MKS zrezygnował z okręgówki. Utrzymanie zamiast awansu

MKS Szczawno Zdrój zrezygnował z występów w wałbrzyskiej klasie okręgowej i zgłosił się do A klasy (a rezerwy do B klasy). Kto go zastąpi w okręgówce? Wyjaśniamy, bo sprawa budzi sporo kontrowersji.

 

Reforma IV ligi przełożona? Jasna odpowiedź prezesa DolZPN

Przypomnijmy, że w zakończonym niedawno sezonie pierwsza drużyna MKS-u Szczawno Zdrój utrzymała się we wałbrzyskiej okręgówce. W nowym sezonie jednak nie zagra w tej klasie rozgrywkowej, bowiem zgłosiła się do A klasy (a do tej pory A-klasowe rezerwy do B klasy).

 

Kto zagra zamiast MKS-u? Zgodnie z przepisami prawo pozostania w okręgówce ma ?najlepszy? spadkowicz, czyli – najprawdopodobniej – Grom Witków.

 

Sprawa wzbudziła sporo kontrowersji. Pojawiły się głosy, że w zeszłym sezonie ? również w okręgu wałbrzyskim – po wycofaniu się drużyn, do okręgówki awansowały zespoły z A klasy, a nie zostali w niej spadkowicze.

 

Trzeba jednak przyznać, że regulamin w tej kwestii jest dość zawiły. Wyjaśnijmy więc.

 

W skrócie chodzi o to, że oba przypadki, choć podobne, to jednak różnią się w zasadniczej kwestii ? kiedy drużyna zrezygnowała z występów w okręgówce. MKS nie zgłosił się do nowego sezonu, a więc zachował swoje miejsce w tabeli, ale został potraktowany jako spadkowicz. Dlatego ? zgodnie z uchwałą nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku zarządu PZPN ? miejsce w okręgówce zachowuje ?najlepszy spadkowicz?.

 

W zeszłym roku sytuacja była o tyle inna, że rezygnacja Orła Lubawka i Unii Bardo nastąpiła już w sezonie 2021/22, w drugim tygodniu sierpnia, tuż przed startem rozgrywek. W takiej sytuacji klasę rozgrywkową uzupełnia się na podstawie par. 29, pkt. 7 Regulaminu Rozgrywek, który zakłada, że prawo awansu mają kolejne drużyny z klasy niższej, do 4. miejsca włącznie. Dopiero później może zostać spadkowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.