Connect with us

DolZPN

Foto-Higiena chce walkowera za baraż

Published

on

Foto-Higiena Zagłębie II walkower

Foto-Higiena Gać domaga się walkowera za przegrany 0:3 baraż o III ligę z Zagłębiem II Lubin. Powód? Błąd w protokole. Niby to powód niewystarczający, ale? już jedną drużynę ukarano za podobny błąd.

 

Zagłębie II Lubin wygrywa baraż i zagra w III lidze

O sprawie jako pierwsze napisało Słowo Sportowe na swoim fanpage. Foto-Higiena Gać wysłała dziś do DZPN protest w sprawie barażu o III ligę. Podopieczni Marcina Dymkowskiego przegrali 0:3, ale chcą weryfikacji wyniku na 3:0 na własną korzyść. Powód? Dopatrzyli się, że w meczowym protokole dwóch zawodników było wpisanych z nr 19, podczas gdy z 19 grał Olaf Nowak, a z 10 ? Filip Dudziak.

 

Doszło zapewne do jakieś pomyłki pisarskiej w protokole. Wydaje się, że to zbyt błahy powód, by karać klub walkowerem, zwłaszcza decydującym o awansie do III ligi.

 

Niespodziankę sprawili, ale z punktów długo się nie cieszyli

Zresztą, zanim sprawa ujrzało światło dzienne, prezes DZPN Andrzej Padewski zamieścił wymownego tweeta, przypominając wszytskim za co można karać walkowerem.

Sprawa niby oczywista i możnaby szybko o niej zapomnieć, gdyby nie jeden szczegół? Otóż jakiś czas temu za podobną  sytuację walkowerem ukarany został Orzeł Sadowice. Wtedy, jeszcze pod wodzą Jacka Opałki, Orzeł wygrał sensacyjnie w Oleśnicy 2:1. Wynik zweryfikowano na 3:0 dla Pogoni, bowiem w barwach Orła zagrał zawodnik z innym numerem, niż miał wpisany w protokół.

 

Co ciekawe, absurdu tamtej sytuacji dodał fakt, że na boisko wszedł rezerwowy bramkarz za zawodnika z pola, więc siłą rzeczy musiał mieć koszulkę z innym numerem. Tak sytuację z Oleśnicy opisała klubowa strona Foto-Higieny: Na ławce rezerwowej bramkarz Orła – Kamil Izbiański widniał z numerem 99, pod koniec spotkania z uwagi na kontuzję kolegi z drużyny był zmuszony wejść na boisku w doliczonym czasie gry, pojawił się na nim z numerem 18. O czym sędzia spotkania nie został poinformowany i kierownictwo Pogoni domagało się walkowera, gdyż przegrali ten mecz 2:1. Ku zdziwieniu wszystkich Wydział Gier Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przyznał walkowera Pogoni, choć w przepisach jasno napisano, że w opisanej sytuacji należy się kara finansowa.

 

Co ciekawe, w komunikacie Komisji Dyscyplinarnej z posiedzenia 18 maja czytamy, że walkower był za to, że zawodnik w ogóle nie był wpisany do protokołu.

2 komentarze

2 Comments

 1. FHG

  20 czerwca, 2017 at 10:47 pm

  Ciekawe. Wynika z tego, że są równi i… równiejsi. Jeśli w meczu o 3 ligę było wszystko ok i to tylko działacze “w gorącej wodzie kąpani” to dlaczego Sadowice dostały walkower ? A już komunikat Komisji Dyscyplinarnej jawi się jako absurd. A może to Panowie z Komisji Dyscyplinarnej są kąpani w równie “goracej wodzie”. Tylko, że zapłacił za to biedny klubik z Sadowic. Może gdyby to było Zaglebie Lubin nie byłoby walkowera…

 2. zwrocek

  25 czerwca, 2017 at 12:06 am

  No niestety jest to totalna wpadka DZPN. Bezsensowna decyzja sprzed kilku tygodni spowodowała, że DZPN zapędził się w kozi róg. Teraz już nie ma dobrej decyzji. Nieprzyjęcie odwołania Foto Higieny to strzał w kolano, bo czarno na białym pokazuje, że regulaminy i przepisy rozgrywek na Dolnym Śląsku są fikcją i zależą od “uznania” kilku gości. Oczywiście też uważam, że taki błąd jak wpisanie złego numeru – to maksymalnie kara finansowa. I oczywiście wynik danego spotkania nie ma znaczenia, bo chyba nie “układamy” regulaminu rozgrywek zależnie od tego kto wygrał dany mecz i jaka jest stawka tego meczu??? Teraz to już niewiele zmieni, ale próbą wyjścia honorowego z tej sytuacji dla DZPN byłoby KARNE rozwiązanie komisji dyscyplinarnej (chyba ta podjęła te dwie, wykluczające się, decyzje – jeśli się mylę to poprawcie). No i oficjalne, napisane DUŻYMI literami przeprosiny dla wszystkich klubów. Błąd DZPN jest faktem, trudno, mleko się rozlało. A słowo “przepraszam” przynajmniej będzie namiastką zadośćuczynienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Hiszpańska Galicja gospodarzem mistrzostw UEFA Region’s Cup

Published

on

Hiszpańska Galicja została gospodarzem turnieju finałowego amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska.

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy wszystkich finalistów, a w środę, 25 stycznia 2023 roku, UEFA ogłosiła gospodarza finałów amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Turniej odbędzie się w hiszpańskiej Galicji. Oprócz gospodarzy, zagrają w nich: reprezentacja Dolnego Śląska oraz Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie. Nasze ekipa będzie miała również szansę jako pierwsza w historii obronić tytuł mistrzowski. 

 

fot. Sportsfile/UEFA.com

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Znamy wszystkich finalistów. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

Published

on

UEFA Region’s Cup

Znamy już wszystkich finalistów, którzy w przyszłym roku zagrają w finałach amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Tytułu mistrzowskiego broni reprezentacja Dolnego Śląska. Gdzie odbędzie się turniej finałowy?

 

UEFA Region’s Cup. Awans na mistrzostwa Europy amatorów z kompletem zwycięstw

W przyszłym roku odbędą się finały amatorskich mistrzostw UEFA Region’s Cup. Reprezentacja Dolnego Śląska, która wywalczyła awansu podczas turnieju eliminacyjnego na Łotwie, poznała wszystkich rywali, którzy powalczą o tytuł mistrzowski. Są wśród nich: Bawaria (Niemcy), Belgrad (Serbia), Galicja (Hiszpania), Lizbona (Portugalia), amatorski mistrz Irlandii, Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) i Żlin (Czechy).

 

Turniej finałowy odbędzie się pod koniec czerwca 2023 r. na terenie jednego z finalistów. Gospodarza poznamy prawdopodobnie w styczniu.

 

Dolny Śląsk broni tytułu mistrza Europy amatorów wywalczony w 2019 roku w Bawarii w Niemczech. W 2021 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Co ciekawe, nasza reprezentacja jest pierwszą w historii, która w turnieju finałowym zagra po raz czwarty. Mistrzami Europy byliśmy dwukrotnie.

 

fot. UEFA

 

Continue Reading

Sędziowie

Dwa razy uderzył sędziego. Jest decyzja w sprawie agresora ze Strzyżowca

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Podczas meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec zawodnik gości zaatakował sędziego. Komisja Dyscyplinarna podjęła decyzję w sprawie agresora.  

 

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Przypomnijmy, że do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy) w miniony weekend. Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

Arbiter poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję. Zanim jednak organy ścigania zajmą się agresorem, stanął on przed Komisją Dyscyplinarną Podokręgu Jelenia Góra.

 

Zawodnik przyznał się do winy i wyraził skruchę. Ponadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej, który – ze względu na postawę zawodnika przed komisją – został uwzględniony. Oskarżonemu została wymierzona kara 3 lat dyskwalifikacji oraz kara pieniężna.

 

Przypomnijmy, że to nie jedyna bulwersująca sprawa, którą musi się zająć „dyscyplina” w okręgu jeleniogórskim. 1 listopada do gorszących scen doszło na cmentarzu w Janowicach Wielkich, gdzie zawodnik Rudawego zaatakował arbitra. Ty przypadkiem KD zajmie się w przyszłym tygodniu.

  

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia zaatakowany na cmentarzu! „I co teraz śmieciu jeb…?”

Published

on

Do skandalicznej sytuacji doszło we wtorek, 1 listopada, na cmentarzu w Janowicach Wielkich w powiecie karkonoskim. Sędzia została zaatakowany i obrażony przez zawodnika miejscowej drużyny. Wszystko działo się na oczach zszokowanej rodziny arbitra.

 

Niepokonani. 22 drużyny jeszcze nie przegrały, dziewięć wygrało wszystkie mecze

O zajściu poinformowało Kolegium Sędziów Jelenia Góra na swoim facebookowym profilu. – Sędzia będąc na cmentarzu został zaatakowany przez jednego z zawodników drużyny Rudawy Janowice, który zaszedł mu drogę i z premedytacją wpadł na niego, zadając mu absurdalne pytanie „I co teraz śmieciu jebany?”. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że sędzia był w obecności swojej najbliższej rodziny, która również poczuła się w tym momencie zagrożona – czytamy.

 

Agresor nie był anonimowy. Jak informuje zarząd KS Jelenia Góra, zawodnik ten w poprzednim sezonie otrzymał od tego sędziego czerwoną kartkę, a później był na ponad pół roku zawieszony za swoje zachowanie wobec arbitra.

 

Sprawa została zgłoszona na policję, a odpowiednie pismo otrzyma także Komisja Dyscyplinarna Podokręgu Jelenia Góra. Sędzia został otoczony pomocą prawną oraz otrzymał wsparcie wszystkich członków zarządu KS Jelenia Góra – czytamy.

 

Niestety, to kolejny już atak agresji na sędziego w okręgu jeleniogórskim w ostatnim czasie. Niedawno arbiter otrzymał od zawodnika dwa ciosy w okolice głowy

 

fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Skandal na meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec. Pod koniec spotkania sędzia został zaatakowany przez jednego z zawodników gości. Mecz został przerwany, a sprawa zapewne trafi do sądu.

 

Mecz przerwany w 8. minucie. Koszmar na boisku w A klasie

Do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy). Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

O całym zajściu został poinformowany przewodniczący KS DZPN, który zapewnił pomoc prawną, a sprawa zostanie zgłoszona do sądu z powództwa cywilnego przeciw winnemu zawodnikowi. Pokrzywdzony sędzia poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję – dodało KS Jelenia Góra.

 

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

To się czyta