Spadki i awanse w sezonie 2017/18

Awanse i spadki w sezonie 2017/18 na Dolnym Śląsku [III, IV, OKRĘGÓWKA]

Przerwa między rundami to dobra okazja do przypomnienia zasady awansów i spadków w sezonie 2017/18. Oto najważniejsze z nich w rozgrywkach od III ligi do okręgówki na Dolnym Śląsku.

 

Region’s Cup 2018/19: Trudni rywale reprezentacji Dolnego Śląska

O tym ile drużyn spada z poszczególnych lig, nie decydują tylko zapisy zawarte w regulaminie rozgrywek. Równie ważna jest ilość drużyn spadających z lig centralnych do III ligi.

 

W II lidze mamy cztery drużyny – trzy ze Śląska i jedną z Opolszczyzny – które mogą spaść do 3. grupy III ligi, gdzie grają dolnośląskie zespoły. Realnie patrząc mogą być trzy – ROW 1964 Rybnik (obecnie 12. miejsce) Rozwój Katowice (15. miejsce) oraz MKS Kluczbork (16. miejsce), bowiem GKS Jastrzębie jest liderem II ligi i raczej będzie walczył o awans niż utrzymanie się.

 

TOP 10 drużyn w okręgach na Dolnym Śląsku [JESIEŃ 2017]

Zgodnie z regulaminem z 3. grupy III ligi spadną 3 zespoły. Zapis ten będzie miał zastosowanie jednak tylko wtedy, jeśli z II ligi nie spadnie żadna drużyna do 3. grupy III ligi. Jeśli będzie jeden spadkowicz z II ligi, to z III ligi spadną 4 ekipy, a jeśli z II ligi spadną 2 drużyny, to III ligę opuści 5 zespołów, itd.

 

Awans do III ligi uzyska zespół, który wygra baraż rozegrany między mistrzami dwóch grup IV ligi. Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2017/2018 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli.

 

Powyższe zapisy regulaminu będą miały zastosowanie wtedy, jeśli z III ligi spadnie jeden dolnośląski zespół.

  • jeśli z III ligi spadną dwa zespoły wówczas IV ligę opuści drużyna z 12 miejsca (grupy I bądź II z gorszą średnią punktową z całego sezonu), jeśli średnia punktowa będzie identyczna wówczas o pozostaniu zadecyduje mecz barażowy;
  • jeśli z III ligi spadną trzy zespoły wówczas IV ligę opuszczą drużyny z 12 miejsca obydwóch grup. Powyższą zasadę ewentualnego spadku z IV ligi Dolnośląskiej (dwóch grup) należy przyjąć przy spadku czterech i pięciu zespołów.

 

Oczywiście w skrajnie pesymistycznym wariancie tych drużyn może być więcej, choć realnie patrząc jest to mało prawdopodobne.

 

Co ciekawe, nie można wykluczyć odwrotnej sytuacji, że żaden klub z Dolnego Śląska nie spadnie z III ligi. Np. w tej chwili żaden zespół nie jest na miejscu spadkowym jeśli spadałyby 3 kluby (biorąc jednak aktualną tabelę II ligi, to z III ligi spadałyby 4 drużyny, w tym Zagłębie II Lubin).

 

W takiej, bardzo optymistycznej sytuacji, awans z klas okręgowych do IV ligi uzyskałoby aż 9 drużyn. W każdej innym wariancie awans do IV ligi uzyskają zespoły, które zajmą 1. i 2. miejsce w czterech grupach okręgówki.

 

Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca w każdej klasie okręgowej, spadną do odpowiednich klas A. Trzeba jednak pamiętać, że liczba może być większa w zależności od ilości drużyn, które spadną z IV lig do poszczególnych grup okręgówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *