zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

Polonia Trzebnica się zbroi. Ostrowski, Wołczek i… Szandrocho

Czy to zmiany na lepsze? Z pewnością niektóre tak – np. brak czerwonej karki za każdy faul w polu karnym. Podwójne (karny i czerwona kartka) karanie zawodnika, gdy walczył o piłkę było z pewnością zbyt surową  karą. Wiele z tych przepisów jest kosmetyczna i nie będzie miała wielkiego wpływu na grę.

 

Dwa przepisy jednak według mnie będą powodować spore kontrowersje w praktyce meczowej. Oba pozostawiają sporą swobodę sędziemu na interpretację – czy dane boiskowe zdarzenie wypełni znamiona czynu zabronionego, czy też nie. I będą takie w mecze, że za podobne – niemal identyczne – sytuacje, w jednym będą się sypały kartki, a w innych nie.

 

Losowanie 1/16 Pucharu Polski. Śląsk, Zagłębie i Miedź poznali rywali

To oczywiście przepis, by karać ostre wślizgi czerwoną kartką nawet bez kontaktu z przeciwnikiem. Jak się domyślam, chodzi o to, by z boiska eliminować brutali i lepiej chronić zdrowie zawodników. Idea słuszna, tylko czy nie będzie polem do nadużyć?

 

Już teraz nie brakuje spornych sytuacji po ostrych faulach. Jedni sędziowie są albo zbyt pobłażliwi, inni wręcz przeciwnie. Gdy dojdzie im jeszcze jedna kwestia do interpretacji – od kiedy wślizg bez kontaktu z rywalem jest brutalny – zapalnych sytuacji na boisku może być jeszcze więcej. A warto pamiętać, że już dotąd za ostre wejście w rywala, choć nie doszło do kontaktu, można było karać czerwoną kartką.

 

Jestem jak najbardziej za chronieniem zdrowia piłkarzy, ale można to było robić dobrze już teraz, nowy przepis chyba wprowadzi tylko więcej zamieszania.

 

Różnie może być również z żółtymi kartkami dla bramkarzy, którzy zejdą z linii jeszcze przed wykonaniem rzutu karnego. Przecież już teraz to jest zabronione. A jaka jest boiskowa praktyka? Strzelam, ale myślę, że jakieś 80-90 proc. bramkarzy robi niedozwolone ruchy już teraz. Sędziowie jednak nie reagują, a przecież powinni nakazywać powtórzenie rzutów karnych.

 

Czy teraz będą reagować jak nakazują przepisy i karać bramkarzy napomnieniami? Jeśli tak, to powinni to robić konsekwentnie, bo obawiam się, że boiskowa praktyka będzie taka, że raz będą gwizdać tak, a raz inaczej.

2 thoughts on “Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną”

  1. Weźcie zdejmijcie te interpretacje przepisów bo to jest jakaś „pornografia”, uznawanie bramek których nie było? Proponuje poczytać dokładniej PG 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *