„Ostatnia rozegrana kolejka”, czyli kiedy tabela może zostać uznana za końcową

Co się stanie, gdyby sezonu w niższych ligach nie udało się dokończyć? Wyjaśniamy co mówi regulamin, bowiem nie dla wszystkich jest to jasne.

 

Piłkarski lockdown. Konferencja ministra zdrowia – oto najnowsze wieści

Po poprzednim sezonie, kiedy wszystkich nas zaskoczyła pandemia koronowirusa, która storpedowała rozgrywki w niższych ligach, trzeba było zmodyfikować regulaminy rozgrywek. Żeby było już na starcie wiadomo, co zrobić, gdyby sytuacja się powtórzyła i nie udało się kolejnych rozgrywek dokończyć.

 

Rzeczywiście, stosowne zapisy znalazły się w „Regulaminie Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej SEZON 2020/2021”. Wydawało się, że sprawa jest oczywista. Oto dwa najważniejsze paragrafy dotyczące tej sprawy:

  • 3. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50% lub więcej zaplanowanych kolejek jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zaległe mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów.
  • 4. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.

 

Na bazie tych przepisów, opublikowałem tekst Awanse i spadki 2020/21. Gdyby sezon zakończył się dziś [STAN NA 16.03.], w którym przedstawiam hipotetyczne spadki i awanse na „dzień 16 marca”. Odezwało się kilku internautów, którzy wskazali, że tabela końcowa w przypadku przedwczesnego zakończenia rozgrywek miała być „po pełnej kolejce”, a więc nie powinno być sytuacji takiej, że jedne drużyny mają rozegranych meczów więcej, a inne mniej. Dotyczy to choćby oby grup IV ligi, wrocławskiej okręgówki, a także wszystkich grup, gdzie jest nieparzysta liczba zespołów.

 

Choć przepis był dla mnie jasny to jednak sprawdziłem również jego związkową wykładnie. A ona jest taka, jak pisałem w tekście – bez względu na to ile poszczególne drużyny mają rozegranych meczów, obowiązuje tabela w momencie zawieszenia rozgrywek po ostatniej rozegranej kolejce. Zespoły nie muszą mieć rozegranych tylu samo spotkań.

 

Oczywiście, zawsze będzie można podnieść argument, że wiele zespołów zostanie w ten sposób poszkodowanych. Niestety, w przypadku przedwczesnego zakończenia rozgrywek zawsze takie drużyny będą – bo jedne pauzowały, inne miały mocniejszych rywali, a jeszcze inne nie miały szansy powalczyć o utrzymanie się/awans.

 

Dlatego nie pozostaje nam nic innego niż mieć nadzieję, że nie trzeba będzie tego przepisu „wprowadzać w życie”, a sezon uda się dokończyć, nawet jeśli miałoby to nastąpić po terminie.

 

2 thoughts on “„Ostatnia rozegrana kolejka”, czyli kiedy tabela może zostać uznana za końcową

  1. W Warmińsko Mazurskim rozgrywki IV ligi ruszają 20 marca a pozostałe ligi tydzień póżniej.
    Związek WM poprosił o konsultację prawną kancelarię z Poznania Gniatkowski, która orzekła że najbezpieczniejszą formą wynagrodzenia zawodników są stypendia i na tej podstawie rozgrywki ruszają.Co na to DZPN?

    1. Rozgrywki ruszają?Zapomniałeś kolego,że o tym czy mecze będą rozgrywane czy nie decydują samorządy lokalne (wojewódzkie,powiatowe,gminne) które sprawują nadzór administracyjny nad olbrzymią liczbą boisk i stadionów.Jeśli te samorządy (lub nawet rząd) zamkną te boiska to i tak nie będzie żadnych meczów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *