Connect with us

Sędziowie

Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

Published

on

zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną weszły w życie 1 czerwca. Warto je poznać przed rozpoczęciem rozgrywek w małych ligach. Jest kilka ważnych zmian, choć niektóre będą prowadziły do sporych kontrowersji na boiskach.

 

Top 7. Najciekawsze transfery w III lidze

Zmian w przepisach jest ponad 90, choć oczywiście wiele z nich nie będzie specjalnie odczuwalna przez piłkarzy podczas meczów (np. kwestie organizacyjne). Są również takie, które radykalnie różnią się od dotychczasowej ?wykładni?.

 

W związku ze mianami Dolnośląski Związek Piłki Nożnej organizuje dla klubów z regionu wrocławskiego szkolenia na temat nowych przepisów, które będą przeprowadzone przez obserwatorów i sędziów.  Ruszają one 3 sierpnia, w sumie odbędzie się osiem spotkań.

Oto ich ramowy harmonogram

 • Wrocław i powiat wrocławski ? 3.08, godz 18. Ul. Oporowska 62
 • Powiat milicki – 4.08 godz. 18
 • Powiat oleśnicki – 5.08 godz. 18
 • Powiat trzebnicki – 8.08 godz. 18
 • Powiat wołowski – 9.08 godz. 18
 • Powiat średzki – 10.08 godz. 18
 • Powiat oławski – 11.08 godz. 18
 • Powiat strzeliński – 12.08 godz. 18

(miejsca szkoleń poza Wrocławiem dopiero będą ustalone)

 

Puchar Polski w okręgach na Dolnym Śląsku

Dla tych, którzy nie będą mogli w tych szkoleniach uczestniczyć, jak również dla zawodników, działaczy i kibiców z innych rejonów Dolnego Śląska, przygotowaliśmy małą ściągę. Oto najważniejsze zmian w przepisach piłki nożnej, które obowiązują od 1 czerwca:

 

SZCZEGÓŁOWE ZMIANY POD TYM LINKIEM

Brak automatycznej czerwonej kartki za faul w polu karnym

To chyba najważniejsza zmiana. Do tej pory gracz za faul w polu karnym, gdy rywal był w dogodnej sytuacji, otrzymywał czerwoną kartkę, a rywal wykonywał jeszcze rzut karny.

Teraz ? jeśli w polu karnym atak był na piłkę, ale spowodował rzut karny, to sędzia pokaże w takiej sytuacji żółtą kartkę. Oczywiście wskaże również na jedenastkę.

Czerwoną kartkę nadal będą otrzymywać ci gracze, którzy celowo przerwą atak rywala lub popełnią ostry faul.

 

Czerwona kartka przed meczem

Sędzia będzie mógł teraz ukarać piłkarza czerwoną kartką jeszcze przed rozpoczęciem spotkania (np. za rękoczyny). Wtedy za niego będzie mógł wejść inny gracz, ale drużyna wykorzysta jedną zmianę.

 

Kartka i strata karnego za ?dwa tempa?

Przy strzelaniu rzutów karnych nie będzie można wykonywać ?zwodów? i ?symulować strzałów?, znikną więc jedenastki wykonywane z zatrzymaniem ?na dwa tempa?. Taki egzekutor ukarany zostanie żółtą kartkę, a jego zespół straci karnego. Będzie wtedy wykonywał rzut wolny pośredni.

 

Upomnienia dla bramkarza za wyjście przy karnym

Jeśli przy rzucie karnym bramkarz wyjdzie przed linię bramkową przed strzałem, sędzia pokaże mu żółtą kartkę.

 

Czerwona kartka za ostry wślizg bez kontaktu

Sędziowie będą mogli wyrzucać z boiska zawodników, którzy wykonają ostry wślizg nawet wtedy, jeśli nie będą mieli kontaktu z nogami rywala.

 

20 sekund dla kontuzjowanego gracza

Kontuzjowany piłkarz będzie mógł przebywać na boisku tylko przez 20 sekund. Jeśli w tym czasie nie będzie zdolny do gry, będzie musiał opuścić boisko, a o jego powrocie zdecyduje arbiter.

 

Można grać bez buta, ale…

Zawodnik, któremu spadnie z nogi but, będzie mógł grać dalej aż do najbliższej przerwy w grze.

 

Rozpoczęcie gry już nie tylko do przodu

Przy rozpoczęciu połowy, przy piłce musiało być dwóch graczy, bowiem piłka musiał być zagrana do przodu. Teraz piłkarz może zagrać futbolówkę w dowolnym kierunku, również do tyłu.

 

?Spalony? z innego miejsca

Rzut wolny po spalonym będą wykonywane z miejsca, w którym piłkarz pierwszy raz dotknął piłki, a nie z miejsca, w którym został złapany na spalonym.

 

Gol gdy piłka zmierzała do bramki, a zostanie zatrzymana ręką?

Ta zmiana wprowadziła dotąd najwięcej zamieszania, bo większość źle ją zrozumiała. Pojawiło się wiele opinii, że już nie powtórzy się sytuacja jak w meczu Urugwaj ? Ghana na MŚ w 2010 roku, gdy Luis Suarez ręką zatrzymał piłkę zmierzającą do bramki po strzale Dominica Adiyiaha. Według tych opinii, sędzia w takiej sytuacji będzie mógł uznać gola.

Otóż nie. To błędna interpretacja ? przepis dotyczy sytuacji, w której ktoś lub coś (ale nie piłkarz!) zatrzyma piłkę zmierzającą do bramki, a sędzia uzna, że byłby gol, to może go uznać. Może to dotyczyć sytuacji, w której piłkę zatrzyma, np. chłopiec do podawania piłek (już się tak zdarzało).

Gdy zdarzyłaby się podobna akcja, jak z Suarezem w roli głównej, to wtedy sędzia ukarze zawodnika czerwoną kartką i podyktuje rzut karny.

 

BĘDĄ KONTROWERSJE? CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

Strony: 1 2

2 komentarze

2 Comments

 1. Zdzich

  8 września, 2016 at 1:18 pm

  Weźcie zdejmijcie te interpretacje przepisów bo to jest jakaś “pornografia”, uznawanie bramek których nie było? Proponuje poczytać dokładniej PG 2016

 2. ForStoper

  8 września, 2016 at 1:39 pm

  Ale co konkretnie nie jest zgodne z przepisami?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

Sędziowie

Dwa razy uderzył sędziego. Jest decyzja w sprawie agresora ze Strzyżowca

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Podczas meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec zawodnik gości zaatakował sędziego. Komisja Dyscyplinarna podjęła decyzję w sprawie agresora.  

 

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Przypomnijmy, że do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy) w miniony weekend. Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

Arbiter poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję. Zanim jednak organy ścigania zajmą się agresorem, stanął on przed Komisją Dyscyplinarną Podokręgu Jelenia Góra.

 

Zawodnik przyznał się do winy i wyraził skruchę. Ponadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej, który – ze względu na postawę zawodnika przed komisją – został uwzględniony. Oskarżonemu została wymierzona kara 3 lat dyskwalifikacji oraz kara pieniężna.

 

Przypomnijmy, że to nie jedyna bulwersująca sprawa, którą musi się zająć „dyscyplina” w okręgu jeleniogórskim. 1 listopada do gorszących scen doszło na cmentarzu w Janowicach Wielkich, gdzie zawodnik Rudawego zaatakował arbitra. Ty przypadkiem KD zajmie się w przyszłym tygodniu.

  

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia zaatakowany na cmentarzu! „I co teraz śmieciu jeb…?”

Published

on

Do skandalicznej sytuacji doszło we wtorek, 1 listopada, na cmentarzu w Janowicach Wielkich w powiecie karkonoskim. Sędzia została zaatakowany i obrażony przez zawodnika miejscowej drużyny. Wszystko działo się na oczach zszokowanej rodziny arbitra.

 

Niepokonani. 22 drużyny jeszcze nie przegrały, dziewięć wygrało wszystkie mecze

O zajściu poinformowało Kolegium Sędziów Jelenia Góra na swoim facebookowym profilu. – Sędzia będąc na cmentarzu został zaatakowany przez jednego z zawodników drużyny Rudawy Janowice, który zaszedł mu drogę i z premedytacją wpadł na niego, zadając mu absurdalne pytanie „I co teraz śmieciu jebany?”. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że sędzia był w obecności swojej najbliższej rodziny, która również poczuła się w tym momencie zagrożona – czytamy.

 

Agresor nie był anonimowy. Jak informuje zarząd KS Jelenia Góra, zawodnik ten w poprzednim sezonie otrzymał od tego sędziego czerwoną kartkę, a później był na ponad pół roku zawieszony za swoje zachowanie wobec arbitra.

 

Sprawa została zgłoszona na policję, a odpowiednie pismo otrzyma także Komisja Dyscyplinarna Podokręgu Jelenia Góra. Sędzia został otoczony pomocą prawną oraz otrzymał wsparcie wszystkich członków zarządu KS Jelenia Góra – czytamy.

 

Niestety, to kolejny już atak agresji na sędziego w okręgu jeleniogórskim w ostatnim czasie. Niedawno arbiter otrzymał od zawodnika dwa ciosy w okolice głowy

 

fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Skandal na meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec. Pod koniec spotkania sędzia został zaatakowany przez jednego z zawodników gości. Mecz został przerwany, a sprawa zapewne trafi do sądu.

 

Mecz przerwany w 8. minucie. Koszmar na boisku w A klasie

Do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy). Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

O całym zajściu został poinformowany przewodniczący KS DZPN, który zapewnił pomoc prawną, a sprawa zostanie zgłoszona do sądu z powództwa cywilnego przeciw winnemu zawodnikowi. Pokrzywdzony sędzia poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję – dodało KS Jelenia Góra.

 

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Kapitan dostał żółtą kartkę, bo jego zespół… za długo się cieszył z gola

Published

on

Wilki Różana - Bazalt Piotrowice

Ciekawa sytuacja w meczu legnickiej A klasy Wilki Różana – Bazalt Piotrowice. Kapitan gości dostał żółtą kartkę, bowiem jego koledzy za długo cieszyli po strzelonej bramce.

 

Oświadczenie Czarnych Rokitki po rasistowskim incydencie. “Przepraszamy”

Do sytuacji doszło w miniony weekend podczas meczu legnickiej A klasy Wilki Różana – Bazalt Piotrowice. Goście ostatecznie wygrali 4:2, a do tej przedziwnej sytuacjo doszło w 38. min. po golu na 3:0 dla Bazaltu.

 

Całe zdarzenie opisał na Twitterze kapitan zespołu z Piotrowic. – Sędzia stwierdził, że jako zespół za długo cieszyliśmy się z bramki. Nikogo nie ostrzegał, nie upomniał, tylko od razu wlepił kartkę kapitanowi drużyny. Chyba sam kupię kamerę i będziemy nagrywać wszystkie mecze, bo sędziowie własne przepisy wymyślają – napisał Daniel Wojda.

 

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych również sędzia. Oto jego wyjaśnienie, dlaczego zawodnik gości został ukarany żółtą kartkę. Różni się ono od relacji zawodnika: 

Jako prowadzący to spotkanie krótkie wyjaśnienie.
Kartka była przy trzeciej bramce zdobytej przez drużynę gości. Pierwsza bramka i cały zespół poza bramkarzem biegnie w narożnik połowy drużyny przeciwnej przy linii końcowej i tam fetuje bramkę. Spokojnie do wracających zawodników rzuciłem, żeby nie próbowali naciągać czasu.
Druga bramka i sytuacja się powtarza wszyscy poza bramkarzem lecą w narożnik połowy i fetują bramkę po czym nieśpiesznie wracają. Poszedł wyraźny komunikat, że ostatni raz.
Przy trzeciej bramce sytuacja się powtarza, do tego zawodnicy stojąc w kółku przy linii końcowej zakładają sobie ręce na ramiona robiąc kółeczko.
Do trzeciego upomnienia już nie doszło, a finał czyli kartkę dla kapitana już znacie.

  

Continue Reading

Sędziowie

Echa meczu Barycz – Górnik w IV lidze. Koszmarny błąd i dwie kontrowersje

Published

on

W meczu IV ligi wschodniej Barycz Sułów – Górnik Wałbrzych padł remis 2:2. Według gospodarzy, spotkanie zakończyło się skandalem. Czy rzeczywiście? Zobaczcie.

 

„Bo linie były zbyt krzywe”. Kulisy nierozegranego meczu w A klasie

Wielkie, nie zawsze zdrowe, emocje były w Sułowie podczas meczu Baryczy z Górnikiem Wałbrzych. Gdy w 75. min. gospodarze objęli prowadzenie 2:0, a Górnik stracił zawodnika, wydawało się, że nic już nie wydarzy się w tym spotkaniu. Wkrótce okazało się, że to był dopiero początek wrzenia… – Skandalem zakończył się ostatni mecz naszego zespołu – napisała Barycz na swoim portalu. 

 

W końcówce meczu Górnik dążył do wyrównania, gospodarze wyprowadzili groźne kontry. Jeden z takich wypadów, w 90. min., zakończył się golem Kacpra Głowieńkowskiego. Co ciekawe, pojawił się on na murawie w 70. min. spotkania i był to jego już drugi gol w meczu. Wcześniej bowiem strzelił bramkę na 2:0.

 

Okazało się, że sędzia asystent zasygnalizował spalonego, a arbiter główny gola nie uznał. Jak widać na filmie poniżej, była to błędna decyzja. Gol był jak najbardziej prawidłowy, bo – jak widać – piłka wyznaczająca w tym przypadku linię spalonego była bliżej bramki gości niż napastnik Baryczy.

 

Goście wyprowadzili błyskawiczna kontrę, która zakończyła się… rzutem karnym. Po wrzutce w pole karne obrońca próbował wybić piłkę, ale skiksował. Piłka odbiła się od jednej nogi, drugiej, po czym odbiła się od ziemi i trafiła w dłoń zawodnika z Sułowa. Obie sytuacja zobaczycie poniżej.

 

 

O ile – moim zdaniem – przy golu arbiter popełnił błąd, to sytuacja z rzutem karnym jednoznaczna nie jest. Zwłaszcza, że samego uderzenia w rękę nie widać, a w takiej sytuację pod uwagę brane są różne rzeczy. Jeden z arbitrów, który widział nagranie przyznał, że „karnego raczej by nie podyktował”, ale sędzia, który był bliżej mógł lepiej wiedzieć sytuację.

 

Barycz miała również pretensje do arbitra o niepodyktowanie rzutu karnego przy stanie 2:1. Sytuacja też nie jest zerojedynkowa, wspomniany sędzia ocenił ją na „60:40, że karny”, ale musiałby wiedzieć lepsze nagranie.

 

 

– Z reguły nigdy nie komentujemy decyzji sędziego, uznając je za element gry. Niestety, w ostatnim meczu limit tolerancji został wyczerpany. Mecz, który w istocie wygrywamy 3-1, kończymy remisem – podsumowała Barycz na swoim profilu na Facebooku.

 

Emocji nie brakowało również po meczu, czemu wyraz dali obaj trenerzy, z którym rozmawiał fanpage “Co słychać w niższych ligach – powiat kłodzki i ząbkowicki. 

 

Do sytuacji odniósł się również prezes DolZPN Andrzej Padewski.

  

Continue Reading

To się czyta