Spadki i awanse 2022/23. Na razie kiepskie scenariusze [III liga – Okręgówka]

Runda jesienna sezonu 2022/23 na finiszu. Sezonu wyjątkowego, bowiem po raz ostatni IV liga składa się z dwóch grup. To oznacza duże spadki z IV ligi, a także z niższych lig. Na domiar złego kiepsko sytuacja wygląda na razie w II i III lidze. 

 

Co za gol weterana! Grający trener Energetyka w świetnej formie

II liga już zakończyła rozgrywki w rundzie jesiennej, III liga ostatnią kolejkę rozegra w najbliższy weekend. Podobnie jak dolnośląskie okręgówki i niższe ligi. Dłużej pograją IV ligi, które mają do nadrobienia wiele meczów z końca sierpnia. Początkowo symulacja spadków i awansów miała powstać po zakończeniu jesiennego grania, ale warto pokazać ją już teraz. Niepokojące sygnały bowiem płyną z II ligi, a poniekąd również III, co może mieć spore znaczenie również dla rozgrywek od IV ligi w dół. Zobaczcie jak na środę, 16 listopada, przedstawiają się spadki i awanse od III ligi do klasy okręgowej. Jeszcze niższym ligom przyjrzymy się już w przerwie zimowej.  

 

II i III liga

W II lidze mamy cztery zespoły (trzy dolnośląskie i jeden śląski). Niestety, ostatnie miejsce po rundzie jesiennej zajmuje Śląsk II Wrocław, jedno miejsce nad strefą spadkową znajdują się rezerwy Zagłębia Lubin. Bezpieczniejsze lokaty zajmują Górnik Polkowice (8. miejsce) i GKS Jastrzębie (9. miejsce). Problem w tym, że różnice punktowe są niewielkie i nasze drużyny mogą spokojnie zarówno się utrzymać, jak i spaść. Na dziś spadkowicz jest jedenrezerwy Śląska.

 

To oznacza, że liczba spadkowiczów z 3 grupy III ligi wzrosłaby do czterech. Na dziś w strefie spadkowej są rezerwy Miedzi Legnica, a tuż nad nią rezerwy Chrobrego Głogów. Problemów z utrzymanie nie powinna mieć natomiast Ślęza Wrocław. Na dziś spadkowicz jest jeden – Miedź II.

 

IV liga

Czwarta liga będzie zredukowana z dwóch grup do jednej. To oznacza spadek spadek 17 zespołów jednej grupy 8 zespołów (miejsca 9. – 16.), a z drugiej 9 zespołów (miejsca 8. – 16.). Oczywiście wtedy, gdy żadna drużyna dolnośląska nie spadnie z III ligi. Jeśli będzie jeden spadkowicz (na dziś jest to Miedź II), to z IV ligi spadłoby 18 zespołówpo 9 z każdej grupy.

Kto spadnie z IV ligi? ZOBACZCIE TUTAJ

 

Klasa okręgowa

Taka liczba spadkowiczów rodzi poważne konsekwencje również dla klas okręgowych. Regulamin co prawda zakłada standardową liczbę spadkowiczów (4 w strefie wrocławskiej i po 3 w pozostałych strefach). Wiadomo jednak, że będzie ich znacznie więcej, bo taka liczba byłaby możliwa tylko przy jednym spadkowiczu z IV ligi do danej okręgówki, a to jest praktycznie niemożliwe.

Spadkowicze z IV ligi na dziś

  • do wałbrzyskiej – 8 zespołów (6 ze wschodu i 2 z zachodu)
  • do wrocławskiej – 3 zespoły
  • do legnickiej – 5 zespołów
  • do jeleniogórskiej – 2 zespoły

To oznacza, że z poszczególnych okręgówek spadłoby na dziś:

  • z wałbrzyskiej – 10 zespołów
  • z wrocławskiej – 6 zespołów
  • z legnickiej – 7 zespołów
  • z jeleniogórskiej – 4 zespoły

Kto spadnie z okręgówki? ZOBACZCIE TUTAJ

 

AWANSE

O awans do III ligi powalczą mistrzowie dwóch grup IV ligi. Na dziś są to Piast Żmigród i Karkonosze Jelenia Góra, ale różnice w czołówce są niewielkie.

 

Do IV ligi awansują tylko mistrzowie klas okręgowych. Na dziś są to KS Łomnica (1 pkt. przewagi nad wiceliderem), Iskra Księginice (7 pkt. przewagi nad wiceliderem), Górnik Nowe Miasto Wałbrzych (1 pkt. przewagi nad wiceliderem) oraz Zenit Międzybórz (6 pkt. przewagi nad wiceliderem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *