki nie było. Jacek Fojna został nowym trenerem WKS-u Wierzbice, zespołu z wrocławskiej okręgówki.

Czołowa drużyna okręgówki bez trenera. Kto następcą?

Na początku tygodniu z funkcją trenera WKS-u Wierzbice, trzeciej drużyny po rundzie jesiennej wrocławskiej okręgówki, pożegnał się Grzegorz Podstawek. – Wspólnie z prezesem zdecydowaliśmy o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Dziękuję za te ostatnie półtora roku spędzone w klubie – powiedział Grzegorz Podstawek.

 

Klub z Wierzbic długo nie informował o jego następcy, choć było wiadomo, że drużynę przejął Jacek Fojna. Oficjalnie zostało to potwierdzone w sobotni (17 lutego) wieczór. – Mamy zaszczyt ogłosić, że naszym nowym trenerem został Jacek Fojna. Trener z ogromnym doświadczeniem i pasją do piłki nożnej. Jesteśmy pewni, że poprowadzi naszych zawodników do wielu sukcesów. Witaj w naszej drużynie, trenerze – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

 

Jacek Fojna ostatnie półtora sezonu spędził w Piaście Nowa Ruda, który najpierw utrzymał w IV lidze, a w rundzie jesiennej  poprowadził swoich podopiecznych do wysokiej, szóstej pozycji. Wcześniej prowadził takie zespoły jak Grom Witków, Górnik Wałbrzych, Foto-Higienę Gać czy Orzeł Lubawka.

 

Fot. WKS Wierzbice 

 

Continue Reading

Okręgówka

Czołowa drużyna okręgówki bez trenera. Kto następcą?

Published

on

Grzegorz Podstawek WKS Wierzbice

Grzegorz Podstawek nie jest już trenerem WKS-u Wierzbice, czołowej drużyny z wrocławskiej okręgówki. Kto zostanie jego następcą?

 

IV-ligowy Piast znów zmienił trenera. To już trzeci szkoleniowiec w sezonie

Niespodziewana zmiana trenera WKS-u Wierzbice. – Z dniem dzisiejszym trener Grzegorz Podstawek przestał pełnić funkcję trenera zespołu WKS Wierzbice. Dziękujemy za cały ten czas poświęcony naszemu klubowi i życzymy powodzenia w dalszej pracy trenerskiej – poinformował klub na swoim profilu na Facebooku we wtorek (13 lutego).

Na razie nie wiadomo, kto zostanie jego następcą. – Nazwisko nowego trenera podamy w najbliższym czasie – dodał klub. Nieoficjalnie mówi się, że wysoko na liście kandydatów jest Jacek Fojna, który niedawno rozstał się z IV-ligowym Piastem Nowa Ruda.

 

Przypomnijmy, że Grzegorz Podstawek został trenerem WKS-u na początku września 2022 roku. Był to wtedy dla niego powrót do Wierzbic, bowiem niespełna 45-letni szkoleniowiec prowadził zespół z gminy Kobierzyce już wcześniej – od stycznia 2019 do stycznia 2021 roku.

W zeszłym sezonie WKS zajął 2. miejsce w tabeli okręgówki ustępując tylko Zenitowi Międzybórz, który przebojem awansował do IV ligi. Po rundzie jesiennej bieżącego sezonu wierzbiczanie zajmują 3. miejsc, ze stratą 5 punktów do liderującej Błyskawicy Gać.

 

Fot. NI-FO Marcin Folmer

 

Continue Reading

To się czyta