Spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku [III liga, IV liga, Okręgówka – 29 MAJA]

Spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku. Gdyby sezon skończył się w miniony weekend – ile drużyn spadłoby z III ligi, a co za tym idzie z IV ligi oraz okręgówek? Sprawdzamy kto już został zdegradowany, a komu spadek realni grozi. SPADKI 2016/17 – STAN NA 29 MAJA 2017.

 

Awanse w sezonie 2016/17 [NA 29 MAJA]. Trzy drużyny awasowały do IV ligi

Gdyby sezon skończył się już dziś… czyli 29 maja. Z II ligi płyną dwie wiadomości, jedna dobra i jedna zła, ale nie tragiczna. Na kolejkę przed końcem sezonu utrzymał się ROW 1964 Rybnik. Spadła natomiast Polonia Bytom, ale to było wiadomo już od jakiegoś czasu. Rozwój Katowice jest aktualnie na ostatnim miejscu bezpiecznym. Utrzyma się jeśli wygra na wyjeździe z Gryfem Wejherowo (już bezpiecznym). Jeśli Rozwój zremisuje lub przegra, może zostać wyprzedzony przez dwie drużyny – Polonię Warszawa i Kotwicę Kołobrzeg. I można być pewnym, że któraś z tych ekip z pewnością wykorzysta ewentualne potknięcie katowiczan.

 

III LIGA

To, ile spadnie drużyn ze Śląska z II ligi jest bardzo ważne dla Dolnego Śląska, bo pociąga liczbę spadkowiczów u nas. Jeśli z II do III ligi spadnie tylko Polonia, wtedy z III ligi spadną 4 drużyny – 3 lub 4 z naszego regionu (Olimpia Kowary, Śląsk II Wrocław, Górnik Wałbrzych, Lechia Dzierżoniów).

 

3 tysiące za odpuszczenie meczu w A klasie? Jest dochodzenie

Niestety, jeśli spadnie również Rozwój Katowice, to z III do IV ligi spadnie 5 zespołów, więc praktycznie przesądzone jest, że wszystkie nasze ekipy zostaną zdegradowane. Oczywiście, będą miały one teoretycznie szanse, ale raczej iluzoryczne.

 

SALTEX IV LIGA

Ile spadnie dolnośląskich drużyn do IV ligi będzie miało kapitalne znacznie również dla ilości drużyn spadających do okręgówki. Jeśli będą 3, do z IV ligi spadnie 10 drużyn (po 5 z każdej grup Saltex IV ligi), jeśli będą 4 – spadnie 11 – z miejsc 12 – 16 z każdej grupy, plus 11. drużyna z mniejsza ilością punktów.

 

Zachód

Spadek pewny: Granica Bogatynia, Lotnik Jeżów Sudecki, Zamet Przemków
Poważne zagrożenie spadkiem: Piast Wykroty, GKS Warta Bolesławiecka
Zagrożenie spadkiem: Nysa Zgorzelec
Przy spadku 6 drużyn, pewne utrzymania nie są jeszcze: Chrobry II Głogów, Sparta Grębocice, Stal Chocianów, Włókniarz Mirsk, Karkonosze Jelenia Góra.

 

Wschód

Pewny spadek: Orzeł Sadowice
Spadek praktycznie przesądzony: Piast Nowa Ruda, Victoria Świebodzice
Walka o utrzymanie się: Bystrzyca Kąty Wrocławskie, GKS Kobierzyce, Sokół Marcinkowice, Sokół Wielka Lipa

 

Gdyby dziś (29 maja) z ligi spadało 11 zespołów, to oprócz pięciu drużyn z każdej grupy, spadłaby też 11. a tabeli grupy zachodniej Nysa Zgorzelec, która ma jeden punkt mniej od 11. na wschodzie Sokoła Marcinkowice.

 

OKRĘGÓWKA

W przypadku spadków z IV ligi okręgówki – zespoły będą degradowane do konkretnych grup. To oznacza, że w niektórych szykują się spore roszady. Z tabel na trzy kolejki przed końcem sezonu wiadomo, do której okręgówki może spaść ile drużyn.

 • Jelenia Góra: 4/5
 • Legnica: 1
 • Wałbrzych: 2
 • Wrocław: 3/4

To oznacza, że z okręgówki jeleniogórskiej spadnie 5/6 drużyn, legnickiej – 4, wałbrzyskiej – 4 oraz wrocławskiej – 5/6.

 

Gdyby sezon kończył się dziś, do A klasy spadłyby następujące drużyny:

 

Okręgówka Jelenia Góra

Twardy Świętoszów, Orliki Węgliniec, Piast Dziwiszów – wycofały się z rozgrywek i zostały zdegradowane do B klasy, KS Stare Jaroszowice (pewny spadek), Czarni Lwówek Śląski i GKS Raciborowice (bardzo trudna sytuacja). Przy spadku 6 drużyn, pewne utrzymania nie są jeszcze Cosmos Radzimów i Sparta Zebrzydowa.

 

Okręgówka Legnica

Chojnowianka Chojnów, Przyszłość Prusice (pewny spadek), Rodło Granowice (niemal pewny spadek). Czwartym spadkowiczem będzie ktoś z tej grupy: Odra Chobienia, Kaczawa Bieniowice, Czarni Rokitki, Dąb Stowarzyszenie Siedliska i – najmniej zagrożona – Iskra Kochlice.

 

Okręgówka Wałbrzych

Niemczanka Niemcza i Zryw Gola Świdnicka wycofały się z rozgrywek i zostały zdegradowane do klasy B. Dwóch pozostałych spadkowiczów poznamy z grona: Orlęta Krosnowice, Piławianka Piława Górna, Unia Złoty Stok oraz mniej zagrożonych Pogoń Duszniki Zdrój i Grom Witków.

 

Okręgówka Wrocław

Czarni Kondratowice wycofali się z rozgrywek i zostali zdegradowani do B klasy. LKS Brożec (pewny spadek), Dolpasz Skokowa (niemal pewny spadek), Olimpia Oleśnica, Zjednoczeni Łowęcice – bardzo poważne zagrożenie. Gdyby spadało 6 drużyn, poważnie zagrożony jest także KS Żórawina, a mniej – KP Brzeg Dolny, Widawa Bierutów, Czarni jelcz-Laskowice oraz Wratislavia.

10 thoughts on “Spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku [III liga, IV liga, Okręgówka – 29 MAJA]

 1. Do legnickiej okręgówki spada 1 drużyna, dwie wchodzą do IV ligi, cztery drużyny awansują z A klas. Więc powinno spaść 3 drużyny, a nie cztery przecież. Czy o czymś nie wiem?

  1. Z A klasy awansuą 4 – mistrzowie plus najlepszy wicemistrz. Gdyby nikt nie spadł z IV ligi, wtedy utrzymałaby się drużyna z 13, miejsca, lae jak wiadomo, Zamet już zdegradowany

 2. Już od jakiegoś czasu obserwuje te wyliczenia i ciągle jest błąd w okręgówce jeleniogórskiej!! W okręgu jeleniogórskim są 3 A klasy a autor tekstu cały czas chyba liczy 4 bo ciągle o 1 za dużo spada . Przy spadku 4 drużyn z 4 ligi z okręgówki oprócz 3 drużyn które się wycofały spadają 2 ( stan na dzisiaj Stare i Czarni) . Pozdrawiam

  1. To, że są 3 grupy A klasy niczego nie zmienia, bowiem w Legnicy też sa 3, a spadają z okręgówki 4 drużyny. Na stronie OZPN Jelenia Góra nie ma regulaminu awansów i spadków A i B klasy, więc na 100 proc. nie jestem pewien, ale na 99 proc. czterech spadkowiczów z okręgówki określa Regulamin DZPN dla całego województwa

   1. W regulaminie co dostały kluby klasy okręgowej grupy jeleniogórskiej jest przewidziana liczba drużyn do spadku na 3 . Tak więc maksymalna liczba drużyn jakie mogą spaść jest 6 a na dzień dzisiejszy spada 5. Można wyliczyć. Awans uzyskują zwycięzcy A klas czyli 3 drużyny , spada na dzień dzisiejszy 4 drużyny z 4 ligi. Miejsca 3-11 zostają w okręgówce ( tj. 9 drużyn ) co daje łączna liczbę 16 drużyn.
    Pozdrawiam

    1. 2. W Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Jeleniej Górze przedstawia się to w sposób następujący :
     – Klasa Okręgowa Seniorów – z tej klasy rozgrywkowej awansują do IV ligi Dolnośląskiej / grupa
     zachodnia/ dwa zespoły które na koniec cyklu rozgrywkowego 2016/2017 zdobędą I i II miejsce w tej
     klasie rozgrywkowej.
     – Klasa Okręgowa Seniorów – tę klasę rozgrywkową opuszczają zespoły , które na koniec cyklu
     rozgrywkowego 2016/2017 zajmą odpowiednio 16, 15, 14 miejsce w końcowej tabeli.
     – Klasa „A” – awans do klasy okręgowej uzyskają zespoły które na koniec sezonu rozgrywkowego
     2016/2017 zdobędą I miejsca w trzech grupach tej klasy rozgrywkowej i spełnią wymogi licencyjne
     zawarte w Podręczniku Licencyjnym dla klubów IV ligi i niższych klas.

    2. Dziękuję za informację, niestety OZPN JG jako jedyny nie publikuje aneksu do regulaminu DZPN, stąd ta nieścisłość

 3. Mam pytanie podobnej natury co komentarze wyżej. Pytam admina, bo orientuje się na pewno lepiej ode mnie w awansach. Mianowice, czy do jeleniogórskiej okręgówki awansuje więcej niż 3 zespoły? Teoretycznie awansują mistrzowie trzech grup, ale czy cokolwiek może się zmienić? Słyszałem pogłoski o najlepszej drużynie z drugiego miejsca ze wszystkich grup. Pozdrawiam

  1. Z tego co napisał pan Andrzej wynika, i co jest oczywiste biorąc pod uwage fakt, że apadają 3 drużyny, że awansują tylko mistrzowie (wicemistrz pewnie tylko wtedy, gdy mistrz zrezygnuje lub nie dostanie licencji)

 4. Pan Andrzej chyba się myli. Patrząc w regulamin ze strony jeleniogórskiego OZPN jasno stoi, że:

  c) Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca spadają do odpowiednich klas A;

  Wiec wtedy “wyliczenia” ForStopera byłyby dobre i z A-klas jeleniogórskich awansuje jeszcze drużyna z drugiego miejsca z najlepszą średnią punktową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.