Connect with us

DolZPN

IV liga nie dla każdego. Po reformie mają to być rozgrywki elitarne

Published

on

IV liga

Od sezonu 2023/24 na Dolnym Śląsku będzie tylko jedna grupa IV ligi. Awans do niej nie będzie jednak łatwy. DolZPN szykuje bowiem wymagające warunki licencyjne, zwłaszcza w zakresie drużyn młodzieżowych.

 

Jedna czy dwie grupy IV ligi? Jest decyzja zarządu DolZPN-u

Przyszły sezon 2022/23 będzie ostatnim, w którym na Dolnym Śląsku będą funkcjonowały dwie grupy IV ligi. Od sezonu 2023/24 ponownie ? po siedmiu latach ? będzie to jedna grupa. Wkrótce związek odbędzie serię spotkań z klubami, na których zostaną omówione zmiany. Przed startem nowego sezonu natomiast poznamy regulamin rozgrywek, w którym będą szczegółowo zapisane zasady m.in. spadków i awansów.

 

Już dziś jednak wiadomo, w jakim kierunku chcą iść władze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Rąbka tajemnicy uchylił Adam Michalik, dyrektor Podokręgu Legnica DolZPN, który był gościem kanału Niski Pressing na Youtube. Tłumaczył on, że powrót do jednej grupy IV ligi z jednej strony ma podnieść poziom rozgrywek, a z drugiej sprawić, żeby kluby mocno postawiły na szkolenie.

 

Chcemy wprowadzić bardzo ostre restrykcje, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży. Żeby każdy czwartoligowiec był topem amatorskiej piłki w regionie i łącznikiem do klubów profesjonalnych na Dolnym Śląsku, jak choćby w przeszłości Lechia Dzierżoniów i inne zespoły, które wychowywały fajnych chłopaków mając pełną strukturę grup młodzieżowych, którzy później występowali na najwyższych szczeblach ligowych ? powiedział Michalik w Niskim Pressingu.

 

Dyrektor Podokręgu Legnica DolZPN dodał, że IV liga ma stać się elitarna. – Zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i o szkolenie młodzieży. Kluby muszą postawić na szkolenie, a nie tylko na to, aby dostać się do IV ligi i myśleć, jak obejść przepisy – wyjaśnił.

 

Według wstępnych planów każdy IV-ligowiec od sezonu 2023/24 będzie musiał posiadać pięć drużyn młodzieżowych w głównych kategorii wiekowych ? junior młodszy, trampkarz, młodzik, orlik i żak. Nie będzie od tego wyjątków, poza jednym. Jeżeli w danej gminie będzie funkcjonowała gminna akademia piłkarska szkoląca w tych kategoriach (pierwsze już tworzą się w niektórych samorządach), to drużyny z tego terenu będą mogły uwzględnić je we wniosku licencyjnym ? takie przynajmniej są przymiarki.

 

3 komentarze

3 Comments

 1. tomek

  6 lutego, 2022 at 1:24 am

  Autorom pomysłu obowiązkowego posiadania 5 drużyn młodzieżowych przez kluby 4 ligi życzę powodzenia,bo będzie im bardzo potrzebne.Obecnie sklecenie jednej lub dwóch drużyn młodzieżowych to już jest wyzwanie wielkego kalibru.A jak się uda taką ekipę sklecić to później trzeba z nią dotrwać do końca rozgrywek.Kluby 4 ligi głównie funkcjonują w mniejszych miastach i miasteczkach a czasem i wsiach.Skąd takie kluby mają zebrać chętnych do gry,jeśli po prostu populacja rocznikowa jest zbyt mała?Często jest tak,że nawet gdyby zebrać wszystkie dzieci czy młodzież (nie tylko tych,którzy interesują się piłką nożną) to nie uzbiera się ich tyle,by stworzyć co najmniej dwie drużyny.Do tego należy jeszcze dodać aspekt tak prozaiczny jak komunikacja.Jesli taki 4 ligowy klub funkcjonuje w mniejszym miasteczku czy mieście,wokół którego położone są mniejsze miejscowości to kto zapewni dojazd na treningi i mecze dla tych chętnych do gry?W dobie wzrostu cen paliwa i biletów dodatkowe wydatki na dojazdy dzieci na treningi będą ostatnimi pozycjami w domowych budżetach,czyli tymi które jako pierwsze zostaną odstrzelone.Ktoś czegoś nie przemyślał dokładnie.Poza tym odgórny nakaz posiadania iluś drużyn młodzieżowych jak żywo przypomina czasy PRL-u.Odgórne nakazy i sterowanie niczego dobrego nie przyniosą.Nie tędy droga.Trzeba wspierać te kluby,które mogą i chcą szkolić młodzież i dzieci,mające ku temu podstawy finansowe,infrastrukturalne i odpowiednia kadrę trenerską.Reszta klubów niech sobie działa bez dodatkowych obciążeń wymogów licencyjnych.Trudno oprzeć się wrażeniu,że w działalności czysto sportowej klubów nie wynik sportowy się liczy ,ale spełnianie wymogów licencyjnych dla poszczególnych klas. W prasie sportowej i w internecie pełno jest artykułów o druzynach,które sportowo bija inne kluby na głowę,ale nie awansują wyżej bo nie spełniają warunków licencyjnych bo po prostu ich na nie nie stać finansowo.I nikt nie dostrzega tego,że jest to pole do nieuczciwej konkurencji.W skrócie wygląda to tak: klub “A” prowadzi w tabeli i ma sporą przewagę nad konkurencją ale nie może awansować bo nie ma np drużyn młodzieżowych.Takowe drużyny posiadają kluby drużyny “X” i “Z”.Oba te kluby zajmuja miejsca za liderem i walczą o awans,wiedząc,ze lider z tego awansu nie skorzysta.Klub “A” ma dobre kontakty z klubem “X” i dlatego z nimi przegra np nie jadąc na mecz w najsilniejszym składzie albo powiedzmy z 9 zawodnikami.Klub “A” nie lubi klubu “Z” dlatego na mecz z nimi wystawia najsilniejszy skład i gra z nimi na maksa.W ten sposób klub “A” ustawia kolejność za swoimi plecami czyli de facto wskazuje kandydata do awansu.Prawda,że proste?A potem oba zainteresowane kluby “A” i “X” dziękują sobie za “wdzięczność” i “przysługę”.Taki scenariusz można powielać przez parę sezonów.

  • wsiowi amatorscy zawodowcy

   8 lutego, 2022 at 5:19 am

   Prawd jest kilka i każdy ma swoją. Myślę sobie, że trzeba oddzielić piłkę zawodową od amatorskiej i wyeliminować pseudo amatorską i pseudo zawodową. Teraz to nawet płaci się zawodnikom w klasie A i to jest chore. Lokalny biznesmen kupuje sobie klub, sprowadza trenera i piłkarzy (spady i oldboye z wyższych lig) i szaleje na wsi. Jak mu się znudzi lub zabraknie pieniędzy, to klub znika z dnia na dzień i zostaje pastwisko dla kóz. Spady i oldboje razem z trenerem jadą do następnego wsiowego biznesmena- frajera po pieniądze. W takim klubie nigdy nie zagra miejscowy dzieciak, pasjonat piłki. Nie pisz więc proszę, o niesprawiedliwości.

   • Marianna

    19 czerwca, 2022 at 12:47 pm

    Święta prawda, przykład klubu z Woliborza. Proszę się temu przyjrzeć. Tam liczy się tylko kasa. Młodzieży nie ma, bo być nie może (wieś starych ludzi), trenerzy bez kwalifikacji (ważne żeby jeden stosowną licencję i na niej lecimy). Sama armia zaciężna za bardzo grube pieniądze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Znamy wszystkich finalistów. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

Published

on

UEFA Region’s Cup

Znamy już wszystkich finalistów, którzy w przyszłym roku zagrają w finałach amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

W przyszłym roku odbędą się finały amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Reprezentacja Dolnego Śląska, która wywalczyła awansu podczas turnieju eliminacyjnego na Łotwie, poznała wszystkich rywali, którzy powalczą o tytuł mistrzowski. Są wśród nich: Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Galicja (Hiszpania), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. na terenie jednego z finalistów. Gospodarza poznamy prawdopodobnie w styczniu.

 

Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie.

 

fot. UEFA

 

Continue Reading

Sędziowie

Dwa razy uderzył sędziego. Jest decyzja w sprawie agresora ze Strzyżowca

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Podczas meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec zawodnik gości zaatakował sędziego. Komisja Dyscyplinarna podjęła decyzję w sprawie agresora.  

 

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Przypomnijmy, że do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy) w miniony weekend. Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

Arbiter poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję. Zanim jednak organy ścigania zajmą się agresorem, stanął on przed Komisją Dyscyplinarną Podokręgu Jelenia Góra.

 

Zawodnik przyznał się do winy i wyraził skruchę. Ponadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej, który – ze względu na postawę zawodnika przed komisją – został uwzględniony. Oskarżonemu została wymierzona kara 3 lat dyskwalifikacji oraz kara pieniężna.

 

Przypomnijmy, że to nie jedyna bulwersująca sprawa, którą musi się zająć „dyscyplina” w okręgu jeleniogórskim. 1 listopada do gorszących scen doszło na cmentarzu w Janowicach Wielkich, gdzie zawodnik Rudawego zaatakował arbitra. Ty przypadkiem KD zajmie się w przyszłym tygodniu.

  

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia zaatakowany na cmentarzu! „I co teraz śmieciu jeb…?”

Published

on

Do skandalicznej sytuacji doszło we wtorek, 1 listopada, na cmentarzu w Janowicach Wielkich w powiecie karkonoskim. Sędzia została zaatakowany i obrażony przez zawodnika miejscowej drużyny. Wszystko działo się na oczach zszokowanej rodziny arbitra.

 

Niepokonani. 22 drużyny jeszcze nie przegrały, dziewięć wygrało wszystkie mecze

O zajściu poinformowało Kolegium Sędziów Jelenia Góra na swoim facebookowym profilu. – Sędzia będąc na cmentarzu został zaatakowany przez jednego z zawodników drużyny Rudawy Janowice, który zaszedł mu drogę i z premedytacją wpadł na niego, zadając mu absurdalne pytanie „I co teraz śmieciu jebany?”. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że sędzia był w obecności swojej najbliższej rodziny, która również poczuła się w tym momencie zagrożona – czytamy.

 

Agresor nie był anonimowy. Jak informuje zarząd KS Jelenia Góra, zawodnik ten w poprzednim sezonie otrzymał od tego sędziego czerwoną kartkę, a później był na ponad pół roku zawieszony za swoje zachowanie wobec arbitra.

 

Sprawa została zgłoszona na policję, a odpowiednie pismo otrzyma także Komisja Dyscyplinarna Podokręgu Jelenia Góra. Sędzia został otoczony pomocą prawną oraz otrzymał wsparcie wszystkich członków zarządu KS Jelenia Góra – czytamy.

 

Niestety, to kolejny już atak agresji na sędziego w okręgu jeleniogórskim w ostatnim czasie. Niedawno arbiter otrzymał od zawodnika dwa ciosy w okolice głowy

 

fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Skandal na meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec. Pod koniec spotkania sędzia został zaatakowany przez jednego z zawodników gości. Mecz został przerwany, a sprawa zapewne trafi do sądu.

 

Mecz przerwany w 8. minucie. Koszmar na boisku w A klasie

Do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy). Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

O całym zajściu został poinformowany przewodniczący KS DZPN, który zapewnił pomoc prawną, a sprawa zostanie zgłoszona do sądu z powództwa cywilnego przeciw winnemu zawodnikowi. Pokrzywdzony sędzia poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję – dodało KS Jelenia Góra.

 

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

To się czyta