Nie wszystkich ucieszył transfer Piotra Zielińskiego do Napoli

Piotr Zieliński przeszedł do Napoli. Wszyscy się cieszą, no może poza dwoma klubami – Zagłębiem Lubin i Orłem Ząbkowice Śl., które nic nie otrzymają za udział w wyszkoleniu gracza w ramach tzw. solidarity payment.

 

Perła Węgrów otworzyła sklep z klubowymi pamiątkami

Piotr Zieliński, wychowanek Orła Ząbkowice, przeszedł z Udinese do Napoli. Z takiego obrotu sprawy z pewnością nie są zadowoleni w Ząbkowicach Śl. i Lubinie.  Dolnośląskie kluby nic nie dostaną w ramach tzw. solidarity payment (opłata solidarnościowa). To pieniądze dla klubów, które miały udział w wyszkoleniu zawodnika od 12. do 23. roku życia.

 

Przypomnijmy, że najmłodszy z braci Zielińskich rozpoczął treningi w Orle Ząbkowice w wieku 11 lat. Gdy miał 13. trafił do Zagłębia Lubin. Stamtąd wyjechał do Udinese w wieku 17 lat.

 

Polonia się zbroi. Ostrowski, Wołczek i… Szandrocho

Media spekulują, że pomocnik reprezentacji Polski ma przejść do Napoli  za 20 mln euro (czyli niemal 86 mln zł). Pięć procent tej sumy – czyli ok. 4,3 mln zł – miałoby zostać przeznaczone na solidarity payment. Orzeł mógłby liczyć na 5 proc. tej kwoty, czyli ok. 215 tys. zł, a Zagłębie na 25 proc., czyli ok. 1 mln 75  tys. zł.

 

Niestety, nasze kluby muszą obejść się smakiem. Dlaczego? Bo solidarity payment wypłaca się w przypadku transferów międzynarodowych, a nie między klubami w ramach jednej federacji. Dlatego dla Orła i Zagłębia znacznie korzystniejszy byłby ewentualny transfer Zielińskiego do Liverpoolu czy innego klubu poza Włochami.

 

Naszym zespołom pozostaje więc czekać na następny transfer Zielińskiego. Solidarity payment obowiązuje bowiem przez całą karierę zawodnika. Drugim warunkiem (obok transferu międzynarodowego) jest również, że musi to być przejście gotówkowe, a nie zmiana barw po wygaśnięciu kontraktu.

 

PS. Jedna uwaga do powyższych rozważań. Przy okazji informacji o transferze Zielińskiego do Liverpoolu, pojawiły się informacje, że Orzeł Ząbkowice nic nie zarobi przy tej okazji. Przepisy o solidarity payment są jednoznaczne, więc szczerze mówiąc, nie wiem co miałoby stanąć na przeszkodzie przelewu do Ząbkowic Śl. No chyba, że istnieją jakieś inne zapisy, które by wyłączały tę opłatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.