Connect with us

III liga

Tylko jedna drużyna może się uratowć. Musi punktować i liczyć na… Rozwój

Published

on

III liga awanse i spadki 2016/17

Trzy drużyny niemal na pewno, cztery – bardzo prawdopodobnie. Tylu należy się spodziewać dolnośląskich spadkowiczów z III ligi. Kto to będzie? Olimpia Kowary już jest praktycznie zdegradowana. Uratować się może jeszcze ktoś z trójki Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych i Śląsk II Wrocław. Musi jednak zacząc punktować i trzymać kciuki za… Rozwój Katowice (i w mniejszym stopniu ROW 1964 Rybnik). Stan na 19 maja.

 

Klęska Górnika z Unią. W takiej formie spadek nieunikniony

Siedem kolejek zostało do zakończenia rozgrywek w 3. grupie III ligi. Pomału krystalizuje się sytuacja na dole tabeli, a dość nieoczekiwanie ciekawie robi się również w czubie. Wydawało się, że GKS 1962 Jastrzębie bez większych problemów dociągnie awans do końca sezonu, ale wiosna jest w ich wykonaniu przeciętna. Punkty gubi również drugi Ruch Zdzieszowice. Najlepsze na wiosnę są dwie nasze drużyny ? KS Polkowice i Miedź II Legnica (zdobyły po 22 punkty w 10 meczach), które przy dużej dozie szczęścia, mogą nawet włączyć się do walki o 1. miejsce.

 

Dużo więcej niewiadomych jest jednak w dole stawki. I więcej naszych drużyn jest uwikłanych w walkę o utrzymanie się. Po ostatniej, środowej kolejce w II lidze powiało nieco optymizmem. Co prawda Polonia Bytom została już zdegradowana, ale z tym należało się liczyć już od dawna. Wygrały za to ważne mecze dwie pozostałe śląskie drużyny ? Rozwój Katowice i ROW 1964 Rybnik. Ta druga drużyna ma już 5 punktów przewagi nad strefa spadkową, a zostały 3 kolejki do końca. Jest więc spora szansa, że rybniczanie się utrzymają.

 

III liga: Sześć goli w Żmigrodzie, Śląsk II i Polkowice gromią rywali

Rozwój natomiast jest 14., czyli zajmuje ostatnią bezpieczną lokatę. Katowiczanie zapewne do ostatniej kolejki będą się bić o drugoligowy byt, ale wciąż jest nadzieja, że się utrzymają.

 

To ile spadnie śląskich zespołów z II ligi do 3. grupy III ligi ma kolosalne znacznie dla dolnośląskich drużyn. Bo aż cztery są zagrożone degradacją i może to być dla nich być, albo nie być w III lidze.

 

Gdyby sezon zakończył się dziś (przy jednej spadającej drużynie z II ligi), to z grupy 3. trzeciej ligi zostałyby zdegradowane 4 drużyny. Wszystkie z Dolnego Śląska – Olimpia Kowary, Górnik Wałbrzych, Śląsk II Wrocław i Lechia Dzierżoniów. Beniaminek z Kowar ma na utrzymanie zresztą tylko teoretyczne szanse, bowiem przegrał na wiosnę wszystkie spotkania. Oprócz dolnośląskich zespołów mocno zagrożona spadkiem jest także Unia Turza Śląska, która ma zaledwie jedno oczko ponad strefę spadkową (i jeden mecz więcej rozegrany). W miarę bezpiecznie mogą czuć się Górnik II Zabrze oraz Falubaz Zielona Góra.

 

Przy takim układzie tabeli o jedno miejsce ponad strefę spadkową bić będą się cztery drużyny ? Unia, Lechia, Śląsk II oraz Górnik Wałbrzych. Różnica między nimi to zaledwie 3 oczka.

 

Pamiętajmy jednak, że do końca nie będzie wiadomo, czy w II lidze utrzyma się Rozwój Katowice. Bo wtedy, przy spadku 5 drużyn z III ligi, losy czterech dolnośląskich zespołów wydają się być przesądzone. No chyba, że któraś z nich zacznie nagle seryjne wygrywać (czego trudno oczekiwać biorąc pod uwagę dotychczasowe dokonania).

 

Podsumowując ? to, że z III ligi spadną 3 dolnośląskie drużyny jest niemal pewne. Być może jednej z czterech realnie zagrożonych uda się wykaraskać. Wiele wskazuje na to, że mogą przesądzić mecze między zainteresowanymi drużynami, bo takich będzie jeszcze kilka.

 

Górnik Wałbrzych

KS Polkowice (W), Ślęza Wrocław (W – zaległy), Unia Turza Śląska (D ? 0:4 – awansem), Olimpia Kowary (W), Lechia Dzierżoniów (D, Piast Żmigród (W), Śląsk II Wrocław (D), Ruch Zdzieszowice (W).

 

Śląsk II Wrocław

Lechia Dzierżoniów (W), Piast Żmigród (D), BKS Stal Bielsko-Biała (W), Ruch Zdzieszowice (W), Falubaz Zielona Góra (D), Górnik Wałbrzych (W), Rekord Bielsko-Biała (D)

 

Lechia Dzierżoniów

Śląsk II Wrocław (D), Ruch Zdzieszowice (W), Falubaz Zielona Góra (D), Górnik Wałbrzych (W), Rekord Bielsko-Biała (D), Skra Częstochowa (W), Pniówek Pawłowice Śląskie (D)

 

Unia Turza Śląska

Falubaz Zielona Góra (D), Górnik Wałbrzych (W ? 4:0 ? awansem), Rekord Bielsko-Biała (D), Skra Częstochowa (W), Pniówek Pawłowice Śląskie (D), Górnik II Zabrze (W), Stal Brzeg (D)

 

[league_table id=”3027″]

III liga

Odmłodzona Ślęza załatwiła sprawę w niespełna 20 minut

Published

on

Ślęza Wrocław

Ślęza Wrocław rozpoczęła rundę wiosenną od zaległego meczu w Tarnowskich Górach. Wystarczyło 18 minut, by odwrócić losy spotkania z Gwarkiem i odnieść przekonujące zwycięstwo.

 

Zdecydowały rzuty karne. Okręgowy Puchar Polski dla Górnika

Pierwotnie mecz Gwarek – Ślęza miał się odbyć 25 listopada, ale został przełożony ma ostatni weekend lutego, tydzień przed oficjalnym startem rundy wiosennej w III lidze. Wrocławianie jechali na ciężki teren do Tarnowskich Gór w mocno odmłodzonym składzie, a ich postawa była pewną zagadką. Zwłaszcza że trener Grzegorz Kowalski nie miał do dyspozycji wszystkich swoich piłkarzy.

Już w 5. min. gospodarze objęli prowadzenie po trafieniu Alana Lubaskiego. Wydawało się, że obawy, co do postawy żółto-czerwonych, mogą się potwierdzić. Pod koniec I połowy wrocławianie zaczęli się jednak budzić, ale chyba nikt nie spodziewał się tego, co wydarzy się po zmianie stron.

 

W II połowie gracze Ślęzy całkowicie zdominowali spotkanie. Gwarek długo skutecznie się bronił, w końcu wrocławianie doprowadzili do wyrównania. W 63. min. do siatki trafił Robert Pisarczuk, a po kolejnych 2 minutach Ślęza prowadziła 2:1, po uderzeniu Oliwera Jakucia.

Żółto-czerwoni poszli za ciosem i w 70. min. świetnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Przemysław Marcjan. Goście grali od tego momentu również w przewadze liczebnej, co przełożyło się na kolejne sytuacje podbramkowe. Udało się wykorzystać tylko jedną, kiedy Pisarczuk – w 82. min. – wykorzystał rzut karny.

 

Wrocławianie pewnie wygrali i awansowali na 5. miejsce w tabeli III ligi. – W tym meczu w zespole Ślęzy zagrało wielu juniorów, a dla Wiktora Ulatowskiego i Danyilo Kudelskyiego były to debiuty w seniorskim zespole Ślęzy, a niewiele brakowało, by ten drugi też wpisał się na listę strzelców – czytamy na stronie klubu.

 

Fot. Ślęza Wrocław

 

Continue Reading

III liga

Rewelacja III ligi na wiosnę bez swojego najlepszego strzelca

Published

on

III liga startuje już za tydzień, ale w rundzie wiosennej Karkonosze Jelenia Góra będą musiały sobie radzić bez swojego najlepszego strzelca Mateusza Baszaka.

 

UEFA Region’s Cup. Sztab dolnośląskiej kadry sprawdzi 38 zawodników

Runda wiosenna bez Mateusza Baszaka. Musimy oswoić się z tą myślą i trzymać kciuki za naszego napastnika, który miesiąc temu przeszedł operację rekonstrukcji więzadeł, którą w poznańskiej Klinice Endomedical przeprowadził lekarz polskiej kadry narodowej dr. Jacek Jaroszewski – poinformował klub z Jeleniej Góry na swoim profilu na Facebooku.

 

Zabieg się udał, „Baszi” już odstawił kule i powoli zaczyna się rehabilitować, pracując „solo” oraz z klubowym fizjoterapeutą Mateuszem Wilińskim. Cierpliwie czekamy na efekty i odliczamy dni do powrotu najskuteczniejszego strzelca KSK na boisko! – informują Karkonosze.

 

Przypomnijmy, że Karkonosze są beniaminkiem III ligi, a przy okazji rewelacją po rundzie jesiennej, którą jeleniogórzanie zakończyli na 4. miejscu w tabeli. Mateusz Baszak jest najlepszym strzelcem zespołu, ma na koncie 9 goli.

 

Fot. Karkonosze Jelenia Góra 

 

Continue Reading

III liga

Młody napastnik został nowym zawodnikiem Karkonoszy

Published

on

20-letni napastnik Kacper Dudek został nowym graczem Karkonoszy Jelenia Góra, beniaminka i rewelacji III ligi.

20-letni napastnik Kacper Dudek został nowym graczem Karkonoszy Jelenia Góra, beniaminka i rewelacji III ligi.

 

Czołowa drużyna okręgówki bez trenera. Kto następcą?

Mamy drugi transfer tej zimy. Nasz klub zakontraktował 20-letniego napastnika Kacpra Dudka. Zawodnik od wielu dni przebywał w Jeleniej Górze na testach, zagrał w dwóch sparingach, zdobył w nich dwa gole i sprawił dobre wrażenie, czego efektem półtoraroczna umowa z Karkonoszami – poinformował klub z Jeleniej Góry w mediach społecznościowych.

 

Kacper Dudek ma 20 lat, jest wychowankiem Bałtyku Koszalin, gdzie był najlepszym strzelcem zespołu w Centralnej Lidze Juniorów U17. Później trafił do Pogoni Szczecin, gdzie grał w rezerwach. Rundę jesienną obecnego sezonu piłkarz spędził w III-ligowej Legionovii Legionowo. W 13 meczach zdobył dwie bramki.

 

Fot. Karkonosze Jelenia Góra

 

Continue Reading

III liga

Norweg i dwóch Polaków. III-ligowiec wzmacnia atak i obronę

Published

on

Górnik Polkowice

Górnik Polkowice pozyskał trzech nowych zawodników. Na wiosnę w barwach trzecioligowca zobaczymy dwóch młodych napastników i bramkostrzelnego obrońcę.

 

Skrzydłowy i środkowy pomocnik pierwszymi transferami IV-ligowej Polonii

Norweg Aurel Tmava ma 19 lat i jest napastnikiem. Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Kvik Halden Youth. Później grał w Kvik Halden II. Ostatni sezon spędził w Fredrikstad FK II – 3. Division. W wygranym meczu ze Słowianinem Wolibórz, wygranym 2:0, zdobył jedną z bramek.

Michał Litwa również ma 19 lat i również jest napastnikiem. Karierę rozpoczynał w juniorach Piasta Skawina, a później trafił do rezerw Wisły Kraków. Grał również Rakowie Częstochowa i Pogoni Siedlce. Ostatnie 2 sezony spędził w I-ligowym Motorze Lublin. W ostatnich meczach sparingowych kilkakrotnie wpisał się na listę strzelców.

 

24-letni Piotr Łazarz jest obrońcą, ale ze smykałką do gry ofensywnej i strzelania goli. Praktycznie całą swoją karierę piłkarską spędził w Unii Tarnów. Tam rozpoczynał jako junior, następnie przeniósł się do Stali Mielec. Ostatnie dwa sezony spędził w III-ligowej Unii, gdzie należał do podstawowych zawodników. W rundzie jesiennej zdobył 9 goli dla swojego zespołu.

 

Odchodzą z Górnika

Wiosną w barwach zielono-czarnych nie zobaczymy już: Krzysztofa Wingralka, Marcela Górskiego, Kamila Chilińskiego oraz Adama Mazurowskiego i Arkadiusz Piecha. Zawodnikom dziękujemy za grę w Górniku i życzymy powodzenia – poinformował klub z Polkowic.

 

Fot. Górnik Polkowice

 

Continue Reading

III liga

Transferowy hit III-ligowca. Były zawodnik Śląska w Karkonoszach

Published

on

Maciej Pałaszewski

Maciej Pałaszewski, były zawodnik Śląska Wrocław, a ostatnio Olimpii Grudziądz, został nowym zawodnikiem III-ligowych Karkonoszy Jelenia Góra.

 

Z Empoli do Miedzi. Młody pomocnik w Legnicy

Maciej Pałaszewski jest wychowankiem Polaru Wrocław, z którego szybko trafił do Śląska. Swego czasu wiązano spore nadzieje przy Oporowskiej ze środkowym pomocnikiem. Ostatecznie w barwach WKS-u Pałaszewski zagrał 36 meczów w ekstraklasie. Ma na koncie również 52 spotkania w I lidze, gdy występował w Stomilu Olsztyn i Górniku Polkowice.

 

Z Dolnym Śląskiem pożegnał się na początyku 2022 roku, gdy trafił na pół roku do występującego w greckiej ekstraklasie AE Kifissiás. Po powrocie do kraju, sezon 2022/2023 spędził w Wieczystej Kraków, a jesień bieżącego sezonu w III-ligowej Olimpii Grudziądz. Teraz wraca na Dolny Śląsk wiążąc się z III-ligowymi Karkonoszami Jelenia Góra. Wydaje się, że będzie dużym wzmocnieniem drugiej linii beniaminka, który po rundzie jesiennej zajmuje świetne 4. miejsce w tabeli.

 

Fot. Karkonosze Jelenia Góra

 

Continue Reading

III liga

Z III do IV ligi. Mody napastnik ponownie w Iskrze Księginice

Published

on

Adam Mazurowski wraca do IV-ligowej Iskry Księginice. 21-latek został wypożyczony z III-ligowego Górnika Polkowice.

 

Z Mediolanu do Wrocławia. Tommaso Guercio zawodnikiem Śląska

Adam Mazurowski, 21-letni napastnik, wrócił do IV-ligowej Iskry Księginice. Był już w tym klubie na wypożyczeniu z Górnika Polkowice na wiosnę 2023 roku. Wtedy okazał się jednym z wyróżniających się zawodników lidera klasy okręgowej (13 meczów i 7 goli), który w cuglach wywalczył awans. Dobre występy zaowocowały tym, że jesień bieżącego sezonu młody zawodnik spędził w macierzystym klubie w III lidze, choć za dużo nie pograł.

 

Teraz będzie miał okazję pomóc beniaminkowi w walce o utrzymanie się w IV lidze. Iskra po rundzie jesiennej zajmuje 14. miejsce w tabeli IV ligi.

 

Fot. Iskra Księginice

 

Continue Reading

To się czyta3