Tylko jedna drużyna może się uratowć. Musi punktować i liczyć na… Rozwój

Trzy drużyny niemal na pewno, cztery – bardzo prawdopodobnie. Tylu należy się spodziewać dolnośląskich spadkowiczów z III ligi. Kto to będzie? Olimpia Kowary już jest praktycznie zdegradowana. Uratować się może jeszcze ktoś z trójki Lechia Dzierżoniów, Górnik Wałbrzych i Śląsk II Wrocław. Musi jednak zacząc punktować i trzymać kciuki za… Rozwój Katowice (i w mniejszym stopniu ROW 1964 Rybnik). Stan na 19 maja.

 

Klęska Górnika z Unią. W takiej formie spadek nieunikniony

Siedem kolejek zostało do zakończenia rozgrywek w 3. grupie III ligi. Pomału krystalizuje się sytuacja na dole tabeli, a dość nieoczekiwanie ciekawie robi się również w czubie. Wydawało się, że GKS 1962 Jastrzębie bez większych problemów dociągnie awans do końca sezonu, ale wiosna jest w ich wykonaniu przeciętna. Punkty gubi również drugi Ruch Zdzieszowice. Najlepsze na wiosnę są dwie nasze drużyny – KS Polkowice i Miedź II Legnica (zdobyły po 22 punkty w 10 meczach), które przy dużej dozie szczęścia, mogą nawet włączyć się do walki o 1. miejsce.

 

Dużo więcej niewiadomych jest jednak w dole stawki. I więcej naszych drużyn jest uwikłanych w walkę o utrzymanie się. Po ostatniej, środowej kolejce w II lidze powiało nieco optymizmem. Co prawda Polonia Bytom została już zdegradowana, ale z tym należało się liczyć już od dawna. Wygrały za to ważne mecze dwie pozostałe śląskie drużyny – Rozwój Katowice i ROW 1964 Rybnik. Ta druga drużyna ma już 5 punktów przewagi nad strefa spadkową, a zostały 3 kolejki do końca. Jest więc spora szansa, że rybniczanie się utrzymają.

 

III liga: Sześć goli w Żmigrodzie, Śląsk II i Polkowice gromią rywali

Rozwój natomiast jest 14., czyli zajmuje ostatnią bezpieczną lokatę. Katowiczanie zapewne do ostatniej kolejki będą się bić o drugoligowy byt, ale wciąż jest nadzieja, że się utrzymają.

 

To ile spadnie śląskich zespołów z II ligi do 3. grupy III ligi ma kolosalne znacznie dla dolnośląskich drużyn. Bo aż cztery są zagrożone degradacją i może to być dla nich być, albo nie być w III lidze.

 

Gdyby sezon zakończył się dziś (przy jednej spadającej drużynie z II ligi), to z grupy 3. trzeciej ligi zostałyby zdegradowane 4 drużyny. Wszystkie z Dolnego Śląska – Olimpia Kowary, Górnik Wałbrzych, Śląsk II Wrocław i Lechia Dzierżoniów. Beniaminek z Kowar ma na utrzymanie zresztą tylko teoretyczne szanse, bowiem przegrał na wiosnę wszystkie spotkania. Oprócz dolnośląskich zespołów mocno zagrożona spadkiem jest także Unia Turza Śląska, która ma zaledwie jedno oczko ponad strefę spadkową (i jeden mecz więcej rozegrany). W miarę bezpiecznie mogą czuć się Górnik II Zabrze oraz Falubaz Zielona Góra.

 

Przy takim układzie tabeli o jedno miejsce ponad strefę spadkową bić będą się cztery drużyny – Unia, Lechia, Śląsk II oraz Górnik Wałbrzych. Różnica między nimi to zaledwie 3 oczka.

 

Pamiętajmy jednak, że do końca nie będzie wiadomo, czy w II lidze utrzyma się Rozwój Katowice. Bo wtedy, przy spadku 5 drużyn z III ligi, losy czterech dolnośląskich zespołów wydają się być przesądzone. No chyba, że któraś z nich zacznie nagle seryjne wygrywać (czego trudno oczekiwać biorąc pod uwagę dotychczasowe dokonania).

 

Podsumowując – to, że z III ligi spadną 3 dolnośląskie drużyny jest niemal pewne. Być może jednej z czterech realnie zagrożonych uda się wykaraskać. Wiele wskazuje na to, że mogą przesądzić mecze między zainteresowanymi drużynami, bo takich będzie jeszcze kilka.

 

Górnik Wałbrzych

KS Polkowice (W), Ślęza Wrocław (W – zaległy), Unia Turza Śląska (D – 0:4 – awansem), Olimpia Kowary (W), Lechia Dzierżoniów (D, Piast Żmigród (W), Śląsk II Wrocław (D), Ruch Zdzieszowice (W).

 

Śląsk II Wrocław

Lechia Dzierżoniów (W), Piast Żmigród (D), BKS Stal Bielsko-Biała (W), Ruch Zdzieszowice (W), Falubaz Zielona Góra (D), Górnik Wałbrzych (W), Rekord Bielsko-Biała (D)

 

Lechia Dzierżoniów

Śląsk II Wrocław (D), Ruch Zdzieszowice (W), Falubaz Zielona Góra (D), Górnik Wałbrzych (W), Rekord Bielsko-Biała (D), Skra Częstochowa (W), Pniówek Pawłowice Śląskie (D)

 

Unia Turza Śląska

Falubaz Zielona Góra (D), Górnik Wałbrzych (W – 4:0 – awansem), Rekord Bielsko-Biała (D), Skra Częstochowa (W), Pniówek Pawłowice Śląskie (D), Górnik II Zabrze (W), Stal Brzeg (D)

 

[league_table id=”3027″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.