Connect with us

DolZPN

IV liga nie dla każdego. Po reformie mają to być rozgrywki elitarne

Published

on

IV liga

Od sezonu 2023/24 na Dolnym Śląsku będzie tylko jedna grupa IV ligi. Awans do niej nie będzie jednak łatwy. DolZPN szykuje bowiem wymagające warunki licencyjne, zwłaszcza w zakresie drużyn młodzieżowych.

 

Jedna czy dwie grupy IV ligi? Jest decyzja zarządu DolZPN-u

Przyszły sezon 2022/23 będzie ostatnim, w którym na Dolnym Śląsku będą funkcjonowały dwie grupy IV ligi. Od sezonu 2023/24 ponownie ? po siedmiu latach ? będzie to jedna grupa. Wkrótce związek odbędzie serię spotkań z klubami, na których zostaną omówione zmiany. Przed startem nowego sezonu natomiast poznamy regulamin rozgrywek, w którym będą szczegółowo zapisane zasady m.in. spadków i awansów.

 

Już dziś jednak wiadomo, w jakim kierunku chcą iść władze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Rąbka tajemnicy uchylił Adam Michalik, dyrektor Podokręgu Legnica DolZPN, który był gościem kanału Niski Pressing na Youtube. Tłumaczył on, że powrót do jednej grupy IV ligi z jednej strony ma podnieść poziom rozgrywek, a z drugiej sprawić, żeby kluby mocno postawiły na szkolenie.

 

Chcemy wprowadzić bardzo ostre restrykcje, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży. Żeby każdy czwartoligowiec był topem amatorskiej piłki w regionie i łącznikiem do klubów profesjonalnych na Dolnym Śląsku, jak choćby w przeszłości Lechia Dzierżoniów i inne zespoły, które wychowywały fajnych chłopaków mając pełną strukturę grup młodzieżowych, którzy później występowali na najwyższych szczeblach ligowych ? powiedział Michalik w Niskim Pressingu.

 

Dyrektor Podokręgu Legnica DolZPN dodał, że IV liga ma stać się elitarna. – Zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i o szkolenie młodzieży. Kluby muszą postawić na szkolenie, a nie tylko na to, aby dostać się do IV ligi i myśleć, jak obejść przepisy – wyjaśnił.

 

Według wstępnych planów każdy IV-ligowiec od sezonu 2023/24 będzie musiał posiadać pięć drużyn młodzieżowych w głównych kategorii wiekowych ? junior młodszy, trampkarz, młodzik, orlik i żak. Nie będzie od tego wyjątków, poza jednym. Jeżeli w danej gminie będzie funkcjonowała gminna akademia piłkarska szkoląca w tych kategoriach (pierwsze już tworzą się w niektórych samorządach), to drużyny z tego terenu będą mogły uwzględnić je we wniosku licencyjnym ? takie przynajmniej są przymiarki.

 

3 komentarze

3 Comments

 1. tomek

  6 lutego, 2022 at 1:24 am

  Autorom pomysłu obowiązkowego posiadania 5 drużyn młodzieżowych przez kluby 4 ligi życzę powodzenia,bo będzie im bardzo potrzebne.Obecnie sklecenie jednej lub dwóch drużyn młodzieżowych to już jest wyzwanie wielkego kalibru.A jak się uda taką ekipę sklecić to później trzeba z nią dotrwać do końca rozgrywek.Kluby 4 ligi głównie funkcjonują w mniejszych miastach i miasteczkach a czasem i wsiach.Skąd takie kluby mają zebrać chętnych do gry,jeśli po prostu populacja rocznikowa jest zbyt mała?Często jest tak,że nawet gdyby zebrać wszystkie dzieci czy młodzież (nie tylko tych,którzy interesują się piłką nożną) to nie uzbiera się ich tyle,by stworzyć co najmniej dwie drużyny.Do tego należy jeszcze dodać aspekt tak prozaiczny jak komunikacja.Jesli taki 4 ligowy klub funkcjonuje w mniejszym miasteczku czy mieście,wokół którego położone są mniejsze miejscowości to kto zapewni dojazd na treningi i mecze dla tych chętnych do gry?W dobie wzrostu cen paliwa i biletów dodatkowe wydatki na dojazdy dzieci na treningi będą ostatnimi pozycjami w domowych budżetach,czyli tymi które jako pierwsze zostaną odstrzelone.Ktoś czegoś nie przemyślał dokładnie.Poza tym odgórny nakaz posiadania iluś drużyn młodzieżowych jak żywo przypomina czasy PRL-u.Odgórne nakazy i sterowanie niczego dobrego nie przyniosą.Nie tędy droga.Trzeba wspierać te kluby,które mogą i chcą szkolić młodzież i dzieci,mające ku temu podstawy finansowe,infrastrukturalne i odpowiednia kadrę trenerską.Reszta klubów niech sobie działa bez dodatkowych obciążeń wymogów licencyjnych.Trudno oprzeć się wrażeniu,że w działalności czysto sportowej klubów nie wynik sportowy się liczy ,ale spełnianie wymogów licencyjnych dla poszczególnych klas. W prasie sportowej i w internecie pełno jest artykułów o druzynach,które sportowo bija inne kluby na głowę,ale nie awansują wyżej bo nie spełniają warunków licencyjnych bo po prostu ich na nie nie stać finansowo.I nikt nie dostrzega tego,że jest to pole do nieuczciwej konkurencji.W skrócie wygląda to tak: klub “A” prowadzi w tabeli i ma sporą przewagę nad konkurencją ale nie może awansować bo nie ma np drużyn młodzieżowych.Takowe drużyny posiadają kluby drużyny “X” i “Z”.Oba te kluby zajmuja miejsca za liderem i walczą o awans,wiedząc,ze lider z tego awansu nie skorzysta.Klub “A” ma dobre kontakty z klubem “X” i dlatego z nimi przegra np nie jadąc na mecz w najsilniejszym składzie albo powiedzmy z 9 zawodnikami.Klub “A” nie lubi klubu “Z” dlatego na mecz z nimi wystawia najsilniejszy skład i gra z nimi na maksa.W ten sposób klub “A” ustawia kolejność za swoimi plecami czyli de facto wskazuje kandydata do awansu.Prawda,że proste?A potem oba zainteresowane kluby “A” i “X” dziękują sobie za “wdzięczność” i “przysługę”.Taki scenariusz można powielać przez parę sezonów.

  • wsiowi amatorscy zawodowcy

   8 lutego, 2022 at 5:19 am

   Prawd jest kilka i każdy ma swoją. Myślę sobie, że trzeba oddzielić piłkę zawodową od amatorskiej i wyeliminować pseudo amatorską i pseudo zawodową. Teraz to nawet płaci się zawodnikom w klasie A i to jest chore. Lokalny biznesmen kupuje sobie klub, sprowadza trenera i piłkarzy (spady i oldboye z wyższych lig) i szaleje na wsi. Jak mu się znudzi lub zabraknie pieniędzy, to klub znika z dnia na dzień i zostaje pastwisko dla kóz. Spady i oldboje razem z trenerem jadą do następnego wsiowego biznesmena- frajera po pieniądze. W takim klubie nigdy nie zagra miejscowy dzieciak, pasjonat piłki. Nie pisz więc proszę, o niesprawiedliwości.

   • Marianna

    19 czerwca, 2022 at 12:47 pm

    Święta prawda, przykład klubu z Woliborza. Proszę się temu przyjrzeć. Tam liczy się tylko kasa. Młodzieży nie ma, bo być nie może (wieś starych ludzi), trenerzy bez kwalifikacji (ważne żeby jeden stosowną licencję i na niej lecimy). Sama armia zaciężna za bardzo grube pieniądze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Bez niespodzianki w Bielawie. Karkonosze – Barycz w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski

Published

on

Karkonosze Jelenia Góra pokonały Bielawiankę i zagrają w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski. Zmierzą się w nim z Baryczą Sułów.

 

Barycz w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski. Hat-trick Wojciechowskiego

W drugim półfinale Dolnośląskiego Pucharu Polski w środę, 24 kwietnia, występująca w okręgówce Bielawianka  podejmowała III-ligowe Karkonosze Jelenia Góra. Niespodzianki w Bielawie nie było, bowiem goście szybko, bo już w 8. min., po golu Filipa Firbachera objęli prowadzenie. Podopieczni Zbigniewa Smółki kontrolowali wydarzenia na boisku i na niewiele pozwalali gospodarzom. Najgroźniej strzelał głową Paweł Słonecki, ale piłka minęła słupek bramki jeleniogórzan. Ci z kolei jeszcze przed przerwą dołożyli dwie bramki – autorstwa Macieja Pałaszewskiego i ponownie Firbachera.

 

W przerwie w ekipie Karkonoszy doszło do czterech zmian i mecz się wyrównał. Gospodarze dążyli do strzelenia gola i sztuka ta udała się w 58. min. Mateuszowi Perońskiemu. Gracze Bielawianki próbowali jeszcze powalczyć o korzystny rezultat, ale ich starania zgasił w zarodku Kacper Dudek, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Ostatecznie Karkonosze wygrały 5:1 i awansowały do finału Dolnośląskiego Pucharu Polski, który odbędzie się 22 maja. Zmierzą się w nim z Baryczą Sułów.

 

Fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

 

 

Continue Reading

DolZPN

Barycz w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski. Hat-trick Wojciechowskiego

Published

on

Barycz Sułów w finale Dolnośląskiego Pucharu Polski. Podopieczni Tomasza Horwata nie dali szans Górnikowi Polkowice zwyciężając w półfinale 3:1.

 

Zmiana trenera w czołowej drużynie z wałbrzyskiej okręgówki

Pierwszy półfinał Dolnośląskiego Pucharu Polski odbył się we wtorek, 23 kwietnia, w Sułowie, gdzie IV-ligowa Barycz podejmowała III-ligowego Górnika Polkowice. Początek spotkania był wyrównany. Pierwsi sygnał do ataku dali gospodarze, a dokładnie Grzegorz Kotowicz, który w 9. min. posłał w kierunku bramki gości potężną bombę, po której piłka trafiła w poprzeczkę.

Odpowiedź polkowiczan była zabójcza. W 16. min. Mariusz Szuszkiewicz obsłużył idealnym podaniem Michała Litwę, który w sytuacji sam na sam nie dał szans Dominikowi Budzyńskiemu.

 

Gracze Baryczy rzucili się do dorabiania strat i w ciągu następnych kilkunastu minut Piotr Grzelczak miał 3 (!) dobre okazje do wyrównania, ale żadnej nie zdołał wykorzystać. W 38. min. doświadczony napastnik popisał się jednak dobrym podaniem do równie doświadczonego Pawła Wojciechowskiego, który wyrównał stan meczu.

Minutę później Wojciechowski wykorzystał gapiostwo defensorów Górnika i strzałem z bliskiej odległości dał gospodarzom prowadzenie. Na tym jednak nie koniec, bo w drugiej doliczonej minucie I połowy, 34-letni napastnik skompletował hat-tricka strzałem z rzutu karnego.

 

Druga połowa była bardziej wyrównana, ale goście nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce Budzyńskiego. Gospodarze mieli jeszcze kilka okazji do podwyższenia rezultatu, ale ostatecznie wygrali 3:1.

Barycz w pełni zasłużenie awansowała do finału Dolnośląskiego Pucharu Polski, który odbędzie się 22 maja. Jej rywalem będzie zwycięzca drugiego półfinału, w którym Bielawianka Bielawa podejmie Karkonosze Jelenia Góra. Spotkanie odbędzie się w środę, 24 kwietnia. Początek o godz. 17.

 

Fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

 

 

Continue Reading

Sędziowie

Remontada w cieniu skandalu? „Walczymy o sprawiedliwość”

Published

on

Wielkie emocje w meczu wałbrzyskiej okręgówki. Zdrój Jedlina-Zdrój wygrał ze Skałkami Stolec 4:3, choć przegrywał 0:3. Goście czują się jednak oszukani przez sędziego.

 

IV liga. Lider zatrzymany, ale niepokonany. Kanonada Baryczy, opóźnienie w Węglińcu

W meczu Zdroju ze Skałkami było wszystko – gole, akcja, emocje i walka, ale i sporo kontrowersji. Już w 40 sekundzie meczu zespół ze Stolca objął prowadzenie po trafieniu z połowy boiska autorstwa Damiana Szydziaka. Ledwo minęło pół godziny spotkania i zrobiło się 0:3, kiedy na listę strzelców wpisali się Kamil Dawiec i Łukasz Gargała.

Wydawało się, że gospodarzom będzie trudno odwrócić losy spotkania, ale tuż przed przerwą z rzutu karnego trafił Bartosz Chabrowski. Ten sam zawodnik po zmianie stron doprowadził do wyrównania – najpierw trafił w 57. min., a w 70. wyrównał ponownie z rzutu karnego. Według gości obie jedenastki były mocno naciągane.

 

W 83. min. gospodarze dobili przyjezdnych golem Edwarda Chałupki, a w 90. min. arbiter wyrzucił z boiska dwóch zawodników Skałek, karząc ich czerwonymi kartkami.

W związku ze skandalicznymi decyzjami sędziego we wczorajszym meczu podjęliśmy decyzję, że będziemy uczestniczyć w posiedzeniu komisji dyscypliny, ponieważ nie można tej sprawy tak zostawić. Wczoraj Skałki, a w przyszłości może to spotkać inne kluby – walczymy o sprawiedliwość – poinformował w poniedziałek, 22 kwietnia, klub ze Stolca na swoim profilu na Facebooku.

Jak było w rzeczywistości? Tego, niestety, nie rozstrzygniemy, bo nie ma, przynajmniej nie widzieliśmy, żadnego nagrania ze spornymi sytuacjami.

 

Tymczasem po porażce Skałki, które zajmują 3. miejsce w tabeli, tracą do lidera z Ząbkowic Śląskich 8 punktów, a do wicelidera z Bielawy – 5 punktów. Zdrój zajmuje 6. miejsce w tabeli.

 

fot. Skałki Stolec Facebook

 

Continue Reading

DolZPN

Sen o Victorii spełniony na śląskiej ziemi. Piorunująca końcówka Dolnoślązaków!

Published

on

Reprezentacja Dolnego Śląska pokonała w Rudzie Śląskiej drużynę Śląskiego ZPN-u 2:1 i awansowała do finału makroregionalnego, w którym zmierzy się z reprezentacją Opolszczyzny.

 

Karkonosze mają nowego trenera. Mocne nazwisko z IV ligi

Półfinał makroregionu między Śląskim ZPN-em i reprezentacją Dolnego Śląska odbył się na stadionie Grunwaldu Ruda Śląska. Mimo że gospodarze objęli prowadzenie, to w samej końcówce szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili Dolnoślązacy. Spełnił się tym samym na śląskiej ziemi “Sen o Victorii” dolnośląskiej drużyny, jak śpiewał przed laty pochodzący z sąsiedzkiego Chorzowa Ryszard Riedel z zespołu Dżem.

 

Gospodarze objęli prowadzenie w 70 min. spotkania. Po stracie gola Dolnoślązacy próbowali szybko odpowiedzieć, ale długo nie mogli stworzyć dogodnej sytuacji. Końcówka w wykonaniu gości okazała się jednak piorunująca. Głównie za sprawą Mikołaja Wawrzyniaka ze Ślęzy Wrocław, który w 80. min. obsłużył idealnym podaniem Kamila Kurianowicza. Napastnik Łużyc Lubań w swoim stylu uprzedził obrońcę w polu karnym i wyrównał stan meczu.

 

W 85. min. Wawrzyniak wziął już sprawy w swoje ręce, a właściwie nogi, i mocnym strzałem z ostrego kąta (po podaniu Tomasza Wojciechowskiego) wpakował piłkę w okienko bramki gospodarzy.

Sam mecz, do czasu pierwszego gola, rozczarował. Dłużej przy piłce utrzymywali się gracze ze śląskiego ZPN-u, Dolnoślązacy raczej kontrowali, ale sytuacji było jak na lekarstwo.

 

W finale makroregionu reprezentacja Dolnego Śląska zmierzy się 8 maja z Opolskim ZPN-em. Mistrz makroregionu powalczy później o mistrzostw Polski, a najlepszy region w naszym kraju Polski wystartuje w europejskich eliminacjach UEFA Region’s Cup.

 

Fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

Zmiany w kadrze Dolnego Śląska na mecz ze śląskim ZPN-em

Published

on

Cztery zmiany zaszły w kadrze Dolnego Śląska UEFA Regions’s Cup na mecz ze śląskim ZPN-em, który odbędzie się w środę w Rudzie Śląskiej.

 

Bohater bez strzelonego gola. Rekordowa liczba asyst pomocnika Unii

Na dwa dni przed meczem z reprezentacją Śląskiego Związkiem Piłki Nożnej w kadrze Dolnośląskiego ZPN-u doszło do czterech zmian, które były pokłosiem ostatniej kolejki ligowej. Okazało się bowiem, że kilku zawodników po meczach w swoich rodzimych zespołach nie jest w pełni sił.

Z kadry wypadło dwóch graczy Karkonoszy Jelenia Góra Kamil Maciejewski i Kacper Tokarz oraz dwóch zawodników Słowianina Wolibórz Piotr Gembara i Kamil Sadowski. W ich miejsca powołani zostali: bramkarz Michał Piotrowski (Górnik Złotoryja), Mikołaj Łazarowicz (Słowianin Wolibórz), Piotr Kotyla (Piast Żmigród) oraz Przemysław Marcjan (Ślęza Wrocław).

 

W środę (17 kwietnia) reprezentacja Dolnego Śląska zmierzą się w półfinale makroregionu ze śląskim ZPN-em. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 na stadionie Grunwaldu Ruda Śląska. Transmisja z meczu na żywo na kanale YouTube Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Zwycięzca tego meczu zagra 8 maja w finale makroregionu z Opolskim ZPN-em. Mistrz makroregionu powalczy później o mistrzostwo Polski, a najlepszy region w naszym kraju Polski wystartuje w europejskich eliminacjach UEFA Region’s Cup.

 

Kadra Dolnego Śląska

Bramkarze

 • Michał Piotrowski (Górnik Złotoryja)
 • Bartłomiej Kot (Polonia-Stal Świdnica)

Obrońcy

 • Marcin Franczak (Górnik Złotoryja)
 • Mikołaj Łazarowicz (Słowianin Wolibórz)
 • Paweł Niemienionek (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Adrian Repski (Piast Żmigród)
 •  Piotr Kotyla (Piast Żmigród)
 • Łukasz Szukiełowicz (Piast Nowa Ruda)
 • Krzysztof Waliś (Moto-Jelcz Oława)

Pomocnicy

 • Dawid Bąk (Barycz Sułów)
 • Jakub Bohdanowicz (Barycz Sułów)
 • Przemysław Marcjan (Ślęza Wrocław)
 • Adrian Niewiadomski (Słowianin Wolibórz)
 • Adrian Puchała (Barycz Sułów)
 • Kacper Tokarz (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Dawid Wasilewski (Lechia Dzierżoniów)
 • Mikołaj Wawrzyniak (Ślęza Wrocław)

Napastnicy

 • Kamil Kurianowicz (Łużyce Lubań)
 • Mateusz Poświstajło (Piast Nowa Ruda)
 • Tomasz Wojciechowski (Chrobry Głogów)

 

Fot. Górnik Złotoryja

Na zdjęciu bramkarz Górnika Złotoryja Michał Piotrowski.

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

UEFA Regions’s Cup. 20 zawodników powołanych do kadry Dolnego Śląska

Published

on

Poznaliśmy ostateczną kadrę Dolnego Śląska UEFA Regions’s Cup. Znalazło się w niej 20 zawodników, którzy powalczą najpierw o mistrzostwo Polski amatorów.

 

Nowy trener czwartoligowca. Arkadiusz Bator w Międzyborzu

Sztab reprezentacji Dolnego Śląska ogłosił ostateczną kadrę na mecz z reprezentacją Śląskiego ZPN. Znalazło się w niej 20 zawodników, którzy na co dzień bronią barw 12 klubów w III i IV lidze.

 

Kadra Dolnego Śląska

Bramkarze

 • Piotr Gembara (Słowianin Wolibórz)
 • Bartłomiej Kot (Polonia-Stal Świdnica)

Obrońcy

 • Marcin Franczak (Górnik Złotoryja)
 • Patryk Maciejewski (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Paweł Niemienionek (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Adrian Repski (Piast Żmigród)
 • Kamil Sadowski (Słowianin Wolibórz)
 • Łukasz Szukiełowicz (Piast Nowa Ruda)
 • Krzysztof Waliś (Moto-Jelcz Oława)

Pomocnicy

 • Dawid Bąk (Barycz Sułów)
 • Jakub Bohdanowicz (Barycz Sułów)
 • Mikołaj Milewski (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Adrian Niewiadomski (Słowianin Wolibórz)
 • Adrian Puchała (Barycz Sułów)
 • Kacper Tokarz (Karkonosze Jelenia Góra)
 • Dawid Wasilewski (Lechia Dzierżoniów)
 • Mikołaj Wawrzyniak (Ślęza Wrocław)

Napastnicy

 • Kamil Kurianowicz (Łużyce Lubań)
 • Mateusz Poświstajło (Piast Nowa Ruda)
 • Tomasz Wojciechowski (Chrobry Głogów)

 

Zawodnicy spotkają się 16 kwietnia we Wrocławiu, a dzień później (17 kwietnia) zmierzą się w półfinale makroregionu ze śląskim ZPN-em. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 na stadionie Grunwaldu Ruda Śląska.

Zwycięzca tego meczu zagra w finale (8 maja) makroregionu z wygranym z pary Lubuski ZPN – Opolski ZPN. Mistrz makroregionu powalczy później o mistrzostw Polski, a najlepszy region w naszym kraju Polski wystartuje w europejskich eliminacjach UEFA Region’s Cup.

 

 

 

Continue Reading

To się czyta