Spadki i awanse w sezonie 2022/23 [IV LIGA, OKRĘGÓWKA]

Przed nami wyjątkowy, przejściowy sezon w IV lidze. Po raz ostatni rywalizacja będzie toczyła się w dwóch grupach. To oznacza ogromne spadki z IV ligi, a także ? w konsekwencji ? z niższych lig. Mniej drużyn również awansuje do IV ligi.

 

Terminarz sezonu 2022/23. Kiedy startują poszczególne ligi?

Sezon 2022/23 będzie ostatnim, w którym będą dwie grupy IV ligi. Od sezonu 2023/24 będzie jedna grupa IV ligi składająca się z 18 zespołów. To oznacza redukcję aż o 14 ekip, bo obecnie mamy w dwóch grupach 32 drużyny.

 

Oczywiście spadków będzie jeszcze więcej, bowiem do III ligi awansuje tylko jeden zespół (zwycięzca baraży), a do IV ligi awansują cztery zespoły z okręgówek. To ważna zmiana w nowym regulaminie rozgrywek ? liczba zespołów awansujących została zmniejszona z dwóch do jednej (mistrzów).

 

W sezonie 2022/23 z IV ligi spadnie 17 zespołów. Z jednej grupy spadnie 8 zespołów (miejsca 9. – 16.), a z drugiej 9 zespołów (miejsca 8. – 16.). Takie spadki będą wtedy, gdy żadna drużyna dolnośląska nie spadnie z III ligi (będą tylko 4). Oczywiście, każdy ewentualny spadek z III ligi spowoduje powiększenie liczby spadkowiczów z IV ligi.

 

Taka liczba spadkowiczów rodzi poważne konsekwencje również dla klas okręgowych. Regulamin co prawda zakłada standardową liczbę spadkowiczów (4 w strefie wrocławskiej i po 3 w pozostałych strefach). Wiadomo jednak, że będzie ich więcej. Ilu? To będzie zależało do których stref będą spadały drużyny z IV ligi.

 

Pokażmy to na przykładzie. Gdyby ze wschodniej grupy IV ligi spadły np. 4 drużyny ze strefy wrocławskiej, to z wrocławskiej okręgówki do A klasy spadłoby 7 drużyn.

One thought on “Spadki i awanse w sezonie 2022/23 [IV LIGA, OKRĘGÓWKA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.