Connect with us

Śląsk

Derby Śląsk – Zagłębie. Kto wygra mecz? (PORÓWNANIE)

Published

on

Derby Zagłębie - Śląsk TRANSMISJA TV ONLINE

Derby Śląsk – Zagłębie już w niedzielę, 6 listopada. Kto ma większe szanse w walce o prym na Dolnym Śląsku? Oceniamy szanse i porównujemy siłę poszczególnych formacji Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin przed derbowym pojedynkiem.

 

Kaczmarek ma się odrodzić w Chrobrym Głogów

Jeszcze niedawno pytanie o szanse w meczu Śląska i Zagłębia, byłoby pytaniem retorycznym. Wrocławianie byli bowiem w głębokim kryzysie, a Miedziowi – choć nie byli już tak skuteczni, jak na początku sezonu – prezentowali się o wiele lepiej. Od kilku kolejek gra WKS-u wygląda inaczej, a przede wszystkim skuteczniej. Zagłębie natomiast jest bardzo chimeryczne – potrafi zagrać fatalną połowę, by w kolejnej wyjść na murawę odmienione. Jakich Miedziowych zobaczymy w najbliższą niedzielę?

 

O tym, jak również o sile Śląska, przekonamy się już za kilkadziesiąt godzin. Tymczasem porównamy siłę obu zespołów – poszczególnych zawodników i formacji – na “papierze”. Która drużyna jest mocniejsza na dziś i co może przesądzić o zwycięstwie w derbowym meczu?

 

Padewski ostro na twitterze. Krytykują go nawet sprzymierzeńcy Bońka

Poniżej prawdopodobne składy, jakie zobaczymy w niedzielę na stadionie miejskim. Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, to jest niemal pewne, że tak właśnie będzie wyglądała wyjściowa jedenastka Śląska. Już bowiem od kilku spotkań trener Mariusz Rumak nie zmienia składu i zaczyna to przynosić efekty. W przypadku Miedziowych z pewnością dojdzie do roszad, bowiem z powodu czterech żółtych kartek nie zagra Krzysztof Janus, ostatnio pewniak na prawym skrzydle. Zmian można można spodziewać się również w ustawieniu drużyny.

 

Być może właśnie na takie wyjściowe składy zdecydują się obaj trenerzy. Na nich oparliśmy naszą analizę…

derby2

 

Bramkarze

Pojedynek Słowaków – Lubos Kamenar vs. Martin Polacek – delikatnie na korzyść golkipera Śląska. Kamenar zagrał na razie 3 razy i prezentuje się więcej niż solidnie. Gdy okrzepnie między słupkami, może być naprawdę solidnym fundamentem defensywy wrocławian.

Polacek przeplata dobre interwencje kiepskimi, jak choćby w ostatnim meczu z Wisłą Kraków, gdy jego błąd kosztował Miedziowych dwa punkty.

Śląsk – Zagłębie 1 – 0,75

 

Obrona

Po porażce Zagłębia z Lechią (1:2), Piotr Stokowiec dokonał sporych zmian w defensywie. Na bokach Dorde Cotrę zastąpił Daniel Dziwniel, a Jakuba Tosika – Aleksandar Todorovski. Na środku bez zmian – grają tam Lubomir Guldan i Jarosław Jach. Wiele wskazuje na to, że podobny blok defensywy zobaczymy we Wrocławiu.

Obronę Śląska można podać bez problemów, bowiem cały październik grała w takim samym zestawieniu: Kamil Dankowski, Piotr Celeban, Lasza Dvali i Augusto. Trzeba przyznać, że obie formacje na papierze wyglądają bardzo podobnie . Co prawda lubinianie ogólnie tracą mniej goli, ale to WKS w ostatniej kolejce zagrał w końcu na zero z tyłu.

Śląsk – Zagłębie 3,25 – 3,25

 

Pomoc

W pomocy Zagłębia jest sporo niewiadomych. W ostatnich meczach Piotr Stokowiec wystawiał w ataku dwóch graczy – Martina Nespora i Arkadiusza Woźniaka – rezygnując z klasycznej dziesiątki. Często za napastników zbiegali za to skrzydłowi, zwłaszcza Janoszka. Teraz bardzo prawdopodobne jest, że na prawe skrzydło za Janusa “wróci” Woźniak, a jedynym wysuniętym zawodnikiem będzie Nespor.

Kwestią otwartą pozostaje, czy od początku meczu zobaczymy Filipa Starzyńskiego, który wraca do formy po kontuzji. W meczu z Wisłą zagrał całą drugą połowę i być może we Wrocławiu zagra od pierwszego gwizdka. Druga niewiadoma – kto zagra obok Łukasza Piątka w środku pola – Jarosław Kubicki czy Filip Jagiełło, a może Adrian Rakowski?

W Śląsku parę defensywnych pomocników stworzą Adam Kokoszka i Filipe Goncalves. Przed nimi za rozgrywanie akcji odpowiedzialny będzie Ryota Morioka, a po bokach Alvarinho i Peter Grajciar. Ten ostatni jest ostatnio w świetnej dyspozycji – choć nie jest klasyczny skrzydłowy, na prawej flance radzi sobie doskonale. Bardzo dobrą dyspozycję osiągnął również Kokoszka, a coraz lepiej prezentuje się również Japończyk.

To, jak zagrają pomocnicy, może być kluczowe dla losów spotkania – to właśnie od graczy drugiej linii będzie zależało najwięcej. W gazie są zarówno Woźniak, jak i Grajciar, nieźle prezentują się Janoszka i Morioka, a w defensywie Piątek i Kokoszka. Siłą gospodarzy będzie zgranie, gości – minimalnie większa jakość.

Śląsk – Zagłębie 4 – 4,25

 

Atak

I Kamil Biliński, i Martin Nespor są w dobre formie. Napastnik Śląska, odkąd czuje, że trener Rumak na niego stawia – z meczu na mecz czuje się coraz pewniej. A to przekłada się formę i bramki. Z kolei Nespor ma już za sobą aklimatyzację w nowym zespole i coraz bardziej przypomina tego napastnika, który szalał na ligowych boiskach w barwach Piasta Gliwice. To właśnie jeden z tych graczy może przesądzić o wyniku derbów.

Śląsk – Zagłębie 1 – 1

 

Trener i rezerwowi

W ostatnich meczach obaj trenerzy odmiennie prowadzą swoje zespoły. Piotr Stokowiec szuka nowych rozwiązań – zarówno osobowych jak i taktycznych – by piłkarze optymalnie prezentowali się na murawie. Z kolei Mariusz Rumak stawia na stabilizację – nie robi niemal żadnych zmian w składzie. Co ciekawe, przynosi to na razie efekt.

Trener Zagłębia ma jednak większe pole manewru jeśli chodzi o ławkę rezerwowych. Najlepiej świadczy o tym fakt, że tak naprawdę trudno wytypować skład II linii Miedziowych na mecz ze Śląskiem.

Śląsk – Zagłębie 0,75 – 1

 

Siła drużyn przed derbami: Śląsk – Zagłębie 10 – 10,25

Jak widać, na papierze siła obu drużyn jest bardzo zbliżona. I chyba remis wydaje się być najbardziej prawdopodobnym rezultatem. Mogą zdecydować detale. Np. przykład to, że Śląsk kiepsko sobie radzi z grą u siebie. W tym sezonie wrocławianie nie wygrali jeszcze na własnym obiekcie. Na nieszczęście dla gospodarzy – Zagłębie też lepiej sobie radzi na wyjazdach.

 

Z drugiej strony, we Wrocławiu nie zobaczymy kibiców gości. W tak prestiżowym spotkaniu wsparcie fanów również może mieć wpływ na postawę zawodników.

 

Kto wygra derby Śląsk – Zagłębie? Głosuj w sondzie

[socialpoll id=”2398387″ path=”/polls/2398387″ width=”300″]

Śląsk

To jeszcze ekstraklasa, czy już B klasa? Kuriozalny błąd sędziów w meczu Śląsk – Stal

Published

on

Śląsk - Stal błąd sędziego

W meczu Śląsk Wrocław – Stal Mielec goście wyrównali po strzale Rauno Sappinena. Bramka padła po rzucie rożnym, którego nie powinno być, bowiem wcześniej piłka ewidentnie opuściła boisko. Wszyscy to widzieli poza… sędziami.

 

Były bramkarz Legii Warszawa w ekipie lidera okręgówki

Mecz Śląsk Wrocław – Stal Mielec idealnie rozpoczął się dla gospodarzy, bowiem już w 7. min. celnym strzałem głową popisał się Erik Exposito i było 1:0. Kibice z Wrocławia długo z prowadzenia się nie cieszyli. Goście wyrównali już 3 minuty później po sytuacji, do której na boiskach najwyższej klasy dojść nie powinno.

Rauno Sappinen wyrównał po rzucie rożnym, którego nie powinno być, bowiem piłka wcześniej ewidentnie opuściła końcową linię. Parafrazując słowa byłego prezesa PZPN Ryszarda Kuleszy, „cała Polska widziała”, że piłka wyszła za linię, tylko nie asystent sędziego Piotra Lasyka. Zresztą arbiter główny też tego nie dostrzegł. Po chwili, i nieudolnym wybiciu piłki przez Diogo Verdaskę, goście mieli rzut rożny, z którego padł wyrównujący gol.

 

Prawda jest taka, że fatalny błąd sędziów wypaczył wynik meczu (bez względu na końcowy wynik). Pewnie, zawsze w takiej sytuacji padają argumenty, że sędzia to tylko człowiek, że każdy może się pomylić. I to oczywiście jest prawda. Problem w tym, że na pewnym poziomie są błędy, które po prostu nie powinny się zdarzyć. Rozumiem, że w B czy A klasie arbiter może nie zdążyć, ale mówimy o ekstraklasie.

Zwłaszcza że oglądając mecz i ekranach telewizorów, i na stadionie, większość kibiców praktycznie była pewna, że piłka opuściła linię końcową. To nie była sytuacja na styku, to była sytuacja, w której futbolówka opuściła boisko o co najmniej kilkanaście centymetrów.

 

Oczywiście, w całej tej sytuacji nie popisali się również piłkarze Śląska. Najpierw fatalnie zagrał wspomniany Verdasca, a później – przy rzucie rożnym – zawaliła cała linia defensywna. Moim zdaniem jednak, to nie jest tak, że błąd zawodników WKS-u umniejsza błąd arbitrów.      

Czemu VAR nie interweniował?

Niestety, w tej sytuacji VAR nie mógł interweniować, bowiem nie zajmuje się takimi sytuacji jak to, czy piłka wyszła czy też nie. Oczywiście, gdyby bezpośrednio po tej sytuacji padł gol, to byłby on anulowany. Problem w tym, że najpierw był rzut rożny, a więc nowa akcja, po której już nie można „wrócić” do poprzedniej akcji.

 

Fot. Screen transamisji Canal + Sport

 

Continue Reading

Śląsk II Wrocław

Siedem meczów – siedem porażek, bramki 6:23

Published

on

Czy to był najgorszy weekend w dziejach dolnośląskiej piłki w rozgrywkach drużyn zawodowych? Wiele na to wskazuje.

 

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

W piłce profesjonalnej – czyli od ekstraklasy do II ligi – Dolny Śląsk reprezentuje siedem drużyn. Po dwa zespoły Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a także Miedź Legnica, Chrobry Głogów i Górnik Polkowice. Aż tyle drużyn w zawodowej piłce dobrze świadczy o naszym regionie, choć w bieżącym sezonie kibice większości z nich nie są rozpieszczani wynikami.

 

Miniony weekend nie zapisze się jednak w historii dolnośląskiego futbolu złotymi zgłoskami, bowiem wszystkie nasze drużyny przegrały swoje mecze ligowe. Siedem porażek na siedem meczów, w tym kilka wręcz druzgocących. Bilans bramkowy – 6:23 – mówi sam za siebie.

 

Oto wyniki dolnośląskich drużyn z weekendu

  • Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
  • Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
  • Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 4:0
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 6:0
  • Pogoń Siedlce – Górnik Polkowice 3:2
  • Śląsk II Wrocław – Garbarnia Kraków 2:3
  • Lech II Poznań – Zagłębie II Lubin 2:1
Continue Reading

Śląsk

Piłkarze Śląska nie obsrali zbroi, zrobili coś znacznie gorszego

Published

on

KKS Kalisz - Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław skompromitował się w Kaliszu przegrywając z II-ligowym KKS 0:3. Bardziej od przegranej poraża jednak katastrofalna postawa zawodników. Trener mówi o… obsrani zbroi, mi wydaje się, że „gwiazdeczki” zlekceważyły rywala.

 

Niedawno IV liga, dziś wycofanie z rozgrywek. KS chce „zacząć od początku”

Tak obsranego swojego zespołu jeszcze nie widziałem. Obsraliśmy zbroje i wyszło jak wyszło. Wstyd roku, trzeba to wziąć na klatę – powiedział na konferencji prasowej Ivan Djurdjević po blamażu Śląska Wrocław, który w ćwierćfinale Pucharu Polski przegrał z II-ligowym KKS-em Kalisz 0:3. Mam nadzieję, że to tylko taka figura retoryczna i szkoleniowiec wrocławian sam nie wierzy w to co mówi.

 

Bo ja nie wierzę. Trudno bowiem uwierzyć, że zawodnicy z ekstraklasy trzęsą portkami przed – z całym dla nich szacunkiem – graczami z II ligi. Każdego rywala należy szanować, ale przede wszystkim – gdy mamy do czynienia z taką różnicą klas – trzeba znać swoją wartość i wierzyć we własne umiejętności. I wyjść na murawę z odpowiednim nastawieniem, żeby to udowodnić.

 

Do tego potrzebne są tylko, i aż, zaangażowanie i chęci. Niestety, uważam że tego zabrakło w pierwszej kolejności. Większość zawodników wyszła na boisko z przeświadczeniem, że mecz sam się wygra. Że nie będą musieli się nawet spocić, a niżej notowany rywal poprosi o jak najmniejszy wymiar kary. Problem w tym, że gracze z Kalisza mieli zupełnie inne zdanie na ten temat. I wtedy owszem – jakiś element strachu mógł wkraść się w szeregi wrocławian – gdy okazało się, że gospodarze podeszli bez respektu do „gwiazd z ekstraklasy”, na dodatek dwa razy bardziej się starają i nie są wcale tacy źli piłkarsko. Nawet jednak wtedy, gdy rywal wspina się na wyżyny swoich możliwości, gracze Śląska powinni sobie z nim poradzić.

 

Niespodzianki, a nawet czasem sensacje, zwłaszcza w pucharach, nie są niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj jest jednak tak, że faworyt jest zdecydowani lepszy, ciśnie, przeważa, ale przegrywa po jednej kontrze, czy przypadkowym golu. Śląsk został jednak zdeklasowany przez II-ligowca i nie był wcale lepszy nawet wtedy, gdy grał 20 minut z przewagą jednego zawodnika!

 

Jak mogło do tego dojść? Po pierwsze – jak wspomniałem – totalne zlekceważenie rywala. Po drugie, Śląsk kadrowo jest bardzo przeciętny. Nawet wtedy, gdy zawodnicy pierwszego składu są w jako takiej formie. Niestety, zazwyczaj są pod formą. Na dobrą sprawę jedynymi zawodnikami, do których nie można mieć zastrzeżeń w ostatnim czasie to Yeboach, Leszczyński i – na siłę – Exposito. Reszta jest chimeryczna i nigdy nie wiadomo, czy ktoś akurat będzie jedynymi z lepszych, czy najgorszych na boisku. Zazwyczaj przeważa druga opcja…

 

Do tego ancymony jak Verdasca i Garcia, którzy są jak tykające bomby – nigdy nie wiadomo co sprokurują. Zresztą Poprawa czy Konczkowski ostojami spokoju i pewności też nie są. Mało się o tym mówi, ale cieniem zawodnika z jesieni jest Olsen. Co prawda Duńczyk już nie jest tak tragiczny jak w meczu z Zagłębiem, ale do topowej formy jeszcze mu daleko. Dobrze, że nie można mu chociaż odmówić ambicji i woli walki. Czego nie można z kolei powiedzieć o Nahuelu, który jest chyba najbardziej człapiącym zawodnikiem w drużynie. I tak można by długo wymieniać…

 

Na dziś Śląsk to chimera, która potrafi się postawić lepszym od siebie, gdy może zagrać z kontry i ma furę szczęścia (albo Leszczyński ma swój dzień). Gdy trzeba wziąć się za rozgrywanie piłki, zaczyna się dramat. Środek pola to wtedy lej po bombie, co przy dziurawej jak sito obronie jest prostym przepisem na katastrofę. Jak ta w Kaliszu.

 

FOT. @JANKOWKS1 TWITTER

 

 

Continue Reading

Śląsk

Szwedzik do Śląska, Bergier do GKS-u. Wymiana napastników

Published

on

Patryk Szwedzik

Śląsk Wrocław i GKS Katowice doszli do porozumienia w sprawie wymiany napastników – do „GieKSy” trafi Sebastian Bergier, a do WKS-u 21-letni Patryk Szwedzik. Młody napastnik podpisał kontrakt do 30 czerwca 2025 roku.

 

Jakub Świerczok wraca i do grania, i do Zagłębia Lubin

Patryk Szwedzik pochodzi Legnicy, gdzie rozpoczął swoją piłkarską przygodę w akademii Miedzi. Później 21-letni napastnik trafił do Katowic. W sezon 2021/22 młody zawodnik na zapleczu ekstraklasy strzelił 7 bramek i zaliczył trzy asysty. W bieżącym sezonie I ligi 3 razy wpisał się na listę strzelców oraz dwukrotnie asystował. Łącznie w barwach „GieKSy” wystąpił 73 razy, strzelając 12 goli i zaliczając sześć asyst.

 

Dołącza do nas utalentowany zawodnik, młodzieżowy reprezentant Polski, który pokazał swoje umiejętności w Fortuna 1. Lidze i liczymy, że w naszym klubie postawi kolejny krok w swoim rozwoju. Patryk może zagrać na skrzydle i jako napastnik, dysponuje dużą szybkością, z pewnością może pomóć naszej formacji ofensywnej. Cieszymy się, że do Śląska trafia wyróżniający się piłkarz z naszego regionu – powiedział klubowej stronie Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy Śląska Wrocław.

 

Pochodzę z Legnicy, a Wrocław to miasto, które od zawsze jest mi bliskie. Postanowiłem dołączyć do Śląska, bo to wielki klub i widzę w nim szansę na rozwój, na którym zależy mi najbardziej. Jeśli chodzi o moją charakterystykę, najlepiej czuję się jako skrzydłowy lub napastnik, a moim największym atutem jest szybkość – powiedział nowy gracz WKS-u.

 

Fot. Krystyna Pączkowska/Śląsk Wrocław

 

Continue Reading

Śląsk

Sprzedaż Śląska Wrocław? Prezes Waśniewski zdradza, kto jest zainteresowany

Published

on

Piotr Waśniewski

Prezes Śląska Wrocław Piotr Waśniewski powiedział o tym, czy właściciel – czyli gmina Wrocław – chce sprzedać klub i kto jest ewentualnie zainteresowany kupnem.

 

Sparingowe derby zdecydowanie dla Śląska

– Prezes Piotr Waśniewski i dyrektor sportowy Dariusz Sztylka przed startem rundy wiosennej odnieśli się wspólnie do tematów i wątków, które w przerwie między rozgrywkami pojawiły się wokół klubu. Jeśli fanom przypadnie do gustu tego typu format komunikacji z nimi – obaj panowie zapowiedzieli gotowość na kontynuowanie serii i otwartość na pytania kibiców Śląska, które będziemy zbierać na Twitterze – czytamy na stronie Śląska.

Co ciekawe, wybrane wątki nie należały do „najprzyjemniejszych”. Jak sobie z nimi poradzili prezes i dyrektor sportowy możecie przekonać się oglądając nagranie.

 

Jednym z wątków była sprzedaż Śląska. Według wielu kibiców, władzom miasta wcale nie należy na zbyciu klubu, co z kolei zawsze będzie przeszkodą do przeskoczenia „na wyższych poziom”.

Według prezesa Waśniewskiego to nie prawda, że właściciel, czyli gmina Wrocław, „za wszelką cenę chce ten klub trzymać pod swoimi skrzydłami i nie prowadzi rozeznania na rynku, żeby go nie oferować na sprzedaż”.

 

Sam jako członek zarządu i reprezentant spółki i klubu uczestniczyłem w co najmniej kilku rozmowach na przestrzeni ostatnich miesięcy w kwestii rozpoczęcia negocjacji i ustalenia jakichkolwiek, brzegowych warunków zainteresowania potencjalnych inwestorów – przyznał prezes.

Jak dodał, większość inwestorów, którzy w tej chwili na rynku są zainteresowani nabywaniem polskich klubów to są fundusze inwestycyjne. Według niego, miasto ma wątpliwości, czy to są na pewno ci właściwi inwestorzy.

 

Te przedsiębiorstwa są zainteresowane tylko i wyłącznie pierwszą drużyną, być może niektórymi zawodnikami z drugiej drużyny. Ale rozwój i szkolenie dzieciaków i młodzieży, powstawanie akademii i szkolenie, tym kompletnie nie są zainteresowani, ponieważ one tworzą kluby satelitarne na terenie całej Europy – uważa Waśniewski.

Decyzja dla gminy Wrocław w przypadku znalezienia odpowiedniego partnera wcale nie jest taka prosta, bo jest obarczona wieloma ryzykami, których na pierwszy rzut oka nie widać – kończy ten wątek prezes Śląska.

 

Continue Reading

Śląsk

Ze Śląska Wrocław do IV ligi… w Hiszpanii

Published

on

Javier Hyjek

Javier Hyjek, środkowy pomocnik Śląska Wrocław, został do końca sezonu wypożyczony do hiszpańskiego klubu Recreativo Huelva.

 

Doświadczony obrońca nowym graczem Miedzi Legnica

Javier Hyjek został zawodnikiem Śląska latem 2020 roku. Urodzony w Madrycie Polak jest wychowankiem Atletico, z którego trafił do Piasta Gliwice, a stamtąd do WKS-u. W zielono-biało-czerwonych barwach rozegrał 13 spotkań w pierwszym zespole i 18 w drużynie rezerw. Zwykle występuje w środku pomocy, na pozycjach numer „6” i „8”.

 

Hyjek trafia do hiszpańskiego Recreativo Huelva (IV liga hiszpańska), które walczy o awans z Segunda Federacion do Primera Federacion, czyli na trzeci poziom rozgrywkowy.

 

Fot. screen youtube

 

Continue Reading

To się czyta