Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną weszły w życie 1 czerwca. Warto je poznać przed rozpoczęciem rozgrywek w małych ligach. Jest kilka ważnych zmian, choć niektóre będą prowadziły do sporych kontrowersji na boiskach.

 

Top 7. Najciekawsze transfery w III lidze

Zmian w przepisach jest ponad 90, choć oczywiście wiele z nich nie będzie specjalnie odczuwalna przez piłkarzy podczas meczów (np. kwestie organizacyjne). Są również takie, które radykalnie różnią się od dotychczasowej „wykładni”.

 

W związku ze mianami Dolnośląski Związek Piłki Nożnej organizuje dla klubów z regionu wrocławskiego szkolenia na temat nowych przepisów, które będą przeprowadzone przez obserwatorów i sędziów.  Ruszają one 3 sierpnia, w sumie odbędzie się osiem spotkań.

Oto ich ramowy harmonogram

  • Wrocław i powiat wrocławski – 3.08, godz 18. Ul. Oporowska 62
  • Powiat milicki – 4.08 godz. 18
  • Powiat oleśnicki – 5.08 godz. 18
  • Powiat trzebnicki – 8.08 godz. 18
  • Powiat wołowski – 9.08 godz. 18
  • Powiat średzki – 10.08 godz. 18
  • Powiat oławski – 11.08 godz. 18
  • Powiat strzeliński – 12.08 godz. 18

(miejsca szkoleń poza Wrocławiem dopiero będą ustalone)

 

Puchar Polski w okręgach na Dolnym Śląsku

Dla tych, którzy nie będą mogli w tych szkoleniach uczestniczyć, jak również dla zawodników, działaczy i kibiców z innych rejonów Dolnego Śląska, przygotowaliśmy małą ściągę. Oto najważniejsze zmian w przepisach piłki nożnej, które obowiązują od 1 czerwca:

 

SZCZEGÓŁOWE ZMIANY POD TYM LINKIEM

Brak automatycznej czerwonej kartki za faul w polu karnym

To chyba najważniejsza zmiana. Do tej pory gracz za faul w polu karnym, gdy rywal był w dogodnej sytuacji, otrzymywał czerwoną kartkę, a rywal wykonywał jeszcze rzut karny.

Teraz – jeśli w polu karnym atak był na piłkę, ale spowodował rzut karny, to sędzia pokaże w takiej sytuacji żółtą kartkę. Oczywiście wskaże również na jedenastkę.

Czerwoną kartkę nadal będą otrzymywać ci gracze, którzy celowo przerwą atak rywala lub popełnią ostry faul.

 

Czerwona kartka przed meczem

Sędzia będzie mógł teraz ukarać piłkarza czerwoną kartką jeszcze przed rozpoczęciem spotkania (np. za rękoczyny). Wtedy za niego będzie mógł wejść inny gracz, ale drużyna wykorzysta jedną zmianę.

 

Kartka i strata karnego za „dwa tempa”

Przy strzelaniu rzutów karnych nie będzie można wykonywać „zwodów” i „symulować strzałów”, znikną więc jedenastki wykonywane z zatrzymaniem „na dwa tempa”. Taki egzekutor ukarany zostanie żółtą kartkę, a jego zespół straci karnego. Będzie wtedy wykonywał rzut wolny pośredni.

 

Upomnienia dla bramkarza za wyjście przy karnym

Jeśli przy rzucie karnym bramkarz wyjdzie przed linię bramkową przed strzałem, sędzia pokaże mu żółtą kartkę.

 

Czerwona kartka za ostry wślizg bez kontaktu

Sędziowie będą mogli wyrzucać z boiska zawodników, którzy wykonają ostry wślizg nawet wtedy, jeśli nie będą mieli kontaktu z nogami rywala.

 

20 sekund dla kontuzjowanego gracza

Kontuzjowany piłkarz będzie mógł przebywać na boisku tylko przez 20 sekund. Jeśli w tym czasie nie będzie zdolny do gry, będzie musiał opuścić boisko, a o jego powrocie zdecyduje arbiter.

 

Można grać bez buta, ale…

Zawodnik, któremu spadnie z nogi but, będzie mógł grać dalej aż do najbliższej przerwy w grze.

 

Rozpoczęcie gry już nie tylko do przodu

Przy rozpoczęciu połowy, przy piłce musiało być dwóch graczy, bowiem piłka musiał być zagrana do przodu. Teraz piłkarz może zagrać futbolówkę w dowolnym kierunku, również do tyłu.

 

„Spalony” z innego miejsca

Rzut wolny po spalonym będą wykonywane z miejsca, w którym piłkarz pierwszy raz dotknął piłki, a nie z miejsca, w którym został złapany na spalonym.

 

Gol gdy piłka zmierzała do bramki, a zostanie zatrzymana ręką?

Ta zmiana wprowadziła dotąd najwięcej zamieszania, bo większość źle ją zrozumiała. Pojawiło się wiele opinii, że już nie powtórzy się sytuacja jak w meczu Urugwaj – Ghana na MŚ w 2010 roku, gdy Luis Suarez ręką zatrzymał piłkę zmierzającą do bramki po strzale Dominica Adiyiaha. Według tych opinii, sędzia w takiej sytuacji będzie mógł uznać gola.

Otóż nie. To błędna interpretacja – przepis dotyczy sytuacji, w której ktoś lub coś (ale nie piłkarz!) zatrzyma piłkę zmierzającą do bramki, a sędzia uzna, że byłby gol, to może go uznać. Może to dotyczyć sytuacji, w której piłkę zatrzyma, np. chłopiec do podawania piłek (już się tak zdarzało).

Gdy zdarzyłaby się podobna akcja, jak z Suarezem w roli głównej, to wtedy sędzia ukarze zawodnika czerwoną kartką i podyktuje rzut karny.

 

BĘDĄ KONTROWERSJE? CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

2 thoughts on “Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

  1. Weźcie zdejmijcie te interpretacje przepisów bo to jest jakaś “pornografia”, uznawanie bramek których nie było? Proponuje poczytać dokładniej PG 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.