Connect with us

III liga

Spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku [III liga, IV liga, Okręgówka – 29 MAJA]

Published

on

Spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku

Spadki w sezonie 2016/17 na Dolnym Śląsku. Gdyby sezon skończył się w miniony weekend – ile drużyn spadłoby z III ligi, a co za tym idzie z IV ligi oraz okręgówek? Sprawdzamy kto już został zdegradowany, a komu spadek realni grozi. SPADKI 2016/17 – STAN NA 29 MAJA 2017.

 

Awanse w sezonie 2016/17 [NA 29 MAJA]. Trzy drużyny awasowały do IV ligi

Gdyby sezon skończył się już dziś? czyli 29 maja. Z II ligi płyną dwie wiadomości, jedna dobra i jedna zła, ale nie tragiczna. Na kolejkę przed końcem sezonu utrzymał się ROW 1964 Rybnik. Spadła natomiast Polonia Bytom, ale to było wiadomo już od jakiegoś czasu. Rozwój Katowice jest aktualnie na ostatnim miejscu bezpiecznym. Utrzyma się jeśli wygra na wyjeździe z Gryfem Wejherowo (już bezpiecznym). Jeśli Rozwój zremisuje lub przegra, może zostać wyprzedzony przez dwie drużyny ? Polonię Warszawa i Kotwicę Kołobrzeg. I można być pewnym, że któraś z tych ekip z pewnością wykorzysta ewentualne potknięcie katowiczan.

 

III LIGA

To, ile spadnie drużyn ze Śląska z II ligi jest bardzo ważne dla Dolnego Śląska, bo pociąga liczbę spadkowiczów u nas. Jeśli z II do III ligi spadnie tylko Polonia, wtedy z III ligi spadną 4 drużyny ? 3 lub 4 z naszego regionu (Olimpia Kowary, Śląsk II Wrocław, Górnik Wałbrzych, Lechia Dzierżoniów).

 

3 tysiące za odpuszczenie meczu w A klasie? Jest dochodzenie

Niestety, jeśli spadnie również Rozwój Katowice, to z III do IV ligi spadnie 5 zespołów, więc praktycznie przesądzone jest, że wszystkie nasze ekipy zostaną zdegradowane. Oczywiście, będą miały one teoretycznie szanse, ale raczej iluzoryczne.

 

SALTEX IV LIGA

Ile spadnie dolnośląskich drużyn do IV ligi będzie miało kapitalne znacznie również dla ilości drużyn spadających do okręgówki. Jeśli będą 3, do z IV ligi spadnie 10 drużyn (po 5 z każdej grup Saltex IV ligi), jeśli będą 4 ? spadnie 11 ? z miejsc 12 ? 16 z każdej grupy, plus 11. drużyna z mniejsza ilością punktów.

 

Zachód

Spadek pewny: Granica Bogatynia, Lotnik Jeżów Sudecki, Zamet Przemków
Poważne zagrożenie spadkiem: Piast Wykroty, GKS Warta Bolesławiecka
Zagrożenie spadkiem: Nysa Zgorzelec
Przy spadku 6 drużyn, pewne utrzymania nie są jeszcze: Chrobry II Głogów, Sparta Grębocice, Stal Chocianów, Włókniarz Mirsk, Karkonosze Jelenia Góra.

 

Wschód

Pewny spadek: Orzeł Sadowice
Spadek praktycznie przesądzony: Piast Nowa Ruda, Victoria Świebodzice
Walka o utrzymanie się: Bystrzyca Kąty Wrocławskie, GKS Kobierzyce, Sokół Marcinkowice, Sokół Wielka Lipa

 

Gdyby dziś (29 maja) z ligi spadało 11 zespołów, to oprócz pięciu drużyn z każdej grupy, spadłaby też 11. a tabeli grupy zachodniej Nysa Zgorzelec, która ma jeden punkt mniej od 11. na wschodzie Sokoła Marcinkowice.

 

OKRĘGÓWKA

W przypadku spadków z IV ligi okręgówki ? zespoły będą degradowane do konkretnych grup. To oznacza, że w niektórych szykują się spore roszady. Z tabel na trzy kolejki przed końcem sezonu wiadomo, do której okręgówki może spaść ile drużyn.

 • Jelenia Góra: 4/5
 • Legnica: 1
 • Wałbrzych: 2
 • Wrocław: 3/4

To oznacza, że z okręgówki jeleniogórskiej spadnie 5/6 drużyn, legnickiej ? 4, wałbrzyskiej ? 4 oraz wrocławskiej ? 5/6.

 

Gdyby sezon kończył się dziś, do A klasy spadłyby następujące drużyny:

 

Okręgówka Jelenia Góra

Twardy Świętoszów, Orliki Węgliniec, Piast Dziwiszów – wycofały się z rozgrywek i zostały zdegradowane do B klasy, KS Stare Jaroszowice (pewny spadek), Czarni Lwówek Śląski i GKS Raciborowice (bardzo trudna sytuacja). Przy spadku 6 drużyn, pewne utrzymania nie są jeszcze Cosmos Radzimów i Sparta Zebrzydowa.

 

Okręgówka Legnica

Chojnowianka Chojnów, Przyszłość Prusice (pewny spadek), Rodło Granowice (niemal pewny spadek). Czwartym spadkowiczem będzie ktoś z tej grupy: Odra Chobienia, Kaczawa Bieniowice, Czarni Rokitki, Dąb Stowarzyszenie Siedliska i ? najmniej zagrożona – Iskra Kochlice.

 

Okręgówka Wałbrzych

Niemczanka Niemcza i Zryw Gola Świdnicka wycofały się z rozgrywek i zostały zdegradowane do klasy B. Dwóch pozostałych spadkowiczów poznamy z grona: Orlęta Krosnowice, Piławianka Piława Górna, Unia Złoty Stok oraz mniej zagrożonych Pogoń Duszniki Zdrój i Grom Witków.

 

Okręgówka Wrocław

Czarni Kondratowice wycofali się z rozgrywek i zostali zdegradowani do B klasy. LKS Brożec (pewny spadek), Dolpasz Skokowa (niemal pewny spadek), Olimpia Oleśnica, Zjednoczeni Łowęcice ? bardzo poważne zagrożenie. Gdyby spadało 6 drużyn, poważnie zagrożony jest także KS Żórawina, a mniej ? KP Brzeg Dolny, Widawa Bierutów, Czarni jelcz-Laskowice oraz Wratislavia.

10 komentarzy

10 Comments

 1. kibic

  29 maja, 2017 at 12:02 pm

  Do legnickiej okręgówki spada 1 drużyna, dwie wchodzą do IV ligi, cztery drużyny awansują z A klas. Więc powinno spaść 3 drużyny, a nie cztery przecież. Czy o czymś nie wiem?

  • ForStoper

   29 maja, 2017 at 1:18 pm

   Z A klasy awansuą 4 – mistrzowie plus najlepszy wicemistrz. Gdyby nikt nie spadł z IV ligi, wtedy utrzymałaby się drużyna z 13, miejsca, lae jak wiadomo, Zamet już zdegradowany

 2. Andrzej

  29 maja, 2017 at 12:10 pm

  Już od jakiegoś czasu obserwuje te wyliczenia i ciągle jest błąd w okręgówce jeleniogórskiej!! W okręgu jeleniogórskim są 3 A klasy a autor tekstu cały czas chyba liczy 4 bo ciągle o 1 za dużo spada . Przy spadku 4 drużyn z 4 ligi z okręgówki oprócz 3 drużyn które się wycofały spadają 2 ( stan na dzisiaj Stare i Czarni) . Pozdrawiam

  • ForStoper

   29 maja, 2017 at 1:21 pm

   To, że są 3 grupy A klasy niczego nie zmienia, bowiem w Legnicy też sa 3, a spadają z okręgówki 4 drużyny. Na stronie OZPN Jelenia Góra nie ma regulaminu awansów i spadków A i B klasy, więc na 100 proc. nie jestem pewien, ale na 99 proc. czterech spadkowiczów z okręgówki określa Regulamin DZPN dla całego województwa

   • Andrzej

    29 maja, 2017 at 2:10 pm

    W regulaminie co dostały kluby klasy okręgowej grupy jeleniogórskiej jest przewidziana liczba drużyn do spadku na 3 . Tak więc maksymalna liczba drużyn jakie mogą spaść jest 6 a na dzień dzisiejszy spada 5. Można wyliczyć. Awans uzyskują zwycięzcy A klas czyli 3 drużyny , spada na dzień dzisiejszy 4 drużyny z 4 ligi. Miejsca 3-11 zostają w okręgówce ( tj. 9 drużyn ) co daje łączna liczbę 16 drużyn.
    Pozdrawiam

    • Andrzej

     29 maja, 2017 at 2:38 pm

     2. W Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Jeleniej Górze przedstawia się to w sposób następujący :
     – Klasa Okręgowa Seniorów ? z tej klasy rozgrywkowej awansują do IV ligi Dolnośląskiej / grupa
     zachodnia/ dwa zespoły które na koniec cyklu rozgrywkowego 2016/2017 zdobędą I i II miejsce w tej
     klasie rozgrywkowej.
     – Klasa Okręgowa Seniorów ? tę klasę rozgrywkową opuszczają zespoły , które na koniec cyklu
     rozgrywkowego 2016/2017 zajmą odpowiednio 16, 15, 14 miejsce w końcowej tabeli.
     – Klasa ?A? ? awans do klasy okręgowej uzyskają zespoły które na koniec sezonu rozgrywkowego
     2016/2017 zdobędą I miejsca w trzech grupach tej klasy rozgrywkowej i spełnią wymogi licencyjne
     zawarte w Podręczniku Licencyjnym dla klubów IV ligi i niższych klas.

    • ForStoper

     30 maja, 2017 at 10:34 am

     Dziękuję za informację, niestety OZPN JG jako jedyny nie publikuje aneksu do regulaminu DZPN, stąd ta nieścisłość

 3. Kcpr

  30 maja, 2017 at 6:39 pm

  Mam pytanie podobnej natury co komentarze wyżej. Pytam admina, bo orientuje się na pewno lepiej ode mnie w awansach. Mianowice, czy do jeleniogórskiej okręgówki awansuje więcej niż 3 zespoły? Teoretycznie awansują mistrzowie trzech grup, ale czy cokolwiek może się zmienić? Słyszałem pogłoski o najlepszej drużynie z drugiego miejsca ze wszystkich grup. Pozdrawiam

  • ForStoper

   30 maja, 2017 at 7:37 pm

   Z tego co napisał pan Andrzej wynika, i co jest oczywiste biorąc pod uwage fakt, że apadają 3 drużyny, że awansują tylko mistrzowie (wicemistrz pewnie tylko wtedy, gdy mistrz zrezygnuje lub nie dostanie licencji)

 4. Basia

  6 czerwca, 2017 at 7:17 am

  Pan Andrzej chyba się myli. Patrząc w regulamin ze strony jeleniogórskiego OZPN jasno stoi, że:

  c) Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca spadają do odpowiednich klas A;

  Wiec wtedy “wyliczenia” ForStopera byłyby dobre i z A-klas jeleniogórskich awansuje jeszcze drużyna z drugiego miejsca z najlepszą średnią punktową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

III liga

Odmłodzona Ślęza załatwiła sprawę w niespełna 20 minut

Published

on

Ślęza Wrocław

Ślęza Wrocław rozpoczęła rundę wiosenną od zaległego meczu w Tarnowskich Górach. Wystarczyło 18 minut, by odwrócić losy spotkania z Gwarkiem i odnieść przekonujące zwycięstwo.

 

Zdecydowały rzuty karne. Okręgowy Puchar Polski dla Górnika

Pierwotnie mecz Gwarek – Ślęza miał się odbyć 25 listopada, ale został przełożony ma ostatni weekend lutego, tydzień przed oficjalnym startem rundy wiosennej w III lidze. Wrocławianie jechali na ciężki teren do Tarnowskich Gór w mocno odmłodzonym składzie, a ich postawa była pewną zagadką. Zwłaszcza że trener Grzegorz Kowalski nie miał do dyspozycji wszystkich swoich piłkarzy.

Już w 5. min. gospodarze objęli prowadzenie po trafieniu Alana Lubaskiego. Wydawało się, że obawy, co do postawy żółto-czerwonych, mogą się potwierdzić. Pod koniec I połowy wrocławianie zaczęli się jednak budzić, ale chyba nikt nie spodziewał się tego, co wydarzy się po zmianie stron.

 

W II połowie gracze Ślęzy całkowicie zdominowali spotkanie. Gwarek długo skutecznie się bronił, w końcu wrocławianie doprowadzili do wyrównania. W 63. min. do siatki trafił Robert Pisarczuk, a po kolejnych 2 minutach Ślęza prowadziła 2:1, po uderzeniu Oliwera Jakucia.

Żółto-czerwoni poszli za ciosem i w 70. min. świetnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Przemysław Marcjan. Goście grali od tego momentu również w przewadze liczebnej, co przełożyło się na kolejne sytuacje podbramkowe. Udało się wykorzystać tylko jedną, kiedy Pisarczuk – w 82. min. – wykorzystał rzut karny.

 

Wrocławianie pewnie wygrali i awansowali na 5. miejsce w tabeli III ligi. – W tym meczu w zespole Ślęzy zagrało wielu juniorów, a dla Wiktora Ulatowskiego i Danyilo Kudelskyiego były to debiuty w seniorskim zespole Ślęzy, a niewiele brakowało, by ten drugi też wpisał się na listę strzelców – czytamy na stronie klubu.

 

Fot. Ślęza Wrocław

 

Continue Reading

III liga

Rewelacja III ligi na wiosnę bez swojego najlepszego strzelca

Published

on

III liga startuje już za tydzień, ale w rundzie wiosennej Karkonosze Jelenia Góra będą musiały sobie radzić bez swojego najlepszego strzelca Mateusza Baszaka.

 

UEFA Region’s Cup. Sztab dolnośląskiej kadry sprawdzi 38 zawodników

Runda wiosenna bez Mateusza Baszaka. Musimy oswoić się z tą myślą i trzymać kciuki za naszego napastnika, który miesiąc temu przeszedł operację rekonstrukcji więzadeł, którą w poznańskiej Klinice Endomedical przeprowadził lekarz polskiej kadry narodowej dr. Jacek Jaroszewski – poinformował klub z Jeleniej Góry na swoim profilu na Facebooku.

 

Zabieg się udał, „Baszi” już odstawił kule i powoli zaczyna się rehabilitować, pracując „solo” oraz z klubowym fizjoterapeutą Mateuszem Wilińskim. Cierpliwie czekamy na efekty i odliczamy dni do powrotu najskuteczniejszego strzelca KSK na boisko! – informują Karkonosze.

 

Przypomnijmy, że Karkonosze są beniaminkiem III ligi, a przy okazji rewelacją po rundzie jesiennej, którą jeleniogórzanie zakończyli na 4. miejscu w tabeli. Mateusz Baszak jest najlepszym strzelcem zespołu, ma na koncie 9 goli.

 

Fot. Karkonosze Jelenia Góra 

 

Continue Reading

III liga

Młody napastnik został nowym zawodnikiem Karkonoszy

Published

on

20-letni napastnik Kacper Dudek został nowym graczem Karkonoszy Jelenia Góra, beniaminka i rewelacji III ligi.

20-letni napastnik Kacper Dudek został nowym graczem Karkonoszy Jelenia Góra, beniaminka i rewelacji III ligi.

 

Czołowa drużyna okręgówki bez trenera. Kto następcą?

Mamy drugi transfer tej zimy. Nasz klub zakontraktował 20-letniego napastnika Kacpra Dudka. Zawodnik od wielu dni przebywał w Jeleniej Górze na testach, zagrał w dwóch sparingach, zdobył w nich dwa gole i sprawił dobre wrażenie, czego efektem półtoraroczna umowa z Karkonoszami – poinformował klub z Jeleniej Góry w mediach społecznościowych.

 

Kacper Dudek ma 20 lat, jest wychowankiem Bałtyku Koszalin, gdzie był najlepszym strzelcem zespołu w Centralnej Lidze Juniorów U17. Później trafił do Pogoni Szczecin, gdzie grał w rezerwach. Rundę jesienną obecnego sezonu piłkarz spędził w III-ligowej Legionovii Legionowo. W 13 meczach zdobył dwie bramki.

 

Fot. Karkonosze Jelenia Góra

 

Continue Reading

III liga

Norweg i dwóch Polaków. III-ligowiec wzmacnia atak i obronę

Published

on

Górnik Polkowice

Górnik Polkowice pozyskał trzech nowych zawodników. Na wiosnę w barwach trzecioligowca zobaczymy dwóch młodych napastników i bramkostrzelnego obrońcę.

 

Skrzydłowy i środkowy pomocnik pierwszymi transferami IV-ligowej Polonii

Norweg Aurel Tmava ma 19 lat i jest napastnikiem. Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Kvik Halden Youth. Później grał w Kvik Halden II. Ostatni sezon spędził w Fredrikstad FK II – 3. Division. W wygranym meczu ze Słowianinem Wolibórz, wygranym 2:0, zdobył jedną z bramek.

Michał Litwa również ma 19 lat i również jest napastnikiem. Karierę rozpoczynał w juniorach Piasta Skawina, a później trafił do rezerw Wisły Kraków. Grał również Rakowie Częstochowa i Pogoni Siedlce. Ostatnie 2 sezony spędził w I-ligowym Motorze Lublin. W ostatnich meczach sparingowych kilkakrotnie wpisał się na listę strzelców.

 

24-letni Piotr Łazarz jest obrońcą, ale ze smykałką do gry ofensywnej i strzelania goli. Praktycznie całą swoją karierę piłkarską spędził w Unii Tarnów. Tam rozpoczynał jako junior, następnie przeniósł się do Stali Mielec. Ostatnie dwa sezony spędził w III-ligowej Unii, gdzie należał do podstawowych zawodników. W rundzie jesiennej zdobył 9 goli dla swojego zespołu.

 

Odchodzą z Górnika

Wiosną w barwach zielono-czarnych nie zobaczymy już: Krzysztofa Wingralka, Marcela Górskiego, Kamila Chilińskiego oraz Adama Mazurowskiego i Arkadiusz Piecha. Zawodnikom dziękujemy za grę w Górniku i życzymy powodzenia – poinformował klub z Polkowic.

 

Fot. Górnik Polkowice

 

Continue Reading

III liga

Transferowy hit III-ligowca. Były zawodnik Śląska w Karkonoszach

Published

on

Maciej Pałaszewski

Maciej Pałaszewski, były zawodnik Śląska Wrocław, a ostatnio Olimpii Grudziądz, został nowym zawodnikiem III-ligowych Karkonoszy Jelenia Góra.

 

Z Empoli do Miedzi. Młody pomocnik w Legnicy

Maciej Pałaszewski jest wychowankiem Polaru Wrocław, z którego szybko trafił do Śląska. Swego czasu wiązano spore nadzieje przy Oporowskiej ze środkowym pomocnikiem. Ostatecznie w barwach WKS-u Pałaszewski zagrał 36 meczów w ekstraklasie. Ma na koncie również 52 spotkania w I lidze, gdy występował w Stomilu Olsztyn i Górniku Polkowice.

 

Z Dolnym Śląskiem pożegnał się na początyku 2022 roku, gdy trafił na pół roku do występującego w greckiej ekstraklasie AE Kifissiás. Po powrocie do kraju, sezon 2022/2023 spędził w Wieczystej Kraków, a jesień bieżącego sezonu w III-ligowej Olimpii Grudziądz. Teraz wraca na Dolny Śląsk wiążąc się z III-ligowymi Karkonoszami Jelenia Góra. Wydaje się, że będzie dużym wzmocnieniem drugiej linii beniaminka, który po rundzie jesiennej zajmuje świetne 4. miejsce w tabeli.

 

Fot. Karkonosze Jelenia Góra

 

Continue Reading

III liga

Z III do IV ligi. Mody napastnik ponownie w Iskrze Księginice

Published

on

Adam Mazurowski wraca do IV-ligowej Iskry Księginice. 21-latek został wypożyczony z III-ligowego Górnika Polkowice.

 

Z Mediolanu do Wrocławia. Tommaso Guercio zawodnikiem Śląska

Adam Mazurowski, 21-letni napastnik, wrócił do IV-ligowej Iskry Księginice. Był już w tym klubie na wypożyczeniu z Górnika Polkowice na wiosnę 2023 roku. Wtedy okazał się jednym z wyróżniających się zawodników lidera klasy okręgowej (13 meczów i 7 goli), który w cuglach wywalczył awans. Dobre występy zaowocowały tym, że jesień bieżącego sezonu młody zawodnik spędził w macierzystym klubie w III lidze, choć za dużo nie pograł.

 

Teraz będzie miał okazję pomóc beniaminkowi w walce o utrzymanie się w IV lidze. Iskra po rundzie jesiennej zajmuje 14. miejsce w tabeli IV ligi.

 

Fot. Iskra Księginice

 

Continue Reading

To się czyta3