Reprezentanci z Dolnego Śląska. Dokładnie sześciu i pół

Nie mamy żadnego piłkarza z regionu w reprezentacji Adama Nawałki. Co więcej, na razie żaden gracz nawet do niej nie aspiruje. Znacznie lepiej jest w drużynach młodzieżowych. W nich mamy sześciu kadrowiczów, a właściwie sześciu i pół, bowiem Jakub Wrąbel gra obecnie w Grudziądzu, ale do Olimpii jest tylko wypożyczony ze Śląska Wrocław.

 

Boniek na meczu B klasy. Wybrał dwóch graczy na mecz kadry

Za nami czas na mecze reprezentacji. W sumie trzy najważniejsze drużyny – kadra narodowa, reprezentacja młodzieżowa i reprezentacja U20 – rozegrały pięć meczów. Reprezentacja Adama Nawałki wygrała (3:0) z Rumunią w meczu eliminacji mistrzostwa świata i zremisowała (1:1) ze Słowenią w spotkaniu towarzyskim. Drużyna U21 pokonała Niemców 1:0 z meczu towarzyskim, a U20 rozegrała dwa mecze w ramach Pucharu Czterech Nardów. Pokonała 2:0 Szwajcarię i uległa Niemcom 0:4.

 

Dolnośląskie kluby miały w tych meczach 6,5 i pół reprezentantów. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich jest wiodącymi postaciami w swoich drużynach. Nieco gorsza taka, że wszyscy są z reprezentacji młodzieżowych, a do kadry Adama Nawałki, żaden zawodnik nawet nie aspiruje.

 

TOP 10 najdroższych piłkarzy na Dolnym Śląsku

Ostatnim kadrowiczem z Dolnego Śląska, a dokładniej Zagłębia Lubin, był Filip Starzyński, który pojechał nawet na mistrzostwa Europy we Francji. Tam jednak nie pograł, a trzeba też pamiętać, że do Lubina był wypożyczony z belgijskiego Lokeren.

 

Teraz Figo jest bardzo daleko od kadry, bowiem – również ze względu na kontuzję – forma rozgrywającego Miedziowych jest daleko od optymalnej. I na dobrą sprawę trudno wskazać zawodnika, który w najbliższym czasie mógłby w ogóle znaleźć się w orbicie zainteresowań selekcjonera.

 

Znacznie lepiej jest z reprezentacją młodzieżową (U21), która przygotowuje się do mistrzostw Europy, które w przyszłym roku odbędą się w naszym kraju. W drużynie Marcina Dorny mocne pozycje mają Jakub Wrąbel (Śląsk, obecnie wypożyczony do Olimpii Grudziądz), Jarosław Jach oraz  Jarosław Kubicki, a rezerwowym napastnikiem jest Adam Buksa (cała trójka z Zagłębia). Ostatni, zwycięski mecz z Niemcami pokazał, że trzej pierwsi wyrastają na pierwszoplanowe postaci w młodzieżówce.

 

Podobnie jest z drużyną U20, która w minionym tygodniu rozegrała dwa spotkania. W obu zagrali Kamil Dankowski (Śląsk), Damian Rasak (Miedź Legnica) oraz Filip Jagiełło (Zagłębie). W wygranym spotkaniu ze Szwajcarią nasi zawodnicy odgrywali pierwszoplanowe role na murawie. Gorzej poszło z Niemcami, zwłaszcza obrońcy Śląska, który w 41 min. otrzymał czerwoną kartkę (przy stanie 0:0). Ostatecznie przegraliśmy 0:4.

 

Reasumując – młodzież mamy zdolną i niektórzy z tych zawodników, w przyszłości mogą nawet zapukać do pierwszej reprezentacji. Na razie jednak raczej powinniśmy zapomnieć o tym, że któryś z piłkarzy z dolnośląskiego klubu zrobi furorę w kadrze A. No chyba, że eksploduje formą na wiosnę, jak w zeszłym roku zrobił to Starzyński.

U21 skrót meczu Polska – Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.